Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

STO OBJEVŮ: Za čočky je celý slabozraký svět vděčný českému vědci

Seriál
Taková malá, průhledná pecička. Takřka nic. A přece přinesla velkou oční revoluci. Měkké kontaktní čočky vynalezl český vědec Otto Wichterle. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.

Český vědec a otec měkkých kontaktních čoček, Otto Wichterle | foto: Archiv AV ČR

Otto Wichterle nebyl první, kdo se zabýval myšlenkou posadit cosi přímo do oka, a tak zlepšit vidění. Jakousi představu založenou na skle a vodě nabídl už v roce 1508 Leonardo da Vinci.

S konkrétnějším nápadem přišel o století později René Descartes. Se svou skleněnou trubičkou naplněnou vodou a končící čočkou byl sice první, kdo hodlal čočku přikládat přímo na oko, ale jeho systém měl zásadní vadu: skleněná trubička bránila mrkání.

Descartovu inspiraci vylepšil počátkem 19. století Thomas Young, který si skleněnou čočku naplněnou vodou rovnou připojil k vlastnímu oku voskem, aby tak dokázal její použitelnost.

Sklo se nadlouho stalo základním, i když postupně vylepšovaným materiálem. Praktické užití přesto komplikovala špatná propustnost vyžadující neustálé mazání, navíc prasklé sklo způsobovalo zranění.

Do toho začal od 30. let 20. století vstupovat plast. Časem umožnil pecičky nasazované na oko zmenšit natolik, že se mohly nosit řadu hodin. Jenže i tzv. „tvrdé kontaktní čočky“ měly kvůli zdravotním problémům k ideálu daleko.

Až jednoho letního dne roku 1952 jel Otto Wichterle vlakem.

Ministerstvu navzdory

„Původ a vznik nových věcí záleží mnohdy na náhodných okolnostech, které s vlastním problémem nemají naprosto nic společného.“ Tak to napsal sám Wichterle.

Kdyby ve vlaku nenakoukl přes rameno sousedovi čtoucímu oftalmologický časopis a nezahlédl reklamu na tantalovou náhradu do očí, asi by ho nenapadlo, jak dobře by se oko mohlo snášet s náležitě měkkou umělou hmotou.

100 divů světa

Tehdy pracoval na katedře plastických hmot pražské VŠCHT a vhodný materiál – „řídce síťovaný hydrofilní polymer“ – ho hned ve vlaku napadl, i když sám s ním zatím praktické zkušenosti neměl.

Přesto navzdory neochotě ministerstva zdravotnictví svou představu gelových čoček nevzdal a začal na ní s kolegy pracovat. Použitelný hydrofilní gel skutečně vyvinuli, dokonce na něj v roce 1955 získali patent. Větším problémem se ovšem ukázalo být, jak spolehlivé čočky z měkkého materiálu vyrábět.

Záchrana: Merkur

V roce 1958 musel Otto Wichterle jako politicky nespolehlivý školu vyměnit za laboratoře v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd, kde s Drahoslavem Límem a za podpory profesionálních optiků ve výzkumu výroby čoček pokračoval.

Tři otazníky

  • KOLIK JE DRUHŮ? Měkké kontaktní čočky se liší nejen podle oční vady či podle délky doby, na kterou je nasazujeme, ale můžeme si měnit barvu očí a na večírku třeba i fosforeskovat.
  • CO TVRDÉ ČOČKY? Užívají se i dnes, ačkoli jejich materiál má k dávnému plastu daleko. Pomáhají při speciálních očních vadách.
  • CO PŘINESLO 21. STOLETÍ? Stále modernější kontaktní čočky aspirují na titul „chytré“. Mimo jiné se připravují čočky se senzorem hlásícím diabetikům stav cukru v krvi.

Projekt se zdál být na dobré cestě, když ho ministerstvo zdravotnictví jako nevýnosný zastavilo. Otto Wichterle reagoval tvrdohlavě. V prosinci 1961 si akci „čočkostroj“ nastěhoval domů a pro pomoc sáhl k dětské stavebnici Merkur.

„Den před Štědrým dnem jsem z ní sestavil prvý prototyp odlévacího zařízení, ve kterém jsem jako náhon použil dynamo z jízdního kola našich kluků,“ vzpomínal později.

Když ministerstvu předvedl, že čočky lze vyrábět odstředivým odléváním, a to s minimálními náklady, konečně mu uvolnilo ruce. Leč v roce 1965 Československo vskutku hloupě prodalo licenci na výrobu měkkých čoček do USA. Dlužno dodat, že vynálezce nedostal ani korunu.

Časem – bez ohledu na patentovou ochranu – pár amerických firem začalo vyrábět vlastní čočky a rozhořel se soudní spor, který američtí majitelé původní československé licence vyhráli. Získali miliony dolarů, Československo ostrouhalo.

Otto Wichterle se musel jako autor patentu k soudu dostavit, nad čímž komunisté ani trochu nejásali. Na to byl stále politicky nespolehlivý a nakonec ho v dalších výzkumech na delší čas izolovali.

Pověst vědce, který svým vynálezem obohatil svět lidí se slábnoucím zrakem, mu ani v časech normalizace zničit nedokázali.

Vědec a jeden z průkopníků makromolekulární chemie Otto Wichterle s manželkou Lindou

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Tma, zima a výpadek mobilů. Blackout by země rozhodil na měsíce, říká Cílek

Premium Neteče voda, nejezdí výtahy, vlaky, tramvaje, nefungují bankomaty, zavírají se obchody, školy, benzinky i banky....

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Muži s maskou se přestali strachovat o život a řešili puk

Seriál Než brankáři začali používat masky, byl hokej mnohem nebezpečnějším sportem. V éře před maskami měli muži v brance...

Nejdelší suchozemský obratlovec by strčil do kapsy i plejtváka obrovského

Příští rok si budeme připomínat již 50. výročí objevu obřích sauropodních dinosaurů Jimem Jensenem v lokalitě Dry Mesa...

STO OBJEVŮ: Champollion léta luštil hieroglyfy. Když to zvládl, omdlel

Urputný a trpělivý. Tak by se dal charakterizovat Jean-François Champollion. Muž, jemuž je přičítána největší zásluha...

Sedmička fascinujících dinosaurů, popsaných v minulém roce

Rok 2021 byl mírně chudší na nové objevy než některé předcházející roky. Přesto se 41 novými druhy (a 39 novými rody)...

Randstad HR Solutions s.r.o.
Sales Executive & Project Manager s NJ

Randstad HR Solutions s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...