Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

STO OBJEVŮ: Zadej cíl cesty. Díky satelitu už nebloudíme s mapou v ruce

Seriál
I když je mezi řidiči pořád dost staromilců, kteří nedají dopustit na papírovou mapu, satelitní navigace GPS se prosazuje stále víc. A nejen v autě. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Díky GPS navigaci tak mohli řidiči odložit mapy. A i když není stoprocentně...

Díky GPS navigaci tak mohli řidiči odložit mapy. A i když není stoprocentně spolehlivá, už několik let nám usnadňuje a zkracuje cestování do neznámých míst. | foto: Profimedia.cz

Víte, jaký je rozdíl mezi autem, které se marně snaží najet na dálnici, kamionem jedoucím po lesní pěšině a vozem, který to jednosměrkou bere v protisměru? Žádný. Všichni tři řidiči se orientují podle GPS.

Rozmary navigace, nesoulad jejích informací s momentální situací na silnici či špatné zadání cíle jsou oblíbené téma veselých historek šoférských. Navzdory vtipům se zrod GPS považuje za jeden z velkých a užitečných novodobých technických skoků lidstva.

Průkopník Sputnik

GPS čili Global Positioning System (česky Globální polohový systém) je celosvětová družicová síť provozovaná americkým ministerstvem obrany. Ovšem byla to paradoxně sovětská družice, která to celé odstartovala.

Když se 4. října 1957 začal na oběžné dráze kolem Země prohánět Sputnik 1, vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) si změřili, jak se frekvence rádiových signálů z družice zvyšuje, pokud se přibližuje, a naopak zmenšuje, pokud se vzdaluje. Jde o tzv. Dopplerův jev, o kterém jsme se učili ve škole a který zafungoval i v případě Sputniku. Pro názornější představu: Dopplerův jev dobře zná každý díky proměnlivé výšce tónů vydávaných sirénou na projíždějícím vozidle.

A když se dá přesná poloha satelitu zjistit z pozemského přijímače podle frekvence jeho rádiových signálů, je přece možné opačným způsobem zjistit přesnou polohu pozemského přijímače. Čím víc satelitů, tím budou údaje jistější a pohotovější.

Ministerstvo obrany USA rozběhlo projekt, v první fázi určený pro lokalizování ponorek a letadlových lodí. Později se polohový systém rozrostl o další potřeby armády. Také pomocí stále početnějších vlastních družic, z nichž první byla vypuštěna v roce 1978, umožnil lokalizovat i vojenská vozidla pohybující se po zemi a letadla ve vzduchu.

Jednou z opor týmu autorů GPS byl americký fyzik se slovenskými kořeny Ivan Alexander Getting. V roce 2004 byl Getting uveden do Síně slávy národních vynálezců. MIT ho v roce 2011 zařadil na 10. místo svých nejvýznamnějších inovátorů.

Družice Sputnik na raketě R-7

Už za druhé světové války působil v roli zvláštního poradce amerického ministra války pro použití radaru, přispěl k úspěšné protiletecké obraně Londýna před německými letícími bombami. Na projektu GPS se podílel nejen jako konstruktér, ale i jako obhájce před tehdejšími protesty Pentagonu.

Záměrná chyba

Zlom od čistě armádního projektu přinesla tragédie z 1. září 1983, kdy bylo nad územím SSSR sestřeleno kvůli navigační chybě korejské civilní letadlo a zahynulo všech 269 lidí na palubě. Aby se zvýšila bezpečnost, tehdejší americký prezident Ronald Reagan nabídl uvolnit využití GPS po dokončení projektu i pro vybrané civilní potřeby.

Tři otazníky

  • KONKURENCE? Kromě amerického systému je v provozu ruský GLONASS, vyvíjený v SSSR od roku 1976. Pracuje se na evropském systému Galileo, kterého se účastní i Česko. V roce 2020 by světového pokrytí měl dosáhnout čínský BeiDou.
  • INSPIRACE? Jednu z nich GPS našel v pozemních rádiových navigačních systémech používaných za druhé světové války.
  • HRA? Na zrušení umělé odchylky 1. 5. 2000 reagoval den nato vznik populární hry známé jako Geocaching čili hledání ukrytých „kešek“ podle GPS.

Jeden z dalších mezníků je spojený s rokem 1990. Z obavy, že informace z navigačního systému by mohl zneužít protivník, snížilo americké ministerstvo obrany přesnost šířených údajů. Šlo o tzv. záměrnou chybu, odchylku o několika stovkách metrů od přesných údajů o poloze objektu. Se znalostí té tajné chyby, která se měnila, pracovalo kromě armády i civilní letectvo. Ministerstvo postupně uvolňovalo plnohodnotný GPS pro další adresáty.

Definitivně záměrnou chybu zrušilo 1. května 2000. Ze dne na den se začala rozlévat vlna, která měnila život nejen řidičům, vodní i letecké dopravě, zeměměřičům, rybářům, archeologům, hasičům, lesníkům, zemědělcům, ale i cyklistům, chodcům, či dokonce sportovním běžcům.

Ne snad že by GPS udával polohu na milimetry přesně všem, stále se to pohybuje v řádu metrů. Výhodu maximálně zvýšené přesnosti má armáda USA a vybraná spojenecká vojska. Monopol na provoz systému si drží americké ministerstvo obrany. Na obloze pomáhají tři desítky družic.

Přesto platí, že spoléhat výhradně na GPS se nemusí vyplatit. I chybička ve výpočtu času, po který signál putuje z družice, může na Zemi znamenat problematický výsledek. Mapy nezahazujte. Kdyby pro nic jiného, jejich používání bystří mozek.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi nejsou příspěvky

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi nejsou příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 23 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

v diskusi je 25 příspěvků

25. května 2024

Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...