Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co vede uživatele k výměně antiviru od Microsoftu

Program Microsoft Defender je první obrannou linií chránící PC před viry a dalším škodlivým softwarem. Zároveň pomáhá před hackery chránit osobní data. Na druhou stranu řada uživatelů ho i přes jeho kvality používat nechce a má k tomu pádné důvody.
Ilustrační foto – Microsoft Defender

Ilustrační foto – Microsoft Defender | foto: Creative Commons

Microsoft Defender, dříve známý jako Windows Defender, je ve Windows integrované bezpečnostní řešení. Je dodáváno s každým operačním systémem počínaje Windows Vista a novějším, přičemž až ve Windows 8 se objevil jeho rezidentní štít, a tak teprve od této doby systém nepřetržitě chrání, a to zcela zdarma.

Možná si tak říkáte, proč tedy instalovat a používat něco jiného, třeba i placeného, když Microsoft Defender funguje více méně sám, bez nutnosti cokoliv nastavovat? Odpověď se přímo nabízí. Ne všechna výchozí nastavení Windows jsou žádaná nebo užitečná pro každého uživatele. A stejné je to s integrovanými aplikacemi od Microsoftu. Pojďme se tak podívat na nejčastější důvody uživatelů (ne u firemních počítačů) vedoucí k deaktivaci bezpečnostního řešení Microsoft Defender.

Rozhraní zabezpečení ve Windows

1. Instalace konkurenčního zabezpečení

Bezpečnost na první místě. Na druhou stranu zde neplatí, že dva jsou více než jeden. Pokud má uživatel oblíbené jiné řešení, důvěřuje mu více nebo dokonce nabízí více funkcí, případně nechce, aby mu někdo něco vnucoval, potom je to pádný důvod sáhnout po konkurenci. Ať už jde o antivirový program a firewall v bezplatné nebo placené variantě či rovnou kompletní sadu zabezpečení, není důvod toho nevyužít.

Antivirový program Avast

Bezpečnostní produkty jsou navrženy tak, že vedle sebe nemohou fungovat dvě či více řešení. Mohlo by se totiž stát, že by docházelo k různým nejen vzájemným konfliktům nebo dokonce pokusům jednoho deaktivovat druhý. Problémem však je, že Microsoft Defender nelze odinstalovat, protože je součástí subsystému Windows. Naštěstí ho lze vypnout a do jeho rozhraní „dosadit“ právě konkurenční produkt. Deaktivace by se měla dít automaticky v průběhu instalace nového řešení. Nicméně po instalaci to raději zkontrolujte, případně ručně vypněte (viz poslední část článku).

2. Obavy o soukromí

Důvodem k vypnutí Microsoft Defenderu nemusí být jen zapojení jiného řešení. Je veřejně známo, že Microsoft prostřednictvím operačního systému sbírá řadu informací a tím narušuje ochranu soukromí, tak proč by to tak nečinil i dalšími svými produkty? Bezpečnostní software je navíc navržen především tak, aby zajistil maximální bezpečnost, nikoli soukromí. Málokdo si to uvědomuje, ale používáním antiviru, ať už jde o Microsoft Defender nebo software třetích stran, mu dáváte plný přístup ke všem vašim souborům a webovému provozu.

Nastavení zabezpečení ve Windows

Většina poskytovatelů antivirových programů ujišťuje uživatele, že toho nezneužívají, že je nešpehují a ani o nich neshromažďují žádná data. Ve většině případů nám nezbude nic jiného, než jim pouze věřit, protože to nemáme šanci sami zjistit. Ovšem jednou za čas se objeví nějaká kauza dokazující zneužití a budovaná důvěra vezme za své. To se před více než rokem stalo českému Avastu. Pokud máte vážné obavy o ochranu osobních údajů nebo používáte své zařízení k přístupu a správě vysoce citlivých dat, doporučujeme výběru antiviru věnovat velkou pozornost.

