Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

STO OBJEVŮ: Kdo je pravým otcem žárovky, když ne Edison

Seriál
Za vynálezce žárovky považujeme Thomase Alvu Edisona. Ovšem podnikavý Američan měl pár průkopnických předchůdců. On byl jen nejdravější a nechal vylepšený nápad patentovat. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

žárovka, ilustrace | foto: Shutterstock

I Vítězslav Nezval se nechal splést. V básni, kterou věnoval Edisonovi, „jenž stvořil více světel než Bůh sopek, vynálezci nové epochy, Američanu, hrdinovi XX. století a všech věků“, rozněžněle napsal:

Tisíc jablek spadlo na nos zeměkoule
a jen Newton doved těžit ze své boule
tisíc hluchých lidí bloudí beze jména
a jen v jednom z nich jsme našli Beethovena
tisíc vynálezů jde k nám za sezonu
jenom jeden z nich však byl ten Edisonův.

Jenže nebyl! Byť si to dodnes nezřídka myslíme, Nezvalem oslavovaná žárovka velmi pravděpodobně nevzešla z hlavy podnikavého Američana Thomase Alvy Edisona.

Fotogalerie

Už čtvrt století před ním ji podle mnohých svědectví sestrojil německý hodinář Heinrich Göbel. Jen v tom neuměl tak chodit jako Edison, který si vylepšený nápad nechal patentovat a záhy jej ve velkém prodával.

Světlo na 220 hodin

Abychom byli fér - i Göbel měl předchůdce. Angličanovi Humphreymu Davymu se už roku 1802 podařilo pomocí elektrického proudu na chvilku rozsvítit rozžhavené vlákno. Jeho krajanovi Warrenu de la Rue vydržel v roce 1840 tento efektní kousek poblikávat ještě o něco déle, jakmile použil platinovou cívku.

O dalších čtrnáct let později pak došlo na Göbela. Dlouho dumal nad tím, jak by do potemnělé newyorské ulice rozzářil výlohu svého obchodu. Byl hlava otevřená, a tak brzy přišel na řešení. S využitím zuhelnatělého bambusového vlákna zataveného do prázdného flakonku od parfému vyrobil unikátní žárovku, jež měla životnost přibližně 220 hodin.

K inovaci mu pomohly dva výrazné osobnostní rysy: vedle šikovnosti i popudlivost. Díky první vlastnosti svedl ze skleněné baňky odčerpat vzduch. Díky druhé si při cholerickém záchvatu rozštípal parádnickou bambusovou hůl a z jejího odštěpku pak zkusil sestrojit zmíněné vlákno.

Heinrich Göbel

Heinrich Göbel

Tak se zrodil zázrak. Jenže Göbel si ho nenechal patentovat. To udělal až víc než dvacet let po něm Edison. Po sérii soudních procesů se právě on stal oficiálním otcem žárovky, přestože ta jeho měla zkraje o více než polovinu horší životnost než Göbelova.

Obchodní jednička

Edison nebyl čistokrevný hochštapler. Jeho jménem je podepsáno přes tisíc patentovaných vynálezů, na které prokazatelně přišel sám. Občas se však neštítil přisvojit si objev svých podřízených (mezi něž patřili třeba Nikola Tesla, Henry Ford nebo Emil Kolben), případně se někde více nebo méně inspirovat.

V případě žárovky se mu hodil především rozpracovaný projekt anglického fyzika Josepha Swana. Vousatý rodák ze Sunderlandu přišel už v roce 1860 s tím, že na žárovky bude nejlepší uhlíkové vlákno.

Tři otazníky

  • POD ČÍM JE PODEPSÁN EDISON? Fonograf (předchůdce gramofonu), cyklostyl, duplexní a automatický telegraf, elektroměr, dynamo, kinematograf, elektromobil, synchronizace zvuku a promítaného filmu.
  • Z ČEHO JE VLÁKNO V ŽÁROVCE? Obvykle z wolframu, který odolává vysokým teplotám.
  • JAKÁ JE ŽIVOTNOST LED ŽÁROVKY? V průměru až 100 tisíc hodin.

Patentování revoluční novinky zbrzdil fakt, že nebyly k dispozici dostatečně výkonné odsávací pumpy k odčerpávání kyslíku ze skleněných baněk. Proto se mu vynález povedlo rozsvítit až na přelomu let 1878 a 1879. Tedy pár měsíců před Edisonem, který se o Swanovi zřejmě dočetl v odborných časopisech.

Jeden pak měl platný patent v Británii, druhý v USA. K otevřenému sporu došlo ve chvíli, kdy se Edisonova úspěšně rozjetá firma pokusila expandovat do Spojeného království. Vleklé soudní nakonec vyvrcholily vznikem společnosti Edison & Swan United Electric Light Company.

Spory o to, kdo byl skutečným vynálezcem žárovky, se vedou dodnes.Minimálně v něčem však Edison nezpochybnitelnou jedničkou byl: uměl sebe a své nápady dokonale prodat. Přátelil se s vlivnými, šikovně se zviditelňoval v novinách.

Jednou svým světlem slavnostně nazdobil parník, podruhé s velkým haló rozzářil světovou výstavu v Paříži. Kvůli propagaci své inovace klidně nechal zabít slona elektrickým proudem. Každé cizí vylepšení žárovky rychle odkupoval, aby sláva nepadla na někoho jiného. I díky tomu ho pak Nezval považoval za vynálezce nové epochy, za hrdinu XX. století. A vůbec všech věků.

100 divů světa
Autor:
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Odstartoval v pořádku, nyní však Rusové řeší problém nového modulu pro ISS

Start nového modulu Nauka (česky Věda) pro ruskou část Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) proběhl podle plánů, později...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Není zcela vyloučené, že by dinosauři mohli používat nástroje

Nedávno zesnulý kanadský paleontolog Dale Alan Russell (1937-2019) spolu s výtvarníkem Ronem Séguinem v roce 1982...

SpaceX otestovala obří raketu Super Heavy na zemi a už chystá tu pro let

Premium Hotová raketa Super Heavy prošla poprvé testem. Prototyp B3 je téměř 70 metrů vysoký kolos, který nyní úspěšně prošel...

STO OBJEVŮ: První na Everestu stanul Hillary. Pak se stal z hory Disneyland

Seriál Když 29. května 1953 stanuli na Mount Everestu Edmund Hillary a Tenzing Norgay, neviděli nikde živáčka. Dnes horolezci...

Jak vzniká tornádo? Obří vysavač neodhalí ani radar či družice

Nelze ho zachytit běžným radarem ani družicí. S jeho předpovědí je to složité. Stačí, aby nastala jistá souhra...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...