Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Počítač přesvědčivě napodobil člověka. Hrál si na puberťáka

  18:45aktualizováno  23:07
Počítačovému programu se povedlo přesvědčit třetinu lidských rozhodčích, že není počítačový program. V netradiční soutěži došlo poprvé k překonání 30 % hranice úspěšného blafování. Program komunikoval s rozhodčími přes textové zprávy a na přesvědčení měl 5 minut.

Rozpoznali byste počítač od člověka? Je to čím dál složitější! | foto: Profimedia.cz

"Myslím, že jsem Turingův test pokořil docela normálně. Nic zvláštního," řekl pro média Eugene Goostman. Vydává se za 13letého mladíka z Ukrajiny. Kdybyste s ním chatovali, možná byste mu to uvěřili, tak jako třetina rozhodčích. Ruskému týmu programátorů se tak v Londýně povedlo poprvé překonat 30 % hranici, která je stanovena jako úspěšné splnění Turingova testu. Oznámila to 8. června univerzita v Readingu.

Turingův test: rozhodčí (C) si povídá s počítačem (A) i lidským protějškem (B). A i B se snaží dokázat C, že právě oni jsou člověk, nikoli počítač. C musí rozpoznat, kdo je člověk. Počítač, který dokáže přesvědčit rozhodčího o tom, že B je počítač, prošel Turingovým testem.

Turingův test

Britský matematik a programátor Alan Turing navrhl v roce 1950 (PDF) test pod názvem "Imitační hra". Cílem počítačového programu je přesvědčit člověka o svém "lidství" - počítač je úspěšný v případě, že bude na základě konverzace pokládán za člověka.

Vítězný program (nyní nedostupný) vznikl v roce 2001 a simuluje konverzaci se 13letým Ukrajincem "Eugenem Goostmanem", ovšem v angličtině. Právě předstírání puberty mohlo tvůrcům pomoci. "Šlo nám o to, že může klidně tvrdit, že všechno ví, ale v jeho věku je zároveň uvěřitelné, že některé věci nezná," uvedl Vladimir Veselov, jeden z Eugenových programátorů. "Vývojem důvěryhodné osobnosti jsme strávili hodně času."

Jeden z rozhodčích. Robert Llewellyn, pro Guardian popisuje, jak soutěž probíhala: "Většinou to bylo celkem jasné rozhodování. Na levé obrazovce se odpovědi na mé otázky objevovaly se zpožděním, byly rozšafné, neformální, sem tam vtipné, připomínaly hlášky na Twitteru. Na pravé obrazovce se odpovědi objevovaly hned, byly nudné a dlouhé, jakoby ploché. Bylo to jasné, vpravo je počítač." Ale pak přišly na řadu schopnější boti.

"Napsal jsem větu How mutch wood ewe pay 4 a pear of shews a oba mi napsali, že otázce nerozumí. Poradil jsem jim, aby si větu přečetli nahlas. Jak by si ji počítač mohl přečíst nahlas?" říkal si Llewellyn. Ale oba konverzující otázku pochopili. "Byl jsem šokován. Jeden se mě pak ptal, proč mluvím o botách a kolik za ně utrácím. Přišlo mi to vyhýbavé. Druhý vtipkoval o tom, proč se nezajímá o módu a že nosí jedny boty do roztrhání. Vybral jsem toho druhého. A to byla chyba, byl to počítač. Nechápal jsem, jak to počítačový program, který jen vybírá odpovědi z milionů možností, mohl pochopit."

Využití v marketingu i při podvodech online

Co to znamená pro budoucnost počítačů? V zásadě nejde o žádný přelom, spíše o indikaci toho, že věci, které ještě před dvaceti lety působily jako sci-fi, už dnes nejsou výjimečné. "V oblasti umělé inteligence těžko najdete symboličtější a zároveň kontroverznější test, než jakým je test Turingův," říká Kevin Warwick z Coventry University. Jedna z implikací podle něj spočívá v kyberzločinu: "Je jasné, že počítače nyní dokáží lépe předstírat, že jsou lidmi."

"Pozor - když si po internetu s někým povídáte, možná na druhé straně nesedí skutečný člověk," varuje Kevin Warwick.

"Je potřeba se mít na pozoru - často budete mít pocit, že si po internetu povídáte se skutečným člověkem v reálném čase, ale ve skutečnosti to bude jen program," dodal Warwick.

Kritikové poukazují na to, že Turingův test neodměňuje umělou inteligenci, ale spíše "umělou hloupost". "Přestože si koncem 60. let získal Turingův test popularitu, brzy se ukázalo, že to není ten skutečný milník, za kterým by experti na umělou inteligenci měli jít," napsal před jedenácti lety John Sundman. Častá kritika poukazuje na to, že Turingův test netestuje "inteligenci" a tedy ani nepřispívá ke skutečnému rozvoji umělé inteligence.

