Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

STO OBJEVŮ: Neúnavného pracanta, spalovací motor, využíváme dodnes

Seriál
Přede i burácí pod kapotou aut, pohání pracovní stroje, lidem ubral spoustu namáhavé dřiny. Spalovací motor patří k vynálezům, které si hojně užíváme. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Spalovací motor, ilustrační foto

Spalovací motor, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Platí o něm totéž co o mnoha jiných vynálezech: ne snad, že kdosi jednoho dne vstal a veden okamžitým nápadem sestrojil motor do podoby, která nám slouží dnes. Rodil se v mnoha postupných krocích, na niti jeho historie je navlečeno mnoho jmen.

Mezi těmi zásadními rozhodně nesmí chybět Francouz belgického původu Jean Joseph Etienne Lenoir. Původně měl jiný cíl: stát se emailérem a dekoratérem, na což si v Paříži vydělával jako číšník. Jeho první patent se týkal bílého emailu. Ale jak už bylo pro vynálezce v 19. století typické, Lenoirovy další početné patenty se pohybovaly od hnětacího stroje přes galvanizaci až k železniční signalizaci.

Patent na výbušný motor, v němž elektrická jiskra zažehovala svítiplyn, ten hnal píst válcem a pohyb se pomocí tyčového mechanismu přenášel dál, získal v roce 1859.

Dokonce jako první si pohrával s pokusy nahradit plyn lehce odpařitelným kapalným palivem, údajně vodíkem.

Své vůbec první komerčně využitelné motory začal nejen vyrábět a vybavovat jimi dílny, ale dokonce jimi osadil vozidla. V roce 1863 podnikl na otočku jízdu z Paříže do předměstí Joinville de Pont a osmnáctikilometrovou trasu zvládl za tři hodiny. Jedno z oněch vozidel se prý na přání cara Alexandra II. dostalo do Ruska, ale kde a jak skončilo, není známo.

Ottův motor

Lenoirův vynález představoval velký krok vpřed, jeho užitečnost však snižovala zejména vysoká spotřeba paliva kontrastující s malou účinností. Jenže to už ke slovu přicházel další muž: německý vynálezce Nicolaus Otto.

Inspirovaný Lenoirovým motorem, jehož plány si koupil, pracoval na vlastním, a to dost dlouho. Dokonce za tím účelem založil v roce 1864 s majetným Eugenem Langenem první továrnu na světě na výrobu motorů. Časem se zaměřili především na čtyřtaktní motor, jeho princip je právě Ottovým vynálezem.

Jednoválcovou verzi představili v roce 1867 na pařížské světové výstavě, kde získala zlatou medaili. Motor začali sériově vyrábět, přesto na něm Otto pracoval dál a v roce 1877 si vylepšený model dal patentovat. Ležatý čtyřdobý, vodou chlazený motor na svítiplyn se v podstatě stal základem pro stavbu pozdějších spalovacích motorů. Jejich princip se dodnes zve „Ottův motor“.

Nicolaus Otto

Dědečkovy hodiny

V roce 1872 se v Ottově týmu objevil technicky nadaný Gottlieb Daimler, jenže ti dva si časem nesedli. Proti Ottovi, který tehdy ještě sázel na těžký, až čtyřmetrový motor, určený tak pro statické použití, Daimler chtěl sestrojit menší a lehčí verzi, která by se dala montovat do vozidel.

Tři otazníky

  • DIESEL? Spalovací motor pracující s naftou je spojený se jménem Rudolfa Diesela, který svou verzi připravil na konci 19. století. Kromě nafty počítal i s olejem z burských ořechů.
  • BENZ U NÁS? V roce 1897 se v kopřivnické firmě zrodila Tatra Präsident. První automobil vyrobený na našem území byl vybaven motorem Benz.
  • TAKÉ ELEKTŘINA? Fanoušci motoru poháněného elektřinou si mohou připomenout Michaela Faradaye, který jeho princip objevil už v roce 1821.

Nakonec se po deseti letech rozešli ve zlém a Daimler s kolegou Maybachem začali svůj sen naplňovat v zahradním domku u Daimlerovy vily.

Malý, lehký, vzduchem chlazený čtyřtaktní jednoválec, přezdívaný dědečkovy hodiny, místo plynu už využívající benzin, dostal patentové razítko v roce 1885. Ještě téhož roku ho Daimler namontoval na dřevěné kolo, s nímž jeho synkové bez problému ujeli první kilometry.

Rok nato motorem vybavil kočár a zrodil se první čtyřkolový „automobil“ na světě. Jméno Daimler se definitivně usadilo v příběhu motorismu.

Téměř současně vyvíjel čtyřdobý motor poháněný lehkým benzinem i Karl Benz a také on jím osadil vůz, patent získal v roce 1886. Historka, jak s jeho tříkolovým automobilem na první jízdu odvážně vyrazila paní Benzová, je dobře známa.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....