Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Co vede uživatele k výměně antiviru od Microsoftu

Program Microsoft Defender je první obrannou linií chránící PC před viry a dalším škodlivým softwarem. Zároveň pomáhá před hackery chránit osobní data. Na druhou stranu řada uživatelů ho i přes jeho kvality používat nechce a má k tomu pádné důvody.

Ilustrační foto – Microsoft Defender | foto: Creative Commons

Microsoft Defender, dříve známý jako Windows Defender, je ve Windows integrované bezpečnostní řešení. Je dodáváno s každým operačním systémem počínaje Windows Vista a novějším, přičemž až ve Windows 8 se objevil jeho rezidentní štít, a tak teprve od této doby systém nepřetržitě chrání, a to zcela zdarma.

Možná si tak říkáte, proč tedy instalovat a používat něco jiného, třeba i placeného, když Microsoft Defender funguje více méně sám, bez nutnosti cokoliv nastavovat? Odpověď se přímo nabízí. Ne všechna výchozí nastavení Windows jsou žádaná nebo užitečná pro každého uživatele. A stejné je to s integrovanými aplikacemi od Microsoftu. Pojďme se tak podívat na nejčastější důvody uživatelů (ne u firemních počítačů) vedoucí k deaktivaci bezpečnostního řešení Microsoft Defender.

Rozhraní zabezpečení ve Windows

1. Instalace konkurenčního zabezpečení

Bezpečnost na první místě. Na druhou stranu zde neplatí, že dva jsou více než jeden. Pokud má uživatel oblíbené jiné řešení, důvěřuje mu více nebo dokonce nabízí více funkcí, případně nechce, aby mu někdo něco vnucoval, potom je to pádný důvod sáhnout po konkurenci. Ať už jde o antivirový program a firewall v bezplatné nebo placené variantě či rovnou kompletní sadu zabezpečení, není důvod toho nevyužít.

Antivirový program Avast

Bezpečnostní produkty jsou navrženy tak, že vedle sebe nemohou fungovat dvě či více řešení. Mohlo by se totiž stát, že by docházelo k různým nejen vzájemným konfliktům nebo dokonce pokusům jednoho deaktivovat druhý. Problémem však je, že Microsoft Defender nelze odinstalovat, protože je součástí subsystému Windows. Naštěstí ho lze vypnout a do jeho rozhraní „dosadit“ právě konkurenční produkt. Deaktivace by se měla dít automaticky v průběhu instalace nového řešení. Nicméně po instalaci to raději zkontrolujte, případně ručně vypněte (viz poslední část článku).

2. Obavy o soukromí

Důvodem k vypnutí Microsoft Defenderu nemusí být jen zapojení jiného řešení. Je veřejně známo, že Microsoft prostřednictvím operačního systému sbírá řadu informací a tím narušuje ochranu soukromí, tak proč by to tak nečinil i dalšími svými produkty? Bezpečnostní software je navíc navržen především tak, aby zajistil maximální bezpečnost, nikoli soukromí. Málokdo si to uvědomuje, ale používáním antiviru, ať už jde o Microsoft Defender nebo software třetích stran, mu dáváte plný přístup ke všem vašim souborům a webovému provozu.

Nastavení zabezpečení ve Windows

Většina poskytovatelů antivirových programů ujišťuje uživatele, že toho nezneužívají, že je nešpehují a ani o nich neshromažďují žádná data. Ve většině případů nám nezbude nic jiného, než jim pouze věřit, protože to nemáme šanci sami zjistit. Ovšem jednou za čas se objeví nějaká kauza dokazující zneužití a budovaná důvěra vezme za své. To se před více než rokem stalo českému Avastu. Pokud máte vážné obavy o ochranu osobních údajů nebo používáte své zařízení k přístupu a správě vysoce citlivých dat, doporučujeme výběru antiviru věnovat velkou pozornost.

3. Optimalizace výkonu PC

Podobně jako každá aplikace, tak i antivirový program spotřebovává nemalé systémové prostředky PC (vytěžuje paměť a CPU). Velký rozdíl je však v tom, že zatímco jiné programy tak činí pouze po dobu, kdy jsou spuštěny, antiviry pracují nonstop. Ani Microsoft Defender se tak nikdy nezastaví, a to z důvodu, že neustále sleduje a skenuje zařízení na přítomnost virů, malwaru a spywaru.

