STO OBJEVŮ: Neúnavného pracanta, spalovací motor, využíváme dodnes

Seriál
Přede i burácí pod kapotou aut, pohání pracovní stroje, lidem ubral spoustu namáhavé dřiny. Spalovací motor patří k vynálezům, které si hojně užíváme. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Spalovací motor, ilustrační foto

Spalovací motor, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Platí o něm totéž co o mnoha jiných vynálezech: ne snad, že kdosi jednoho dne vstal a veden okamžitým nápadem sestrojil motor do podoby, která nám slouží dnes. Rodil se v mnoha postupných krocích, na niti jeho historie je navlečeno mnoho jmen.

Mezi těmi zásadními rozhodně nesmí chybět Francouz belgického původu Jean Joseph Etienne Lenoir. Původně měl jiný cíl: stát se emailérem a dekoratérem, na což si v Paříži vydělával jako číšník. Jeho první patent se týkal bílého emailu. Ale jak už bylo pro vynálezce v 19. století typické, Lenoirovy další početné patenty se pohybovaly od hnětacího stroje přes galvanizaci až k železniční signalizaci.

Patent na výbušný motor, v němž elektrická jiskra zažehovala svítiplyn, ten hnal píst válcem a pohyb se pomocí tyčového mechanismu přenášel dál, získal v roce 1859.

Dokonce jako první si pohrával s pokusy nahradit plyn lehce odpařitelným kapalným palivem, údajně vodíkem.

Své vůbec první komerčně využitelné motory začal nejen vyrábět a vybavovat jimi dílny, ale dokonce jimi osadil vozidla. V roce 1863 podnikl na otočku jízdu z Paříže do předměstí Joinville de Pont a osmnáctikilometrovou trasu zvládl za tři hodiny. Jedno z oněch vozidel se prý na přání cara Alexandra II. dostalo do Ruska, ale kde a jak skončilo, není známo.

Ottův motor

Lenoirův vynález představoval velký krok vpřed, jeho užitečnost však snižovala zejména vysoká spotřeba paliva kontrastující s malou účinností. Jenže to už ke slovu přicházel další muž: německý vynálezce Nicolaus Otto.

Inspirovaný Lenoirovým motorem, jehož plány si koupil, pracoval na vlastním, a to dost dlouho. Dokonce za tím účelem založil v roce 1864 s majetným Eugenem Langenem první továrnu na světě na výrobu motorů. Časem se zaměřili především na čtyřtaktní motor, jeho princip je právě Ottovým vynálezem.

Jednoválcovou verzi představili v roce 1867 na pařížské světové výstavě, kde získala zlatou medaili. Motor začali sériově vyrábět, přesto na něm Otto pracoval dál a v roce 1877 si vylepšený model dal patentovat. Ležatý čtyřdobý, vodou chlazený motor na svítiplyn se v podstatě stal základem pro stavbu pozdějších spalovacích motorů. Jejich princip se dodnes zve „Ottův motor“.

Nicolaus Otto

Dědečkovy hodiny

V roce 1872 se v Ottově týmu objevil technicky nadaný Gottlieb Daimler, jenže ti dva si časem nesedli. Proti Ottovi, který tehdy ještě sázel na těžký, až čtyřmetrový motor, určený tak pro statické použití, Daimler chtěl sestrojit menší a lehčí verzi, která by se dala montovat do vozidel.

Tři otazníky

  • DIESEL? Spalovací motor pracující s naftou je spojený se jménem Rudolfa Diesela, který svou verzi připravil na konci 19. století. Kromě nafty počítal i s olejem z burských ořechů.
  • BENZ U NÁS? V roce 1897 se v kopřivnické firmě zrodila Tatra Präsident. První automobil vyrobený na našem území byl vybaven motorem Benz.
  • TAKÉ ELEKTŘINA? Fanoušci motoru poháněného elektřinou si mohou připomenout Michaela Faradaye, který jeho princip objevil už v roce 1821.

Nakonec se po deseti letech rozešli ve zlém a Daimler s kolegou Maybachem začali svůj sen naplňovat v zahradním domku u Daimlerovy vily.

Malý, lehký, vzduchem chlazený čtyřtaktní jednoválec, přezdívaný dědečkovy hodiny, místo plynu už využívající benzin, dostal patentové razítko v roce 1885. Ještě téhož roku ho Daimler namontoval na dřevěné kolo, s nímž jeho synkové bez problému ujeli první kilometry.

Rok nato motorem vybavil kočár a zrodil se první čtyřkolový „automobil“ na světě. Jméno Daimler se definitivně usadilo v příběhu motorismu.

Téměř současně vyvíjel čtyřdobý motor poháněný lehkým benzinem i Karl Benz a také on jím osadil vůz, patent získal v roce 1886. Historka, jak s jeho tříkolovým automobilem na první jízdu odvážně vyrazila paní Benzová, je dobře známa.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Vtipně překonali „neřešitelný problém“, astronauti na ISS jsou nadšení

v diskusi je 32 příspěvků

27. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Udržet se třeba půl roku v uzavřeném nehostinném prostoru v dobré psychické i fyzické kondici je...

Chytrý telefon nahradí kartičkami a televizorem. Nevíme, zda nejdou pozdě

v diskusi je 16 příspěvků

28. února 2024  9:21

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Překlenout „digitální propast“ mezi těmi, co mohou a nemohou, případně umí a neumí se snaží německý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na trh přijde tak za rok, ale už víme, jak bude chytrá elektronika vypadat

v diskusi je 29 příspěvků

2. března 2024

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Chcete-li nahlédnout do blízké budoucnosti spotřební elektroniky, prohlédněte si nabídku prototypů...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

v diskusi je 1 příspěvek

1. března 2024

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Turecko před 100 lety zrušilo osmanský chalífát. Abdul uprchl do Švýcarska

v diskusi je 5 příspěvků

3. března 2024

3. března 1924 zanikl osmanský chalífát. Jeho existenci ukončil formálně nový turecký parlament....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Prozkoumejte široké možnosti Google překladače, zvládne i text na obrázku

v diskusi nejsou příspěvky

5. března 2024

Premium Od překladu jednotlivých slov a frází až po celé webové stránky. Poradí si také s překladem textu...

Apple představil nové notebooky a vyřadil z nabídky dva jiné

v diskusi je 16 příspěvků

4. března 2024  16:47

Tak trochu nenápadně představila společnost Apple dva nové notebooky MacBook Air. Zůstávají v...

VIDEO: Do Kurierwagenu se vešli čtyři západoněmečtí „soudruzi“, hipíků hromada

v diskusi jsou 3 příspěvky

4. března 2024

Lehký automobil Volkswagen Typ 181 Kurierwagen vznikl původně jako vojenský pro Bundeswehr, ale...

Turecko před 100 lety zrušilo osmanský chalífát. Abdul uprchl do Švýcarska

v diskusi je 5 příspěvků

3. března 2024

3. března 1924 zanikl osmanský chalífát. Jeho existenci ukončil formálně nový turecký parlament....

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...