Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každý počítačový disk jednou odejde. Podívejte se, jak předejít škodám

Osobní data na vašem počítači nemusí ohrožovat jen útočníci. Lidé o ně mohou přijít i kvůli havárii úložiště. Jste si jisti, že je máte jako v bavlnce? Pokud na disku pozorujete určité problémy, může být pozdě. Připravte se na to předem.

Ilustrační foto - RIP | foto: Creative Commons

Jestliže používáte pevný disk, a ten začne vydávat divné zvuky, co jste dříve neslyšeli, ohlásí chybu, nepodaří se mu načít soubor či začíná ztrácet výkon, je to neklamný důkaz toho, že pomalu, ale jistě umírá. Toto je zcela normální jev, zvláště pokud je váš disk starý několik let. Některý může vydržet 2–3 roky, jiný však třeba i více než 10 let (hodně záleží na počtu hodin v zapnutém stavu, počtu zapnutí atd.). V případě HDD dochází k opotřebovávání pohyblivých částí, jako je motor a plotna, a nastává jeho postupná nevratná degradace.

Novější polovodičové disky (SSD) nemají sice pohyblivé části, a tak by se mohlo zdát, že jejich životnost bude méně problémová, avšak i ty degenerují. Nejvíce trpí jejich paměťové buňky, protože při každém zapisování dochází ke snížení jejich životnosti. Jakmile dosáhnou určitého počtu, přestanou správně fungovat. Proto, ještě než se disk dostane do velkého datového centra na obloze, byste na to měli být připraveni.

Zkontrolujte stav SMART

Pokud váš disk nezažije nadměrné teplo nebo špatné fyzické zacházení (že třeba spadne na zem), určitě byste měli jednou za čas sledovat jeho „zdraví“. Většina disků má funkci nazvanou SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), která sleduje jejich různé atributy ve snaze detekovat selhávající disk. Tímto způsobem vás počítač automaticky upozorní, než dojde ke ztrátě dat, a jednotku lze vyměnit, dokud zůstane funkční.

Ve Windows můžete zkontrolovat stav svých disků z příkazového řádku. Do vyhledávacího pole (klikněte na Start a zadejte „cmd“) vložte příkaz „wmic diskdrive get model,status“. Dojde k výpisu disků přítomných v počítači a informace o tom, zda jsou v pořádku, či nikoliv.

Windows hlásí, že diskové jednotky jsou OK

Tyto základní informace SMART však mohou být zavádějící. Někdy se i přes nahlášení, že disk je ok, může stát, že i tak selže – a to bez předchozího upozornění. Proto pro bližší pohled na jeho stav je vhodné využít softwarové nástroje třetích stran, jako například CrystalDiskInfo. Místo toho, aby pouze sdělil, zda je, či není v pořádku, obsahuje celou řadu dalších diagnostických testů a zobrazuje různé parametry a informace z čidel.

Podrobnější diagnostiku disku najdete v programu CrystalDiskInfo

Ovšem i když dostanete informaci o tom, že disk má několik vadných sektorů, ale nevykazuje žádné vady, můžete ho provozovat bez problémů třeba i další roky. Pokud se však v programu objeví štítek s upozorněním, potom jde obvykle o dobrý indikátor toho, že byste měli zálohovat disk a přemýšlet o jeho výměně co možná nejdříve, i když jste ještě nezaznamenali problémy.

Pokud chcete ještě hlubší a přesnější obrázek zdraví vašeho disku, podívejte se na web jeho výrobce, kde najdete speciální nástroj. Například Seagate má SeaTools, Western Digital má Western Digital Dashboard a Samsung má Samsung Magician. Tyto nástroje mohou někdy brát v úvahu určité specifické technologie. Ale většinou postačí využít služeb CrystalDiskInfo.

Program Samsung Magician

Pokud je disk skoro nebo zcela mrtvý

Jednotky, které už obsahují nějaké chyby nebo jsou diagnostickými programy označeny, že by mohly selhat, ještě nemusí nutně znamenat, že už dnes či zítra přestanou fungovat. Nicméně pokud stále svá osobní data jako dokumenty, fotografie, rodinná videa apod. nezálohujete, měli byste tak nyní zcela určitě učinit. 

Jejich zálohu můžete provést buď do cloudu, nebo na externí disk, případně do NASu atd. Jakmile jsou v bezpečí, doporučujeme zálohovat i ta méně podstatná data nebo disk zkusit naklonovat. Můžete použít softwarový nástroj EaseUS Todo Backup Free. S jeho pomocí lze potom přenést celý disk 1:1 na nový, a to včetně operačního systému, takže v případě systémové jednotky nemusíte instalovat ani Windows.

Klonování disku pomoci EaseUS Todo Backup Free

Pokud váš disk již přestal fungovat, bude to mnohem těžší a budete pravděpodobně potřebovat profesionální službu firem specializujících se na obnovu dat. A to přijde na tisícikoruny nebo i desítky tisíc – v závislosti na míře poškození. Pokud však máte na disku neocenitelné rodinné fotografie, může to stát za to.

Připravte se na poruchu hned teď

Není tak otázkou, zda disk selže, ale kdy k tomu dojde. Všechny disky nakonec přestanou fungovat. A pokud se chcete vyhnout ztrátě všech důležitých souborů, musíte počítač pravidelně zálohovat – i když je disk v pořádku. Určitě jste o tom již slyšeli několikrát, ale ruku na srdce, děláte to? Stále ne? A nestálo by za to obětovat nějaké finančních prostředky a trochu času pro nastavení automatických záloh, než řešit problémy spjaté s kolapsem disků?

Nastavení zálohování ve Windows 10

Udělejte si tak dnes večer čas na nastavení automatické, třeba jen cloudové zálohy. Zabere vám to 15 minut času a je to jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, abyste se do budoucna ochránili před naštváním. Pokud máte mnoho dat (kdo dnes nemá) a nechcete platit za cloudové úložiště nebo nemáte například předplatné Microsoft Office 365 dní, kde máte v cloudu místo o kapacitě 5 TB, potom zálohujte na externí úložiště pomocí vestavěného nástroje Historie souborů systému Windows.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...