Využití diskového média Microsoft Defenderem

I když byste měli být připraveni obětovat část svého výpočetního výkonu pro zabezpečení, Microsoft Defender je obzvláště chamtivý, pokud jde o využití CPU, RAM a diskové jednotky. Ještě větší problém nastane, pokud spustí hloubkovou kontrolu/skenování. To v případě Microsoft Defenderu většinou vede k zabrání podstatné části systémových prostředků počítače, takže je téměř nemožné používat při skenování jiné aplikace (v závislosti na použitém hardwaru).

Testy výkonů antivirů

Podle tohoto testu AV-Comparatives (nezávislá rakouská antivirová testovací laboratoř) má Microsoft Defender největší dopad na výkon operačního systému Windows.

BOX

Graf vytížení systému při testu antivirovými programy

4. Bez nejnovější verze to nejde

Velmi důležité je, aby antivirový program byl stále aktuální. Proto je nutné udržovat ho vždy v nejnovější verzi. Pokud se totiž používá starší verze, představuje to vážná bezpečnostní rizika. Například si nebude moci poradit s novějším malwarem, ransomwarem a budou mu chybět pokročilejší metody ochrany.

Dobrá zpráva, PC má všechny aktuální záplaty instalované

A to platí i pro Microsoft Defender, jenže na rozdíl od jiných antivirových programů se neaktualizuje sám. Místo toho se při instalaci oprav a nových verzí spoléhá na pravidelné aktualizace, které dostává skrz Windows Update. Pokud však dojde k chybě při aktualizaci systému Windows nebo pokud se rozhodnete aktualizaci vypnout či přeskočit, Microsoft Defender nikdy v nejnovější verzi nebude. Díky tomu se může stát více bezpečnostním rizikem než bezpečnostním opatřením.

5. Neustálé výjimky

A konečně, Microsoft Defender je notoricky známý tím, že brání v instalaci celé řady programů. To je často případ těch, které fungují jako server a přijímají příchozí data z internetu, ale třeba i z her a dalších.

Historie ochrany Microsoft Defenderu

Totéž platí pro aplikace, které vyžadují přístup do systému a používají nástroje pro obnovu souborů. Jistě, tomuto se snadno vyhnete změnou nastavení Microsoft Defenderu a přidáním některých aplikací na seznam výjimek, ale pokud musíte neustále dokola pravidla upravovat, nemusí se vám to líbit a může to být až nepříjemné.

Než Microsoft Defender deaktivujete

Jak jsme zmínili, Microsoft Defender nelze odinstalovat způsobem, jakým jsme zvyklí u jiných programů. Dokonce byla odstraněna i složitá a donedávna vlastně i jediná možnost, jak tak učinit prostřednictvím změnou klíče v editoru systémového registru. Vypnout ho však lze a rozhodnutí nemusí být trvalé – kdykoliv ho zase můžete zapnout.

Jestliže se rozhodnete k zastavení integrovaného bezpečnostního řešení, měli byste mít nejprve nainstalovanou a funkční jinou sadu zabezpečení. Teprve poté Microsoft Defender deaktivujte – pokud tak již nový program neučinil automaticky. Vše zjistíte a provedete, pokud kliknete na Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Zabezpečení Windows a na pravé straně klikněte na Ochrana před viry a hrozbami.

Avast implementovaný v rozhraní zabezpečení Windows

A co vy, používáte Microsoft Defender? Věříte mu? Nebo jste si vybrali jiné řešení? A na základě jakého důvodu? Dejte nám vědět v diskusi.

  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Windows 12 by mohly být prvním ryze cloudovým systémem Microsoftu pro masy

Přichází doba, kdy si nebudeme instalovat operační systém. Místo toho si spustíme jakousi aplikaci, která ho „plně“...

Náhoda, nebo promyšlená strategie? Proč je logo Applu nakousnuté

Už jste se někdy podívali na iPhone, iPad nebo Mac a přemýšleli jste, proč se Apple jmenuje Apple a jak je to s...

Přidejte další vrstvu zabezpečení a přihlašujte se jednou aplikací

Přihlašovat se prostřednictvím jména a hesla je nedostačující. Standardem se stává vícefázové ověření. Jde o hlavní...

Dejte si pozor na omylem aktivované klávesy, i na ty dnes již nepoužívané

Ať už jde o aktivovaný Caps Lock, deaktivovaný Num Lock, zapnuté přepisování písmen v textovém editoru, či omylem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...