Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

STO OBJEVŮ: Hruška pro zdokonalení železa se ujala nejdříve v armádě

Seriál
Ocelový věk nastal díky vojenské zakázce. Ovšem pevnou slitinu železa, uhlíku a dalších prvků lidstvo využívá i mírově. Levnou výrobu umožnil tzv. Bessemerův konvertor. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Práce s Bessemerovým konvertorem při výrobě oceli, dobová ilustrace

Práce s Bessemerovým konvertorem při výrobě oceli, dobová ilustrace | foto: Profimedia.cz

Proplešatělý Brit s huňatými licousy Henry Bessemer byl rozhodně z těch, kteří umějí udržet tajemství.

Tři otazníky

  • KOLIK ZNÁME DRUHŮ OCELI? Přes 2 500. Dělí se třeba podle chemického složení nebo podle mechanických vlastností. 
  • JE PEVNĚJŠÍ NEŽ ŽELEZO? Tisíckrát! Navíc může být bez újmy i recyklována. 
  • PRVNÍ BUDOVA Z OCELI? Chicagský mrakodrap Home Insurance architekta Le Barona Jenneyho z roku 1884. V roce 1931 byl zbourán.

Když ve 30. letech 19. století vynalezl stroj, jehož pomocí se dal levně vyrábět bronzový prášek do zlatých barev, uzamkl ho pro jistotu pod petlicí do domu, do něhož v následujících 35 letech povolil vstoupit pouze pěti lidem. Měl zkrátka nejen bystrou hlavu, ale i podnikavého ducha.

Obě zmíněné vlastnosti nejvíc zužitkoval, když se vedle 128 dalších patentů zaměřil na to, jak efektivně vyrábět ocel. Ne že by ji tedy přímo objevil, o slitině železa, uhlíku a dalších prvků se vědělo už 1 800 let před naším letopočtem.

Otázka však dlouho zněla: Jak ji vyrábět v dostatečném množství a kvalitě? Než se to zjistilo, křehké litinové mosty padaly, v kolejnicích se objevovaly trhliny a hlavně - praskala též děla.

Bublající železo

Právě armádní potřeby ze všeho nejvíc uspíšily pokrok. Zkraje krymské války se Bessemer pokoušel přesvědčit vojevůdce, že díky roztočení střel v hlavni dokážou kanony pálit přesněji a dál, mohou navíc na nepřátele sypat větší nálože.

Protřelým generálům se to nezdálo, namítali, že podobně ďábelský tlak děla nevydrží. Ledaže by byla z oceli. A to přece nejde. Nejde?

Bessemer, syn člena Francouzské akademie věd, to zkusil. Na přelomu let 1855 -1856 se trpělivě věnoval vývoji tzv. konvertoru, sklopného kotle podobného hrušce, v němž roztaveným surovým železem probublával vzduch. Oxidací se zbavovalo nežádoucích příměsí, vznikala kvalitní ocel.

Snad ho vpřed hnala právě nedůvěra. To, že se to nikomu před ním nepovedlo. Jemu nakonec ano. Sláva novince, sláva průmyslové revoluci!

Šviháčtí oficíři s nakroucenými kníry najednou klepali všeumělovi z Charltonu po ramenou. S kanony z takového materiálu se bude válčit jedna radost!

Bessemerova inovace však zdaleka neprospěla jen soldátům. Z oceli se začaly stavět pevnější budovy, roku 1889 vyrostla nad Paříží uhrančivá Eiffelova věž, věhlas si získal i most Golden Gate v San Francisku, na který o půl století později padlo 83 tisíc tun materiálu z Britova konvertoru.

Ocelový šlechtic

Pro vývoj lidstva to znamenalo skutečný zlom. Bessemerova sklopná hruška dokázala z anglické rudy za pouhých dvacet minut vyrobit tolik oceli, na niž bylo dřív potřeba i tři týdny práce.

Zatímco on sám díky vynálezu utěšeně zbohatl, ocel dramaticky zlevnila, za deset let její cena klesla ze 70 na 15 liber za tunu.

Vynálezce konvertoru na výrobu oceli Henry Bessemer

Přesto to byl jen začátek další cesty, vývoj výroby oceli následně vylepšovali Andrew Carnegie, Sydney Gilchrist Thomas a hlavně William Siemens, jehož pec se nakonec prosadila díky své hospodárnosti.

Od Bessemerova postupu se definitivně ustoupilo až po sto letech, kdy jeho místo zaujal zásaditý kyslíkový konvertorový proces. To už byl muž, který uměl udržet tajemství, padesát let po smrti.

Vzpomínalo se na něj nejen jako na otce ocelového věku, ale i jako na člena Královské společnosti, povýšeného do šlechtického stavu.

100 divů světa
Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....