Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Geniálnímu programátorovi se Británie posmrtně omluvila za kastraci

  14:55
Matematik Alan Turing za druhé světové války pomohl prolomit německé šifry a zachránil tisíce životů. O několik let později však byl "usvědčen z homosexuality" a odsouzen k chemické kastraci. Na Vánoce 2013 se Turing posmrtně dočkal oficiální královské omluvy.

Sochař Stephen Kettle vytvořil z břidlice 1,5tunovou sochu Alana Turinga, určenou pro Bletchley Park, kde Turing a jeho kolegové prolomili německé šifry během druhé světové války na prvních počítačích. | foto: Profimedia.cz

Královský pardon, který vstoupil v platnost 24. prosince 2013, očistil jméno Alana Turinga od rozsudku za "nemravné chování" z roku 1952. Podle tehdejších zákonů byl stíhán za homosexualitu a následně podstoupil zákonem nařízenou chemickou kastraci. Nedlouho poté spáchal zdrcený Turing sebevraždu.

Bronzová socha Alana Turinga v Manchesteru je u příležitosti královnina pardonu ozdobena čerstvými květinami.

"Alan Turing si zaslouží, aby na něj svět vzpomínal pro jeho fantastické přispění k ukončení války a pro jeho vědecký odkaz," uvedl současný britský ministr spravedlnost Chris Grayling, který o královský pardon oficiálně zažádal. "Je to vhodné uznání tohoto mimořádného člověka."

Ačkoli většina britských komentátorů tento krok vítá, podle některých je to principiálně špatné řešení. "Tím, že ze všech nespravedlivě odsouzených homosexuálů získal tento pardon pouze Turing, vlastně říkají, že ostatní homosexuálové si spravedlnost nezaslouží, protože nebyli výjimeční," píše pro Guardian Ally Fogg. "To je špatně." Podle Petera Tatchella, aktivisty za lidská práva, za stejný zločin takzvané nemravnosti bylo jen v Británii odsouzeno přes padesát tisíc mužů.

Oslavovaný hrdina - odsouzený zločinec

Životní příběh Alana Turinga by vydal na několik tlustých knih. Jeho rodiče se seznámili v Indii, kam se také z jejich domovské Velké Británie ihned po narození Alana 23. června 1912 vrátili. Svého syna však s sebou nevzali. Dětství tak strávil v péči příbuzných a chův. Vhledem k jeho pozdější kariéře úspěšného matematika je paradoxní, že Alan v dětství nevykazoval výjimečnou inteligenci a na základní škole byl spíše průměrným žákem.

Na střední škole v Sherborne se seznámil s Christopherem Morcomem, se kterým vedl sáhodlouhé debaty o vědeckých novinkách. Společně prováděli i vědecké pokusy. Předčasná smrt Morcoma v roce 1930 prý Alana těžce zasáhla. O rok později však započal studium matematiky na King's College v Cambridge.

Alan Turing, britský informatik, matematik, kryptoanalytik (1912 - 1954)

Turing se postupem let zařadil mezi nejslavnější programátory a matematiky 20. století. Za druhé světové války spolu s kolegy z Bletchley Parku pomohl vyvinout počítač, který urychlil prolomení německých šifer, a přispěl tak k včasnému ukončení války.

"Byl to výjimečný muž s brilantní myslí," řekl o něm Grayling. "Nepochybně uspíšil konec války a zachránil tisíce životů." Po válce však Turingův život předčasně skončil. Napřed metaforicky, poté doslova.

Když mu v roce 1952 vykradli dům, přiznal během policejního vyšetřování, že udržuje homosexuální vztah s devatenáctiletým mužem. Jakékoli homosexuální vztahy byly tehdy v Británii trestné, a Turing se z poškozeného proměnil v obžalovaného.

V březnu byl odsouzen za nemravné chování a dostal na výběr mezi vězením a podmínečným propuštěním a hormonální léčbou (též "chemickou kastrací"). Následně byl zbaven bezpečnostní prověrky, čímž mu byla znemožněna práce na jeho projektech, a zároveň mu byl zamítnut odjezd do Spojených států. Dva roky po rozsudku spáchal 41letý Turing sebevraždu, pravděpodobně konzumací otráveného jablka.

Kde jste slyšeli Turingovo jméno?

Odkaz Alana Turinga je rozsáhlý a i lidé, kteří se v informatice nepohybují, zřejmě jeho jméno znají z těchto zásadních pojmů.

Turingův stroj - jde o teoretický popis stroje, který je schopen pracovat se symboly na pásce podle předem určených pravidel. Zní to možná jednoduše, ale Alan Turing, který tento koncept zavedl, tak touto cestou pomohl definovat, co to vlastně je počítač. Dodnes se tento koncept používá nejen při výuce informatiky, ale i jako připomínka možností a omezení, které se na (turingovské) počítače vztahují. Více na Wikipedii a Stanford EoP.

Turingův test - jednoduchý způsob, jak určit, zda se určitý počítač chová "inteligentně". Alan Turing v roce 1950 navrhl způsob (PDF), jak určit, zda se daný stroj skutečně chová inteligentně: místo abychom se zabývali tím, co to je inteligence a co je to stroj, můžeme provést praktický test. Člověk bude rozmlouvat (např. prostřednictvím tištěných dopisů) se strojem a s jiným člověkem. Pokud nedokáže ani v delší konverzaci odlišit, který z nich je stroj a který počítač, prošel počítač Turingovým testem. Jde o jednu z mnoha definic umělé inteligence, má tu výhodu, že si ji dokáže každý představit a je možné ji prakticky ověřit.

Za očištění Turingova jména bojoval například informatik John Graham-Cumming, který stojí za peticí (archiv) žádající vládu, aby se omluvila za nespravedlivé jednání, které vedlo k programátorově předčasné smrti.

Už v roce 2009 se Turing dočkal oficiální omluvy z úst britského premiéra. Ten označil způsob, jakým tehdejší zákony zničily Turingův život, za "otřesný".

"Bez přehánění lze říci, že Alan Turing výrazně změnil průběh celé druhé světové války. I proto, že mu tolik dlužíme, je tak otřesné, jak nelidsky s ním bylo zacházeno," uvedl v září 2009 Gordon Brown.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....