Devět triků pro lepší zacházení se soubory v Průzkumníku Windows

Cílem Průzkumníka souborů ve Windows bylo uživateli umožnit vždy pohodovou správu, zobrazení a spuštění dokumentů a dalších souborů uložených v počítači. Jestliže ho používáte denně, pravděpodobně znáte jeho funkce. Ale potom tu jsou ty méně známé.
Ilustrační foto - Windows 10

Ilustrační foto - Windows 10 | foto: Creative Commons

Na první pohled se průzkumník souborů ve Windows za poslední roky moc nezměnil. Pokud bychom se podívali blíže, našli bychom několik úprav ve vzhledu a funkčnosti. Pojďme se na některé vychytávky podívat blíže.

1. Přizpůsobte si zobrazení rychlého přístupu

Část Rychlý přístup je domovem složek a souborů, ke kterým chcete přistupovat nejčastěji. To asi víme všichni, věděli jste však, že si tuto součást lze přizpůsobit, aby byla ještě užitečnější? Klikněte pravým tlačítkem myši na libovolnou složku nebo soubor v Průzkumníku a v rozbalovací nabídce klikněte na Připnout k Rychlému přístupu. Odebrat položky jde podobně jednoduše, stačí na ty inkriminované opět kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Odebrat z Rychlého přístupu.

Připnutí obsahu do Rychlého spuštění

Pořadí položek v seznamu Rychlého přístupu můžete měnit přetažením myší. Funkce Rychlý přístup má vlastní roli také na hlavním panelu Windows. Pokud máte otevřený Průzkumník souborů, nebo máte na hlavním panelu umístěnou ikonu, klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Dojde k zobrazení kontextového menu s položkami v této funkci.

Rychle spuštění na hlavním panelu

Pokud byste toužili po větším soukromí, tedy aby kdokoliv ve vašem okolí pouhým nahlédnutím netušil, co nejčastěji v Průzkumníku souborů otevíráte, potom máte možnost tuto vlastnost deaktivovat. V Průzkumníku Windows klikněte na kartu Zobrazení a vpravo na ikonu Možnosti. Otevře se okno a vy dole v části Ochrana osobních údajů zrušte zatržení voleb Zobrazovat nedávno použité soubory a Zobrazovat často používané složky, oboje v rychlém přístupu.

Deaktivace automatického ukládání položek do panelu Rychlý přístup

2. Aby průzkumník souborů zobrazil Tento počítač

V systému Windows 8.1 se Průzkumník souborů automaticky spouští v zobrazení Tento počítač, takže můžete ihned zobrazit všechna datová úložiště a výchozí složky. Windows 10 však místo toho spouští Průzkumník v zobrazení Rychlého přístupu. To lze změnit, a tak se vrátit k předchozímu zobrazení.

V Průzkumníku souborů klikněte na kartu Zobrazit a poté na ikonu Možnosti. V okně Možnosti složky hned nahoře vyberte z otevíracího menu možnost Tento počítač. Klikněte na OK a zavřete Průzkumník souborů. Při příštím otevření Průzkumníka souborů se ve výchozím nastavení zobrazí pohled na Tento počítač.

Nastavení toho, co se bude ve výchozím stavu zobrazovat při spuštění...

3. Zapněte, nebo vypněte pás karet

Průzkumník souborů zobrazuje tři karty (Domů, Sdílet a Zobrazit) obsahující několik příkazů. Ve výchozím nastavení musíte vybrat každou kartu, aby se zobrazila nabídka funkcí spadající právě pod ni. Tento způsob šetří místo na obrazovce. Pokud máte místa dostatek, je někdy lepší mít je zobrazeny stále.

V záhlaví okna klikněte na šipku Přizpůsobit panel nástrojů Rychlý přístup. Zobrazí se dostupná nabídka s různými příkazy, včetně Minimalizovat pás karet (zrušte její zatržení). Zároveň si všimněte, že jsou zde dostupné další volby, které vám umožní zobrazit nebo deaktivovat různá rychlá tlačítka.

Zapnutí a vypnutí pásu karet

4. Zobrazit, nebo skrýt přípony souborů

Přípony souborů hrají podstatnou roli při definování rolí v operačních systémech. Každý ví, že soubor s příponou DOCX je dokument Wordu, soubor s příponou JPG obrázek. Toto ví i Windows a programy v něm instalované. V Průzkumníku souborů však ve výchozím nastavení nejsou přípony vidět, ale to lze změnit. Klikněte na kartu Zobrazení a na pravé straně zatrhněte volbu Přípony názvu souborů.

Zobrazení a skrytí přípony souborů

5. Zobrazení vlastních knihoven

Windows 10 má funkci Knihovny, do které můžete ukládat nejčastěji používané složky, ve výchozím nastavení se však knihovny nezobrazují. Proto je musíte nejprve nastavit. Klikněte na kartu Zobrazení, poté na ikonu zcela vlevo v navigačním podokně. Dojde k rozbalení dostupných voleb, klikněte na Zobrazit knihovny.

