Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

STO OBJEVŮ: Anatomie se zrodila ve Vlámské říši

Seriál   8:01
Klíčový medicínský obor se po staletí rodil ze zvědavosti, jak je lidské tělo postavené, co skrývá uvnitř a k čemu co slouží. Dostal jméno od řeckého ana temnein, tedy řezem otevřít. Seriál vydával Magazín Víkend.

Belgický otec anatomie Andreas Vesalius při pitvě | foto: Profimedia.cz

Když pobýval Andreas Vesalius na univerzitě v Lovani, objevil svůj první vědecký materiál na šibenici za městem. Kostru i svaly oběšence prý našel ještě dost zachovalé na to, aby na nich mohl studovat stavbu lidského těla.

Vlámský lékař je považován za otce moderní anatomie člověka. Ale než se  dostaneme k celému Vesaliovu příběhu, je nezbytné zmínit, že ani on v 16. století nestavěl na zelené louce.

Ta historie je notně dlouhá, sahá až ke staroegyptským balzamovačům, kteří potřebovali lidská těla otevírat. Ze starověkých lékařů rozvažujících nad  stavbou těla a jeho fungováním se v anatomii na dlouhou dobu stal velkou autoritou především Řek Galénos, žijící ve 2. až 3. století našeho letopočtu.

Leč jeho zkoumání provázel problém – na pitvy lidí, byť šlo o popravené zločince, církev po staletí hleděla odmítavě. Musel se tedy spokojit se zvířaty. Co zjistil, ovšem vztahoval i na člověka, ve svých úsudcích se tedy dopustil mnoha nepřesností, s nimiž o staletí později právě Andreas Vesalius bojoval.

Pitva jako učební pomůcka

Tehdy módně znějící latinské jméno nebylo jeho pravé, narodil se poslední den roku 1514 v Bruselu jako Andries van Wesel a až za studií takticky přijal to, pod kterým je známý. Jeho otec, dědeček i pradědeček byli lékaři, dokonce vážení, přesto mladičký Andreas zprvu tiše snil o dráze umělce nebo vojáka.

Fotogalerie

Jenže když po univerzitních počátcích v Lovani studoval na lékařské fakultě v Paříži a setkal se tam s Galénovými anatomickými spisy, měl rozhodnuto.

Medicínu nakonec dokončil opět v Lovani, kde také podnikl zmíněné dobrodružství s oběšencem. Titul doktora medicíny získal v italské Padově a krátce nato, v pouhých 23 letech, byl na tamní univerzitě jmenován profesorem chirurgie a anatomie.

Jako pedagogickou metodu přednášek z anatomie prosadil (tehdy už přece jen tolerované) pitvy lidských těl, vesměs popravených zločinců. A také je sám předváděl přihlížejícím studentům. To už se dostal do prvních sporů s některými body Galénova učení, protože si v praxi ověřil, že zvířecí tělo, z něhož Galénos vycházel, není ve všem totéž co lidské.

Jeho vášeň pro anatomii časem vyústila v řadu odborných publikací, ale především v obsáhlé životní dílo De humanis corporis fabrica libri septem, Sedm knih o stavbě lidského těla. Pozoruhodně přesně se v nich zabýval kostrou, svaly a šlachami, cévním a nervovým systémem, břišními a pohlavními orgány, srdcem, mozkem a smyslovými orgány.

Nenáviděný průkopník

Tři otazníky

  • KLÍČOVÉ ILUSTRACE? Za hlavního autora pozoruhodných ilustrací Vesaliova stěžejního anatomického díla je považován Jan van Calcar, žák Tizianovy školy.
  • ANATOM REMBRANDT? K nejznámějším výtvarným zachycením pitvy patří Anatomie doktora Tulpa. Autorem rozměrného obrazu z roku 1632, dnes umístěného v haagské obrazárně Mauritshuis, je Rembrandt van Rijn.
  • POPRVÉ U NÁS? První veřejnou pitvu v našich zemích uskutečnil 8. června 1600 slovenský lékař Ján Jesenský, a to na půdě pražské univerzity.

Ve zmíněném díle se Vesalius natolik kriticky opřel do Galénových omylů, že se dostal do prudkého konfliktu se stále ještě početnými a často fanatickými zastánci starověkého lékaře. Nakonec ho donutili univerzitu opustit.

Přesto se nevzdával a snažil se obhájit, že přesné poznání právě lidského těla je cestou k lepším možnostem léčit lidské nemoci. Ve sporech pokračoval i jako osobní lékař říšskoněmeckého císaře Karla V. a později jako lékař španělského krále Filipa II.

Jenže to už se proti němu obrátila i inkvizice. Využila tragédie, kdy Vesaliem pitvaný člověk, zdánlivě mrtvý, ještě žil. Z hrozícího trestu smrti se zřejmě vykoupil kajícnou cestou do Svaté země. Zemřel při zpáteční cestě za neznámých okolností někdy v říjnu 1564.

Zanechal dodnes ceněné dílo, které se přes některé omyly řadí k pilířům znalostí o lidském těle. Byl v mnoha ohledech průkopníkem moderní podoby anatomie, i díky němu se zařadila mezi vědy stavící na ověřených znalostech, nikoli na tom, v co se „z tradice věří“.

100 divů světa

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Chrání i děti. Pfizer oznámil další úspěch vakcíny proti covidu-19

Společnost Pfizer oznámila, že její vakcína proti covidu-19 vyvinutá ve spolupráci s firmou BioNTech se v klinických...

Pět zásadních rad, které vám pomůžou přežít setkání s T. rexem

Jak lovil nejslavnější dravec dávné historie Země? Jak si hledal kořist a jak by se mu dalo uniknout?

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři...

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Advantage Consulting, s.r.o.
DEVOPS LINUX DEVELOPER REMOTE (80. – 90.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 80 000 - 90 000 Kč

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...