Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

STO OBJEVŮ: Jak nahradit slonovinu? Nastoupila doba plastová

Seriál
Lidstvo prošlo érou kamennou, bronzovou i železnou, teď se zdá, že je tady doba plastová. Umělé hmoty začínají být vážným problémem, a to s nimi žijeme sotva dvě století. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.

Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Plastové příbory a náhražky všeho možného se s obřím nadšením uživatelů rozšířily napříč světem. Dopady masivní spotřeby plastu na přírodu řešíme až v posledních letech. | foto: Profimedia.cz

Muž, kterému se přičítá plastové prvenství, se jmenoval Alexander Parkes. V 19. století netušil, jakého džina dvou tváří vypouští z lahve.

Rodák z Birminghamu byl duše přemýšlivá. Dokázal to už jako zaměstnanec firmy George a Henry Elington, specializující se na galvanizaci. Pro ni vyvinul proces elektrolytického postříbřování jemných uměleckých děl, zvládl tak potáhnout i křehké květiny, nebo dokonce pavučiny.

Svou sérii desítek patentů načal jako osmadvacetiletý v roce 1841, ten první získal za hydroizolaci tkanin potažením gumou. Tehdy už měl za sebou řadu pokusů s přírodním kaučukem.

A právě to ho přivedlo k myšlence vyrobit materiál, který by se za tepla stal plastickým a dal se tvarovat.

Parkesin a xylonit

Uspěl v roce 1855. Jeho patentovaný termoplast, vytvořený rozpuštěním nitrátu celulózy v alkoholu a kafru s obsahem éteru, se skutečně zatepla stal dobře tvarovatelným a studený si pak udržel tvrdost. Nazval ho po sobě parkesin.

Materiál „tvrdý jako rohovina, ale ohebný jako kůže, schopný odlévání, lisování, barvení i řezání“ v roce 1862 s velkým úspěchem představil na londýnské průmyslové výstavě. Užaslým návštěvníkům nabídl přehlídku plastových předmětů, většinou určených pro kuchyni.

Povzbuzen založil v roce 1866 společnost s cílem plastové věci vyrábět. Tehdy ještě neuspěl. Nepodařilo se mu dělat je dostatečně levně, snadno a natolik kvalitně, aby hotové předměty nepraskaly a nehořely.

Po dvou letech prodal Parkesin Company obchodnímu společníkovi Danielu Spillovi. Na plastech sice pracoval dál, ale k vysněnému ideálu nedospěl. Nedařilo se ani Spillovi s jeho plastovou verzí nazvanou xylonit.

Co naopak žilo dál, byla myšlenka plastu, který by novými vlastnostmi dosavadní repertoár materiálů obohatil.

Na plastovou cestu se posléze napojil Newyorčan John Wesley Hyatt, i když jeho motivace zní trochu kuriózně. Jako majitel firmy zaměřené na domino a figurky pro hru dáma hledal k jejich výrobě levnější materiál a začal s Parkesovou směsí experimentovat.

Velmi drahé kulečníkové koule ze slonoviny později nahradily levnější z celuloidu.

Navíc, podobně zaměřená firma vyhlásila soutěž o deset tisíc dolarů pro vynálezce náhrady za drahou slonovinu používanou na kulečníkové koule. Hyatt Parkesův nápad tehdy nejen vylepšil, ale našel i způsob, jak vyrábět levněji, a dokonce na to sestrojil zařízení.

Celuloid a bakelit

Tři otazníky

  • SLÁVA PRO PARKESE? Jeho podíl na plastové historii ocenila The Plastics Academy, která ho v roce 2005 posmrtně uvedla do Síně slávy.
  • AŽ NA DNĚ MOŘÍ? Plastový odpad objevila podmořská expedice i v nejhlubším známém místě planety, Mariánském příkopu, téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.
  • MULTITALENTI? V 19. století vynálezci oplývali velkým rozmachem v mnoha oborech. Parkesovy patenty se počítaly na desítky, Baekeland překročil stovku a Hyatt se podílel na 236.

Slibované dolary sice nikdy nedostal, ale na materiál nazvaný celuloid získal v roce 1869 patent. A ve své nově založené firmě začal vyrábět kdeco: kromě kulečníkových koulí i brýlové obroučky, hřebeny, pingpongové míčky, vložky do límečků… a také filmové pásky. U filmařů sice našel velký odbyt, přitom právě oni často doplatili na nepříjemnou vlastnost celuloidu: snadno a rychle hoří, pročež leckterý archivovaný snímek nenávratně zmizel.

Hyattem užívané slovo celuloid přežilo dodnes stejně jako další z řady podobných hmot - bakelit. V něm dokonce zní jméno jeho autora Lea Baekelanda, který na něj získal patent v roce 1909 a svým revolučním, plně syntetickým, tvárným, ale nehořlavým materiálem doslova zaplavil 20. století.

Takže Parkes? Hyatt? Baekeland? Kdo z nich načal „éru plastů“? Názory se liší. Lidské poznání se řetězí a leckdy je těžké najít pravý bod zrodu.

Zvlášť když posléze přišla záplava dalších syntetických materiálů: polyetylen, polyamid, polyester, polypropylen… Některé byly překonané, jiné nově přicházejí. Staly se pevnou součástí našich životů, nositeli mnoha užitečných vlastností, ale i noční můrou ekologů.

100 divů světa

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Dinosaurus se záhadnou lebeční trubicí. Byl to šnorchl nebo spíše trombón?

V roce 1922 byl popsán velký kachnozobý dinosaurus druhu Parasaurolophus walkeri. Býložravý ornitopod z období pozdní...

Rex zřejmě není jediný tyranosaurus, doplnit ho může císař a královna

Od roku 1905, kdy byl formálně popsán obří teropodní dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex, se jeho vědecké jméno (často...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopadla na Ukrajině část asteroidu, který vyhubil dinosaury?

Impaktní kráter Boltyš se nachází na území Kirovohradské oblasti v centrální části Ukrajiny. Jedná se o masivní...

Srpodrápý zabiják z Kanady byl silnější než velociraptor

Právě před sto lety byl vědeckému i laickému světu představen pozoruhodný masožravý dinosaurus z kanadské Alberty....

Prodej domu Vysoké Veselí
Prodej domu Vysoké Veselí

Zahraničních hrdinů, Vysoké Veselí, okres Jičín
2 900 000 Kč

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...