Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

STO OBJEVŮ: Dobu automobilovou vlastně rozjela žena. Paní Benzová

Seriál
Denně lidstvo otočí klíčkem či zmáčkne startér jedné miliardy automobilů. A jedeme. Můžeme za to poděkovat muži jménem Karl Benz. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Benz Patentmotorwagen na ilustraci ze září 1888. Měsíc předtím paní Benzová uskutečnila první dálkovou jízdu. | foto: Daimler

Pokud se budou znalci bavit o vynálezci prvního automobilu, mohou si k tomu koupit bednu piva a stejně se během dlouhého večera dost možná obecně přijatelné pravdy nedoberou.

Může nás napadnout jistý mnich ze 17. století, Ferdinand Verbiest je jeho ctěné jméno. Rodák z Flander během misijní cesty v Číně vyrobil pro tamního císaře vozítko poháněné párou. Geniální! Následovali William Murdoch, Richard Trevithick či Francis Maceroni.

Jenže pořád jsme v období páry. A automobily na páru přece nejezdí. První smysluplné pokusy se spalovacím motorem si připsali belgický inženýr Étienne Lenoir a německý kolega Siegfried Marcus.

Nicméně jedno jméno mezi všemi otci automobilu vyniká. Karl Benz. Kolem něho se ovíjí legenda, která se začala psát ve vší skromnosti, aby skončila jako připomínka jedné z největších postav strojírenství vůbec.

Jeho dědeček byl velmi zdatný kovář, tatínek mašinfíra na bádenské železnici. To už jsou slušné předpoklady, aby malého kluka začala technika zajímat. Karl, narozený 25. listopadu 1844, mohl mít o své budoucnosti velmi rychle jasno.

Bohužel, nebylo mu přáno sdílet nadšení s otcem. Tatínek zemřel, když mu byly dva roky. Dostal zápal plic a lékaři už ho nedokázali zachránit. Nemoc byla přímým důsledkem jeho profese – nachladil se v nekryté kabině lokomotivy.

A tak se musela starat maminka, což zvládala navzdory omezeným příjmům velmi dobře. V devíti letech se mladý Karl dostal na gymnázium, jenže nevzdělával se pouze v učebnách. Vlastní laboratoř si zřídil přímo v domě a hodiny a hodiny experimentoval.

Tři otazníky

  • KDO JE VELMOC? Nejvíc automobilů vyrobí Čína. V roce 2015 to bylo 24,5 milionu. Například v Německu se jich vyrobilo šest milionů.
  • JAK JE TO S ELEKTROMOBILY? Ještě na začátku 20. století byly v USA populárnější než benzinové stroje. Změnil to až Henry Ford a jeho model T.
  • PRVNÍ HYBRID? Obecně uznávaným průkopníkem je Ferdinand Porsche, ačkoli podle některých zdrojů se hybridem po Praze proháněl František Křižík už v roce 1895.

Navíc byl podnikavý. Rodinný rozpočet vylepšoval jako nájemný fotograf a cizí mu nebyla ani jemná mechanika hodinových strojků. Brzy se v okolí vědělo, že jistý chlapec Karl Benz je přes opravy machr.

Zásadní setkání ovšem nastalo na univerzitě v Karlsruhe. Profesor Ferdinand Redtenbacher nabyl přesvědčení, že pára už míří do minulosti. A své studenty pro to nadchl. Není náhodou, že jedním z nich byl mimo Benze i jistý Emil Škoda, zakladatel plzeňské Škody.

Za vším hledej ženu

Pokud někdo nadává na ženy za volantem, měl by se omluvit. Bez ženy by automobil nevznikl. Respektive vznikl by později. Benz si po studiích prošel zaměstnáním ve výrobě železničních vagonů, následně se podílel na stavbě mostů. V hlavě měl ale sen. Spalovací motor.

Prostředky na jeho realizaci získal z věna své ženy Berthy. Domácnost byla v jednu chvíli bez koruny, což není u vynálezců úplná výjimka. Benz měl na rozdíl od mnohých kolegů štěstí – investice se mu vrátila. Začal zásobovat velké fabriky, vlastní strojírny musel rozšiřovat.

100 divů světa

Ale v hlavě měl tolik nápadů, nových nápadů. V bankách si vymýšlel důvody půjček, nemohl přece říct, že hodlá uvést na trh vůz, který pojede bez koní. Nikdo by mu nepůjčil. Bláznům se nepůjčuje.

Bláznů se našlo víc. Gottlieb Daimler ve spolupráci s Wilhelmem Maybachem dokonce sestrojil první motocykl se spalovacím motorem. Nicméně na hlavní vynález se čekalo do roku 1885, kdy Benz předvedl první automobil. Tříkolku poháněnou vlastní silou.

O rok později si zaregistroval patent číslo 37435 – „vozidlo poháněné benzinovým motorem“ – a bylo hotovo. Mimochodem, tři kola použil proto, že ještě nebylo dokonale vyřešeno řízení volantem, a pohon řešil čtyřtaktní jednoválec, který neměl sílu ani jednoho koně. Ale stačilo to na rychlost téměř 15 kilometrů v hodině.

První pořádný výlet na tomto stroji podnikla manželka Bertha s potomky, když jela navštívit matku a cestu dlouhou 90 kilometrů přes jisté nesnáze zvládla. Stejně tak se církev zvládla postupně smířit s tím, že automobil není ďáblův, nýbrž Benzův vynález. 

Bertha a Karl Benzovi

Bertha a Karl Benzovi

Autoři:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Jaderný „drobek“ měl ničit strategické cíle v USA, později letadlové lodě

Velikost řízených střel byla daná požadavky na dolet, tedy množství paliva v nádržích, velikostí bojové hlavice a...

Nový nadzvukový letoun nejspíš Česku dodají Švédové nebo Američané

Z utajovaného procesu výběru nového nadzvukového letounu pro české letectvo unikly první zásadní informace naznačující,...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Po dopadu planetky, která vyhubila dinosaury, vzniklo nadzvukové tornádo

Před šedesáti šesti miliony let se srazila Země s planetkou, což mělo za následek vyhynutí neptačích dinosaurů. Nově...

STO OBJEVŮ: Pásovou výrobu vynalezl automobilový magnát Henry Ford

Seriál Inspiraci prý našel na jatkách. Američan Henry Ford ve své továrně na automobily nastavil způsob výroby, který zásadně...

Mrazivé noci a piloti na kyslíku. Závod balonů je jako moderní verneovka

Legendární závod vodíkových balonů Pohár Gordona Bennetta opět dokazuje, že právem nese označení nejnáročnější letecký...

STO OBJEVŮ: Mendělejevova tabulka se stala základním kamenem chemie

Seriál Skoro všichni si ze školy pamatujeme, že existuje Mendělejevova tabulka. Skoro nikdo však pořádně netuší, k čemu je...

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...