Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Metadata přímo na fotce neuvidíte, ale prozradí o vás více, než si myslíte

Jak někdo může vědět, že jste na dokumentu pracovali pouze tři hodiny místo avizovaných pěti nebo kde jste udělali fotografii? Odpověď se ukrývá v pojmu metadata. Jde o sbírku strukturovaných dat, která se nacházejí v souborech včetně fotografií, dokumentů či videí.

Ilustrační foto - sledování | foto: Creative Commons

Metadata jsou jako drobečky, které za sebou zanecháváte, když něco jíte, respektive děláte prostřednictvím PC. Zatímco v reálném světě drobečky zanechávají stopu vedoucí k vám, v tom digitálním k vaší identitě. Pojem metadata je tak používán především v souvislosti s elektronickými zdroji a vztahuje se k datům v nejširším smyslu slova (datové soubory, textové informace, obrazové informace, hudba, video a další). Informace v nich obsažené pomáhají zařízením v jejich další práci s nimi. I přestože jsou dobrými sluhy, stejně dobře mohou být i zlými pány.

Co o nás metadata prozradí

Protože metadata připojují své značky, které definují a kategorizují data v různých typech souborů, poskytují o nich základní podrobnosti, jako jsou informace o datech vytvoření, změny, otevření, velikosti souboru, kdo ho vytvořil či uložil atd. Každý typ souboru obsahuje poněkud odlišnou skladbu metadat.

Hudební soubory například uchovávají i informace o interpretovi, skladbě, albu, použitém kodeku, datovém toku atd. V případě fotografií to jsou potom rozměry v pixlech, rozlišení, barevné rozlišení, GPS souřadnice identifikující přesné místo pořízení, podrobnosti o fotoaparátu jako clona, expozice, ohnisková vzdálenost atd. A u wordovských dokumentů zase lze identifikovat, v jakém programu byly vytvořeny, počet revizí, celkovou dobu úprav, počet slov apod. A takto bychom mohli pokračovat i u dalších typů souborů.

Metadata v hudebním souboru

Převezměte kontrolu nad daty, která po sobě zanecháváte

Jak je vidět, soubory obsahují celou řadu informací o naší identitě. Pokud potom například na Facebooku zveřejníte fotografii se psem u vás na zahradě, a to v dobré víře, nevědomky tím sdělíte i to, kde byla pořízena, a tak se každý může dozvědět kde bydlíte – což je příležitost pro stalking. Na druhou stranu programátoři na toto začínají myslet, a tak například v případě sdílení fotografie pořízené smartphonem dochází k tomu, že už při jejím odesílání jsou některá tato data anonymizována – typicky GPS souřadnice z místa pořízení.

Jak snížit tuto digitální stopu vlastnoručně? V první řadě je vhodné se postarat o to, aby se například vůbec nevytvářela. Jenže omezení toho, aby se metadata k souborům připojovala, není vůbec snadné. Ve své podstatě to znamená upravit nastavení každé aplikace, a řada z nich vám ani neumožní vypnout jejich pořizování a ukládání. Už pouhým otevřením souboru dojde k tomu, že kdy se tak stalo, je uloženo do inkriminovaného souboru. I přestože existují některé „osvědčené postupy“, jak tomu zabránit, vždy bohužel představují dodatečné řešení.

Kontrola metadat ve Wordu

Možností je také naučit se ukládat soubory ve formátech, které metadata neobsahují nebo jen v minimální míře. Takovým příkladem je převod dokumentů do textového formátu (TXT) nebo formátovaného textu (RTF). V případě obrázků je to potom formát souboru PNG. K dispozici jsou i různé čističe metadat. Například Microsoft Office, respektive aplikace v tomto kancelářském balíku obsahují funkci Zkontrolovat metadata. Klikněte na Soubor -> Informace -> Zkontrolovat dokument -> Zkontrolovat metadata. Kliknutím na tlačítko Zkontrolovat provede program kontrolu obsahu a předloží zprávu. Vy potom můžete vymazat všechna nalezená data nebo jen ta vybraná. Kontrola výchozích nastavení souborů vašich nejpoužívanějších aplikací by tak mohla pomoci obnovit nebo odstranit shromážděná data.

Metadata ve fotografii

No jo, ale co ostatní typy souborů? Naštěstí existují i další programy třetích stran, které pomohou s odebráním všech (pokud je to jen možné) nebo konkrétních metadat. Mějte však na paměti, že odebírat metadata vždy nebo všechna, co lze, je zbytečné. Na druhou stranu svědomitý přístup k tomu, jaká metadata se zaznamenávají, vám může pomoci určit, jaké podrobnosti jsou zveřejněny v případě, že data poskytujete mimo svoji kontrolu.

Odstranění metadat ve Windows

Jak jsme si ukázali, metadata jako taková není těžké odstranit. Práci s nimi vylepšil i Microsoft. Zatímco dříve nenabízel moc možností, jak je odebrat přímo v systému Windows, nyní je vše jinak. Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na soubor, vyberete možnost Vlastnosti a následně se přepnete na kartu Podrobnosti, dostanete informace o uložených metadatech jako na dlani. V případě, že je budete chtít odebrat, stačí využít odkaz zcela dole – Odebrat vlastnosti a osobní informace.

Výběr způsobu odebrání metadat

Dojde k otevření nového okna, kde jsou k dispozici dvě možnosti. Pokud si přejete všechna metadata zachovat, ale rádi byste měli i soubor bez nich, potom lze vytvořit jeho kopii. Nemají-li pro vás žádnou hodnotu, potom stačí vybrat druhou možnost a zaklikat si, co chcete konkrétně odstranit. Kliknutím na OK se změny provedou.

Možnost editace metadat

Po zavření okna si všimněte ještě jedné věci. Na kartě Podrobnosti lze přímo ve Windows některá metadata editovat. Tak máte možnost je upravit podle svého.

GPS souřadnice místa pořízení fotografie uložené v metadatech

Závěrem

Souborových metadat existuje obrovské množství. I přestože jsme si ukázali, jak je v některých typech zobrazit a smazat, neznamená to, že vidíte všechna. Pokud bychom tak chtěli učinit opravdu, musíme jít více do hloubky a využít pokročilejší software či softwarové inženýrství. Mimochodem, ještě na jednu věc jsme zapomněli. Stejně tak jako z vašich dat může kdokoliv cokoliv vyčíst, tak si dávejte pozor na to, aby se vám náhodou v případě, že je budete nyní sledovat u někoho jiného, nestalo, že si s vámi bude někdo hrát. Z výše uvedeného totiž vyplývá, že metadata lze i podvrhnout, a tudíž je nelze uzamknout – ochránit proti případnému zneužití.

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Když Windows nepracují správně, je čas využít pokročilé funkce

ASO, tři písmena, o kterých jste možná neslyšeli, a přesto v případě Windows znamenají hodně. Jde o nabídku pokročilých...

I na dovolené se hodí služby, které zpracují a zpřístupní vaše poznámky

Zatímco někteří lidé jsou v organizaci svých poznámek pečliví, dodržují strukturu, používají odrážky, tagy nebo...

Retro: Zažijte Windows 11 ve stylu 95 či XP

Chcete se vrátit do počítačové minulosti? Aspoň částečně zažít Windows verze 95, ME, XP či Vista? Chybí vám hlavní...

Přidejte další vrstvu zabezpečení a přihlašujte se jednou aplikací

Přihlašovat se prostřednictvím jména a hesla je nedostačující. Standardem se stává vícefázové ověření. Jde o hlavní...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...