Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

STO OBJEVŮ: Jak nahradit slonovinu? Nastoupila doba plastová

Seriál
Lidstvo prošlo érou kamennou, bronzovou i železnou, teď se zdá, že je tady doba plastová. Umělé hmoty začínají být vážným problémem, a to s nimi žijeme sotva dvě století. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.
Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Plastové příbory a náhražky všeho možného se...

Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Plastové příbory a náhražky všeho možného se s obřím nadšením uživatelů rozšířily napříč světem. Dopady masivní spotřeby plastu na přírodu řešíme až v posledních letech. | foto: Profimedia.cz

Muž, kterému se přičítá plastové prvenství, se jmenoval Alexander Parkes. V 19. století netušil, jakého džina dvou tváří vypouští z lahve.

Rodák z Birminghamu byl duše přemýšlivá. Dokázal to už jako zaměstnanec firmy George a Henry Elington, specializující se na galvanizaci. Pro ni vyvinul proces elektrolytického postříbřování jemných uměleckých děl, zvládl tak potáhnout i křehké květiny, nebo dokonce pavučiny.

Svou sérii desítek patentů načal jako osmadvacetiletý v roce 1841, ten první získal za hydroizolaci tkanin potažením gumou. Tehdy už měl za sebou řadu pokusů s přírodním kaučukem.

A právě to ho přivedlo k myšlence vyrobit materiál, který by se za tepla stal plastickým a dal se tvarovat.

Parkesin a xylonit

Uspěl v roce 1855. Jeho patentovaný termoplast, vytvořený rozpuštěním nitrátu celulózy v alkoholu a kafru s obsahem éteru, se skutečně zatepla stal dobře tvarovatelným a studený si pak udržel tvrdost. Nazval ho po sobě parkesin.

Materiál „tvrdý jako rohovina, ale ohebný jako kůže, schopný odlévání, lisování, barvení i řezání“ v roce 1862 s velkým úspěchem představil na londýnské průmyslové výstavě. Užaslým návštěvníkům nabídl přehlídku plastových předmětů, většinou určených pro kuchyni.

Povzbuzen založil v roce 1866 společnost s cílem plastové věci vyrábět. Tehdy ještě neuspěl. Nepodařilo se mu dělat je dostatečně levně, snadno a natolik kvalitně, aby hotové předměty nepraskaly a nehořely.

Po dvou letech prodal Parkesin Company obchodnímu společníkovi Danielu Spillovi. Na plastech sice pracoval dál, ale k vysněnému ideálu nedospěl. Nedařilo se ani Spillovi s jeho plastovou verzí nazvanou xylonit.

Co naopak žilo dál, byla myšlenka plastu, který by novými vlastnostmi dosavadní repertoár materiálů obohatil.

Na plastovou cestu se posléze napojil Newyorčan John Wesley Hyatt, i když jeho motivace zní trochu kuriózně. Jako majitel firmy zaměřené na domino a figurky pro hru dáma hledal k jejich výrobě levnější materiál a začal s Parkesovou směsí experimentovat.

Velmi drahé kulečníkové koule ze slonoviny později nahradily levnější z celuloidu.

Navíc, podobně zaměřená firma vyhlásila soutěž o deset tisíc dolarů pro vynálezce náhrady za drahou slonovinu používanou na kulečníkové koule. Hyatt Parkesův nápad tehdy nejen vylepšil, ale našel i způsob, jak vyrábět levněji, a dokonce na to sestrojil zařízení.

Celuloid a bakelit

Tři otazníky

  • SLÁVA PRO PARKESE? Jeho podíl na plastové historii ocenila The Plastics Academy, která ho v roce 2005 posmrtně uvedla do Síně slávy.
  • AŽ NA DNĚ MOŘÍ? Plastový odpad objevila podmořská expedice i v nejhlubším známém místě planety, Mariánském příkopu, téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.
  • MULTITALENTI? V 19. století vynálezci oplývali velkým rozmachem v mnoha oborech. Parkesovy patenty se počítaly na desítky, Baekeland překročil stovku a Hyatt se podílel na 236.

Slibované dolary sice nikdy nedostal, ale na materiál nazvaný celuloid získal v roce 1869 patent. A ve své nově založené firmě začal vyrábět kdeco: kromě kulečníkových koulí i brýlové obroučky, hřebeny, pingpongové míčky, vložky do límečků… a také filmové pásky. U filmařů sice našel velký odbyt, přitom právě oni často doplatili na nepříjemnou vlastnost celuloidu: snadno a rychle hoří, pročež leckterý archivovaný snímek nenávratně zmizel.

Hyattem užívané slovo celuloid přežilo dodnes stejně jako další z řady podobných hmot - bakelit. V něm dokonce zní jméno jeho autora Lea Baekelanda, který na něj získal patent v roce 1909 a svým revolučním, plně syntetickým, tvárným, ale nehořlavým materiálem doslova zaplavil 20. století.

Takže Parkes? Hyatt? Baekeland? Kdo z nich načal „éru plastů“? Názory se liší. Lidské poznání se řetězí a leckdy je těžké najít pravý bod zrodu.

Zvlášť když posléze přišla záplava dalších syntetických materiálů: polyetylen, polyamid, polyester, polypropylen… Některé byly překonané, jiné nově přicházejí. Staly se pevnou součástí našich životů, nositeli mnoha užitečných vlastností, ale i noční můrou ekologů.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Pronájem bytu 1+kk v rodinném domě
Pronájem bytu 1+kk v rodinném domě

S. K. Neumanna, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav III
15 000 Kč/měsíc

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....