Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

STO OBJEVŮ: Darwinova evoluční teorie zvedla křesťany ze židle

Seriál
V prosinci 1831 se na britskou plachetnici Beagle nalodil mladý přírodovědec Charles Darwin. Po skoro pěti letech přistál doma a měl v hlavě základy velkolepé teorie. Připomíná ji další díl seriálu Magazínu Víkend o nejvýznamnějších lidských objevech.

Historický snímek Charlese Darwina (zde ve svých 46 letech) z roku 1855. | foto: Profimedia.cz

Když Charles Darwin v roce 1859 vydal knihu O vzniku druhů přírodním výběrem, církev ji odsoudila jako rouhání. Že by se člověk vyvinul z opice?! Všichni přece vědí, že nás stvořil Bůh!

Dnes se tomu smějeme. Darwinova teorie je základem našeho světonázoru, i když byla po smrti svého tvůrce různě doplňována a upřesňována. Archeologové postupně nacházeli kosti dávno vyhynulých prehistorických předků dnešních živočichů (včetně člověka), kteří tvoří jasně patrné vývojové linie.

Víme třeba, že poslední společný opičí předek člověka a šimpanze žil asi před osmi miliony let. Známe i většinu přechodových evolučních typů od australopitéka přes Homo habilis, Homo erectus až po dnešní lidi. Evoluční teorii navíc podporuje i genetika, umožňující zpětně zmapovat miliony let vývoje.

Dva Darwinovy principy

Právě z genetiky plyne poznání, jak vzniká variabilita jedinců v rámci druhu. Jsou za ni odpovědny drobné mutace a rekombinace genomu, ke kterým dochází prakticky neustále.

Darwin o tom samozřejmě nic nevěděl. Struktura DNA byla objevena až v roce 1953, tedy více než sedmdesát let po jeho smrti. On své evoluční teorie založil na dvou principech.

Zaprvé je to variabilita jedinců v rámci druhu. Od konvalinek přes žížaly a zajíce až po člověka se v populaci vždy vyskytují drobné odchylky ve stavbě těla a spoustě dalších parametrů.

Zadruhé je to vliv neustálých změn prostředí. V téhle „ruletě života a smrti“ jsou některé odchylky pro přežití nepříznivé, takže jejich nositelé vyhynou. Jiné odchylky jsou naopak příznivé. Jejich nositelé mají větší šanci přežít, rozmnožit se a předat svou odchylku dál.

Exempláře různých brouků s mapou cesty Charlese Darwina na plachetnici  Beagle...

Exempláře různých brouků s mapou cesty Charlese Darwina na plachetnici Beagle ukazující, kde Darwin jednotlivé druhy našel.

Příznivé odchylky se tedy v populaci posiluji. A právě toto je podstatou evoluce. Druhům to umožňuje přizpůsobovat se prostředí, čemuž se odborně říká selekční tlak.

Tři otazníky

  • VTĚLENÉ ZLO? Na Darwina navázali tzv. sociální darwinisté: podle nich přežití nejschopnějších má platit i v lidské společnosti. Solidarita a duchovní hodnoty jsou prý nesmysl brzdící evoluci.
  • NÁVRAT POVĚRY? Původní křesťanské představy se dnes vracejí v učení o tzv. inteligentním designu. Ale darwinismus není s Biblí v rozporu. Bůh přece mohl stvořit svět včetně principu evoluce.
  • PLAZI MÍSTO SAVCŮ? Kdyby před 66 miliony let nevyhynuli dinosauři, nedostali by šanci savci. Evoluce by šla jiným směrem a místo člověka by dnes na Zemi možná žili vysoce inteligentní plazi.

Ukažme si to na příkladu. Pokud přijde několik extrémních zim za sebou, vymřou všechny sýkorky s výjimkou těch několika, kterým příroda náhodou nadělila hustší peří. A další generace sýkorek adaptaci na chlad zdědí.

Přirozený výběr zkrátka neustále zvýhodňuje jedince s nejlepšími vlastnostmi do podmínek, které zrovna panují. Podmínky se mění, co je svět světem. Takže nebýt evoluce, organismy by se neproměňovaly a život by se na Zemi neudržel.

Přežijí jen ti nejschopnější, což jsou dnes druhy, které známe z našeho okolí. Samozřejmě včetně člověka.

Od vlka k čivavě

Častou námitkou proti evoluční teorii je, že vznik nového druhu nikdy nikdo neviděl. To je pochopitelné, protože evoluce většinou pracuje mnohem pomalejším tempem, než jakým plyne lidský život.

Nové varianty života se postupně vyvíjejí tisíce let. Od vlka to k dnešní kolii, čivavě a buldokovi trvalo asi 15 tisíc let. A jak rozdílné psí rasy to jsou!

Darwinovy, nebo též galapážské pěnkavy je skupina asi patnácti druhů ptáků....

Darwinovy, nebo též galapážské pěnkavy je skupina asi patnácti druhů ptáků. Tyto pěnkavy prošly na ostrovech bleskovou evolucí a jsou známé rozmanitými tvary a funkcemi zobáků.

Jednou z mála evolučních výjimek jsou pěnkavy na Galapágách, které mimochodem studoval už Darwin. Po roce 2003 stačilo sedm let, aby u jednoho druhu pěnkav převládl větší zobák, umožňující louskat tvrdší semena. Evoluce doslova v přímém přenosu.

Zbývá vysvětlit, proč se Darwinovu objevu dodnes říká teorie. Vědci jsou skromní a uvědomují si, že jejich kritická metoda zkoumání světa má svá omezení, na rozdíl od náboženské víry. Nikdy proto neřeknou, že něco nezvratně dokázali.

Každá vědecká teorie platí jen do doby, než je vyvrácena fakty, která s ní jsou v rozporu, a nahrazena jinou teorií. Což se u evoluční teorie zatím nikomu nepovedlo.

100 divů světa
Autoři:
  • Nejčtenější

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si...

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by...

Windows 10 asi skončí. Co přijde po nich, není jisté

Již za devět dní bychom se mohli dozvědět, zda se společnost Microsoft rozhodla porušit své pravidlo a pokročit v...

Vypouštění CO2 začíná být drahé. Vyplatí se napumpovat ho pod zem?

Ceny emisních povolenek v Evropské unii letos několikanásobně vzrostly a citelně se začaly promítat do cen elektřiny....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendární drezína Muvka si zahrála i ve filmu Svatební cesta do Jiljí

Na jedné straně spektra hnacích drážních vozidel najdeme rychlíkové i těžké nákladní lokomotivy, na té druhé straně se...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Trevithick a Stephenson protkali Zemi železnou pavučinou

Seriál Koleje využívá lidstvo odpradávna, v terénu je vyjezdily různé vozy tažené zvířaty. Ale s využíváním železných kolejnic...

STO OBJEVŮ: Zkáza, nebo brána? Černá díra zůstává neprozkoumaným divem

Seriál Žravé monstrum, které jednou nevyhnutelně zničí Zemi, nebo časoprostorová brána do jiných světů? V každém případě jde o...

Čipy v mozku umožní psát silou mysli, kritici však varují před zneužitím

Američtí vědci dekódovali mozkové signály spojené se schopností psát rukopis. Tyto signály dovedou zachytit dva malé...

Nový objev ukazuje, že u moravského Štramberka plavali v moři krokodýli

Ve vápencových sedimentech v okolí Štramberka byly objeveny fosilní zuby nových druhohorních plazů. Přesné určení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....