Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Deset lišáckých věcí, které můžete dělat ve Firefoxu a nevěděli jste to

Firefox příští rok oslaví 20. výročí. Mezi webovými prohlížeči jde o pojem. Během své existence přišel s celou řadou užitečných funkcí, ale mnoho z nich také deaktivoval. Stále má však co nabídnout. Prohlédněte si některé z jeho méně známých nástrojů, možností či funkcí.

Firefox | foto: Creative Commons

Možná se domníváte, že internetový prohlížeč je jen internetový prohlížeč. I proto jste třeba nikdy nepřemýšleli, co vše by vám mohl nabídnout a vlastně ho používáte ve výchozím nastavení. Pokud jste jako 70 % internetových uživatelů na světě, potom na webové stránky přistupujete prostřednictvím Google Chrome. Někdy je však dobré myslet i na další aspekty. Třeba to, že není chytré vložit všechny své digitální informace do jednoho korporátního ekosystému.

Firefox od Mozilly je vhodnou alternativou. Je rychlý, bezpečný, přizpůsobitelný a nabízí více soukromí. Navíc je plný funkcí, o jejichž existenci možná nic nevíte, i když jste jedním z 8 % světových uživatelů, kteří ho používají. Podívejme se na některé z nich, aniž byste museli instalovat nějaká rozšíření.

1.Sledujte obraz v obraze

Co byste řekli na to, že byste v browseru měli možnost sledovat videa v menším okně, zatímco byste pracovali na čemkoliv dalším? I mimo browser? V některých případech věc, která zvýší produktivitu. Proto Firefox s touto PIP (obraz v obraze) vychytávkou přišel jako s integrovanou vlastností. Navíc podporuje více instancí sledování videa. Například Chrome PIP nabízí až po instalaci rozšíření.

Sledujte obraz v obraze

Umístíte-li kurzor myši na video na webu, jako je YouTube apod, zobrazí se speciální dialogové tlačítko Sledovat jako obraz v obraze. Kliknete-li na něj, potom se video jako by ze stránky přemístí do speciálního okna, které je stále v popředí (nelze překrýt jinou aplikací či oknem). Umístí se do pravého dolního rohu, ale myší je možné umístit ho i na jiné místo a také mu měnit velikost. K dispozici jsou dvě základní ovládací tlačítka a prostřednictvím klávesnice získáte další funkcionality, například přetáčet vpřed či vzad.

2.Prohledávejte otevřené karty

Pokud jste ve Firefoxu otevřeli desítky karet současně, pak může být problém najít tu, kterou aktuálně potřebujete. Čím více jich přitom budete mít otevřených, tím složitější to bude, protože jejich záhlaví nesoucí informace se zmenšuje a zmenšuje. Zatímco konkurence hledá možnosti, jak toto zpřehlednit, například Vivaldi a Edge zavedly zobrazování karet horizontálně, tak Chrome experimentuje se speciálním tlačítkem pro jejich zobrazení a vyhledávání. Firefox, má toto zvládnuto již delší dobu.

Prohledávejte otevřené karty

Pokud kliknete do adresního řádku jakékoliv otevřené karty a zadáte znak procenta (%), zobrazí se seznam aktuálně otevřených karet. To nemusí být například v případě dvaceti otevřených karet výhra, ale k dispozici tu je možnost začít psát text ze záhlaví a tím použít filtrování, respektive vyhledávání. Kliknutím na zvolenou kartu na ni přímo přejdete.

3.Lepší práce s kartami

U karet ještě chvilku zůstaneme. Jde o součást, na kterou je kladen velký důraz. V populárních prohlížečích je lze seskupovat, přesouvat nebo jich více označovat najednou. Pokud však ve Firefoxu vyzkoušíte podržení klávesy Shift a budete klikat na záhlaví otevřených karet, označíte jich více najednou. To je ideální nejen pro jejich manuální přesun, zavření nebo ztlumení zvuku hrajícího na pozadí, ale také pro přesun na začátek nebo konec seznamu. Více možností najdete, pokud kliknete pravým tlačítkem myši na jednu z nich.