Turingův test není testem inteligence, ale testem toho, zda počítač napodobí inteligenci lidskou. Z toho také vyplývá, že netestuje napodobování lidí ani inteligenci samotnou.

Pragmaticky vzato jsou inteligentní systémy současnosti - neuronové sítě, vyhledávače, řídící systémy, vědomostní systémy, automatická auta - mnohem schopnější a důležitější, než prográmek na konverzaci. Jejich cílem ale není napodobit člověka, nýbrž dělat rozhodnutí lépe, případně rychleji než člověk. A nezáleží na tom, jestli je přitom poznat, že je to počítačový algoritmus. To, že je počítač zaměnitelný s člověkem, nemusí být právě ta nejlepší vizitka, co se inteligence týče.

Předchozí úspěchy konverzačních programů

Rozhodčí v utkáních o Loebnerovu cenu to prý mají většinou celkem jednoduché. Stačí pár dotazů na kulturní reference, návrat k dříve probíraným tématům a většina prográmků se vrací ke generickým odpovědím.

Podle některých dokladů ostatně počítače prošly "neoficiálním" Turingovým testem už před rokem 1969. Tato epizoda je mnohokrát zaznamenána, jak si všímá třeba Ray Kurzweil. A co že se podle této - jen zčásti ověřené - historky odehrálo?

Profesor Dan Bobrow z MIT nechal na svém počítači na univerzitě lísteček "čas na počítači má rezervován profesor Dan Bobrow" a šel domů. Brzo ráno chtěl počítač využít jeden ze studentů, a aby profesora náhodou nevzbudil, napojil se přes modem na jeho domácí terminál. Měl ale špatné číslo a místo toho se připojil k někomu, kdo přes noc nechal puštěný konverzační program ELIZA. Následoval tento dialog:

Údajný dialog mezi studentem a programem ELIZA.

Teprve telefonický rozhovor s rozespalým profesorem studentovi objasnil, že se stal zřejmě prvním člověkem v historii, který si spletl počítač s člověkem. V budoucnu můžeme očekávat, že se nám to bude stávat častěji a častěji.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili zkušenosti jednoho z rozhodčích.

Autor:

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků FV4005 byl prototyp s největším kanonem, jakým kdy byl tank osazen. Hovořili...

15. září 2024

Jaderný zločin v roce 1954. Jak Sověti nacvičovali třetí světovou válku

Východní mocnost vedená Kremlem nechtěla zůstat v ničem pozadu. Proto i ty strašné věci dokázala hnát do hrozivých rozměrů. Jako jaderné cvičení s reálnou explozí, kam nahnala 45 tisíc vojáků. Vedle...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První výstup soukromníků do volného vesmíru proběhl tak, jak měl

Účastníci letu Polaris Dawn ve čtvrtek provedli historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových skafandrů společnosti SpaceX a přepracované kosmické lodi Crew Dragon. Na začátku výstupu...

12. září 2024  12:13,  aktualizováno  13:21

V noci na středu bude vidět neobvyklé částečné zatmění Měsíce v superúplňku

Oblačnost, která nám v posledních dnech přinesla tolik problémů, se začíná pomalu trhat a tak by na řadě míst nemusela bránit pohledu na oblohu a Měsíc. Právě ten má v noci dosáhnout superúplňku a...

17. září 2024  16:12

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostali „antinobelovku“ za objev, že savci mohou dýchat konečníkem

Prokázaná schopnost savců dýchat konečníkem, rakety naváděné s pomocí poštovních holubů či plavecké schopnosti mrtvých pstruhů. To jsou některé z nejnovějších přínosů na poli nevážné vědy, které si...

13. září 2024  20:38

Bolševický terorismus vyprovokoval Poláky k vytvoření pohraniční armády

Polsko se před 100 lety rozhodlo lépe hlídat svoji východní hranici, tedy hranici se Sovětským svazem. Varšava založila Sbor ochrany hranic z obavy před hrozící invazí Sovětského svazu do Polska.

19. září 2024

Proč jsou e-maily nehynoucí fenomén

Existují od počátku věku počítačů, zrodily se dřív než internet a budou i v budoucnu. E-maily se staly nepostradatelným komunikačním nástrojem pro lidi z celého světa. Umožňují rychlou a snadnou...

19. září 2024

Podívejte se na fotografie letadel, které jste nám poslali v letní výzvě

Letní výzva pro naše čtenáře, aby nám zaslali fotografie zajímavého letadla, se setkala se zájmem, který nás velmi potěšil. Pokochejte se letouny, z nichž mnohé opravdu stojí za pozornost. Vzhledem k...

19. září 2024

OBRAZEM: Nebeské divadlo. Měsíc vykouzlil superúplněk i částečné zatmění

V noci na středu se nad našimi hlavami odehrálo zajímavé nebeské divadlo. Měsíc se dostal při úplňku tak blízko Zemi, že se hovoří o superúplňku a v časných ranních hodinách se navíc dostal jeho kus...

18. září 2024  9:39

Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!

Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...