Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

STO OBJEVŮ: Plastelína, která je dětem zakázaná. Na semtex přišli Češi

Seriál
Vypadá jako nevinná dětská plastelína, ovšem semtex dětem do ruky v žádném případě nepatří. Plastická trhavina náleží mezi světově nejproslulejší československé vynálezy. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.

Dříve byl semtex určen jen pro armádní účely, až později se začal používat pro civilní, hlavně demoliční, práce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bylo krátce před Vánocemi 1988. Večer 21. prosince nad skotským městečkem Lockerbie explodoval ve výšce 9 400 metrů americký Boeing 747 přezdívaný Jumbo Jet letící z Londýna do New Yorku. Zahynulo 270 lidí včetně jedenácti obyvatel městečka.

Dlouhé vyšetřování označilo teroristický útok jako libyjskou akci, zřejmě to byla odveta za americké bombardování libyjských měst. Na palubě nebyl žádný československý občan, přesto se v souvislosti s tragédií v celém světě skloňovalo jméno naší tehdejší republiky.

Že trhavinou ukrytou v zavazadlovém prostoru v magnetofonu Toshiba byl československý semtex, se sice nikdy nepotvrdilo, podezření však mělo důvod. Semtex byl považován za oblíbený nástroj teroristů. Ten punc se smývá těžko.

SEMTín EXplosive

Úkol vyvinout originální československou trhavinu přišel v 50. letech 20. století. Původní zadání: sloužit zejména ženijnímu vojsku.

Nová výbušnina měla nahradit tehdy používané jiné trhaviny a přinést lepší vlastnosti, o jakých se snilo už za druhé světové války: vysokou účinnost, a to i za extrémních teplot nebo ve vodě, a pro vojáky snadnou manipulaci, schopnost plastického tvarování, bezpečnost.

Za hlavního vynálezce je považován Stanislav Brebera, který vedl tým chemiků. Trhavinu vyvinuli v laboratořích pardubických Východočeských chemických závodů, o technologii levné výroby z domácích zdrojů se pak postaral Radim Fukátko. Rodila se samozřejmě v utajení, v domku zapadlém v lese.

100 divů světa

Výsledkem byla látka založená na kaučukovém pojidle a vysoce výbušné krystalické trhavině. Do poloviny 60. let nesla výrobní titul B1. V nově vybraném obchodním názvu později zaznělo jméno Semtína, části Pardubic, kde chemické závody sídlily. Kombinací slov SEMTín a EXplosive, anglického výrazu pro třaskavinu, vznikl známý semtex.

Trhavina přinesla žádoucí vlastnosti. Razanci. Výbušnost při teplotách v rozmezí několika desítek stupňů Celsia nad bodem mrazu i pod ním a také ve vodě. Bezpečnost při manipulaci. Pokud se do kvádříku, skutečně připomínajícího dětskou plastelínu, nezasune rozbuška a neodpálí se, dá se s ním pohazovat, hníst ho, řezat, bouchat jím o zem, přejet ho náklaďákem.

Záchranné značkování

Časem se změnilo původní zadání sloužit jen armádě. Semtex se postupně začal používat i pro civilní, hlavně demoliční práce.

Složitější to bylo s exportem. Od roku 1967 semtex putoval zejména do Libye a hlavně do Vietnamu jako pomocník pro odminování a pyrotechnické práce. V roce 1981, kdy už rostlo podezření, že po něm sahají teroristé, export do rizikových oblastí skončil a omezil se na země Varšavské smlouvy.

Co s dodanými tunami třeba NDR nebo Maďarsko udělaly dál, se můžeme jenom dohadovat. V roce 1989 byl vývoz zakázán zcela, zřejmě roli sehrála i aféra kolem Lockerbie. Znovu uvolněn byl v roce 1991.

Tři otazníky

  • NEŽÁDOUCÍ VYNÁLEZCE? Jeden z autorů semtexu, Radim Fukátko, dostal počátkem normalizace za svou činnost v roce 1968 z práce vyhazov a živil se manuálně.
  • SYMBOL? Semtex se stal nejen synonymem pro trhaviny, ale jmenuje se tak i populární český energetický nápoj nebo kapela, která se charakterizuje jako country-brutal-technofolk.
  • KONKURENCE? Vysoce účinných plastických trhavin jako semtex se ve světě vyrábí řada. Například v 50. letech – podobně jako semtex u nás – se v USA zrodila známá C4.

Dnes semtex vyrábí Explosia, a. s., která převzala adresu v Semtíně i jméno tamní předválečné firmy. A velmi se snaží pověst legendární trhaviny očistit.

Nejde jen o nejrůznější použití v civilní sféře - mimo jiné hasiči a záchranáři by mohli vyprávět o zachráněných životech ve zhroucených objektech. Vzhledem k tomu, že teroristé si semtex oblíbili i pro jeho špatnou zjistitelnost, se semtínští odborníci v roce 1991 podíleli na vytvoření mezinárodní Konvence o značkování plastických trhavin pro účely detekce.

Tehdejší Československo dokonce ještě před platností dohody začalo semtex značkovat těkavými látkami. Jeho přítomnost se tak dá zjistit, ačkoli ne až po výbuchu. Ovšem v případě letadla, jež explodovalo nad Lockerbie, by dnes mohl cvičený pes výbušninu odhalit už při nakládání.

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Znečištění ovzduší může „probudit“ poškozené buňky a vyvolat rakovinu

Rakovina plic je nejvíce spojována s kouřením, ale roli hrají při vzniku tohoto onemocnění i další faktory. Nově vědci...

Kdysi to bylo sci-fi, nyní jsou tyto technologie i v naší realitě

Není tajemstvím, že rané sci-fi mělo obrovský vliv na vývoj technologií v reálném světě. Futuristické sci-fi vynálezy...

Zemi obývá 20 biliard mravenců, na každého člověka připadá 2,5 milionu

Mravence můžeme potkat na každém kroku. Vědci nyní zkoušeli za pomoci různých dat ze všech kontinentů kvalifikovaně...

Jak si savci vedli při katastrofě, která vyhubila dinosaury

Savci přečkali nejhorší důsledky masivního impaktu, na rozdíl od všech neptačích dinosaurů, ale také mnohých ptáků a...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...