Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Ještě loni bych řekl, že je to kravina. Teď mi ale dává novinka HTC smysl

Exkluzivně   10:40
Společnost HTC na trh uvádí balík služeb Vive XR Suite, ve kterém můžete absolvovat firemní poradu, školní výuku, prohlídku muzea, a to vše ve virtuálním prostředí. A my jsme měli možnost se pomocí Vive Sync virtuálně sejít s evropským ředitelem HTC. Byli jsme více než tisíc kilometrů od sebe, ale přece jsme seděli u jednoho stolu.

Společnost HTC si pro uvedení Vive XR Suite nemohla vybrat lepší chvíli. Ještě před pár měsíci by nástroj na pořádání schůzek, porad, konferencí, přednášek a výstav ve virtuálním prostředí působil jako zbytečná futuristická hračka pro geeky. 

Nyní to ale najednou dává docela smysl: neexistuje jiná možnost, jak bych si dnes sedl s ředitelem společnosti HTC Grahamem Wheelerem k jednomu stolu, hovořil s ním z očí do očí a sledoval společnou prezentaci na jedné velkoplošné obrazovce.

Jedno prostředí pro všechny

Základem nově uvedeného balíku služeb XR Suite je systém Vive Sync, který v HTC původně vyvinuli jako vnitrofiremní nástroj pro příjemnější a efektivnější spolupráci týmů na Tchaj-wanu, ve Spojených státech a ve Velké Británii. Na jaře letošního roku jej během první vlny pandemie uvolnili pro veřejné použití. 

Nyní k němu připojují pět specializovaných aplikací pro interakci ve virtuální realitě a zabalili je do společného kabátku s jednotným přihlašováním, jednotnou tvorbou avataru a jednotným nastavením pod názvem Vive XR Suite.

Samotný Sync zůstává v podstatě v původní podobě. Snadno si můžete vytvořit konferenční místnost, naplánovat v ní schůzku a rozeslat do ní pozvánky. V této virtuální místnosti pak každého účastníka reprezentuje avatar, kterého si můžete v mobilní aplikaci Vive Sync Avatar Creator vytvořit i za použití selfie – takže je vám tak nějak podobný. Tedy pokud nejste tlustí s absentujícími vlasy v oblasti temene, na takové avatary není systém připraven.

Ve virtuálním prostředí se můžete pohybovat, sednout si ke společnému stolu, prohlížet prezentaci na velkém plátně, 3D modely v libovolné velikosti, malovat v prostoru a samozřejmě o všem debatovat. Po ruce máte vlastní panel nástrojů, se kterým si můžete dělat poznámky, využít virtuální fotoaparát nebo třeba přehrávač videa či prohlížeč PDF dokumentů.

Ke schůzce se můžete připojit mnoha způsoby. Nejvíce možností nabízí headset HTC Vive Pro Eye, díky jehož senzorické výbavě váš avatar i stejně hýbe očima a v obličeji napodobuje i vaše mimická gesta. S aplikací pro PC můžete ale použít prakticky jakýkoli jiný headset pro virtuální realitu. My jsme použili samostatný VR Headset HTC Vive Focus Plus.

Schůzky se ale můžete zůčastnit i bez headsetu pro virtuální realitu, stačí k tomu telefon, tablet nebo počítač – zážitek však bude mnohem chudší – nebudete se cítit součástí virtuálního prostředí, budete jej pouze sledovat.

Čtyři nové aplikace

Součástí balíku Vive XR Suite je i aplikace Vive Sessions založená na systému společnosti Engage, která se hodí pro pořádání větších konferencí a vzdělávacích akcí. Nechybí interakce s 3D modely, zvukové a vizuální efekty. Další aplikace se jmenuje Vive Campus, za kterou stojí společnost VirBELA. V ní lze vytvořit stálé místnosti pro práci v týmech, nebo distanční výuku – se stálým nastavením, vybavením, seznamem účastníků, kdykoli se můžete vrátit a pokračovat v rozdělané práci nebo studiu.

Setkání z Grahamem Wheelerem ve virtuální zasedačce na střeše v San Franciscu. Modelu automobilu hozeného pod stůl si nevšímejte.

Pod názvem Vive Social najdete poměrně známý systém od společnosti VRChat, což je komunitní systém s nepřeberným množstvím virtuálních světů, prostředí a her, ve kterém se můžete setkávat a bavit na dálku – je jedno, zda z karantény dvou sousedních paneláků, nebo na vzdálenost tisíců kilometrů. A nakonec Vive Museum se systémem společnosti MOR, ve kterém lze vytvářet virtuální muzea, galerie, výstavní plochy a pořádat v nich virtuální vernisáže a prohlídky.

Jejich integrace do Vive XR Suite přináší jednotné přihlášení, jednotné nastavení, jednotného Avatara, uživatelské rozhraní i podporu. 

Jaké to bylo

Spolu s pozvánkou k setkání s Grahamem Wheelerem mi z Londýna DHLkem doletěl headset Vive Focus Pro. Asi jej chvíli neměl nikdo na hlavně, po přihlášení k wi-fi síti, Vive Portu a Vive Syncu si vyžádal aktualizaci.

První zaváhání přišlo ve chvíli, kdy mi došlo, že budu zcela odkázán na virtuální prostředí – oči vidí pouze obrazovky headsetu, v rukou jsou ovladače. Připravit si otázky na papír tak nemělo smysl, nebudu se na ně mít čím podívat. Zápisník a propisku na poznámky taky nevyužiji. Nějak to jít přece musí...

