Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

STO OBJEVŮ: Darwinova evoluční teorie zvedla křesťany ze židle

Seriál
V prosinci 1831 se na britskou plachetnici Beagle nalodil mladý přírodovědec Charles Darwin. Po skoro pěti letech přistál doma a měl v hlavě základy velkolepé teorie. Připomíná ji další díl seriálu Magazínu Víkend o nejvýznamnějších lidských objevech.

Historický snímek Charlese Darwina (zde ve svých 46 letech) z roku 1855. | foto: Profimedia.cz

Když Charles Darwin v roce 1859 vydal knihu O vzniku druhů přírodním výběrem, církev ji odsoudila jako rouhání. Že by se člověk vyvinul z opice?! Všichni přece vědí, že nás stvořil Bůh!

Dnes se tomu smějeme. Darwinova teorie je základem našeho světonázoru, i když byla po smrti svého tvůrce různě doplňována a upřesňována. Archeologové postupně nacházeli kosti dávno vyhynulých prehistorických předků dnešních živočichů (včetně člověka), kteří tvoří jasně patrné vývojové linie.

Víme třeba, že poslední společný opičí předek člověka a šimpanze žil asi před osmi miliony let. Známe i většinu přechodových evolučních typů od australopitéka přes Homo habilis, Homo erectus až po dnešní lidi. Evoluční teorii navíc podporuje i genetika, umožňující zpětně zmapovat miliony let vývoje.

Dva Darwinovy principy

Právě z genetiky plyne poznání, jak vzniká variabilita jedinců v rámci druhu. Jsou za ni odpovědny drobné mutace a rekombinace genomu, ke kterým dochází prakticky neustále.

Darwin o tom samozřejmě nic nevěděl. Struktura DNA byla objevena až v roce 1953, tedy více než sedmdesát let po jeho smrti. On své evoluční teorie založil na dvou principech.

Zaprvé je to variabilita jedinců v rámci druhu. Od konvalinek přes žížaly a zajíce až po člověka se v populaci vždy vyskytují drobné odchylky ve stavbě těla a spoustě dalších parametrů.

Zadruhé je to vliv neustálých změn prostředí. V téhle „ruletě života a smrti“ jsou některé odchylky pro přežití nepříznivé, takže jejich nositelé vyhynou. Jiné odchylky jsou naopak příznivé. Jejich nositelé mají větší šanci přežít, rozmnožit se a předat svou odchylku dál.

Exempláře různých brouků s mapou cesty Charlese Darwina na plachetnici Beagle ukazující, kde Darwin jednotlivé druhy našel.

Příznivé odchylky se tedy v populaci posiluji. A právě toto je podstatou evoluce. Druhům to umožňuje přizpůsobovat se prostředí, čemuž se odborně říká selekční tlak.

Tři otazníky

  • VTĚLENÉ ZLO? Na Darwina navázali tzv. sociální darwinisté: podle nich přežití nejschopnějších má platit i v lidské společnosti. Solidarita a duchovní hodnoty jsou prý nesmysl brzdící evoluci.
  • NÁVRAT POVĚRY? Původní křesťanské představy se dnes vracejí v učení o tzv. inteligentním designu. Ale darwinismus není s Biblí v rozporu. Bůh přece mohl stvořit svět včetně principu evoluce.
  • PLAZI MÍSTO SAVCŮ? Kdyby před 66 miliony let nevyhynuli dinosauři, nedostali by šanci savci. Evoluce by šla jiným směrem a místo člověka by dnes na Zemi možná žili vysoce inteligentní plazi.

Ukažme si to na příkladu. Pokud přijde několik extrémních zim za sebou, vymřou všechny sýkorky s výjimkou těch několika, kterým příroda náhodou nadělila hustší peří. A další generace sýkorek adaptaci na chlad zdědí.

Přirozený výběr zkrátka neustále zvýhodňuje jedince s nejlepšími vlastnostmi do podmínek, které zrovna panují. Podmínky se mění, co je svět světem. Takže nebýt evoluce, organismy by se neproměňovaly a život by se na Zemi neudržel.

Přežijí jen ti nejschopnější, což jsou dnes druhy, které známe z našeho okolí. Samozřejmě včetně člověka.

Od vlka k čivavě

Častou námitkou proti evoluční teorii je, že vznik nového druhu nikdy nikdo neviděl. To je pochopitelné, protože evoluce většinou pracuje mnohem pomalejším tempem, než jakým plyne lidský život.

Nové varianty života se postupně vyvíjejí tisíce let. Od vlka to k dnešní kolii, čivavě a buldokovi trvalo asi 15 tisíc let. A jak rozdílné psí rasy to jsou!

Darwinovy, nebo též galapážské pěnkavy je skupina asi patnácti druhů ptáků. Tyto pěnkavy prošly na ostrovech bleskovou evolucí a jsou známé rozmanitými tvary a funkcemi zobáků.

Jednou z mála evolučních výjimek jsou pěnkavy na Galapágách, které mimochodem studoval už Darwin. Po roce 2003 stačilo sedm let, aby u jednoho druhu pěnkav převládl větší zobák, umožňující louskat tvrdší semena. Evoluce doslova v přímém přenosu.

Zbývá vysvětlit, proč se Darwinovu objevu dodnes říká teorie. Vědci jsou skromní a uvědomují si, že jejich kritická metoda zkoumání světa má svá omezení, na rozdíl od náboženské víry. Nikdy proto neřeknou, že něco nezvratně dokázali.

Každá vědecká teorie platí jen do doby, než je vyvrácena fakty, která s ní jsou v rozporu, a nahrazena jinou teorií. Což se u evoluční teorie zatím nikomu nepovedlo.

100 divů světa
Autoři:
  • Nejčtenější

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

Zabte je, než vylezou na břeh. I „hořící moře“ mělo zastavit německou invazi

Seriál Po neúspěšných diplomatických nabídkách se Hitler odhodlal k vypracování plánů na invazi do Británie. Britům bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tuto technologii nejspíš používáte, ale dost možná ne naplno. Co vše umí NFC

Premium Používá se denně k bezkontaktnímu placení, ale také k tisku, párování sluchátek, načtení jídelního lístku, otevření...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Jak si savci vedli při katastrofě, která vyhubila dinosaury

Savci přečkali nejhorší důsledky masivního impaktu, na rozdíl od všech neptačích dinosaurů, ale také mnohých ptáků a...

Největší známý dinosaurus žil možná v Indii, říká odborná vědecká práce

O záhadném obřím sauropodním dinosaurovi pojmenovaném Bruhathkayosaurus matleyi bylo diskutováno již mnohokrát, zejména...

Skleníkový efekt zažívali i dinosauři, s horky a vyšší hladinou moří

V období pozdní křídy, asi před sto až šedesáti šesti miliony let, bylo celosvětové podnebí poměrně teplé až horké. Na...

Vědci identifikovali patrně nejhorší den v dějinách života na Zemi

O katastrofě na konci křídy se většinou mluví poněkud opatrně jako o ekologické katastrofě velkého rozsahu, která měla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...