Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či vychytralým obchodníkem nechat přesvědčit ke zbytečným úkonům a výdajům. Podíváme se na sedm nejčastějších „dezinformací“.

Přechod na nové televizní vysílání může být dobrým impulsem pro výměnu televizoru, ale nutné to nebude. | foto: Technet.cz

Od 27. 11. 2019 se začne na některých vysílačích vypínat vysílání v současném standardu DVB-T a nahrazovat vysíláním v novém standardu DVB-T2. Poslední přepnutí nastane 29. 6. 2020 (podrobný harmonogram zde). Po celou dobru přechodu budou k dispozici takzvané přechodové sítě v novém standardu DVB-T2, které můžete naladit již dnes - o možnost příjmu televizního vysílání by tak neměl nikdo přijít.

I kolem přechodu na DVB-T2 se objevila řada dezinformací, které někdy vycházejí z neznalosti, jindy jsou tvořeny záměrně i jako marketingový nástroj pro přilákání zákazníků. Seznamte se s nimi a nenechte se napálit.

1 Přechod je zbytečný, pouhé tahání peněz z diváků

Důvodem přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání je potřeba uvolnit vysílací pásmo 700 MHz pro mobilní datové sítě. 

Pro televizní vysílání tak zbude menší šířka přenosového pásma, takže aby nebylo nutné snížit počet vysílaných TV programů, nebo zhoršit jejich technickou kvalitu, je potřeba vysílat s mnohem efektivněji, a tedy i úsporněji kódovaným obrazem v systému s vyšší přenosovou kapacitou. A to je právě DVB-T2/HEVC. Proces uvolnění vysílacího pásma je koordinovaný napříč Evropou, na standard DVB-T2 se přechází, nebo již přešlo v mnoha zemích po celém světě.

Zároveň je třeba mít na paměti, že přínos pro diváka nebude velký. Může se zlepšit kvalita obrazu (například ČT HD v přechodové síti MUX 11 vypadá výborně i na opravdu velké obrazovce), postupně přibudou lepší interaktivní služby v hybridním HbbTV 2.0. Hlavním důvodem přechodu ovšem není vylepšení televizní služby, ale technická nutnost.

2 Přechod se týká všech

Ne. Přechod se týká „jen“ 60 % domácností (podle výzkumu společnosti Nielsen Admosphere) - tedy těch, které televizní signál přes digitální pozemní vysílání aktivně přijímají. A to jen pro ty, jejichž televizor si s novým vysíláním neporadí, nebo již nemají vhodný set-top-box.

Pro ty, kteří televizní vysílání sledují prostřednictvím kabelové televize, satelitu, či pomocí IPTV/OTT internetového vysílání, se nemění vůbec nic.

3 Musím si koupit nový televizor

DVB-T2 vysílání stanice Óčko na CRT televizoru Tesla Color Oravan 2 se set-top-boxem Zirkon Ice s UHF modulátorem.

Nemusíte. Starší a staré televizory, které nemají potřebný DVB-T2/HEVC tuner, můžete doplnit vhodným set-top-boxem, ty nejlevnější seženete již za 550 korun. A jak jsme v našem testu ukázali, s některými set-top-boxy lze DVB-T2 vysílání dostat třeba i na Teslu Color Oravan 2, kterou dnes častěji než v domácnostech potkáte na sběrných dvorech nebo ve sbírkách historické techniky.

Pokud jste svůj televizor koupili v posledních dvou letech, je velká šance, že je DVB-T2/HEVC tunerem vybaven, a mimo přeladění kanálů v menu vás tedy nic jiného nečeká. Seznam Českými Radiokomunikacemi certifikovaných TV přijímačů naleznete na webu DVBT2Ověřeno

Kanály v přechodových sítích DVB-T2 jsou označené přívěstím T2.

Pokud váš přístroj mezi certifikovanými chybí, neznamená to nutně, že si s novým vysíláním neporadí - jen to musíte ověřit ve specifikaci výrobce (musí mít DVB-T2 tuner s dekódováním h.265/HEVC). A nebo na většině území jednodušeji, můžete zkusit naladit DVB-T2 kanály přechodových sítí. Poznáte je tak, že za názvem stanice bývá uvedeno „T2“. Pokud je naladíte, jste připraveni. Pokud ne, přístroj DVB-T2 neumí, nebo patříte mi těch několik desetin procenta populace, kam přechodové sítě zatím nedosáhnou.

