Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

STO OBJEVŮ: Kdo je pravým otcem žárovky, když ne Edison

Seriál
Za vynálezce žárovky považujeme Thomase Alvu Edisona. Ovšem podnikavý Američan měl pár průkopnických předchůdců. On byl jen nejdravější a nechal vylepšený nápad patentovat. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

žárovka, ilustrace | foto: Shutterstock

I Vítězslav Nezval se nechal splést. V básni, kterou věnoval Edisonovi, „jenž stvořil více světel než Bůh sopek, vynálezci nové epochy, Američanu, hrdinovi XX. století a všech věků“, rozněžněle napsal:

Tisíc jablek spadlo na nos zeměkoule
a jen Newton doved těžit ze své boule
tisíc hluchých lidí bloudí beze jména
a jen v jednom z nich jsme našli Beethovena
tisíc vynálezů jde k nám za sezonu
jenom jeden z nich však byl ten Edisonův.

Jenže nebyl! Byť si to dodnes nezřídka myslíme, Nezvalem oslavovaná žárovka velmi pravděpodobně nevzešla z hlavy podnikavého Američana Thomase Alvy Edisona.

Už čtvrt století před ním ji podle mnohých svědectví sestrojil německý hodinář Heinrich Göbel. Jen v tom neuměl tak chodit jako Edison, který si vylepšený nápad nechal patentovat a záhy jej ve velkém prodával.

Světlo na 220 hodin

Abychom byli fér - i Göbel měl předchůdce. Angličanovi Humphreymu Davymu se už roku 1802 podařilo pomocí elektrického proudu na chvilku rozsvítit rozžhavené vlákno. Jeho krajanovi Warrenu de la Rue vydržel v roce 1840 tento efektní kousek poblikávat ještě o něco déle, jakmile použil platinovou cívku.

O dalších čtrnáct let později pak došlo na Göbela. Dlouho dumal nad tím, jak by do potemnělé newyorské ulice rozzářil výlohu svého obchodu. Byl hlava otevřená, a tak brzy přišel na řešení. S využitím zuhelnatělého bambusového vlákna zataveného do prázdného flakonku od parfému vyrobil unikátní žárovku, jež měla životnost přibližně 220 hodin.

K inovaci mu pomohly dva výrazné osobnostní rysy: vedle šikovnosti i popudlivost. Díky první vlastnosti svedl ze skleněné baňky odčerpat vzduch. Díky druhé si při cholerickém záchvatu rozštípal parádnickou bambusovou hůl a z jejího odštěpku pak zkusil sestrojit zmíněné vlákno.

Heinrich Göbel

Tak se zrodil zázrak. Jenže Göbel si ho nenechal patentovat. To udělal až víc než dvacet let po něm Edison. Po sérii soudních procesů se právě on stal oficiálním otcem žárovky, přestože ta jeho měla zkraje o více než polovinu horší životnost než Göbelova.

Obchodní jednička

Edison nebyl čistokrevný hochštapler. Jeho jménem je podepsáno přes tisíc patentovaných vynálezů, na které prokazatelně přišel sám. Občas se však neštítil přisvojit si objev svých podřízených (mezi něž patřili třeba Nikola Tesla, Henry Ford nebo Emil Kolben), případně se někde více nebo méně inspirovat.

V případě žárovky se mu hodil především rozpracovaný projekt anglického fyzika Josepha Swana. Vousatý rodák ze Sunderlandu přišel už v roce 1860 s tím, že na žárovky bude nejlepší uhlíkové vlákno.

Tři otazníky

  • POD ČÍM JE PODEPSÁN EDISON? Fonograf (předchůdce gramofonu), cyklostyl, duplexní a automatický telegraf, elektroměr, dynamo, kinematograf, elektromobil, synchronizace zvuku a promítaného filmu.
  • Z ČEHO JE VLÁKNO V ŽÁROVCE? Obvykle z wolframu, který odolává vysokým teplotám.
  • JAKÁ JE ŽIVOTNOST LED ŽÁROVKY? V průměru až 100 tisíc hodin.

Patentování revoluční novinky zbrzdil fakt, že nebyly k dispozici dostatečně výkonné odsávací pumpy k odčerpávání kyslíku ze skleněných baněk. Proto se mu vynález povedlo rozsvítit až na přelomu let 1878 a 1879. Tedy pár měsíců před Edisonem, který se o Swanovi zřejmě dočetl v odborných časopisech.

Jeden pak měl platný patent v Británii, druhý v USA. K otevřenému sporu došlo ve chvíli, kdy se Edisonova úspěšně rozjetá firma pokusila expandovat do Spojeného království. Vleklé soudní nakonec vyvrcholily vznikem společnosti Edison & Swan United Electric Light Company.

Spory o to, kdo byl skutečným vynálezcem žárovky, se vedou dodnes.Minimálně v něčem však Edison nezpochybnitelnou jedničkou byl: uměl sebe a své nápady dokonale prodat. Přátelil se s vlivnými, šikovně se zviditelňoval v novinách.

Jednou svým světlem slavnostně nazdobil parník, podruhé s velkým haló rozzářil světovou výstavu v Paříži. Kvůli propagaci své inovace klidně nechal zabít slona elektrickým proudem. Každé cizí vylepšení žárovky rychle odkupoval, aby sláva nepadla na někoho jiného. I díky tomu ho pak Nezval považoval za vynálezce nové epochy, za hrdinu XX. století. A vůbec všech věků.

100 divů světa
Autor:
  • Nejčtenější

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

Nejnebezpečnější známý ekosystém druhohor ukazuje peklo dinosauřího světa

Pokud pozdně křídové Velké vnitrozemské moře označují vědci za nejnebezpečnější vodstvo v dějinách (plné dravých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Letadla druhé světové války opět v akci. Zkuste se s nimi vypořádat

Po měsíci přichází další kvíz v rozpoznávání letadel podle siluet. A opět je ve dvou variantách obtížnosti, byť v obou...

Kosmická loď Orion dorazila k Měsíci, příště již poletí s lidmi

Po pěti dnech dosáhla kosmická loď Orion jednoho ze svých cílů, když se přiblížila na 130 kilometrů k Měsíci. Přirozené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Jak si savci vedli při katastrofě, která vyhubila dinosaury

Savci přečkali nejhorší důsledky masivního impaktu, na rozdíl od všech neptačích dinosaurů, ale také mnohých ptáků a...

Nobelovu cena jde vědcům za stavbu molekul jako lego pomocí „click“ chemie

Nobelovu cenu za chemii pro rok 2022 dostanou Američanka Carolyn R. Bertozziová, Dán Morten Meldal a Američan K. Barry...

Jako příšera z hororu. Fotografická soutěž ocenila detailní snímek mravence

Litevský fotograf Eugenijus Kavaliauskas získal ocenění v soutěži Nikon Small World Photomicrography Competition za...

Tyranosaurus znovu překvapil, podle nových výpočtů mohl být větší a těžší

I když se nám zdá, že o dinosaurech a jejich nekorunovaném králi tyranosaurovi toho víme poměrně hodně, není tomu tak....

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...