Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

STO OBJEVŮ: Paprsky X dnes vracejí zdraví. Na začátku zabíjely

Seriál
Dnes zcela běžné rentgenové vyšetření se jmenuje po Wilhelmu Conradu Röntgenovi. Jeho objev nám pomáhá vracet zdraví už déle než sto let. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Spadli jste z kola, nabourali se v autě nebo se zranili na lyžích? Při celé řadě „běžných“ zranění potřebují lékaři vědět, co se uvnitř vašeho těla přesně stalo.

Až do začátku 20. století měli jen dvě možnosti. Mohli vás prohmatat a snažit se tak zjistit, zda máte všechny kosti celé. Nebo vám mohli udělat takzvanou diagnostickou operaci. Prostě vás rozříznout ne proto, aby uvnitř něco opravili, ale aby se podívali, jak to tam vypadá. Dnes už se to takto naštěstí dělat nemusí.

Paprsky X

Na konci 19. století řada vědců experimentovala s takzvanými katodovými paprsky – zjednodušeně řečeno s elektrickými výboji vysokého napětí ve zředěných plynech nebo ve vakuu.

Vypadá to složitě, ale fyzikálně je to jednoduché. Vzduch je docela dobrý izolant. Pokud ho odsajete ze zatavené skleněné trubice vybavené elektrodami, na které pak přivedete proud, překážka pro elektřinu zmizí a začnou se dít zajímavé věci.

Na tomto principu v první polovině 20. století fungovaly elektronky, základní elektrotechnické součástky, které později nahradily tranzistory. Počátky výzkumu elektronek jsou podstatou mnoha produktů dnešní techniky. Fyzikální principy, o kterých se dnes učí na základní škole, byly koncem 19. století neznámé.

Tři otazníky

  • JE TO BEZPEČNÉ? Při běžném rentgenu končetiny dostanete stejnou dávku záření jako za 1,5 dne z přírodních zdrojů (kosmická radiace a radioaktivita hornin). Při rentgenu břicha odpovídá dávka 6 měsícům přírodního záření.
  • KAM SE RENTGENOVÁNÍ POSUNULO? Vznikla tzv. počítačová tomografie (CT): řada snímků se softwarově složí dohromady, takže lékaři vidí vnitřek těla trojrozměrně.
  • KDE SE RENTGEN JEŠTĚ POUŽÍVÁ? Kromě člověka lze rentgenovat i chemické látky nebo bílkoviny – díky tomu známe jejich přesnou strukturu. Průmyslový rentgen odhaluje třeba vady stavebních materiálů. A na letištích bezpečnostní služba díky paprskům vidí do zavazadel.

Zkoumal je i německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen. A 8. listopadu 1895 si všiml zajímavého jevu. Elektronku obalil černým papírem, aby světelné výboje uvnitř nerušily jeho pozorování.

Chemikálie umístěná na stole nedaleko elektronky však začala zeleně světélkovat. Röntgenovi došlo, že příčinou musí být jakési lidskému oku neviditelné paprsky, které projdou i neprůhledným papírem.

Nazval je „paprsky X“ a pokoušel se je zachytit. Ale jak? V lednu 1896 Röntgena napadlo dát do dráhy paprsků ruku své ženy, za kterou umístil fotografickou desku. Po vyvolání na desce spatřil obraz kostí a prstenu.

Hra se smrtí

Jen málo vědců má to štěstí, že výsledek jejich bádání získá nesmrtelnost díky zobecnění jména objevitele.

Když dnes jdeme na rentgenové vyšetření, lékaři se do nás podívají díky jednoduchému principu. Paprsky o velmi krátkých vlnových délkách, nazvané po panu Röntgenovi, pronikají různými částmi našeho těla různě. Zatímco kosti je pohlcují, svaly a další měkké tkáně je propouštějí. Obraz kostí je tedy na snímku světlejší. Lékař se do nás může podívat i bez skalpelu.

Za svůj objev dostal Röntgen v roce 1901 vůbec první Nobelovu cenu za fyziku, která byla kdy udělena. K vyšetřovací metodě tvořící základ moderní medicíny ale vedla ještě dlouhá cesta.

100 divů světa

Nikdo netušil, že rentgenové paprsky jsou nebezpečné. Dnešní rentgeny pracují s velmi slabým zářením, takže přínos vyšetření pro pacienta je mnohem větší než riziko. Röntgenovi pokračovatelé si ale při výzkumech nevědomky zahrávali se smrtí.

Tak třeba Edisonovu spolupracovníkovi Clarenci Dallymu způsobilo záření těžké popáleniny. Postupně přišel o obě ruce a nakonec ho zabila rakovina. Na tu ostatně v roce 1923 zemřel i sám Röntgen. Možná i kvůli svým pokusům, ačkoli přímá souvislost se nedá prokázat.

Skromný vynálezce si svůj objev nenechal patentovat, aby „paprsky X“ mohly bezplatně sloužit lidstvu. I díky tomu se rentgenování rychle rozšířilo a mohlo začít zachraňovat zdraví a životy milionů lidí.

Německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen

Autoři:
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Srážky dopravních letadel s ptáky stojí ročně 1,2 miliardy dolarů

Tyto srážky jsou nežádoucí a v každém případě nebezpečné. Záleží na tom, jakou část letadla pták zasáhne a jak byl...

Když virtuální realita léčí duši. Mozek se dá dobře ošálit, říká vědkyně

Premium Speciální aplikace a 3D brýle se čím dál častěji stávají dobrými pomocníky psychiatrů a terapeutů. Jak pomáhá digitální...

Český fyzik: Jaderná fúze může způsobit energetickou revoluci, jež změní svět

Rozstřel Český vědec Milan Holec je součástí týmu, který se postaral o přelomovou událost ve fyzice. Vědcům se totiž v prosinci...

Odhad výsledků voleb funguje jako doporučování filmů na Netflixu, naznačuje AI expert

Rozstřel Systém společnosti Blindspot Solutions dokázal odhadnout výsledek prvního kola prezidentských voleb už po sečtení 15 %...

Býložravec s přilbou pomohl odhalit proměny koster kachnozobých dinosaurů

Corythosaurus casuarius je poměrně dobře známý druh kachnozobého dinosaura, jehož hlavu zdobil výrazný „přilbový“...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...