Lepší práce s kartami

A ještě jednu vychytávku zmiňme. Při použití Ctrl + Tab se zobrazí jejich náhledy a vy mezi nimi můžete přepínat opakovaným stisknutím klávesy Tab nebo kliknutím ukazatele myši. Je to obdobná funkce, jako když přepínáte mezi okny ve Windows prostřednictvím Alt + Tab.

4.Skoncujte s oznámeními z webů

V dnešní době je moderní, že se mnoho webových stránek ptá na to, zda vám mohou zobrazovat oznámení o nově zveřejněných informacích. Došlo to však do takové situace, že dotazy se zobrazují velmi často. Pokud na vybrané weby zavítáte jen občas, pak toto oznámení nepotřebujete dostávat a jen zbytečně obtěžuje. Proto Firefox nabízí možnost, jak oznámení u všech webů deaktivovat.

Skoncujte s oznámeními z webů

Klikněte vpravo nahoře na tři čárky a zvolte Možnosti. Na levé straně vyberte Soukromí a zabezpečení a na pravé straně vyhledejte Oprávnění a v části Oznámení klikněte na Nastavení. Zobrazí se dialogové okno a v něm dole zatrhněte volbu Blokovat nové… a změny uložte tlačítkem níže. Zároveň pokud byste nechtěli blokovat všechna oznámení nebo byste je chtěli spravovat (zakázat/odebrat některá stávající, že je již nechcete dostávat), potom je najdete v uvedeném seznamu a můžete změnit nastavení.

5.Podívejte se, které stránky vás sledují

Firefox ve výchozím nastavení brání sledování soukromí prostřednictvím cookies třetích stran. Se zabezpečením jde ale ještě dále. Pokud se podíváte úplně vlevo od adresního řádku, uvidíte ikonu štítu. V ní jsou skryta všechna data o tom, jak Firefox omezuje způsoby, kterými vás může aktuální web (a jeho reklamy) sledovat.

Podívejte se, jak stránky vás sledují

Kliknutím na tento štít zobrazíte podrobnosti. Máte zde možnost spravovat ochranu proti sledování a dozvědět se více informací o jednotlivých kategoriích – co je povoleno a co zakázáno. Kliknutím na odkaz Přehled ochrany soukromí získáte úplnou zprávu o tomto zabezpečení, a to v rámci časových úseků. Tak zjistíte, kolik souborů cookies a dalších sledovačů Firefox zablokoval.

6.Odesílejte informace do zařízení a převeďte je pro čtení

Podobně jako konkurenční browsery i Firefox umožňuje sdílet zobrazené webové stránky s dalšími vašimi zařízeními. Pokud v nich je přítomen tento prohlížeč, a jste k němu přihlášeni Firefox účtem, potom stačí kdekoliv na stránce kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Poslat stránku do zařízení. Zde si vyberte do jakého.

Odesílejte informace do zařízení a převeďte je pro čteníí

Možná víte, že Mozilla provozuje kapesní službu Read-it-Later i ve Firefoxu. Ve výchozím nastavení na adresním řádku zcela vpravo se zobrazuje ikona stránky. Po kliknutí se web uzpůsobí do režimu čtení. Přitom si lze přizpůsobovat jak velikost textu, tak zúžit či rozšířit obsah, změnit řádkování a také barvu podkladu. A nechybí ani tlačítko pro odeslání obsahu přímo do služby Pocket.

7.Převezměte kontrolu nad panelem nástrojů

Jestli je něco dalšího, v čem je Firefox oproti konkurenci opravdu silný, tak to jsou možnosti přizpůsobení panelu nástrojů. Jeho rozložení a možnosti přitom mohou mít velký vliv na to, jak dobře s tímto internetovým prohlížečem budete pracovat. Pojďme se podívat na některé způsoby, jak ho vyladit.

Převezměte kontrolu nad panelem nástrojů

Klikněte vpravo nahoře na tři čárky a vyberte volbu Nastavení tlačítek a lišt. V nové kartě se nachází celá řada možností. Přidávat na panel nástrojů lze různé funkce a volit u nich pořadí (stačí uchopit a umístit na panel). Níže najdete volby, které mohou zobrazit záhlaví okna, prostor pro uchycení okna či změnu motivu a také nastavit velikost panelu (například aby ho bylo možné lépe ovládat dotykem).

