Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Devět triků pro lepší zacházení se soubory v Průzkumníku Windows

Cílem Průzkumníka souborů ve Windows bylo uživateli umožnit vždy pohodovou správu, zobrazení a spuštění dokumentů a dalších souborů uložených v počítači. Jestliže ho používáte denně, pravděpodobně znáte jeho funkce. Ale potom tu jsou ty méně známé.

Ilustrační foto - Windows 10 | foto: Creative Commons

Na první pohled se průzkumník souborů ve Windows za poslední roky moc nezměnil. Pokud bychom se podívali blíže, našli bychom několik úprav ve vzhledu a funkčnosti. Pojďme se na některé vychytávky podívat blíže.

1.Přizpůsobte si zobrazení rychlého přístupu

Část Rychlý přístup je domovem složek a souborů, ke kterým chcete přistupovat nejčastěji. To asi víme všichni, věděli jste však, že si tuto součást lze přizpůsobit, aby byla ještě užitečnější? Klikněte pravým tlačítkem myši na libovolnou složku nebo soubor v Průzkumníku a v rozbalovací nabídce klikněte na Připnout k Rychlému přístupu. Odebrat položky jde podobně jednoduše, stačí na ty inkriminované opět kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Odebrat z Rychlého přístupu.

Připnutí obsahu do Rychlého spuštění

Pořadí položek v seznamu Rychlého přístupu můžete měnit přetažením myší. Funkce Rychlý přístup má vlastní roli také na hlavním panelu Windows. Pokud máte otevřený Průzkumník souborů, nebo máte na hlavním panelu umístěnou ikonu, klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Dojde k zobrazení kontextového menu s položkami v této funkci.

Rychle spuštění na hlavním panelu

Pokud byste toužili po větším soukromí, tedy aby kdokoliv ve vašem okolí pouhým nahlédnutím netušil, co nejčastěji v Průzkumníku souborů otevíráte, potom máte možnost tuto vlastnost deaktivovat. V Průzkumníku Windows klikněte na kartu Zobrazení a vpravo na ikonu Možnosti. Otevře se okno a vy dole v části Ochrana osobních údajů zrušte zatržení voleb Zobrazovat nedávno použité soubory a Zobrazovat často používané složky, oboje v rychlém přístupu.

Deaktivace automatického ukládání položek do panelu Rychlý přístup

2.Aby průzkumník souborů zobrazil Tento počítač

V systému Windows 8.1 se Průzkumník souborů automaticky spouští v zobrazení Tento počítač, takže můžete ihned zobrazit všechna datová úložiště a výchozí složky. Windows 10 však místo toho spouští Průzkumník v zobrazení Rychlého přístupu. To lze změnit, a tak se vrátit k předchozímu zobrazení.

V Průzkumníku souborů klikněte na kartu Zobrazit a poté na ikonu Možnosti. V okně Možnosti složky hned nahoře vyberte z otevíracího menu možnost Tento počítač. Klikněte na OK a zavřete Průzkumník souborů. Při příštím otevření Průzkumníka souborů se ve výchozím nastavení zobrazí pohled na Tento počítač.

Nastavení toho, co se bude ve výchozím stavu zobrazovat při spuštění...

3.Zapněte, nebo vypněte pás karet

Průzkumník souborů zobrazuje tři karty (Domů, Sdílet a Zobrazit) obsahující několik příkazů. Ve výchozím nastavení musíte vybrat každou kartu, aby se zobrazila nabídka funkcí spadající právě pod ni. Tento způsob šetří místo na obrazovce. Pokud máte místa dostatek, je někdy lepší mít je zobrazeny stále.

V záhlaví okna klikněte na šipku Přizpůsobit panel nástrojů Rychlý přístup. Zobrazí se dostupná nabídka s různými příkazy, včetně Minimalizovat pás karet (zrušte její zatržení). Zároveň si všimněte, že jsou zde dostupné další volby, které vám umožní zobrazit nebo deaktivovat různá rychlá tlačítka.

Zapnutí a vypnutí pásu karet

4.Zobrazit, nebo skrýt přípony souborů

Přípony souborů hrají podstatnou roli při definování rolí v operačních systémech. Každý ví, že soubor s příponou DOCX je dokument Wordu, soubor s příponou JPG obrázek. Toto ví i Windows a programy v něm instalované. V Průzkumníku souborů však ve výchozím nastavení nejsou přípony vidět, ale to lze změnit. Klikněte na kartu Zobrazení a na pravé straně zatrhněte volbu Přípony názvu souborů.

Zobrazení a skrytí přípony souborů

5.Zobrazení vlastních knihoven

Windows 10 má funkci Knihovny, do které můžete ukládat nejčastěji používané složky, ve výchozím nastavení se však knihovny nezobrazují. Proto je musíte nejprve nastavit. Klikněte na kartu Zobrazení, poté na ikonu zcela vlevo v navigačním podokně. Dojde k rozbalení dostupných voleb, klikněte na Zobrazit knihovny.

Zobrazení a skrytí vlastních knihoven

6.Zobrazit různá podokna v Průzkumníku

Průzkumník souborů nabízí různá podokna pro zobrazení určitých informací o složkách a souborech. Tato podokna můžete zapnout, nebo vypnout. V navigačním podokně na levé straně okna se zobrazují všechny jednotky a složky v počítači. Pravděpodobně budete chtít tento panel nechat na pokoji. Chcete-li jej však vypnout, abyste v okně vytvořili více místa, klikněte jako v předchozím kroku na ikonu Navigační podokno a zrušte první zaškrtnutí.