Jinou možností je přechod na jiný způsob příjmu televizního vysílání, například IPTV/OTT internetové vysílání, kabelovou televizi, nebo třeba satelit. Ale je nutné počítat s tím, že jde o placené služby a zpravidla je k nim potřeba přikoupit či pronajmout přijímací zařízení.

4 Budu potřebovat novou speciální anténu pro DVB-T2

Pro příjem DVB-T2 vysílání není výměna antény schopné příjmu současného DVB-T vysílání potřeba. Nic jako speciální anténa pro DVB-T2 neexistuje, takové označení je pouze trik na zákazníka.

Platí to i v případě aktivních antén se zesilovačem, ty nejčastěji pracují v rozsahu 470 - 790 MHz (21. - 69. kanál), do kterého patří i spektrum budoucích DVB-T2 sítí.

Kde menší úpravy na anténním systému potřeba budou, jsou společné anténní rozvody bytových domů. Zde bude potřeba vyměnit některé kanálové vložky, ale není to nijak zásadní investice.

Komplikace může nastat u těch diváků, kteří se v minulosti potýkali s rušením od LTE vysílačů mobilních sítí. Ve chvíli, kdy v uvolněném 700 MHz pásmu začnou vysílat datové mobilní sítě, se problém může vrátit. Podle informací Marcela Procházky z ČRa to již řeší ČTÚ, řešením bude doplnění stávajících filtrů pro pásmo 800 MHz tím pro 700 MHz (nebo nahrazením filtry pro obě pásma).

5 Pokud můj televizor neumí DVB-T2, nemusím za něj po vypnutí DVB-T platit koncesionářské poplatky

Není tomu tak. Podrobně jsme to rozebrali ve článcích Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV a předcházejícím Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky. Takže zde jen zopakujeme: podle současné legislativy není ve vztahu k platbě koncesionářských poplatků podstatné, zda televizor umožňuje příjem televizního vysílání ve vámi zvolené přenosové technologii.

6 Další přechod bude za pár let

V současnosti zaváděné DVB-T2 vysílání má být neměnným standardem přinejmenším do roku 2030. Jedenáct let je ve světě technologií hodně, takže v tuto chvíli přemýšlet nad otázkou nástupce nedává příliš velký smysl.

Čtěte více ...

... o televizorech blízké budoucnosti.

Roli v dalším postupu bude hrát mnoho faktorů. Například zájem o lineární televizní vysílání - bude mít další generace chuť sledovat pořady v časech určených televizní stanicí, nebo podle svého uvážení? Nebo poptávka diváků - bude již 4K rozlišení standardem? Nebo poptávkou televizních společností - budou chtít pomocí pozemního vysílání nabídnout více kanálů? Nebo technickými možnostmi - kam pokročí kodeky pro kompresi videa?

Lze předpokládat, že vývoj proběhne i v rámci samotného DVB-T2/HEVC, počítá se s dalším zvýšením efektivity kódování, které by usnadnilo spuštění UHD kanálů. Otestováno je i vysílání ve vysokém dynamickém rozsahu HDR (standard HLG, tj. Hybrid Log Gamma, vyvinutý ve spolupráci televizních společností BBC a NHK).

7 Nejvýhodnější je přechod na satelitní příjem

Toto je informace, kterou se snaží razantně tlačit společnost M7 Group, provozovatel placené satelitní služby Skylink. České Radiokomunikace se ve věci klamavé reklamy obrátily na Městský soud v Praze a ten již vydal předběžné rozhodnutí, podle kterého má M7 Group zavádějící informace ze svého webu odstranit.

Lákavá nabídka má podstatný háček.

Příkladem může být cenové srovnání příjmu satelitního a terestického vysílání - za vybavení pro DVB-T2 příjem utratíte minimálně 700 korun (ve skutečnosti 550 korun, ale to je detail), za satelitní komplet korunu. Problém je v tom, že nabídka platí při uzavření závazku na 24 měsíců, což při současné akční ceně znamená útratu 3 000 Kč během příštích tří let. Což je více než čtyřnásobek oproti DVB-T2 příjmu, kdy zaplatíte jen set-top-box a pak koukáte bezplatně.

Ano, v nabídce Skylinku je více televizních programů a doplňkové funkce včetně archivu pořadů, ale kdo chce jen pokračovat v příjmu volně šířených programů, pro toho je přechod na DVB-T2 cenově výhodnější.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 9 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 2 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...