Dělat si poznámky během schůzky je nakonec docela snadné. V rámci panelu nástrojů, který si můžete vyvolat stiskem tlačítka na ovladači, je nástroj pro pořizování poznámek. Podržením touchpadu ovladače se přepne váš mikrofon tak, že vás neslyší ostatní účastníci, ale poslouchá vás systém pro převod mluveného slova do textu. Hlasová konverze do psaného textu zatím funguje jen v angličtině, ale protože vše běží na  Amazon Web Services a využívá související knihovny, není podle Wheelera přidání dalších jazyků včetně češtiny větší problém.

O něco složitější je to s prohlížením dokumentů. Před každou schůzkou si můžete synchronizovat data z vybrané složky lokálního disku nebo cloudového úložiště OneDrive a její obsah tím nachystat na servery HTC a mít je připravené ve svém panelu nástrojů. Soubor DocX systém ignoroval, PDF dokument mi zobrazil – ale pouze jako náhled celé stránky, takže samozřejmě nebyl čitelný a příprava vyšla vniveč. Tato část ještě evidentně má své mouchy... na druhou stranu, je to zatím „beta“.

Virtuální schůzka s Grahamem Wheelerem.

Moje virtuální schůzka s Grahamem Wheelerem.

Technicky nebylo spojení co vytknout. Vstup do místnosti je možný na základě hesla nebo QR kódu, který vám pošle pořadatel – headset v tu chvíli aktivuje čelní kamery, vy vidíte skrz něj a snadno tak QR kód zaměříte. Během několika sekund už stojíte či sedíte v připravené virtuální zasedačce. Obraz i zvuk byly plynulé a bez zaškobrtnutí, příjemné je, že při pohybu hlavou zvuk přichází stále z místa, kde se avatar hovořícího nachází – zlepšuje to celkovou realističnost pobytu ve virtuálním prostoru.

Virtuální setkání bylo nakonec příjemným zážitkem – s druhou osobou sdílíte společný (byť virtuální) prostor a pocit účasti na schůzce je tak mnohem intenzivnější než v případě videokonference. Schůzce věnujete plnou pozornost a neruší vás nic v okolí, ať už jiní rodinní příslušníci, nebo bliknutí notifikace na telefonu.

Jakmile na stůl nebo podlahu položíte 3D model auta (nebo jiného produktu) v životní či dokonce nadživotní velikosti, rozdíl v kvalitě pracovního setkání oproti videokonferenci se ještě prohlubuje. Kolem objektu se můžete pohybovat, jak fyzicky svým pohybem (jen pozor, ať si doma nic nerozbijete), nebo lépe teleportací pomocí ovladače – kam ukážete, tam se váš avatar přemístí.

Mělo by být dostupné pro všechny

HTC zatím nezveřejnilo ceník, je ale zřejmé, ze se bude odvíjet od počtu objednaných aplikací a případně přizpůsobení specifických potřebám dané firmy nebo instituce – ať už jde o úpravu grafiky podle firemních barev, nebo doplnění speciálních modulů. Podle Wheelera je systém vhodný od maličkých firem po obří korporace – licence se bude platit měsíčně, za uživatele, začínat bude na nízkých desítkách eur (pouze pro orientační „nástřel“ cenové hladiny, přesná čísla ještě nebyla zveřejněna).

A zejména třeba v případě škol je důležité, že VR headset není podmínkou použití XR Suite – začít můžete s telefonem či notebookem a na headset kdykoli přejít v budoucnosti. 

Základní fungování Vive Sync si může vyzkoušet každý bezplatně, stačí se registrovat na Vive Portal a ve službě samotné.

  • Nejčtenější

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Padl jeden z důvodů, proč nemít Windows 11. Vraťte si Start a hlavní panel

S Windows 11 chce Microsoft vstoupit do nové éry používání počítačů a kvůli tomu změnil dvě z hlavních součástí...

Žádný rachot ani kouř. Prozkoumali jsme český vodíkový generátor elektřiny

Premium Generátor H2Base vyrábí elektřinu z vodíku a vzduchu, jediným odpadem je vodní pára. Může tak vyrábět elektřinu i v...

Ceny sluchátek, notebooků i telefonů padají. Black Friday startuje

Advertorial Úvahy nad vánočními dárky mnohdy zaberou člověku hodiny. Přeci jen chce člověk darovat něco hodnotného a pěkného, co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Aktivujte si ve Windows pokročilé vyhledávání

Vyhledávač ve Windows se krůček po krůčku zlepšuje. Sice mu k dokonalosti ještě něco chybí, nicméně vylepšit si...

Windows XP má za sebou 20 let existence, stále to ale nemá „za sebou“

Přestože jde o již dlouho zaniklý operační systém Microsoftu, aktuální data naznačují, že jej používá ohromující počet...

Jak vytvořit působivé prezentace nejen v PowerPointu

Prezentace nabízejí snadný a rychlý způsob, jak sdílet nápady s kýmkoli. Obsahovat mohou jak jednoduchá, tak složitá...

Microsoft vydává první aktualizace Windows 11. Na tu důležitou však čekáme

Bylo druhé úterý v měsíci, a tak společnost Microsoft vydala pravidelné aktualizace pro své produkty. Přibyla jedna...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...