Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

STO OBJEVŮ: Závod o jižní pól zaplatila poražená výprava životem

Seriál
Kdo dřív? V soupeření o jižní točnu během mrazivého antarktického léta 1911/1912 zvítězil Nor Roald Amundsen. Pro Brita Roberta F. Scotta se závod změnil v tragédii. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Americká základna Amundsen - Scott na jižním pólu

Americká základna Amundsen - Scott na jižním pólu | foto: Profimedia.cz

O pocitech v cíli se z pera obou soků dochovaly výmluvné záznamy. V tom Amundsenově, spojeném se 14. prosincem 1911 a pětičlenným týmem, stojí:

„Radost a pýcha zářily v patero očích hledících na vlajku, která se s ostrým praskáním zavlnila nad pólem… Rozhodl jsem se, že ta historická událost musí být rozdělena mezi nás všechny. Nesměl to udělat jeden člověk, ale všichni, kteří v těžkých chvílích drželi při sobě. Patero ošlehaných, omrzlých pěstí uchopilo tyč, vlajku zvedlo a jako první ji vysadilo na jižní pól.“

Scott, který na pól dorazil o měsíc později než Amundsen, si zdrceně zapsal: „Navršili jsme hromadu sněhu a v ní vztyčili náš ubohý, ponížený Union Jack… Sne mých dnů, buď sbohem!“

Amundsen původně plánoval severní pól, ale když se mu doneslo, že první už nebude, obrátil se k jihu. Měl s ledovými krajinami zkušenosti, mimo jiné účast v belgické antarktické expedici a také jako první proplul Severozápadním průjezdem kolem severního pobřeží Severní Ameriky. Znalosti z oněch výprav pak na cestě k jižnímu pólu šťastně zúročil.

Ani Scott nebyl nováček. K jižnímu pólu poprvé vyrazil v lednu 1902, tehdy neúspěšně. Znovu tam zamířil v červenci 1910, jenže tehdy do hry vstoupil právě Amundsen, který se rozhodl tentokrát být první. Se škunerem Fram zakotvil u antarktických břehů v lednu 1911 a po dlouhých měsících příprav odstartoval k jihu i on.

Vítěz

Amundsenovu organizaci výpravy později kdosi přirovnal k virtuózně provedené skladbě. Finální tým takticky zredukoval na pět dobře vybavených mužů, 52 psů a čtvery saně. Zkušenost, že psi jsou nejlepší tahouni, si přivezl od Eskymáků, stejně jako inspiraci jejich odolným oblečením z medvědích kožešin.

Sousoší vítězné norské polární výpravy

„Jen opatrné výpočty, zdravý úsudek, nesmírná trpělivost v přípravě každé drobnosti výstroje a opatrný postup mohou zajistit v polárních krajích úspěch,“ napsal.

Na cestě k pólu v optimálních intervalech budovali skladiště potravin pro zpáteční cestu, se stále lehčími saněmi pak urazili i víc než třicet kilometrů denně.

Přesto jim mrazivý kraj připravoval dramatické chvíle: hrozbu propastí skrytých pod tenkým ledem, šplhání do vysokých hor, sjíždění prudkých ledovcových svahů, občas sněhu po krk, zuřivé bouře.

Tři otazníky

  • AMUNDSENŮV KONEC? Zahynul v roce 1928, kdy se v oblasti Špicberků účastnil záchrany trosečníků z Nobileho vzducholodě Italia (byl mezi nimi i F. Běhounek) a jeho letadlo se zřejmě zřítilo do moře.
  • ČEŠI NA JIŽNÍM PÓLU? Jako první si tam 26. prosince 1969 „zaletěl“ z americké vědecké základny McMurdo geolog Josef Sekyra. Pěšky tam 31. prosince 1999 dorazili Vilém Rudolf a Oldřich Bubák.
  • SEVERNÍ PÓL? Amundsen ho vzdal, nechtěl být druhý. Ale kdo tam byl první, zůstává nejasné. Peary? Cook? Ani jeden? Takže Jára Cimrman?

Ale cesta nabízela i skvostné zážitky. „Slunce ozařovalo vysoké horské masivy. Byla to krajina jako z pohádky, bílá, azurová, červená a černá. Tu hru barev nedokážou žádná slova vylíčit,“ psal Amundsen.

Na nejjižnější bod planety dorazili 14. prosince 1911. Roald Amundsen, Olav Olavson Bjaaland, Hilmer Hanssen, Sverre H. Hassel, Oscar Wisting. Tři dny upřesňovali měření, zanechali dopis pro Scotta a s cenným přírodovědným materiálem se vrátili k lodi Fram. Cesta k pólu a zpátky, asi tři tisíce kilometrů, jim trvala necelých sto dní.

Poražený

Scottova tragédie se neuzavřela jen tím, že na pól dorazil až 17. ledna 1912. Už v přípravě se dopustil osudných chyb.

Mimo jiné pro svůj tým dal vyrobit speciální obleky, které ovšem – na rozdíl od Amundsenových kožešin – nikdy neuschly a lidé v nich zoufale mrzli. Kromě psů vsadil na motorové saně, které brzy selhaly, a na poníky, kteří drsné podmínky nepřežili. V závěru Scottovi vyčerpaní muži táhli naložené saně sami.

Nevrátil se nikdo z nich. Ve stanu zmítaném sněhovou bouří si 29. března 1912 umírající Scott do deníku zapsal to poslední: „Myslím, že už nemůžeme doufat v žádné zlepšení… Probůh, pečujte o naše pozůstalé!“ Pátrací oddíl ho našel až v listopadu.

Jeho tragédie nakonec vrhla na Amundsenovo vítězství stín, s nímž dlouho bojoval.

100 divů světa
  • Nejčtenější

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Vědci se blíží objevu páté základní interakce. Přibývá důkazů, že to není chyba

Další krok na cestě k potvrzení existence páté základní síly hlásí američtí experimentální fyzici. Od roku 2021, kdy...

Ig Nobelovy ceny má počítání chlupů v nose mrtvol nebo olizování kamenů

Letošní 33. ročník ocenění „vědeckých“ cen za objevy a výzkumy, bez kterých by se lidstvo možná obešlo, se tentokrát...

Dinosaurům by v blízkosti dopadu planetky nepomohl ani protiatomový kryt

O devastačních fyzikálních účincích srážky Země s planetkou na konci křídy před 66 miliony let je toho známo již mnoho....

Jak by mohl vypadat svět, kdyby dinosauři nevyhynuli

Na konci křídy rozpoutal dopad planetky Chicxulub procesy, které vedly k vyhynutí neptačích dinosaurů. Co by se však...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....