Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 3. července 2020 Radomír

STO OBJEVŮ: Otec televize Baird byl podivín. Pro vynálezy riskoval život

Seriál aktualizováno 
Zdroj informací i zábavy, to je televize. Jeden ze zásadních objevů lidstva se roky formoval v hlavách desítek vědátorů, aby nakonec uspěl skotský vynálezce John Logie Baird. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Dlouhá jako venezuelská telenovela byla cesta k televizi. I pro muže, který ji nakonec jako první sestrojil a uvedl do provozu. Jeho jméno je John Logie Baird, pocházel ze Skotska a byl vynálezcem z povolání. Takovým tím opravdovým vynálezcem. Géniem s podivínskými sklony.

Fotogalerie

Než se dostal ke svému životnímu projektu, zkusil několik jiných. Končily zpravidla katastroficky. Úspěch neměly průmyslově vyráběné diamanty, díru na trhu neudělala mast na hemeroidy a o skleněnou žiletku se autor ošklivě pořezal.

Majitel domu ho dokonce vyhodil z bytu. Stalo se tak poté, co si při jednom ze svých pokusů pustil do těla tisíc voltů a málem se zabil. Co přežil on, nepřežila pojistková skříň v přízemí činžáku a shořela. Sbal se a vypadni!

Vysílání do New Yorku

Svého snu se Baird nevzdal. Byl si jistý, že dokáže rozpohybovat obraz na něčem, co už jistý čas neslo pojmenování televize. Což je mimochodem název složený z řeckého tele (daleko) a latinského vize (vidět). Na funkční televizi lidstvo čekalo několik desetiletí, pokoušela se o ni řada vědců a inovátorů.

Uspěl až Baird. Při prvním zdařeném pokusu byl ve svém londýnském apartmá osamocen s mechanickým strojem, jehož srdcem byl velký otáčející se děrovaný kotouč, který zjednodušeně řečeno uměl rozkládat a následně skládat obraz na řádky. Původně jich bylo třicet až padesát, dnešní televize jich mají v rozlišení FullHD celých 1 080.

Experiment televize Johna Logie Bairda z roku 1925

Experiment televize Johna Logie Bairda z roku 1925

Skot se samozřejmě také snažil dosáhnout co nejvyšší kvality obrazu, to ho vedlo ke zvyšování rychlosti otáčení a zvětšování kotouče s dírami vybavenými stále lepšími čočkami. Bohužel, testy dopadaly i tak, že se celý kotouč vytrhl a rozmetal sklo po celém bytě.

První demonstrace vysílání na veřejnosti proběhla v roce 1925 v obchodě na Oxford Street. Překvapení nakupující se mohli podívat na jednoduché věci, například na promítání černých písmen na bílou plochu. I to byl ovšem neuvěřitelný pokrok.

Tři otazníky

 • KOLIK STÁL TELEVIZOR?
  V roce 1953 si movití mohli koupit přístroj Tesla za 4 tisíce Kčs, prodalo se jich 355.
 • PRVNÍ SPORTY?
  Už v roce 1948 se přenášely záběry z XI. všesokolského sletu v Praze.
 •  MÁ TELEVIZI KAŽDÝ?
  Na Zemi žije 1,9 miliardy domácností, televizor má 1,7 miliardy z nich.

A Baird neustále pokračoval ve vylepšování. Na první přenos z Londýna do New Yorku dokonce přemluvil v té době velmi populární herečku Ellisu Landi. Jenže technika zamrzla. Hvězda sice přijala omluvu v podobě sendviče a šampaňského, nicméně její tvář se na druhé straně Atlantiku neobjevila.

Po tomto drobném faux pas se za oceán 6. února 1928 vypravil pouze obraz břichomluveckého panáka. A Bairda samotného. Podle zdrojů půl hodiny otáčel hlavou ze strany na stranu.

„Viděli jsme obrysy hlavy, ale těžko poznat, čí hlava to ve skutečnosti byla,“ napsali pozorovatelé z deníku The Times. I tak se jednalo o báječný úspěch.

Pravidelné vysílání Baird začal už v roce 1929 a bylo to v porovnání s dnešní dobou poněkud komické. Dvě minuty vždy šel obraz, další dvě minuty zvuk. Brzy se objevila televize plně elektronická, která mechanickou předčila.

Filipovského Lakomec

V Československu si musel lid počkat, ostatně celou Evropu zmrazila druhá světová válka a slibně rozjeté projekty musely uhnout nenávistné vojenské mašinerii. Jinak tomu nebylo na našem území, kde se poprvé zkušebně vysílalo z pražského studia v bývalé Měšťanské besedě 1. května 1953.

100 divů světa

Vysílač se zřídil na petřínské rozhledně a televizní obecenstvo se těšilo na vysílání dva dny v týdnu. „O úvodní vystoupení byl požádán herec František Filipovský, který ve studiu přečetl Mošnův monolog Harpagona z Moliérovy komedie Lakomec podle knihy Jaroslava Průchy Hrdinové okamžiku,“ vzpomínal pro Českou televizi pamětník Martin Glas.

V roce 1973 se poprvé spustilo barevné vysílání, které si mohli Čechoslováci naladit na druhém programu. Poslední výraznou revolucí byl přechod z analogového signálu na digitální, který v Česku funguje od roku 2005.

Autoři:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

 • Nejčtenější

Spletli se při navigaci. Stíhačky jim za to udělily trest smrti

K troskám izraelského civilního letadla sestřeleného bulharskými stíhačkami se jako první dostali místní. Odnesli, co...

Varování: probíhá útok na RDP protokol pro vzdálený přístup k počítači

O probíhajícím útoku na protokol RDP, který je používán některými programy pro vzdálený přístup k ploše, informovala...

CERN udělal první krok k novému stokilometrovému urychlovači částic

Evropská laboratoř jaderného výzkumu známá pod mezinárodní zkratkou CERN přijala novou aktualizaci strategie výzkumu....

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bulharské MiGy raději zabíjely, než by nechaly civilní stroj proletět

Těsně před půl osmou ráno 27. června roku 1955 dopravní letoun Lockheed Constellation společnosti El Al na cestě z...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

 • Další z rubriky

Ve Wu-chanu byl covid-19 od léta 2019, tvrdí analýza satelitních snímků

Virus SARS-CoV-2 se šířil v okolí Wu-chanu od konce léta 2019, myslí si vědci z Harvardovy univerzity na základě...

STO OBJEVŮ: Otec televize Baird byl podivín. Pro vynálezy riskoval život

Seriál Zdroj informací i zábavy, to je televize. Jeden ze zásadních objevů lidstva se roky formoval v hlavách desítek...

Studie měřila, jak se šíří koronavirus v posilovnách. Ovšem v Norsku

Během května udělal tým norských specialistů studii rizika přenosu viru SARS-CoV-2 u návštěvníků posiloven. Žádný...

STO OBJEVŮ: První krok na Měsíci udělal Armstrong za tónů Novosvětské

Seriál Jedno z největších technologických vzepětí lidstva bylo i úžasným dobrodružstvím a velikánským objevem. Hrdinou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz