Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Windows 10 asi skončí. Co přijde po nich, není jisté

aktualizováno  6:54
Již za devět dní bychom se mohli dozvědět, zda se společnost Microsoft rozhodla porušit své pravidlo a pokročit v označování Windows z čísla 10 na 11, nebo přejde na zeměpisné pojmenování. Náznaků, že by se tak mohlo stát, je již několik.

Podzimní Windows mají využít některé funkce Windows 10X | foto: MicrosoftTechnet.cz

Ve čtvrtek 24. června se chystá společnost Microsoft uspořádat tiskovou konferenci na téma „Co dál s Windows“. 

Pozvánka na tiskovou konferenci týkající se nových Windows

Je to v posledních letech poměrně nezvyklé, že by firma pořádal tiskovou konferenci právě na toto téma. I to je důvod čekat něco většího než jen představení novinek v podzimní verzi Windows 10.

A není to jediný důvod. Určitou nápovědu dává i nově zveřejněné video startovacích zvuků Windows. Firma je dala dohromady a zpomalila tak, že jejich celková délka je 11 minut. 

15. června 2021

I když je to odkaz na nástupnické číslo po Windows 10, může to být jen hra, kterou nás chtějí lidé z Microsoftu zmást, a ve výsledku se dozvíme o nějaké jiné verzi Windows, která poběží souběžně s tou pro klasické PC.

Nebudou to však Windows 10X. Těm nedávno firma ukončila vývoj. Měl to být další pokus Microsoftu o odlehčenou verzi operačního systému určeného pro menší přenosná zařízení, včetně dvoudisplejových přístrojů.

„Místo toho, abychom v roce 2021 uvedli na trh produkt s názvem Windows 10X, jak jsme původně zamýšleli, využíváme poznatky z naší dosavadní cesty a urychlujeme integraci klíčové základní technologie 10X do dalších částí Windows,“ psal v květnu na blogu Microsoftu viceprezident firmy John Cable. 

Právě integrace některých prvků z odlehčených do „hlavních“ Windows ovšem dává tušit, že se příští čtvrtek spíše objeví Windows 11 než cokoliv jiného. 

Vyřazení Windows 10

Další část skládačky k odhalení této záhady se ukrývá v délce podpory Windows 10. Asi nebude náhoda, že se ke konci minulého týdne objevila aktualizace informací o ukončení podpory Windows 10

Stránka ukazující datum vyřazení Windows 10.

V ní je nová položka, která hovoří o datu vyřazení, kterým je pro Windows 10 čtrnáctý říjen 2025 s tím, že to platí pro Windows 10 Home a Pro s vydáním od 29. července 2015. 

To je termín, kdy byly první Windows 10 uvedeny na trh. Je zajímavé, že se objevil právě výraz „vyřazení“, ačkoliv se jinak uvádí informace o ukončení (podpory). Podpora prvních Windows 10, které byly označované jako verze 1507, přitom byla ukončena již 9. května 2017.

Životní cyklus verzí Windows 10
OznačeníVerzeUvedeníKonec podporyJe stále podporována?
RTM150729. 7. 20159. 5. 2017NE
November Update151110. 11. 201510. 10. 2017NE
Anniversary Update16072. 8. 201610. 4. 2018NE
Creators Update17035. 4. 20179. 10. 2018NE
Fall Creators Update170917. 10. 20179. 4. 2019NE
April 2018 Update180330. 4. 201812. 11. 2019NE
October 2018 Update180913. 11. 201810. 11. 2020NE
May 2019 Update190321. 5. 20198. 12. 2020NE
November 2019 Update190912. 11. 201911. 5. 2021NE
May 2020 Update200427. 5. 202014. 12. 2021ANO
October 2020 Update20H220. 10. 202010. 5. 2022ANO
May 2021 Update21H118. 5. 2021 13. 12. 2022ANO
Kódové označení Sun Valley ( Windows 11?)21H2říjen 2021květen 2023VE VÝVOJI

Co znamená, že systém Windows není podporovaný?

Nepodporovaná verze systému je sice funkční a lze ji nadále používat, ale musíte si být vědomi jistých rizik, která plynou z neaktualizovaného softwaru. Chybět tak budou nejen nové funkce, ale i bezpečnostní záplaty a další zabezpečení, které chrání počítač před škodlivými viry, spywarem a dalšími. Na nepodporované verze Windows také nemusí být k dispozici ani nejnovější verze softwaru nebo ovladačů pro hardware. 

Je třeba dodat, že v tabulce uvedené  termíny se týkají verzí  Home Pro, Pro Education a Pro for Workstations. Speciální firemní nebo vzdělávací verze mají zpravidla podporu o něco delší. 

