Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

STO OBJEVŮ: Pásovou výrobu vynalezl automobilový magnát Henry Ford

Seriál
Inspiraci prý našel na jatkách. Američan Henry Ford ve své továrně na automobily nastavil způsob výroby, který zásadně změnil produktivitu lidstva. Zavedl pásovou výrobu. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend DNES.

Pásová výroba v automobilce Ford: práce na sedadlech slavného modelu Ford T | foto: Profimedia.cz

Vlastně nemusíte vymyslet nic nového. Stačí už vymyšlené inovovat. „Nic není dokonalé, vše jde dělat lépe, než se to dělá,“ prohlašoval Henry Ford. Američan, který psal dějiny, jež ho nakonec dohnaly k smrti.

Otec si z něj přál mít farmáře, geniální Thomas Edison v něm rozpoznal sobě rovného a nechal ho vyvíjet automobily. Sám Ford zkrachoval, aby znovu povstal. „Neúspěch je pouze prostředek k novému začátku, tentokrát chytřejšímu,“ říkával.

Kdykoli uspěl, našel si problémy, které mohl znovu řešit. Nikdy nebyl finálně spokojen. Legendární automobil pod jménem Model T dal běžným Američanům příležitost pořídit si auto, Fordovi nasadil brouka do hlavy. Jak vyrobit dostatečný počet vozidel?

Patnáct milionů aut

Našel řešení, které před ním praktikovaly už starověké civilizace. Našel sériovou výrobu. Takovou, kterou používali Číňané při výrobě komponentů pro své kuše a šípy, takovou, kterou používali Kartáginci při výrobě válečných lodí a knihaři po vynálezu knihtisku.

Našel ji a zdokonalil. Přesně podle svého hesla. Začal sestavovat celek z prefabrikovaných částí. Legenda hovoří o inspiraci chicagskými jatkami, kde řezníci postupně bourali dobytek, až zbyla jen kostra. Ford postup otočil a jeho dělníci začali auta na pohyblivě lince skládat.

„Potkat se je začátek, zůstat pohromadě progres a pracovat společně je úspěch,“ zní další z Fordových citátů. V michiganské továrně Highland Park ho realizoval. V roce 1910 spustil sériovou výrobu, kde měl každý pracovník zodpovědnost za jednu konkrétní činnost.

Důsledků se dostavilo několik. Předně se výroba zrychlila. Původní produkce Modelu T byla jedenáct aut za měsíc, v nové fabrice vyjížděl z brány nový automobil každé tři minuty, výroba trvala 93 minut.

Dělníci odcházejí ze směny v automobilce Ford.

Brzy se musela řešit i další výzva. Pracovníci odcházeli, protože je ubíjel stereotyp. Ford reagoval bryskně, snížil pracovní dobu na osm hodin a zdvojnásobil mzdu na pět dolarů za hodinu i pro relativně nekvalifikované řemeslníky. Pro práci u pásu velké vzdělání nepotřebovali. Ostatní podnikatelé měli Forda za blázna, on vzápětí dosáhl rekordních zisků.

Za téměř dvacet let výroby vzniklo patnáct milionů vozidel s označením Model T, ve finále se jeho konstrukce skládala přesně ze 7 882 pracovních úkonů. Byl to první automobil opravdu pro každého.

Přítel Hitler

Že by byl Henry Ford pouze kladnou postavou historie? Kdepak. Fatálně se zmýlil v Adolfu Hitlerovi. Ford je jediným Američanem, kterého fašistický vůdce obdivně zmínil ve svém textu Mein Kampf, jeho portrét v životní velikosti měl ve své pracovně a těšil se z darů i výrobků svého sympatizanta.

Tři otazníky

  • PROČ BYL MODEL T PŘELOMOVÝ? Je to první automobil, kterého bylo prodáno pět, deset i patnáct milionů.
  • KOLIK STÁL MODEL T? V dobé uvedení na trh 850 dolarů, přičemž srovnatelná konkurence dva až tři tisíce dolarů. V roce 1914 si ho mohl pracovník montážní linky koupit za ekvivalent čtyř měsíčních platů.
  • KDO FORDOVl POMOHL? Největšími investory původní továrny byli bratři John a Horace Dodgeové, kteří později založili vlastní úspěšnou automobilku.

Vážený továrník a zaťatý antisemita byl dlouho proti vstupu USA do války, s prezidentem Rooseveltem měl velké politické neshody a odmítal se postavit proti nacistickému Německu, zároveň však už ve válečných letech trpěl podlomeným zdravím.

Definitivně pak Fordovo zdraví měly zlomit záběry z koncentračních táborů, při uvědomění si svého příspěvku k hromadnému vyvražďování údajně prodělal nejhorší ze série mozkových příhod a už se nikdy plně nezotavil.

V tu chvíli už v jeho závodech běžela výroba spojeneckých bombardérů B-24 Liberator, v roce 1944 to bylo 650 kusů měsíčně. I tyto stroje pomohly ke konečné porážce Hitlera.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letectví se mění k nepoznání. Historie ukazuje, že rozhodně ne poprvé

Premium Civilní letectví prochází obdobím obřích změn. Na jedné straně letecké společnosti bankrotují a zanikají, na druhé...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Nobelovu cena jde vědcům za stavbu molekul jako lego pomocí „click“ chemie

Nobelovu cenu za chemii pro rok 2022 dostanou Američanka Carolyn R. Bertozziová, Dán Morten Meldal a Američan K. Barry...

„Přečetl“ neandrtálce i dávné předky v nás. Nobelovu cenu má evoluční genetik

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí letošní udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii...

Nejnebezpečnější známý ekosystém druhohor ukazuje peklo dinosauřího světa

Pokud pozdně křídové Velké vnitrozemské moře označují vědci za nejnebezpečnější vodstvo v dějinách (plné dravých...

Dinosauří bratranec, který naboural zažité představy a zamotal vědcům hlavu

Výzkum evolučních počátků dinosaurů v posledních dekádách ukázal, že situace s jejich vznikem a prvotním rozrůzněním...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...