Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Některé funkce z Windows a Office zmizely. Připomeňte si ty nejhorší

Microsoft se v průběhu let v systému Windows zbavil celé řady funkcí. Některé byly zbytečné, jiné až otravné. Pojďme si připomenout ty nejhorší. Na kolik z nich si pamatujete vy?

ilustrační snímek | foto: Creative Commons

Windows je robustní operační systém s dlouholetou historií. I proto některé jeho původní funkce jsou používány i v současné verzi. Nicméně tak, jak se svět IT vyvíjí a doba mění, musí některé starší funkce ustoupit, aby uvolnily místo novým. Při pohledu zpět je jasně vidět, že ne všechny dávné funkce byly tak skvělé.

1. Pan Sponka, (ne)postradatelný pomocník

Svět si pomalu zvyká na inteligentní asistenty. Prostřednictvím umělé inteligence tak můžeme vést hovory s Alexou, Siri či Googlem, dávat jim úkoly a příkazy něco vykonávat. Jsou tak běžně dostupnou službou. Ale před deseti až dvaceti lety tomu tak nebylo. Proto například v počátcích Microsoft Office, počínaje verzí Office 97, přišel Microsoft s geniálním nápadem na asistenta v tomto kancelářském balíku. Jmenoval se Clippy (u nás se používalo označení pan Sponka) a jeho úkolem bylo pomáhat uživatelům tvořit dokumenty.

Pan Sponka

Clippy, tedy roztomilá kancelářská svorka, byl jen jedním z pomocníků nástroje Office Assistant. Mezi další se řadí robot a pes. Pan Sponka však byl zdaleka nejpopulárnější, protože byl dodáván ve výchozím nastavení Office a většina ostatních pomocníků vyžadovala instalaci – tehdy z CD.

Animovaná postavička měla sledovat vaši práci v Office a zasahovat, kdykoli pro vás měla užitečný tip, jak něco udělat, třeba i lépe. Pokud jste tak například začali text psát některým způsobem, který Clippy znal, například „Vážený pane,“, tak zjistil, že tvoříte dopis, a nabídl pomoc při jeho formátování.

Problém byl v tom, že znalí uživatelé toto nepotřebovali a museli pořád dokola asistenta vypínat, protože se jim pletl pod rukama. I proto Microsoft ve verzi Office XP asistenta ve výchozím nastavení deaktivoval (stále však byla možnost ho zapnout) a od Office 2007 byl zcela odstraněn. Dalo by se tak říct, že pan Sponka předběhl dobu a trpěl špatnou implementací. Díky kritice se dokonce stal terčem mnoha vtipů.

2. Miniaplikace

Miniaplikace, chcete-li gadgety, ve Windows Vista a Windows 7 byly něco jako widgety, které dnes dobře známe ze systémů Android a iOS. Poskytovaly rychlé informace a funkce přímo na pracovní ploše, aniž byste museli otevírat různé aplikace. Mezi výchozí gadgety patřily kalendář, hodiny, poznámky, akcie a počasí. Microsoft po určitou dobu provozoval také sbírku Windows Live Gallery, kde bylo možné stáhnout si další widgety od vývojářů třetích stran.

Musíme přiznat, že miniaplikace byly skvělým nápadem a nedalo by se říct, že byly k ničemu. Hodně uživatelů si je oblíbilo a nedalo na ně – a možná ještě i dnes nedá – dopustit. Na druhou stranu však ze statistik vyplývalo, že velká část uživatelů s nimi nepracovala a raději používala lepší aplikace pro psaní poznámek, stav počasí a správu kalendáře – tak proč by si plnili plochu gadgety, které mají omezené použití?

Miniaplikace

Skutečný problém s miniaplikacemi pro stolní počítače nastal, když Microsoft varoval uživatele, že tyto miniaplikace se mohou stát závažným bezpečnostním rizikem. Exploity mohly umožňovat nebezpečný přístup k souborům počítače nebo jim umožnit bez varování zobrazit explicitní obsah. 

