Boříme mýty o DVB-T2. Speciální anténu nepotřebujete, vysvětlují experti

  • 118
Musíte si koupit novou anténu? Nemusíte. Budou všechny programy na DVB-T2 v HD? Nebudou. Jak poznám, zda musím svou televizi vyměnit? Jednoduše. Přechod na nový standard televizního vysílání je opleten řadou mýtů a polopravd. Odpovědi na tyto další otázky kolem přechodu na DVB-T2 se dozvíte v Rozstřelu. Podívejte se na záznam celého pořadu.

Do vypnutí prvních vysílačů televizního vysílání v současném standardu DVB-T2 zbývá jen čtrnáct dní. O tom, co nás čeká s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2, přišli do studia diskutovat tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka a odborný redaktor serveru Technet.cz Václav Nývlt.

Moderátor Luděk Vokáč se jich ptal na problémy, které může přechod přinést. Hosté radili, jak se s přechodem co nejlépe popasovat a vyvrátil i některé mýty, které ohledně DVB-T2 mezi veřejností kolují.

Jedno z mylných tvrzení, které často zaznívá, je mýtus o tom, že frekvenční pásmo, které se přechodem na DVB-T2 uvolní, mobilní operátoři vůbec nevyužijí. Není to pravda. „Na tyto frekvence bude vypsáno výběrové řízení a mezi operátory je o ně zájem,“ říká Martin Drtina.

„Přechod na sítě páté generace (5G), které uvolnění pásem umožní, je také nutný pro zcela nové využití technologií v oblasti automatizace výroby, pro nasazení autonomních automobilů a vývoj průmyslu obecně,“ vysvětluje Nývlt jeden z nepodstatnějších důvodů, proč celá Evropa současné DVB-T vysílání opouští.  

Ne všude však měli diváci možnost se na přechod na nový formát vysílání připravit tak, jako v Česku. Některé země totiž zvolili razantnější přechod na DVB-T2. „Například Slovensko přechází na DVB-T2 střihem. Při něm vysílání v původním formátu skončí naráz a diváci nemají přechodné období na přípravu,“vysvětluje Marcel Procházka.

„Od 28 listopadu 2019 už ve středních Čechách a v Praze naladíte Českou televizi pouze v rámci vysílání DVB-T2. Proces přechodu na nový formát pak bude zcela dokončen v červnu 2020 vypnutím posledních vysílačů DVB-T na Moravě,“ vysvětluje Procházka.

Dalším hlasitým mýtem jsou DVB-T2 antény. „Žádné speciální DVB-T2 antény neexistují. Ty stávající na DVB-T budou divákům příjem umožňovat i nadále,“ říká Drtina. Zároveň však odborníci varují před pokojovými anténami, které lze považovat pouze za nouzové řešení.

„Zda musíte nebo nemusíte přechod na DVB-T2 řešit, poznáte jednoduše. Stačí když se podíváte, zda vaše stávající televize zobrazuje kanály České televize v HD rozlišení a přijímáte i stanice, které mají v názvu T2. Pokud ano, jste na přechod na novou normu připraveni a nemusíte nic dalšího řešit,“ vysvětluje Václav Nývlt.

„Pokud požadovaný kanál naladíte, ale televize vám nabídne pouze zvuk a nikoliv obraz, znamená to, že si neumí poradit s kodekem HEVC. To se u některých výrobků dříve stávalo. I proto jsme zavedli certifikaci DVB-T2. Pokud tedy na obalu televize nebo set-top boxu najdete kulatou zlatou samolepku DVB-T2 certifikováno, máte jistotu, že kupujete správný přístroj pro nový způsob vysílání,“ dodává ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

„Moderní kodek HEVC je pro nás zárukou, že uživatelé nebudou nuceni za pár let měnit své televize znova za nové,“ vysvětluje často kladený dotaz na užití právě kodeku HEVC Marcel Procházka.

Základní set-top box pořídíte už za příbližně 500 korun. Jak však vysvětluje Václav Nývlt z Technet.cz: „Pokud však chcete naplno využívat možností DVB-T2 a zejména funkce Hbbtv například pro sledování filmů v originálním znění z titulky nebo pro vstup do archivu jednotlivých televizí, počítejte s částkou přibližně 1 400 Kč. V této cenové hladině už set-top boxy funkci Hbbtv mají.“

, ,