Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

STO OBJEVŮ: Pásovou výrobu vynalezl automobilový magnát Henry Ford

Seriál
Inspiraci prý našel na jatkách. Američan Henry Ford ve své továrně na automobily nastavil způsob výroby, který zásadně změnil produktivitu lidstva. Zavedl pásovou výrobu. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend DNES.
Pásová výroba v automobilce Ford: práce na sedadlech slavného modelu Ford T

Pásová výroba v automobilce Ford: práce na sedadlech slavného modelu Ford T | foto: Profimedia.cz

Vlastně nemusíte vymyslet nic nového. Stačí už vymyšlené inovovat. „Nic není dokonalé, vše jde dělat lépe, než se to dělá,“ prohlašoval Henry Ford. Američan, který psal dějiny, jež ho nakonec dohnaly k smrti.

Otec si z něj přál mít farmáře, geniální Thomas Edison v něm rozpoznal sobě rovného a nechal ho vyvíjet automobily. Sám Ford zkrachoval, aby znovu povstal. „Neúspěch je pouze prostředek k novému začátku, tentokrát chytřejšímu,“ říkával.

Kdykoli uspěl, našel si problémy, které mohl znovu řešit. Nikdy nebyl finálně spokojen. Legendární automobil pod jménem Model T dal běžným Američanům příležitost pořídit si auto, Fordovi nasadil brouka do hlavy. Jak vyrobit dostatečný počet vozidel?

Patnáct milionů aut

Našel řešení, které před ním praktikovaly už starověké civilizace. Našel sériovou výrobu. Takovou, kterou používali Číňané při výrobě komponentů pro své kuše a šípy, takovou, kterou používali Kartáginci při výrobě válečných lodí a knihaři po vynálezu knihtisku.

Našel ji a zdokonalil. Přesně podle svého hesla. Začal sestavovat celek z prefabrikovaných částí. Legenda hovoří o inspiraci chicagskými jatkami, kde řezníci postupně bourali dobytek, až zbyla jen kostra. Ford postup otočil a jeho dělníci začali auta na pohyblivě lince skládat.

„Potkat se je začátek, zůstat pohromadě progres a pracovat společně je úspěch,“ zní další z Fordových citátů. V michiganské továrně Highland Park ho realizoval. V roce 1910 spustil sériovou výrobu, kde měl každý pracovník zodpovědnost za jednu konkrétní činnost.

Důsledků se dostavilo několik. Předně se výroba zrychlila. Původní produkce Modelu T byla jedenáct aut za měsíc, v nové fabrice vyjížděl z brány nový automobil každé tři minuty, výroba trvala 93 minut.

Dělníci odcházejí ze směny v automobilce Ford.

Brzy se musela řešit i další výzva. Pracovníci odcházeli, protože je ubíjel stereotyp. Ford reagoval bryskně, snížil pracovní dobu na osm hodin a zdvojnásobil mzdu na pět dolarů za hodinu i pro relativně nekvalifikované řemeslníky. Pro práci u pásu velké vzdělání nepotřebovali. Ostatní podnikatelé měli Forda za blázna, on vzápětí dosáhl rekordních zisků.

Za téměř dvacet let výroby vzniklo patnáct milionů vozidel s označením Model T, ve finále se jeho konstrukce skládala přesně ze 7 882 pracovních úkonů. Byl to první automobil opravdu pro každého.

Přítel Hitler

Že by byl Henry Ford pouze kladnou postavou historie? Kdepak. Fatálně se zmýlil v Adolfu Hitlerovi. Ford je jediným Američanem, kterého fašistický vůdce obdivně zmínil ve svém textu Mein Kampf, jeho portrét v životní velikosti měl ve své pracovně a těšil se z darů i výrobků svého sympatizanta.

Tři otazníky

  • PROČ BYL MODEL T PŘELOMOVÝ? Je to první automobil, kterého bylo prodáno pět, deset i patnáct milionů.
  • KOLIK STÁL MODEL T? V dobé uvedení na trh 850 dolarů, přičemž srovnatelná konkurence dva až tři tisíce dolarů. V roce 1914 si ho mohl pracovník montážní linky koupit za ekvivalent čtyř měsíčních platů.
  • KDO FORDOVl POMOHL? Největšími investory původní továrny byli bratři John a Horace Dodgeové, kteří později založili vlastní úspěšnou automobilku.

Vážený továrník a zaťatý antisemita byl dlouho proti vstupu USA do války, s prezidentem Rooseveltem měl velké politické neshody a odmítal se postavit proti nacistickému Německu, zároveň však už ve válečných letech trpěl podlomeným zdravím.

Definitivně pak Fordovo zdraví měly zlomit záběry z koncentračních táborů, při uvědomění si svého příspěvku k hromadnému vyvražďování údajně prodělal nejhorší ze série mozkových příhod a už se nikdy plně nezotavil.

V tu chvíli už v jeho závodech běžela výroba spojeneckých bombardérů B-24 Liberator, v roce 1944 to bylo 650 kusů měsíčně. I tyto stroje pomohly ke konečné porážce Hitlera.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....