Podokno náhled umožňuje zobrazit na pravé straně obsah určitých typů souborů, aniž byste je skutečně otevírali, například fotografie, dokumenty Word, tabulky aplikace Excel, soubory PDF a další. Je to užitečný způsob, jak nahlédnout do souboru, aniž byste museli spouštět přidružený program. Chcete-li podokno náhledu povolit, nebo zakázat, klikněte na kartu Zobrazení a klikněte na možnost Podokno náhledu.

Zobrazení podokna náhledu

Podokno podrobnosti zobrazuje klíčová data o jednotlivých složkách a souborech, jako je název, velikost a datum poslední změny. Chcete-li toto podokno zapnout, klikněte v kartě Zobrazení na ikonu Podokno podrobností. Všimněte si, že můžete zobrazit podokno náhledu, nebo podokno podrobností, ale ne obojí společně.

Zobrazení podokna podrobností

7.Sdílejte soubory jednoduše

Soubor můžete sdílet s vybraným člověkem nebo aplikací, což je další užitečná možnost, která vám ušetří čas a nastavování. Klikněte na soubor, který chcete sdílet, poté kliknutím na kartu Sdílet v horní části obrazovky zobrazte pás karet Sdílet. Kliknutím na ikonu Sdílet otevřete podokno se seznamem lidí a aplikací, se kterými můžete daný soubor sdílet. Počet aplikací bude záviset na typu souboru a na tom, které aplikace jsou již nainstalovány.

Snadné sdílení souborů

8.Spravujte fotografie a obrázky

Fotografie a další obrazové soubory můžete do jisté míry editovat přímo v Průzkumníku souborů. Klikněte na ně pravým tlačítkem myši a objeví se kontextové okno s příkazy Otočit doprava, Otočit doleva či Změnit velikost obrázku. Chcete-li z fotografie udělat tapetu Windows, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a v rozevírací nabídce vyberte možnost Nastavit jako pozadí plochy.

Rychlá možnost otočení obrázku

Obrázky v konkrétní složce můžete nechat prezentovat. Klikněte na obrázek a nahoře v pásu karet se objeví volba Nástroje obrázků. Klikněte na volbu Prezentace. Každý obrázek se zobrazí přibližně na pět sekund, ale můžete kliknout na obrázek a přejít na další. Pravým tlačítkem myši na libovolný obrázek v prezentaci zobrazíte rozbalovací nabídku, která vám umožní změnit rychlost, přejít vpřed a vzad, pozastavit show či ukončit.

Rychlá možnost spuštění prezentace obrázků

9.Vyhledejte soubory a dokumenty

Soubory lze vyhledávat podle názvu, přípony nebo jiných atributů. Můžete také použít populární „?“ nebo „*“ zástupné znaky k vyhledání souborů s určitými jmény nebo příponami. V Průzkumníku klikněte na složku obsahující soubor, který chcete najít. V pravém horním rohu uvidíte vyhledávací pole s ikonou lupy.

Řekněme, že hledáte soubor se slovem „technet“ v názvu nebo obsahu. Do vyhledávacího pole zadejte slovo a kliknutím na šipku doprava spusťte vyhledávání. Chcete-li zúžit vyhledávání pouze na dokumenty DOC s „technet“ jako součástí názvu souboru, potom do vyhledávacího pole zadejte „technet .doc“.

Vyhledávání informací s operátory

Hledáte-li všechny soubory s koncovkou JPG, potom do vyhledávacího pole zadejte „*.jpg“. Vyhledávací algoritmus obsahuje celou řadu dalších způsobů, jak vyhledávání upřesnit. Můžete vyhledávat podle druhu, velikosti, data úpravy a dalších vlastností, dokonce lze uložit hledání, abyste jej mohli v budoucnu znovu použít. Hledání můžete také rozšířit vyhledáním souboru v celém počítači výběrem cíle Tento počítač.

  • Nejčtenější

Tajuplné monstrum, které bylo k ničemu. Odpočívá v tankovém muzeu u Moskvy

V muzeu tankových sil v podmoskevské Kubince je jedno německé vozidlo, které na první pohled upoutá svými rozměry a...

Některé funkce z Windows a Office zmizely. Připomeňte si ty nejhorší

Microsoft se v průběhu let v systému Windows zbavil celé řady funkcí. Některé byly zbytečné, jiné až otravné. Pojďme si...

Jak Izrael zničil irácký jaderný reaktor. Došlo i na spolupráci s Íránem

Izrael byl a je Arabům trnem v oku. K jeho zničení neváhali desítky let usilovat o získání jaderných zbraní. Na čele...

První vzdušné tankování z dronu. Američané jsou zase o krok napřed

Letové testy tankovacího bezosádkového letounu Boeing MQ-25 Stingray mají za sebou významný milník. Vůbec poprvé v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se, jak Měsíc „ukousnul“ Slunce při částečném zatmění

Krátce před čtvrtečním polednem začala dvě hodiny trvající vesmírná podívaná, která není tak častá, a na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Skrýt, zašifrovat nebo obojí? Nejlepší způsoby uzamčení souborů

Soubory, respektive data jsou to nejcennější, co v počítačích máme. Pokud je pravidelně zálohujeme, je to v pořádku,...

Jak synchronizovat otevřené karty napříč prohlížeči

Možnost mít pohromadě navštívené weby, které jste kdy otevřeli, a to v různých browserech, je skvělá věc. Ne všechny...

Boj o nejlepší prohlížeč. Utkávají se Google Chrome a Microsoft Edge

Stane se Microsoft Edge v roce 2021 lepším internetovým prohlížečem, a tak překoná dlouholetého rivala Google Chrome?...

Šest tipů pro lepší plánování v Google kalendáři

Jste-li fanoušci Googlu, potom nejen pro organizaci svých událostí se nabízí využít jejich službu kalendář. Umožňuje...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....