Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

STO OBJEVŮ: Spásné krevní skupiny ušetřily spoustu životů

Seriál
Kdo by měl nést titul objevitele krevních skupin? Jan Janský, nebo Karl Landsteiner? Oba se k nim dobrali téměř ve stejnou dobu, aniž o sobě věděli. Každopádně zachránili mnoho životů. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Karl Landsteiner ve své laboratoři | foto: Profimedia.cz

Za velkými věcmi stojí někdy cílený úmysl, někdy náhoda. V případě Karla Landsteinera, který objev krevních skupin publikoval jako první, šlo o cíl. Rodem Vídeňák a vystudovaný doktor všeobecného lékařství se cennou tělní tekutinou zabýval od roku 1896, kdy od praxe přešel k výzkumu a kromě jiného propadl vášni poznat imunitní chování krve.

Pokusy s transfuzemi tehdy už běžely dlouho a spíš se od nich ustupovalo. Příliš často končily smrtí, aniž se vědělo proč. Landsteiner to přijal jako výzvu a už v roce 1900 publikoval ve Vídni tezi, že krev různých jednotlivců není totožná a právě to vyvolává komplikace.

Vrhl se tedy na studium reakcí krevních sér odebraných od kolegů, a dokonce i od sebe.

Ukázalo se, že některá krev se po přijetí jiné krve zhroutila. Což naznačilo, že obsahuje antigeny, které reagují protilátkami. A tyto antigeny se u jednotlivců liší. Pokud v konkrétní krvi chybí antigen, který obsahuje dárcova krev, odmítne ji.

Fotogalerie

Podle toho pak identifikoval tři krevní skupiny: A, B a C (dnes 0). Objev, kterým vykročil k úspěšným transfuzím, publikoval v roce 1901. Rok nato jeho spolupracovníci přidali skupinu AB.

V roce 1930 Landsteiner obdržel Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu, ale s krví neskončil. Deset let nato v ní spolu s A. Wienerem objevili Rh faktor.

Janského slepá ulička

My jsme se ovšem učili, že objevitelem krevních skupin byl pražský rodák Jan Janský. Ano, i to je pravda.

Absolvent Lékařské fakulty UK sice snil o chirurgii, ale nakonec nastoupil na psychiatrii v pražských „Kateřinkách“. Stalo se, že jedna pacientka si v noci střepem z rozbitého okna podřezala žíly. Ztratila hodně krve a její manžel se nabídl dát jí svou. Transfuze dopadla dobře, pacientka přežila.

Tři otazníky

  • KTERÁ S KTEROU? Stručně řečeno: skupina s A neladí se skupinami B a AB, skupina B neladí s A a AB, skupina AB je univerzální příjemce, ale ne dárce, skupina 0 je univerzální dárce, ale přijímá jen 0.
  • PROČ LANDSTEINER NENAŠEL ČTRTOU SKUPINU? Skupina AB je vzácná, při malém počtu zkoumaných vzorků na ni nenarazil. I Janský ji objevil jen v několika vzorcích.
  • CHCETE JANSKÉHO MEDAILI? Propagoval dobrovolné dárcovství krve, proto se od roku 1964 u nás vícenásobným dárcům udělují medaile s jeho jménem.

Jenže Janskému časem začala vrtat hlavou jiná příhoda. Jakási matka dala krev zraněnému synovi, ale ten zemřel. Proč se jeden přenos krve povedl a jiný ne? Neměla duševní choroba pacientky vliv na to, že transfuzi přijala dobře?

A tak se rozhodl prozkoumat vztah mezi aglutinací čili shlukováním krve a duševními poruchami. Posbíral na 3 tisíce vzorků krve a krevního séra lidí nemocných a zdravých, opakovaně je mísil, do nekonečných tabulek zaznamenával reakce. Po dlouhých pokusech došel k závěru, že vztah mezi duševní nemocí a shlukováním krve neexistuje.

Takže slepá ulička? Ne tak docela. Janský při výzkumu mimoděk zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Označil je jako I., II., III. a IV. Od 30. let je zveme A, B, 0 a AB.

Jako první tedy objevil hned čtyři krevní skupiny. Některé mezi sebou reagují dobře, jiné se odmítají a transfuze končí smrtí. Proti Landsteinerovi, který vycházel z podstatně menšího počtu vzorků, jich Janský měl k dispozici tolik, že reakce mohl mnohem spolehlivěji prozkoumat.

Americké ocenění

Janský své závěry zveřejnil v roce 1907, psal o nich jako o „pozoruhodných, dosud nikde neuvedených faktech“. Tím pro sebe považoval krevní téma za uzavřené a nadále se věnoval psychiatrii a neurologii. O Landsteinerovi nevěděl.

Laboratorní test krevních skupin

Toho vědecký svět záhy ocenil a dodnes je v mnoha zdrojích uváděn jako objevitel krevních skupin on. Janský se pozornosti dočkal až počátkem 20. let, kdy mu pomohli Američané. Právě jemu přiznali prioritu s tím, že byl první, kdo navíc krevní skupiny přesně popsal a klasifikoval.

Někdy se soudí, že pokud by v roce 1930 ještě žil, Nobelovu cenu by převzal s Landsteinerem též on. Buď jak buď, byl to objev, kterým medicína významně pokročila k záchraně životů.

100 divů světa

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Dinosaurus se záhadnou lebeční trubicí. Byl to šnorchl nebo spíše trombón?

V roce 1922 byl popsán velký kachnozobý dinosaurus druhu Parasaurolophus walkeri. Býložravý ornitopod z období pozdní...

Archeolog: Evropa byla globální už v době bronzové, mléko trávili první Britové

Rozstřel Svět byl v minulosti mnohem propojenější, než jsme si mysleli. Už před třemi tisíci lety, tedy dávno před Římskou říší,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zajímavý dinosaurus, na kterého se na celá desetiletí zapomnělo

V roce 1937 byly vědecky popsány dva nové rody neptačích dinosaurů. Jedním byl méně známý Jaxartosaurus aralensis z...

Posledních osm procent lidského genomu bylo konečně rozluštěno

V roce 2003 vědci oznámili, že byl nahrubo přečten lidský genom. To znamenalo, že bylo rozluštěno 92 procent lidského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...