8.Snadné pořizování snímků webů

Pořizování screenshotů, neboli snímků webových stránek, umí Firefox v základu a rovnou v pokročilé variantě bez nutnosti instalovat nějaké rozšíření. Kliknete-li pravým tlačítkem myši kdekoliv na webové stránce, zvolte Pořídit snímek stránky.

Snadné pořizování snímků webů

Dojde k přepnutí do režimu výřezu, kdy pomoci myší máte možnost vybrat si oblast pro screenshot. To lze udělat buď označením oblasti myší, nebo pokud kurzor posunete na určitý prvek, tak bude automaticky detekován a nemusíte ho označovat. Vpravo nahoře je potom možnost zachytit také tu část, která se nachází mimo právě zobrazenou část. Takže lze pořídit snímek celé webové stránky, ať je dlouhá jakkoliv. Jakmile si vyberete oblast, máte možnost ji nejen uložit do PNG souboru, ale také zkopírovat do schránky Windows.

9.Jak dodatečně zamést stopy

Představte si situaci, kdy prohlížíte určité webové stránky, počítač sdílíte s více uživateli a všichni používají jeden profil. Jestliže navštívíte weby a nechcete, aby o tom další uživatelé věděli, je možné odstranit historii procházení a další součásti, a to velmi snadno.

Jak dodatečně zamést stopy

Jestliže jste si v případě úpravy panelu nástrojů v předchozím tipu na něj umístili tlačítko Zapomenout, potom na něj nyní klikněte. V dialogovém okně máte možnost zvolit, zda má být zapomenuta vaše relace v posledních pěti minutách, dvou hodinách nebo za 24 hodin. Níže se dozvíte, k čemu všemu ve Firefoxu dojde a tlačítkem akci zahájíte.

10.Přejděte pouze na HTTPS

Připojení k webům prostřednictvím protokolu HTTPS je z několika důvodů bezpečnější než standardní protokol HTTP. Chcete-li šifrované spojení využívat vždy, respektive kdy jen je to možné, stačí udělat tuto malou změnu.

Přejděte pouze na HTTPS

Klikněte na tři čárky a vyberte Možnosti. Na levé straně klikněte na Soukromí a zabezpečení. Dole v části Režim pouze HTTPS vyberte první možnost, tedy Zapnout režim „pouze“ HTTPS“ ve všech oknech. Pokud nějaký web nebude umět podporovat šifrované spojení, stránka se nenačte, vy o tom dostanete zprávu, a máte tak možnost na něj vstoupit pouze v nešifrované variantě spojení.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Trosky mohutné čínské rakety se mají zřítit na Zemi neznámo kde

Čínská raketa Dlouhý pochod CZ-5B vynesla minulý týden úspěšně na oběžnou dráhu první modul budované kosmické stanice....

Mohutný protiletadlový systém Jenisej zastavila hmotnost, ale i Chruščov

Vývoj samohybných protiletadlových systémů vybavených radiolokátorem byl pro konstruktéry velkou výzvou. Některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez panzerfaustů by to měli pražští povstalci mnohem těžší

Nenahraditelnou zbraní Pražského povstání se stala pancéřová pěst. Bez této účinné pěchotní protitankové zbraně by byl...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Vyzkoušejte všechny triky, které nabízí Centrum akcí ve Windows 10

Oznámení informací a Centrum akcí Windows 10 jsou dvě funkce, které podávají přehled o stavu operačního systému a...

Stáhněte si nové aktualizace od Microsoftu, doporučuje americká vláda

Společnost Microsoft vydala v noci na středu pravidelnou dávku aktualizací pro své systémy. Ta obsahuje i opravu...

Tyto aplikace vás sledují na každém kroku

Více než polovina ze stovky nejlepších aplikací figurujících v žebříčku obchodu Apple využívá pro svůj prospěch nebo...

Českému startupovému projektu Manta pomůže lépe kontrolovat tok dat Neo4j

V roce 2010 vzniklý americký startup Neo4j (Network Exploration and Optimization 4 Java) se zjednodušeně řečeno zabývá...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...