Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

STO OBJEVŮ: Francouzský zahradník změnil stavařinu a přišel na železobeton

Seriál
Žádní špičkoví inženýři, žádní učení architekti, ale zahradník. Francouz Joseph Monier neměl univerzity, přesto vynalezl materiál, který změnil stavebnictví. Nastala doba železobetonu. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend DNES.

Lehké opevnění vzoru 37, lidově řopík | foto: Profimedia.cz

Bylo by to jistě zaměstnání snů. Vždyť Joseph Monier navazoval na rodinnou tradici, pracoval jako zahradník na zelených prostranstvích Tuilerijských zahrad, rozkládajících se mezi přenádherným Louvrem a řekou Seinou.

Jen kdyby tu nebyl ten trabl s květináči. Pořád praskaly. A praskaly. Jak chcete něco vypěstovat, když to pořádně nemáte kam zasadit? Každá zima byla pro zahrady pohromou, Monier se jal tedy problém řešit za pomoci selského rozumu.

Dříve se keramické nádoby opravovaly dráty zvenku, rozbité hrníčky byly po zásahu šikovného dráteníka jako nové. Proč metodu neupravit? Proč nedat dráty dovnitř?  Sláva! Zrodil se železobeton. Kompozitní materiál, který k vysoké pevnosti betonu v tlaku přidává i pevnost oceli v tahu.

Řešení bylo s velkou pompou představeno na pařížské výstavě v roce 1867 a vzápětí patentováno na výrobu nádob a nádrží. Tuilerijské zahrady mohly začít vzkvétat. A také osobní Monierův byznys, velký úspěch měl se svými „bazény“, pouštěl se ovšem i do větších realizací.

Šťastného konce se on sám bohužel nedočkal, zle se ho dotkly války s Pruskem i rodinný osud. S jedním synem se rozhádal, druhý mu zemřel velmi mladý. I tak žije odkaz důmyslných květináčů všude kolem, nedává životní prostor jen květinám, nýbrž především lidem.

Hráz proti Hitlerovi

V československých luzích a hájích má železobeton stejně nezastupitelné postavení jako všude ve vyspělém světě. Přesto se najdou dvě charakteristické stavební vlny, které jeho přednosti využívaly dokonale.

Ta první měla zabránit nevyhnutelnému obsazení země nacistickým Německem v době první republiky. Československá vláda prozřetelně očekávala nebezpečí napadení, začala tedy budovat několik obranných linií, jejichž základem bylo Lehké opevnění vzoru 37, lidově zvané řopík.

Tři otazníky

  • JAK VYSOKO? Až do nebes! Nejvyšší budova světa, dubajský mrakodrap Burdž Chalífa, měřící 828 metrů, je z železobetonu.
  • ZASTAVÍ ZÁŘENÍ? Železobetonový sarkofág byl původním krytem poškozeného černobylského jaderného reaktoru číslo 4 a zabránil další kontaminaci okolí zářením gama.
  • ROZTANČÍ SE? Ani architekti se železobetonu neštítí, umožňuje jim konstruovat  různorodé křivky. Například ty, kterými se pyšní Tančící dům v Praze u Vltavy.

Těchto pevností bylo na západních hranicích a následně v dalších řadách směrem ku Praze vystavěno během dvou let téměř deset tisíc. Všechny z kvalitního železobetonu, v nejvíce opevněné verzi byly stěny o tloušťce 120 centimetrů a měly odolat 37 střelám z děla ráže 155 milimetrů.

V boji je nikdo neotestoval, nejzazší linie zmizela se zabranými Sudety a ty vnitřní nacističtí sapéři s problémy vyhazovali do povětří tak, aby řopíky nemohly posloužit odbojovým skupinám k narušování protektorátu.

Panelstory

Další sériová železobetonová výstavba už byla čistě pro mírové využití, nejedná se o nic menšího, než jsou panelové domy. První testoval už v roce 1940 podnik Baťa, zlatá doba sídlišť se ovšem rozjela až za socialismu.

A to opravdu ve velkém. Potřebu nových bytů ve městech, do kterých proudilo stále více lidí, vyřešilo na osmdesát tisíc panelových domů formujících se ve vzorcích různých tvarů, před listopadovou revolucí v nich na území Česka bydlelo na tři miliony lidí.

Nejvyšší panelák stojí na Jižním Městě v Praze. Má dvě věže a se svými 81 metry a 23 podlažími je někdejší hotel Kupa na pražském sídlišti nejvyšším v Česku. U vrcholu jsou obě věže propojeny krytou mostní chodbičkou

Zpočátku byla snaha každou budovu ozvláštnit, tu nátěrem, tu mozaikou. Nevydrželo to dlouho. Ekonomika a nutná rychlost výstavby potlačily veškerou estetiku a stavaři oblékli socialistické Československo do šedé. 

Nejvyšší dům panelového typu stojí na pražském Jižním Městě a měří 81 metrů. Délkový rekordman se 380 metry a čtyřiadvaceti vchody stojí v Liberci. Říká se o nich, že jsou jako králíkárny, daleko blíže však mají ke květináčům.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Třetihorní hlavonožci sice dinosaury přežili, ale ne nadlouho

Amoniti se poprvé objevili v období prvohorního devonu, před víc než čtyřmi sty miliony let, a poslední z nich vyhynuli...

Dinosauří bratranec, který naboural zažité představy a zamotal vědcům hlavu

Výzkum evolučních počátků dinosaurů v posledních dekádách ukázal, že situace s jejich vznikem a prvotním rozrůzněním...

Jako příšera z hororu. Fotografická soutěž ocenila detailní snímek mravence

Litevský fotograf Eugenijus Kavaliauskas získal ocenění v soutěži Nikon Small World Photomicrography Competition za...

Jak přišli dinosauři ke svému pojmenování a proč to trvalo tak dlouho

Když byl v únoru roku 1824 formálně popsán první druhohorní „neptačí“ dinosaurus, jímž se stal jurský teropod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...