3. Optimalizace výkonu PC

Podobně jako každá aplikace, tak i antivirový program spotřebovává nemalé systémové prostředky PC (vytěžuje paměť a CPU). Velký rozdíl je však v tom, že zatímco jiné programy tak činí pouze po dobu, kdy jsou spuštěny, antiviry pracují nonstop. Ani Microsoft Defender se tak nikdy nezastaví, a to z důvodu, že neustále sleduje a skenuje zařízení na přítomnost virů, malwaru a spywaru.

Využití diskového média Microsoft Defenderem

I když byste měli být připraveni obětovat část svého výpočetního výkonu pro zabezpečení, Microsoft Defender je obzvláště chamtivý, pokud jde o využití CPU, RAM a diskové jednotky. Ještě větší problém nastane, pokud spustí hloubkovou kontrolu/skenování. To v případě Microsoft Defenderu většinou vede k zabrání podstatné části systémových prostředků počítače, takže je téměř nemožné používat při skenování jiné aplikace (v závislosti na použitém hardwaru).

Testy výkonů antivirů

Podle tohoto testu AV-Comparatives (nezávislá rakouská antivirová testovací laboratoř) má Microsoft Defender největší dopad na výkon operačního systému Windows.

BOX

Graf vytížení systému při testu antivirovými programy

4. Bez nejnovější verze to nejde

Velmi důležité je, aby antivirový program byl stále aktuální. Proto je nutné udržovat ho vždy v nejnovější verzi. Pokud se totiž používá starší verze, představuje to vážná bezpečnostní rizika. Například si nebude moci poradit s novějším malwarem, ransomwarem a budou mu chybět pokročilejší metody ochrany.

Dobrá zpráva, PC má všechny aktuální záplaty instalované

A to platí i pro Microsoft Defender, jenže na rozdíl od jiných antivirových programů se neaktualizuje sám. Místo toho se při instalaci oprav a nových verzí spoléhá na pravidelné aktualizace, které dostává skrz Windows Update. Pokud však dojde k chybě při aktualizaci systému Windows nebo pokud se rozhodnete aktualizaci vypnout či přeskočit, Microsoft Defender nikdy v nejnovější verzi nebude. Díky tomu se může stát více bezpečnostním rizikem než bezpečnostním opatřením.

5. Neustálé výjimky

A konečně, Microsoft Defender je notoricky známý tím, že brání v instalaci celé řady programů. To je často případ těch, které fungují jako server a přijímají příchozí data z internetu, ale třeba i z her a dalších.

Historie ochrany Microsoft Defenderu

Totéž platí pro aplikace, které vyžadují přístup do systému a používají nástroje pro obnovu souborů. Jistě, tomuto se snadno vyhnete změnou nastavení Microsoft Defenderu a přidáním některých aplikací na seznam výjimek, ale pokud musíte neustále dokola pravidla upravovat, nemusí se vám to líbit a může to být až nepříjemné.

Než Microsoft Defender deaktivujete

Jak jsme zmínili, Microsoft Defender nelze odinstalovat způsobem, jakým jsme zvyklí u jiných programů. Dokonce byla odstraněna i složitá a donedávna vlastně i jediná možnost, jak tak učinit prostřednictvím změnou klíče v editoru systémového registru. Vypnout ho však lze a rozhodnutí nemusí být trvalé – kdykoliv ho zase můžete zapnout.

Jestliže se rozhodnete k zastavení integrovaného bezpečnostního řešení, měli byste mít nejprve nainstalovanou a funkční jinou sadu zabezpečení. Teprve poté Microsoft Defender deaktivujte – pokud tak již nový program neučinil automaticky. Vše zjistíte a provedete, pokud kliknete na Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Zabezpečení Windows a na pravé straně klikněte na Ochrana před viry a hrozbami.

Avast implementovaný v rozhraní zabezpečení Windows

A co vy, používáte Microsoft Defender? Věříte mu? Nebo jste si vybrali jiné řešení? A na základě jakého důvodu? Dejte nám vědět v diskusi.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi jsou 3 příspěvky

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi je 5 příspěvků

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...