Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

STO OBJEVŮ: První krok na Měsíci udělal Armstrong za tónů Novosvětské

Seriál   9:12
Jedno z největších technologických vzepětí lidstva bylo i úžasným dobrodružstvím a velikánským objevem. Hrdinou dobývání Měsíce se stal v 60. letech 20. století Američan Neil Armstrong. Seriál vydává Magazín Víkend.
Apollo 11 - přistání na Měsíci

Apollo 11 - přistání na Měsíci | foto: NASA

Větu „Malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo“ zná jistě každý. Méně se už ví, že Neil Armstrong (1930 až 2012) se při výstupu z lunárního modulu Eagle patrně přeřekl, takže v anglickém originále věta nedává smysl.

Když se 21. července 1969 jeho noha poprvé dotkla měsíčního povrchu, musel to být obrovský stres. Snad proto Armstrong před slovem „man“ (člověk) vypustil neurčitý člen „a“, čímž se význam posunul. V přesném překladu tedy ta věta zněla: „Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro lidstvo.“

Kdo tam bude první?

To je samozřejmě jen úsměvná malichernost – zvlášť proto, že Neil Armstrong toho v životě dokázal mnohem víc než jen doletět na Měsíc. Třeba stát se hrdinou korejské války, ve které se západní demokracie střetla se sovětským a čínským komunismem.

Klíčem ke kariéře pilota byl zážitek z dětství, kdy vzal otec šestiletého Neila na vyhlídkový let. V Koreji pak Armstrong létal na proudovém stíhacím bombardéru F9F Panther. V září 1951 byl jeho stroj zasažen, ale podařilo se mu katapultovat a vrátit se k vlastním jednotkám. Z Koreje odjel s medailí.

Štěstí Armstronga neopouštělo. Když později na Edwardsově základně v Kalifornii testoval experimentální letadla s raketovým pohonem, ve zdraví přežil několik havárií. Dosáhl na tehdejší dobu rekordní výšky 63,2 kilometru a rychlosti 6 616 kilometrů v hodině.

Pak začaly závody o vesmír, které kvůli politickému napětí mezi velmocemi měly podobu dravého soupeření. Když v dubnu 1961 Gagarin obletěl Zemi, stal se pro Američany logickým cílem Měsíc. Jen tak mohli trumfnout Moskvu, v pozadí byl navíc i vývoj vojenských technologií.

Za zvuku Novosvětské

V létě 1962 se Armstrong přihlásil do kosmického programu NASA a v březnu 1966 se poprvé podíval do vesmíru jako velitel letu Gemini 8. Že se právě jeho noha dotkne povrchu Měsíce, se rozhodlo v březnu 1969.

Úkoly tříčlenné posádky Apolla 11 (do které patřil ještě Buzz Aldrin a Michael Collins) byly rozplánovány do nejmenších detailů včetně toho, kdo první sleze po žebříku. Třídenní let k Měsíci si Armstrong krátil poslechem Dvořákovy Novosvětské symfonie, kterou si k tomuto účelu sám vybral.

Tři otazníky

  • NÁRAMEK V KRÁTERU? V životopisném filmu První člověk (2018) zanechá Armstrong v měsíčním kráteru náramek na památku své dcery Karen, která ve dvou letech zemřela na rakovinu. Nevíme však, jestli měl náramek skutečně s sebou.
  • ZMĚNIL DĚJINY „PODFUK“? Žádost o zařazení do kosmického programu NASA podal Armstrong týden po uzávěrce. Na správné místo ji prý „podstrčil“ jeho kamarád.
  • BYL TAM VŮBEC? Podle mnohokrát vyvrácené konspirační teorie Američané na Měsíci nikdy nepřistáli a záběry vznikly v hollywoodských ateliérech.

Mohlo to skončit tragicky, protože vyhlédnuté místo přistání bylo poseto balvany. Armstrong musel s modulem popolétnout a skoro tak vyčerpal zásobu paliva. Pro případ, že by se kosmonauti nemohli vrátit, měl prezident Nixon připravenou smuteční řeč.

O třicet let později byla odtajněna, takže dnes už víme, že bychom slyšeli: „Osud tomu chtěl, že muži, kteří vyrazili na Měsíc, aby ho v míru prozkoumali, na jeho povrchu už navždy v míru spočinou. Tito stateční muži vědí, že není žádná šance na jejich záchranu. Položili své životy za ten nejušlechtilejší lidský cíl: hledání pravdy a porozumění.“

Smuteční řeč nakonec nebyla potřeba. Astronauti se prošli po Měsíci a po dvou hodinách, 17 minutách a 44 sekundách se modul Eagle vznesl a spojil s mateřskou lodí.

Popel v moři

Po přistání se Armstrong mohl stát celebritou, ale zástupy novinářů a potlesk davů odmítal. Odmítal i nabídky, aby se stal politikem, které přišly jak od republikánů, tak od demokratů. Stačilo mu přednášet na univerzitě, podnikat a držet se spíš v ústraní.

„Byl to jeden z největších amerických hrdinů, nejen své doby, ale všech dob,“ řekl po astronautově úmrtí v srpnu 2012 tehdejší prezident Obama. Armstrongův popel byl s vojenskými poctami rozprášen do moře u břehů Floridy.

100 divů světa
Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....