Nenechte se zmást kampaní k DVB-T2. Slibuje víc, než diváka čeká

aktualizováno 
Změna vysílacího standardu může být pro mnoho lidí impulzem pro změnu způsobu přijmu televizního signálu. Informační kampaň k přechodu na DVB-T2 se tomu snaží zabránit. V jednom ze svých klipů slibuje funkci zpětného přehrávání, která ale nebude fungovat tak, jak by divák po zhlédnutí videa čekal.

A tohle určitě potěší každého. Už nebudeme muset spěchat, abychom stihli svůj oblíbený pořad. Díky DVB-T2 si ho budeme moci i v běžném pozemním vysílání, takzvaně na anténu, pustit zpětně. Po jeho odvysílání v reálném čase. Zcela zadarmo. Bez jakéhokoli poplatku. Takže už žádný stres nebo rušení tréninku jógy kvůli seriálům,“ vysvětluje Jan Tuna v jednom z oficiálních klipů kampaně Českých radiokomunikací k přechodu na standard DVB-T2.

Funkci zpětného přehrání má zajistit funkce hybridní služby HbbTV, dobře známé „červené tlačítko“, které na obrazovku televizoru pomocí internetového připojení dostane rozšiřující nabídku dané televizní stanice. 

Má to dva háčky. 

Funkce HbbTV nesouvisí se standardem televizního vysílání

HbbTV již řadu let funguje i v končícím standardu DVB-T a v novém standardu DVB-T2 bude fungovat nadále úplně stejně.

HbbTV

Hybrid Broadcast Broadband TV je standard propojující svět lineárního TV vysílání „přes anténu“ a svět internetového videa a služeb na přání. Funkce se na patřičně vybavených televizorech a set-top boxech připojených k internetu vyvolá stiskem červeného tlačítka.

Divák v ní najde možnost přehrát si některé pořady, bonusová videa nebo si může číst zpravodajství.

Potvrdili nám to i oslovení zástupci českých televizních společností. „Česká televize HbbTV vylepšuje průběžně. Přechod na DVB-T2 nemá přímou souvislost s internetovou distribucí doplňkových služeb televizního vysílání,“ uvedla Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize. Stejně odpověděla i Iva Nesrstová, vedoucí HbbTV FTV Prima: „Naši nabídku stále rozšiřujeme, ale naši strategii neovlivňuje přechod na DVB-T2.“

Jedinou souvislost mezi HbbTV a přechodem na DVB-T2, kterou lze vysledovat, je v generační obměně televizorů - nové modely zpravidla HbbTV funkci mají. Netýká se to ale nejlevnějších modelů a především levnější kategorie set-top boxů, tam je „červené tlačítko“ vzácností. Přítomnost HbbTV je součástí certifikace „DVB-T2 Ověřeno“ Českých radiokomunikací, takže pokud koupíte přístroj s certifikační nálepkou, bude hybridní služby přes internet podporovat.

Druhý háček je nepříjemnější.

Zpětné zhlédnutí celého vysílání v HbbTV nenajdete

Zpětné přehrání pořadů je funkce známá z IPTV/OTT televizních služeb, například O2TV, DIGI TV nebo Kuki.TV a dalších a znamená možnost si po odvysílání kdykoli pustit jakýkoli pořad, který byl odvysílán. Po předem stanovenou dobu, zpravidla sedmi dní, si kdykoli můžete pustit vše odvysílané, ať je to hollywoodský film, venezuelská telenovela, sportovní utkání, hudební koncert ... cokoli. A takovou funkci zpětného přehrání oslovené televizní stanice zatím v HbbTV nenabídnou.

IPTV/OTT

Obě zkratky značí přenos televizního vysílání přes internetovou síť. 

V případě, že je poskytovatel televizní služby shodný s poskytovatelem internetového připojení, může využívat speciálního protokolu IPTV (například O2TV v síti O2). V opačném případě je se streamem zacházeno jako s jakýmikoli jinými daty v síti a jde o OTT (over-the-top) službu (například O2TV v síti Dragon Internet). 