Sun Valley alias Windows 11

Pokud se trochu podíváme na to, jak Microsoft vylepšoval v poslední době Windows 10, nemůžeme se ubránit pocitu, že nepřibývalo příliš mnoho nových funkcí a vlastností, ale spíše to byly takové udržovací a designové updaty.

Změna měla přijít právě tento podzim s verzí označovanou jako Sun Valley (Slunečné údolí). Už minulý rok se hovořilo o tom, že firma přejde na nový systém updatů Windows 10, kdy ten jarní má přijít s menšími vylepšeními, aby se potom na podzim objevily největší změny za poslední roky, a to včetně nové služby Cloud PC. 

Streamování Xboxu do mobilu jako náhrada konzole

Takový vzdálený systém, který běží na serveru a uživatel k němu přístupje přes vzdálené uživatelské rozhraní, si firma částečně vyzkoušela třeba  prostřednictvím své služby Xbox Game Pass . Řadu dalších cloudových řešení společnost nabízí v rámci  Microsoft Cloud, který obsahuje platformu Azure, kancelářský balík Microsoft 365, CRM nástroj Dynamics 365 a další včetně správy identit nebo Access Managementu.

O velkých změnách ve Windows hovořil i šéf společnosti Satya Nadella na letošní vývojářské konferenci Build. „Brzy se s vámi podělíme o nejvýznamnější update poslední dekády,“ řekl při svém úvodním slovu poté, co představil vylepšení v cloudových službách firmy.

Již dříve se přitom vědělo, že systém, který měl původně dostat označení podle zeměpisné oblasti, jako to má Apple u svého macOS, bude mít nové funkce a aktualizované uživatelské rozhraní, které bude modernější a konzistentnější.

Některé z těchto novinek se již objevily v testovacích verzích Windows, jež firma nabízí v rámci veřejné testovací komunity Insiders. Není asi překvapením, že nyní bylo pozastaveno vydávání nových verzí v rámci této skupiny, kde je v současnosti k dispozici poslední verze sestavení Windows označovaná číslem 21390. Nyní firma pouze testuje limity distribuce svého systému. Předpokládáme, že se další novinky objeví až po 24. červnu. 

Předplacená Windows?

Pokud by nakonec k přejmenování na Windows 11 došlo, bylo by to po šesti letech od příchodu prvních Windows 10. To by odpovídalo předchozím tříletým cyklům, kdy byly uváděny nové verze Windows (byť se to ne vždy dodrželo). 

Výše řečené sice dává určité indicie k tomu, že by měly Windows postoupit z označení 10 na 11, ale na druhou stranu by to byl krok proti původní filozofii, která hovořila o Windows 10 jako o poslední verzi  Windows ve smyslu názvu. Je také možné, že firma zcela opustí číslování a prostě nechá pojmenování Windows Sun Valley. 

Screenshot ze stránek podpory Windows Application Managemnetu, kde se hovoří o „Windows 10 a Windows Sun Valley“.

I k tomu jsou indicie. Podle serveru Windows Latest Microsoft omylem vyzradil jméno nového systému na jedné ze stránek podpory, kde se hovoří o Windows Application Managementu ve „Windows 10 a Windows Sun Valley“. Nyní je tento dokument ze stránek Microsoftu stažen. Na tento název by měla údajně odkazovat i pozvánka na tiskovou konferenci, kde lze podle stínu odhadnout pohyb slunce.

Na druhou stranu, nezáleží tolik na názvu jako spíše na obsahu. Jen doufáme, že v Microsoftu nikoho nenapadlo, že by se místo jednorázové platby za tento operační systém mělo přejít na nějakou formu předplatného v rámci filozofie Software jako služba (SaaS), která byla v souvislosti Windows 10 již dříve zmiňována ve smyslu Windows as a service.  To by se pak mimo jiné mohl výrazně zvýšit podíl nepodporovaných verzí Windows, které by uživatelé i přes nebezpečí provozovali. 

Aktualizace: Doplnili jsme informaci o stažení dokumentu, který obsahoval název Sun Valley.

Autor:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Při odstranění nápisu nebo vodoznaku z obrázku pomohou tyto služby

Vodoznak je užitečný mechanismus ochrany autorských práv. Ale také případný problém, pokud je součástí například...

Tipy a triky. Ovládněte skryté superschopnosti prohlížeče Google Chrome

Premium Původně rychlý a jednoduchý internetový prohlížeč Chrome společnosti Google postupem let poněkud nabobtnal. Mohl tak na...

Majitel Facebooku chce umělou inteligencí kontrolovat Wikipedii

Společnost Meta, která vlastní sociální síť Facebook, se chystá pustit svůj systém strojového učení na kontrolu citací...

První asistent Googlu, který přinesl revoluční chytré karty, míří do propadliště dějin

Je tomu už deset let, co se objevil první pokus o inteligentního osobního asistenta společnosti Google. Služba dostala...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuch u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...