Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Boříme mýty o DVB-T2. Speciální anténu nepotřebujete, vysvětlují experti

  13:57aktualizováno  14. listopadu 13:31
Musíte si koupit novou anténu? Nemusíte. Budou všechny programy na DVB-T2 v HD? Nebudou. Jak poznám, zda musím svou televizi vyměnit? Jednoduše. Přechod na nový standard televizního vysílání je opleten řadou mýtů a polopravd. Odpovědi na tyto další otázky kolem přechodu na DVB-T2 se dozvíte v Rozstřelu. Podívejte se na záznam celého pořadu.

Do vypnutí prvních vysílačů televizního vysílání v současném standardu DVB-T2 zbývá jen čtrnáct dní. O tom, co nás čeká s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2, přišli do studia diskutovat tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka a odborný redaktor serveru Technet.cz Václav Nývlt.

Moderátor Luděk Vokáč se jich ptal na problémy, které může přechod přinést. Hosté radili, jak se s přechodem co nejlépe popasovat a vyvrátil i některé mýty, které ohledně DVB-T2 mezi veřejností kolují.

Jedno z mylných tvrzení, které často zaznívá, je mýtus o tom, že frekvenční pásmo, které se přechodem na DVB-T2 uvolní, mobilní operátoři vůbec nevyužijí. Není to pravda. „Na tyto frekvence bude vypsáno výběrové řízení a mezi operátory je o ně zájem,“ říká Martin Drtina.

„Přechod na sítě páté generace (5G), které uvolnění pásem umožní, je také nutný pro zcela nové využití technologií v oblasti automatizace výroby, pro nasazení autonomních automobilů a vývoj průmyslu obecně,“ vysvětluje Nývlt jeden z nepodstatnějších důvodů, proč celá Evropa současné DVB-T vysílání opouští.  

Ne všude však měli diváci možnost se na přechod na nový formát vysílání připravit tak, jako v Česku. Některé země totiž zvolili razantnější přechod na DVB-T2. „Například Slovensko přechází na DVB-T2 střihem. Při něm vysílání v původním formátu skončí naráz a diváci nemají přechodné období na přípravu,“vysvětluje Marcel Procházka.

„Od 28 listopadu 2019 už ve středních Čechách a v Praze naladíte Českou televizi pouze v rámci vysílání DVB-T2. Proces přechodu na nový formát pak bude zcela dokončen v červnu 2020 vypnutím posledních vysílačů DVB-T na Moravě,“ vysvětluje Procházka.

Dalším hlasitým mýtem jsou DVB-T2 antény. „Žádné speciální DVB-T2 antény neexistují. Ty stávající na DVB-T budou divákům příjem umožňovat i nadále,“ říká Drtina. Zároveň však odborníci varují před pokojovými anténami, které lze považovat pouze za nouzové řešení.

„Zda musíte nebo nemusíte přechod na DVB-T2 řešit, poznáte jednoduše. Stačí když se podíváte, zda vaše stávající televize zobrazuje kanály České televize v HD rozlišení a přijímáte i stanice, které mají v názvu T2. Pokud ano, jste na přechod na novou normu připraveni a nemusíte nic dalšího řešit,“ vysvětluje Václav Nývlt.

„Pokud požadovaný kanál naladíte, ale televize vám nabídne pouze zvuk a nikoliv obraz, znamená to, že si neumí poradit s kodekem HEVC. To se u některých výrobků dříve stávalo. I proto jsme zavedli certifikaci DVB-T2. Pokud tedy na obalu televize nebo set-top boxu najdete kulatou zlatou samolepku DVB-T2 certifikováno, máte jistotu, že kupujete správný přístroj pro nový způsob vysílání,“ dodává ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

„Moderní kodek HEVC je pro nás zárukou, že uživatelé nebudou nuceni za pár let měnit své televize znova za nové,“ vysvětluje často kladený dotaz na užití právě kodeku HEVC Marcel Procházka.

Základní set-top box pořídíte už za příbližně 500 korun. Jak však vysvětluje Václav Nývlt z Technet.cz: „Pokud však chcete naplno využívat možností DVB-T2 a zejména funkce Hbbtv například pro sledování filmů v originálním znění z titulky nebo pro vstup do archivu jednotlivých televizí, počítejte s částkou přibližně 1 400 Kč. V této cenové hladině už set-top boxy funkci Hbbtv mají.“

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....