„Funkci přehrát si pořad od začátku mohou diváci v našem archivu iPrima využívat již rok a půl. Možnosti přehrát od začátku nebo si pořad pustit online jsou vždy nastaveny podle práv, která se k pořadu vztahují. Přechod na DVB-T2 nemá u nás na tuto funkci vliv,“ vysvětluje Iva Nesrstová z FTV Prima. 

Klíčová část sdělení je „jsou vždy nastaveny podle práv, která se k pořadu vztahují“ a její význam je zřejmý při pohledu do programu služby iPrima. Zatímco třeba kriminální seriál Vraždy v Midsomeru, reality show Prostřeno nebo animovaný seriál Pirátova rodinka si na iPrima zpětně přehrajete, kriminální seriál Closer, magazín Top Gear nebo třeba slavný seriál M*A*S*H zpětně přehrát nejde.

Shodně odpovídá i Karolína Blinková z České televize: „Kritériem pro zařazení pořadu do internetového archivu jsou podmínky stanovené v autorských smlouvách.“ Výsledkem jsou velká prázdná místa v programovém průvodci proběhlého vysílání.

Co na to ČRa?

Na přítomnost funkce zpětného přehrávání u DVB-T2 jsme se pochopitelně přímo zeptali i Českých radiokomunikací. 

Ano, je pravda, že zpětné přehrávání skrze HbbTV je v terestrice možné a bude možné i v DVB-T2. Funguje už například u Primy. Kdo to nabídne, je spíše otázka na jednotlivé kanály,“ odpověděla nám PR zástupkyně Českých radiokomunikací Petra Miterová. 

O moc jiná není ani odpověď Martina Šnýdra z TV Nova. „V současné době jsou na HbbTV k dispozici všechny pořady a seriály televize Nova, které najdou diváci na novaplus.cz. Ve většině případů jsou ke zhlédnutí až 30 dnů po odvysílání v TV. K dispozici budou i po přechodu na DVB-T2,“ vysvětluje Šnýdr. Stačí malý průzkum zmíněného portálu a je zřejmé, že pokud si nechcete zpětně pustit zrovna Ulici, Ordinaci v růžové zahradě, Výměnu manželek a některé další tituly z produkce TV Nova, nebudete při pokusu zpětně si pustit odvysílaný program moc úspěšní.

Shrnutí

HbbTV je skvělý doplněk klasického televizního vysílání, o tom není sporu. Tvrzení oficiální kampaně z úst Jana Tuny „Prostě budeme moci televizi využívat tak, jak chceme my a ne jen tak, jak ji někdo naprogramoval. Jsme přece už v jednadvacátém století, ne? A rozhodovat se můžeme sami podle sebe,“ je ale ale příliš velkorysé. Zpětné přehrávání totiž v HbbTV funguje jen u vybraných pořadů. Plošné zpětné přehrání, které opravdu boří historickou linearitu televizního vysílání a odpovídá chování diváků ve 21. století zvyklých na služby „videa na přání“, zatím nabízí jen placené IPTV a OTT služby. 

A divák by to při rozhodování o způsobu budoucího televizního příjmu měl vědět.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Fatální omyl. Jak Američané napadli Rusy a zabili generála Kotova

Mezi nepříjemné válečné omyly patří střelba do vlastních řad, případně po spojencích. Jedna taková událost se stala i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Opletená sluchátka do posilovny odvádějí pot, potahy lze vyprat

Adidas ve spolupráci se švédskou společností Zhound Industries na veletrhu IFA 2019 ukázal speciální sluchátka do...

To opravdu není obraz. Speciální televizor se maskuje jako umělecké dílo

„The Frame“ je netradiční QLED televizor značky Samsung, který můžete vložit do řady různobarevných rámů tak, že vypadá...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Levnější je lepší. Nová reprosoustava B&O je fascinující, ale ne skvělá

Dánská značka Bang&Olufsen odjakživa vyrábí designově a někdy i technicky výjimečnou elektroniku. Vyzkoušeli jsme nový...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz