Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

STO OBJEVŮ: První lednice byla příšerně hlučná a stála jako dvě auta

Seriál
Aby lednička chladila, muselo se kdysi točit klikou. Vylepšil to až jeden ukřivděný Američan, který přitom s mnoha svými vynálezy předběhl dobu. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Lednice má vlastně více otců. Nejprve ji však navrhl Američan Oliver Evans, jemuž je vynález přisuzován. | foto: Profimedia.cz

Opravdoví géniové vedou málokdy skutečně šťastný život. Příkladem budiž Američan Oliver Evans, který na přelomu 18. a 19. století přišel s více než osmdesáti vynálezy, umíral však zatrpklý a zneuznaný. Těsně před smrtí vedl kvůli právům na své objevy až patnáct souběžně probíhajících soudních pří.

Fotogalerie

Nekonečné tahanice ho rozzuřily natolik, že demonstrativně spálil hromadu svých nákresů s rozpracovanými inovacemi. I tak je natolik významnou figurou, že o něm historik Sigfried Giedion řekl:  „Evans rozepsal novou kapitolu v dějinách lidstva.“

Všeuměl je mimo jiné označován i za vynálezce ledničky. Nic na tom nemění fakt, že ji roku 1805 navrhl, nikdy však nesestrojil. To zvládl až třicet let po něm krajan Jacob Perkins.

Šťouralové by přitom mohli namítnout, že celý příběh začal ještě mnohem dřív. Pokus s umělým zmrazováním předvedl už roku 1756 skotský vědec William Cullen, podle všeho docela chrabrý chlapík, který mládí strávil coby lékař na zaoceánských lodích. Jeho ledničku byste si zřejmě nekoupili – provoz totiž vyžadoval neustálé točení klikou.

Léta pokusů

Cullenova myšlenka každopádně našla následovníky. Dávno po Perkinsovi pracoval jiný Skot James Harrison na obrovském přístroji vyrábějícím led, ve druhé polovině 19. století další vynálezci propagovali systém čpavkové kompresorové chladničky.

Za skutečnou prabábu domácí elektrické skříně, do které si dnes schováváme leccos od vajíček až po pivo, lze ovšem považovat až lednici firmy General Electric z roku 1911. Navzdory tomu, že měla rovněž své nedostatky: předně cenu, za kterou byste pořídili dva automobily. A pak jistou nepraktičnost – její kompresor chrčel tak nesnesitelně, že ho rodiny umisťovaly do sklepa.

Chladničky s přírodním ledem vysekaným z rybníků a řek se tak jako tak pomalu stávaly archaickou veteší. Velkým skokem byl objev dvou švédských studentů, kteří přišli na tzv. absorpční chlazení – tedy tišší, nevyžadující mechanickou energii. Přecházelo se k freonu, ve 40. letech se zaváděly oddělené mrazáky.

Tři otazníky

  • JAK SE LEDNICE DĚLÍ? Na absorpční, kompresorové a ty na bázi Peltierova článku. Lednička může být elektrická i plynová.
  • MUSÍME ODMRAZOVAT? Starší ledničky nemají automatické odmrazování, minimálně dvakrát do roka je to tedy nutné.
  • CO JE BÍLÝ SEX? Přezdívá se tak chorobné potřebě vyjídat v noci ledničku.

Manželka amerického velvyslance v SSSR někdy v té době tak dlouho ofrňovala nos nad moskevskými potravinami, až se stala průkopnicí v oboru mražených jídel, jež si nechávala dovážet z vlasti.

Ledničky už tou dobou nebyly zbožím výhradně pro zbohatlíky, z USA se šířily do celého světa. Dnes bychom bez nich nevydrželi.

Předčasné objevy

Olivera Evanse by tento pokrok asi nepřekvapil, o svých nápadech nepochyboval. Myšlenka „parokompresního chladícího cyklu“ byla přitom jen jednou z mnoha, s nimiž bystře předběhl svou dobu. Taky sestavil vysokotlaký parní stroj, dal dohromady první obojživelné vozidlo, které mělo vyčistit koryto řeky ve Filadelfii.

Vykoumal vylepšení pro textilní průmysl či jezdící pás, který běžně vídáme u pokladen v supermarketech. Rozpracoval studii kulometu, přišel na unikátní způsob vyzvedávání potopených lodí. Stavěl mlýny, v nichž zavedl automatizovaný výrobní proces – na tuhle myšlenku o sto let později navázal Henry Ford.

Když v roce 1812 vypukla válka mezi Američany a Velkou Británií, Evans navrhl washingtonské vládě vyrobení pancéřového plavidla. Politici jeho novinku zavrhli, podobnou loď uplatnil až o padesát let později John Ericsson.

I kvůli takovým chvílím se z důvtipného chlapíka měnil k stáru ve věčně jedovatého, ukřivděného papriku. Kvůli spornému autorství spousty vynálezů se v jednom kuse hádal u soudu, ničilo mu to zdraví. Je vlastně paradoxní, že zrovna prvenství v případě ledničky mu za života nikdo neupíral. Přestože ji viděl jen na papíře.

100 divů světa
Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Perseverance na Marsu vyrobil kyslík, stačil by na deset minut dýchání

Stroje, které v únoru dorazily na Mars, se tento týden činí. Po úspěšném testu malého vrtulníčku bylo otestováno další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejen Astra. Co víme o rizikových sraženinách po vakcínách proti covidu

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Kariéra od mikroskopu. Jak čtyři čeští vědci rozšiřují naše chápání světa

Premium Už v raném věku sbírali významná ocenění, dnes svým zanícením pro vědu neustále zvětšují naše povědomí o světě. Jak se...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...