S příchodem Windows 8 byly miniaplikace na ploše upozaděny a ve Windows 8.1 a novějších systémech se již neobjevily vůbec. Ačkoli aplikace z Microsoft Store a jejich živé dlaždice v nabídce Start tyto gadgety v podstatě nahradily, gadgety si můžete ve Windows 10 stále aktivovat, a to díky balíčku Windows Desktop Gadgets.

3. Windows Experience Index

Windows Experience Index (WEI), v češtině nazvaný jako Index uživatelských zkušeností, byl navržen tak, aby uživatelům poskytoval základní informace o tom, jak výkonný je jejich počítač. Respektive to, jak rychle na něm běží Windows. Microsoft totiž předpokládal, že průměrný uživatel nemá takové znalosti, aby odhadl, jaký hardware je nutné mít pro správnou funkčnost Windows a v něm přítomných aplikací.

Nástroj tak měl za úkol otestovat možnosti procesoru, paměti RAM a grafiky, aby zjistil, jak dobře počítač zvládá různé úkoly. Výsledkem bylo určité skóre, což bylo WEI každého konkrétního systému. Tato funkcionalita byla však v systému zbytečná. Nástroj ve skutečnosti nedělal nic dalšího a uživatelé nechápali, proč interpretuje nějaké číslo, a další ani netušili, že něco takového ve Windows je. Microsoft navíc zvýšil maximální dosažitelné skóre mezi Windows Vista a Windows 7, čímž byl test ještě víc matoucí.

Navíc nikdo neznal WEI skóre počítače, který ještě nekoupil, a výrobci toto číslo neuváděli. V případě notebooku je potom výměna komponent za účelem zlepšení skóre často obtížná nebo dokonce nemožná. A konečně, počítačové hry skóre nikdy nepřijaly jako základní standard. Počítačoví nadšenci přitom sami velmi dobře věděli, jak výkonný počítač si mají koupit, aby jim vše „šlapalo“. Proč by tedy potřebovali nějaký WEI?

Proto byl od systému Windows 8.1 index zrušen, i když v případě zájmu ho můžete stále ručně spustit prostřednictvím příkazu. V příkazovém řádku zadejte „winsat formal“ nebo ve Windows PowerShellu „Get-CimInstance Win32_WinSat“.

Skrytý funkce pro spuštění výpočtu skóre Windows Experience Index

4. Aplikace Metro

Windows 8 s sebou kromě jiného přinesly jednu zajímavost – neduh v podobě možnosti provádět úkoly v duplicitních aplikacích. Součástí tohoto trendu byl také Skype. Každý, kdo používá Windows 8, měl výchozí aplikaci Metro pro Skype, ale mohl si také nainstalovat tradiční a pro mnoho uživatelů lepší verzi pro stolní počítače.

Verze Skype pro Windows 8 zabírala celou obrazovku a byla navržena pro dotyková zařízení. To znamenalo, že za otravnými gesty byla skryta běžná nastavení, zatímco ostatní funkce zcela chyběly. Až v roce 2015 společnost Microsoft zkombinovala obě aplikace do jedné. Podobně na tom byly i další aplikace a vývojáři najednou museli vytvářet další verze svých programů. Doufejme, že už nikdy nebudeme muset volit mezi aplikacemi pro stolní počítače a speciálními aplikacemi.

Skype měl rozdvojenou osobnost

5. Windows Messenger

Windows Messenger byl chatovací klient spojený se systémem Windows XP. Měl umožnit poskytnout uživatelům firemní chatování, ale také to soukromé s přáteli. Chatovací nástroje v roce 2001 již však byly zcela běžné, takže Windows Messenger nebyl pro uživatele, kteří již používali jinou službu, nutný. Koneckonců, chatovací platformy jsou tak dobré, jak hodně je používají vaši přátelé – a to platí dodnes.

Proto Windows Messenger o několik let později zmizel a byl nahrazen programem Windows Live Messenger. Ten byl součástí balíčku Windows Live. Ani tento balíček už dnes není dostupný. Poté, co Microsoft koupil Skype, začal uživatele vyzývat, aby přešli právě na tuto chatovací platformu, a firemním uživatelům nabídl Lync (později přejmenovaný na Skype pro firmy a dnes součást Microsoft Teams).