Zobrazení a skrytí vlastních knihoven

6. Zobrazit různá podokna v Průzkumníku

Průzkumník souborů nabízí různá podokna pro zobrazení určitých informací o složkách a souborech. Tato podokna můžete zapnout, nebo vypnout. V navigačním podokně na levé straně okna se zobrazují všechny jednotky a složky v počítači. Pravděpodobně budete chtít tento panel nechat na pokoji. Chcete-li jej však vypnout, abyste v okně vytvořili více místa, klikněte jako v předchozím kroku na ikonu Navigační podokno a zrušte první zaškrtnutí.

Podokno náhled umožňuje zobrazit na pravé straně obsah určitých typů souborů, aniž byste je skutečně otevírali, například fotografie, dokumenty Word, tabulky aplikace Excel, soubory PDF a další. Je to užitečný způsob, jak nahlédnout do souboru, aniž byste museli spouštět přidružený program. Chcete-li podokno náhledu povolit, nebo zakázat, klikněte na kartu Zobrazení a klikněte na možnost Podokno náhledu.

Zobrazení podokna náhledu

Podokno podrobnosti zobrazuje klíčová data o jednotlivých složkách a souborech, jako je název, velikost a datum poslední změny. Chcete-li toto podokno zapnout, klikněte v kartě Zobrazení na ikonu Podokno podrobností. Všimněte si, že můžete zobrazit podokno náhledu, nebo podokno podrobností, ale ne obojí společně.

Zobrazení podokna podrobností

7. Sdílejte soubory jednoduše

Soubor můžete sdílet s vybraným člověkem nebo aplikací, což je další užitečná možnost, která vám ušetří čas a nastavování. Klikněte na soubor, který chcete sdílet, poté kliknutím na kartu Sdílet v horní části obrazovky zobrazte pás karet Sdílet. Kliknutím na ikonu Sdílet otevřete podokno se seznamem lidí a aplikací, se kterými můžete daný soubor sdílet. Počet aplikací bude záviset na typu souboru a na tom, které aplikace jsou již nainstalovány.

Snadné sdílení souborů

8. Spravujte fotografie a obrázky

Fotografie a další obrazové soubory můžete do jisté míry editovat přímo v Průzkumníku souborů. Klikněte na ně pravým tlačítkem myši a objeví se kontextové okno s příkazy Otočit doprava, Otočit doleva či Změnit velikost obrázku. Chcete-li z fotografie udělat tapetu Windows, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a v rozevírací nabídce vyberte možnost Nastavit jako pozadí plochy.

Rychlá možnost otočení obrázku

Obrázky v konkrétní složce můžete nechat prezentovat. Klikněte na obrázek a nahoře v pásu karet se objeví volba Nástroje obrázků. Klikněte na volbu Prezentace. Každý obrázek se zobrazí přibližně na pět sekund, ale můžete kliknout na obrázek a přejít na další. Pravým tlačítkem myši na libovolný obrázek v prezentaci zobrazíte rozbalovací nabídku, která vám umožní změnit rychlost, přejít vpřed a vzad, pozastavit show či ukončit.

Rychlá možnost spuštění prezentace obrázků

9. Vyhledejte soubory a dokumenty

Soubory lze vyhledávat podle názvu, přípony nebo jiných atributů. Můžete také použít populární „?“ nebo „*“ zástupné znaky k vyhledání souborů s určitými jmény nebo příponami. V Průzkumníku klikněte na složku obsahující soubor, který chcete najít. V pravém horním rohu uvidíte vyhledávací pole s ikonou lupy.

Řekněme, že hledáte soubor se slovem „technet“ v názvu nebo obsahu. Do vyhledávacího pole zadejte slovo a kliknutím na šipku doprava spusťte vyhledávání. Chcete-li zúžit vyhledávání pouze na dokumenty DOC s „technet“ jako součástí názvu souboru, potom do vyhledávacího pole zadejte „technet .doc“.

Vyhledávání informací s operátory

Hledáte-li všechny soubory s koncovkou JPG, potom do vyhledávacího pole zadejte „*.jpg“. Vyhledávací algoritmus obsahuje celou řadu dalších způsobů, jak vyhledávání upřesnit. Můžete vyhledávat podle druhu, velikosti, data úpravy a dalších vlastností, dokonce lze uložit hledání, abyste jej mohli v budoucnu znovu použít. Hledání můžete také rozšířit vyhledáním souboru v celém počítači výběrem cíle Tento počítač.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrdinové z věžové stíhačky Defiant. Esa nedělají stroje, ale odhodlání

v diskusi jsou 2 příspěvky

9. dubna 2024

Premium V historických publikacích i na internetu se vedou často nekonečné debaty o tom, která technika...

Umělá inteligence od Googlu: pozná místo z fotky i udělá text čtivějším

v diskusi je 1 příspěvek

15. dubna 2024

Premium Chatbot umělé inteligence Google Gemini (dříve Google Bard) nabízí nejen generování obsahu, ale i...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi nejsou příspěvky

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Spitfire první světové války z Shuttleworth Collection stále létá

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. dubna 2024

Mezi nejcennější poklady slavné sbírky historických letadel Shuttleworth Collection patří...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...