Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

STO OBJEVŮ: Otec televize Baird byl podivín. Pro vynálezy riskoval život

Seriál
Zdroj informací i zábavy, to je televize. Jeden ze zásadních objevů lidstva se roky formoval v hlavách desítek vědátorů, aby nakonec uspěl skotský vynálezce John Logie Baird. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
c

c | foto: Profimedia.cz

Dlouhá jako venezuelská telenovela byla cesta k televizi. I pro muže, který ji nakonec jako první sestrojil a uvedl do provozu. Jeho jméno je John Logie Baird, pocházel ze Skotska a byl vynálezcem z povolání. Takovým tím opravdovým vynálezcem. Géniem s podivínskými sklony.

Než se dostal ke svému životnímu projektu, zkusil několik jiných. Končily zpravidla katastroficky. Úspěch neměly průmyslově vyráběné diamanty, díru na trhu neudělala mast na hemeroidy a o skleněnou žiletku se autor ošklivě pořezal.

Majitel domu ho dokonce vyhodil z bytu. Stalo se tak poté, co si při jednom ze svých pokusů pustil do těla tisíc voltů a málem se zabil. Co přežil on, nepřežila pojistková skříň v přízemí činžáku a shořela. Sbal se a vypadni!

Vysílání do New Yorku

Svého snu se Baird nevzdal. Byl si jistý, že dokáže rozpohybovat obraz na něčem, co už jistý čas neslo pojmenování televize. Což je mimochodem název složený z řeckého tele (daleko) a latinského vize (vidět). Na funkční televizi lidstvo čekalo několik desetiletí, pokoušela se o ni řada vědců a inovátorů.

Uspěl až Baird. Při prvním zdařeném pokusu byl ve svém londýnském apartmá osamocen s mechanickým strojem, jehož srdcem byl velký otáčející se děrovaný kotouč, který zjednodušeně řečeno uměl rozkládat a následně skládat obraz na řádky. Původně jich bylo třicet až padesát, dnešní televize jich mají v rozlišení FullHD celých 1 080.

Experiment televize Johna Logie Bairda z roku 1925

Skot se samozřejmě také snažil dosáhnout co nejvyšší kvality obrazu, to ho vedlo ke zvyšování rychlosti otáčení a zvětšování kotouče s dírami vybavenými stále lepšími čočkami. Bohužel, testy dopadaly i tak, že se celý kotouč vytrhl a rozmetal sklo po celém bytě.

První demonstrace vysílání na veřejnosti proběhla v roce 1925 v obchodě na Oxford Street. Překvapení nakupující se mohli podívat na jednoduché věci, například na promítání černých písmen na bílou plochu. I to byl ovšem neuvěřitelný pokrok.

Tři otazníky

  • KOLIK STÁL TELEVIZOR?
    V roce 1953 si movití mohli koupit přístroj Tesla za 4 tisíce Kčs, prodalo se jich 355.
  • PRVNÍ SPORTY?
    Už v roce 1948 se přenášely záběry z XI. všesokolského sletu v Praze.
  •  MÁ TELEVIZI KAŽDÝ?
    Na Zemi žije 1,9 miliardy domácností, televizor má 1,7 miliardy z nich.

A Baird neustále pokračoval ve vylepšování. Na první přenos z Londýna do New Yorku dokonce přemluvil v té době velmi populární herečku Ellisu Landi. Jenže technika zamrzla. Hvězda sice přijala omluvu v podobě sendviče a šampaňského, nicméně její tvář se na druhé straně Atlantiku neobjevila.

Po tomto drobném faux pas se za oceán 6. února 1928 vypravil pouze obraz břichomluveckého panáka. A Bairda samotného. Podle zdrojů půl hodiny otáčel hlavou ze strany na stranu.

„Viděli jsme obrysy hlavy, ale těžko poznat, čí hlava to ve skutečnosti byla,“ napsali pozorovatelé z deníku The Times. I tak se jednalo o báječný úspěch.

Pravidelné vysílání Baird začal už v roce 1929 a bylo to v porovnání s dnešní dobou poněkud komické. Dvě minuty vždy šel obraz, další dvě minuty zvuk. Brzy se objevila televize plně elektronická, která mechanickou předčila.

Filipovského Lakomec

V Československu si musel lid počkat, ostatně celou Evropu zmrazila druhá světová válka a slibně rozjeté projekty musely uhnout nenávistné vojenské mašinerii. Jinak tomu nebylo na našem území, kde se poprvé zkušebně vysílalo z pražského studia v bývalé Měšťanské besedě 1. května 1953.

100 divů světa

Vysílač se zřídil na petřínské rozhledně a televizní obecenstvo se těšilo na vysílání dva dny v týdnu. „O úvodní vystoupení byl požádán herec František Filipovský, který ve studiu přečetl Mošnův monolog Harpagona z Moliérovy komedie Lakomec podle knihy Jaroslava Průchy Hrdinové okamžiku,“ vzpomínal pro Českou televizi pamětník Martin Glas.

V roce 1973 se poprvé spustilo barevné vysílání, které si mohli Čechoslováci naladit na druhém programu. Poslední výraznou revolucí byl přechod z analogového signálu na digitální, který v Česku funguje od roku 2005.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....