Windows Live Messenger

6. Postranní panel

Postranní panel

Panel Charms s ovládacími tlačítky, v češtině se používalo označení Postranní panel, byl navržen pro dotykovou navigaci ve Windows 8. Obsahoval zástupce běžných funkcí, jako je úvodní obrazovka, nabídka Nastavení a vyhledávání. Stejně jako mnoho funkcí v tomto operačním systému však jeho implementace neměla smysl pro uživatele bezdotykových displejů – tedy uživatele myši a klávesnice.

Měl tendenci se otvírat, když jste chtěli něco vybrat v rohu obrazovky pomocí myši nebo když jste přejeli prstem z jedné strany pomocí touchpadu notebooku. Navíc jeho funkcionalita nebyla zpočátku nikomu jasná. Naštěstí v aktualizaci Windows 8.1 se stal logičtějším. U Windows 10 Microsoft snížil důraz na dotykové ovládání PC a panelu se zcela zbavil. Všechny jeho staré zkratky, jako například vypnutí počítače a vyhledávání, byly umístěny jinam (většinou do přepracované nabídky Start).

7. ActiveX

ActiveX je Frameworková technologie, kterou v roce 1996 vyvinula společnost Microsoft pro sdílení informací mezi různými aplikacemi. ActiveX spolupracují pouze s aplikacemi, jako je Microsoft Word, Excel, Internet Explorer, PowerPoint a pracují pouze na počítači s operačním systémem Windows. Jde o zastaralou technologii, která byla využívána stejně hlavně v Internet Exploreru, kde umožňovala spouštět doplňky a další programy vložené do webových stránek. Ale protože ovládací prvky ActiveX měly při spuštění plný přístup ke všemu v počítači, představovalo to velké bezpečnostní riziko.

Naštěstí ActiveX je nyní pozůstatkem minulosti. Moderní prohlížeče dnes totiž mohou používat různé funkce, a to i bez zásuvných modulů. Internet Explorer v systému Windows 10 stále podporuje ActiveX, ale tato technologie je omezena na malé množství webů. Jak Internet Explorer tak ActiveX již brzy najdeme jen v propadlišti dějin.

Instalace prvku ActiveX

Které funkce či vlastnosti podle vás patří mezi ty nejhorší? Dejte vědět v diskuzi.

  • Nejčtenější

Proti invazi bojují i české tanky. Máme jen málo munice, říká ukrajinský tankista

Premium Česká republika byla jednou z prvních zemí, které poskytly bojující Ukrajině těžké zbraně, včetně bojových tanků T-72....

Tuto technologii nejspíš používáte, ale dost možná ne naplno. Co vše umí NFC

Premium Používá se denně k bezkontaktnímu placení, ale také k tisku, párování sluchátek, načtení jídelního lístku, otevření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejblíž za 22 let. Vysloužilá sonda pořídila snímky Jupiterova měsíce Europa

Pět let letěla sonda Juno k Jupiteru, aby v roce 2016 u něj začala svou práci. Přestože již má své původní úkoly dávno...

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows 11 dostal balíček vylepšení. Novinky vás mohou nalákat na upgrade

Systém Windows 11 slaví svůj první rok na trhu. Týden před jeho narozeninami vydala společnost Microsoft první velkou...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Správci hesel mají spoustu úžasných funkcí, které možná nepoužíváte

Premium Správce hesel neslouží pouze k ukládání hesel. Umí je generovat na míru, poskytnout nouzový přístup či připojení...

Nejznámější praktiky vedoucí ke krádeži hesel

Chcete zjistit něčí heslo? Opravdu? Potom byste měli zvážit své životní nastavení. Ale teď jinak. Místo zjišťování...

Majitel Facebooku chce umělou inteligencí kontrolovat Wikipedii

Společnost Meta, která vlastní sociální síť Facebook, se chystá pustit svůj systém strojového učení na kontrolu citací...

Windows 11 dostal balíček vylepšení. Novinky vás mohou nalákat na upgrade

Systém Windows 11 slaví svůj první rok na trhu. Týden před jeho narozeninami vydala společnost Microsoft první velkou...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...