Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

STO OBJEVŮ: Nevidím, ale čtu bříšky prstů. Braille dal nevidomým písmo

Seriál
Sluch, chuť, čich, hmat, zrak. Každý z těch smyslů má svou váhu, ale postrádat zrak, to člověka omezuje nejvíc. Usnadnit nevidomým život zásadně pomohlo slepecké písmo. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.

Čtení textu v Braillově písmu | foto: Profimedia.cz

Se ztrátou zraku měl Louis Braille vlastní zkušenost. Jako tříletý si v otcově sedlářské dílně nožem zranil oko tak, že o ně přišel. Druhé oko během léčení postihla šířící se infekce a Louis zůstal definitivně slepý.

V roce 1819 desetiletý chlapec nastoupil do pařížského Národního ústavu nevidomé mládeže, kde nakonec díky všestrannému talentu, hlavně hudebnímu, dosáhl pozice učitele.

Nevidomí tehdy používali reliéfně tištěná písmena v latince, která četli hmatem. Ale právě na půdě ústavu se v roce 1821 začalo zkoušet písmo, s jehož ukázkou tam dorazil Charles Barbier de la Serre.

Bývalý Napoleonův dělostřelecký důstojník byl kdysi pověřen úkolem vyřešit vojenský problém: vojáci, kteří si v noci ke čtení rozkazů svítili lampami, na sebe upozorňovali nepřítele a stávali se snadným cílem.

Barbier tedy vymyslel bodové písmo pro „noční psaní“ včetně způsobu, jak ho pomocí speciální desky a špičatého nástroje tvořit. Jeho systém už sestával z „buněk“ o 12 bodech, z nichž některé byly reliéfně zvýrazněné.

Ve srovnání s písmeny latinky sice byly čitelnější, ale jejich kombinace představovala spíš vícehláskové kódy, které armádě sloužily i jako tajné šifry. Pro běžné používání nevidomými se to jevilo příliš složité.

Byl to právě mladičký Louis Braille, kdo Barbierův slibný nápad zjednodušil.

Body na postupu

Bylo mu pouhých patnáct let, když poprvé představil svou variantu, v níž Barbierovu soustavu dvanácti bodů v šesti řádcích snížil na šest bodů ve dvou sloupcích a třech řádcích. Počet zvýrazněných bodů a jejich rozmístění v jedné buňce mu pak dalo jedno písmeno.

100 divů světa

Příklad? Písmeno A reprezentuje jeden zvýrazněný bod vlevo nahoře. Písmeno Z jeden bod vlevo nahoře, druhý v prostředním řádku vpravo a další dva vedle sebe na spodním řádku.

Braillovu verzi jeho spolužáci v ústavu přijali vstřícně, učitelé byli váhavější. Přesto v roce 1827 ve svém písmu pokusně uveřejnil první krátký text a rok nato nabídl i možnost notového zápisu.

Hlavním průlomem se stala v roce 1829 jeho práce Postup při zápisu slov, hudby a liturgického zpěvu prostřednictvím bodů pro nevidomé. Text byl ještě psaný v reliéfní latince, doplněné ukázkami bodového písma. Prvními publikacemi psanými už v Braillově písmu se staly učebnice zeměpisu Asie a Francie.

Přesto musel Braille o své písmo, k němuž časem připojil i číslice, ještě mnohokrát bojovat. Hlavně proti argumentu, že staví další překážku mezi nevidomé a vidoucí.

Překvapivé ocenění

Tři otazníky

  • PRAŽSKÁ TABULKA? Koncem 19. století ji vymyslel pražský klempíř J. Dvořák. Kovová tabulka s vyraženými otvory nevidomým umožnila při psaní snadnou orientaci.
  • PRVNÍ PSACÍ STROJ? Pro Braillovo písmo ho v roce 1892 sestrojil F. H. Hall. V roce 1899 přišel s dalším O. Picht, od roku 1951 dominuje stále vylepšovaný stroj Perkins.
  • POČÍTAČE? Nevidomým umožňují nejen psát, ale díky hlasovým výstupům se orientovat na internetu, případně číst z obrazovky nebo Braillovo písmo překládat.

Jeden z pozdějších ředitelů ústavu Armand Dufau, zastánce hmatové latinky, proti jeho písmu brojil natolik sveřepě, že je dokonce zakázal. Zákaz odvolal až na nátlak studentů. A po veřejné prezentaci v roce 1844, kdy studenti na příkladu běžné vstupenky do divadla suverénně předvedli, jak pohotové, jednoduché a přesné jsou zápis i čtení písma, kritiku vystřídalo všeobecné nadšení.

Ve druhé polovině 40. let v Braillovi sílila tuberkulóza, získaná v nehostinných prostorách ústavu, kam nastoupil jako dítě. Zemřel v roce 1852 a jeho dávný oponent, později naopak příznivě nakloněný Armand Dufau, mu dokonce složil poklonu: „Jemu nevidomí vděčí za ten prostý a tak užitečný objev psaní pomocí vystouplých bodů, který je dnes opravdovou hybnou silou všech jejich úspěchů.“

Tři roky nato Francie potvrdila Braillovo písmo jako oficiální komunikační systém pro nevidomé. Postupně se prosazovalo i v dalších zemích, i když ani tam to nemělo jednoduché. K nám se dostalo koncem 70. let 19. století a také nějaký čas trvalo, než získalo plné uznání.

Braillova abeceda

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Zajímavý dinosaurus, na kterého se na celá desetiletí zapomnělo

V roce 1937 byly vědecky popsány dva nové rody neptačích dinosaurů. Jedním byl méně známý Jaxartosaurus aralensis z...

Dinosaurus se záhadnou lebeční trubicí. Byl to šnorchl nebo spíše trombón?

V roce 1922 byl popsán velký kachnozobý dinosaurus druhu Parasaurolophus walkeri. Býložravý ornitopod z období pozdní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Srpodrápý zabiják z Kanady byl silnější než velociraptor

Právě před sto lety byl vědeckému i laickému světu představen pozoruhodný masožravý dinosaurus z kanadské Alberty....

Fosilie evropského dinosaura ukázala tajemství sauropodí kůže

V roce 1852 obdržel Samuel Husband Beckles (1814–1890), britský právník a proslulý sběratel fosilií, zajímavou zásilku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...