Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Deset lišáckých věcí, které můžete dělat ve Firefoxu a nevěděli jste to

Firefox příští rok oslaví 20. výročí. Mezi webovými prohlížeči jde o pojem. Během své existence přišel s celou řadou užitečných funkcí, ale mnoho z nich také deaktivoval. Stále má však co nabídnout. Prohlédněte si některé z jeho méně známých nástrojů, možností či funkcí.

Firefox | foto: Creative Commons

Možná se domníváte, že internetový prohlížeč je jen internetový prohlížeč. I proto jste třeba nikdy nepřemýšleli, co vše by vám mohl nabídnout a vlastně ho používáte ve výchozím nastavení. Pokud jste jako 70 % internetových uživatelů na světě, potom na webové stránky přistupujete prostřednictvím Google Chrome. Někdy je však dobré myslet i na další aspekty. Třeba to, že není chytré vložit všechny své digitální informace do jednoho korporátního ekosystému.

Firefox od Mozilly je vhodnou alternativou. Je rychlý, bezpečný, přizpůsobitelný a nabízí více soukromí. Navíc je plný funkcí, o jejichž existenci možná nic nevíte, i když jste jedním z 8 % světových uživatelů, kteří ho používají. Podívejme se na některé z nich, aniž byste museli instalovat nějaká rozšíření.

1.Sledujte obraz v obraze

Co byste řekli na to, že byste v browseru měli možnost sledovat videa v menším okně, zatímco byste pracovali na čemkoliv dalším? I mimo browser? V některých případech věc, která zvýší produktivitu. Proto Firefox s touto PIP (obraz v obraze) vychytávkou přišel jako s integrovanou vlastností. Navíc podporuje více instancí sledování videa. Například Chrome PIP nabízí až po instalaci rozšíření.

Sledujte obraz v obraze

Umístíte-li kurzor myši na video na webu, jako je YouTube apod, zobrazí se speciální dialogové tlačítko Sledovat jako obraz v obraze. Kliknete-li na něj, potom se video jako by ze stránky přemístí do speciálního okna, které je stále v popředí (nelze překrýt jinou aplikací či oknem). Umístí se do pravého dolního rohu, ale myší je možné umístit ho i na jiné místo a také mu měnit velikost. K dispozici jsou dvě základní ovládací tlačítka a prostřednictvím klávesnice získáte další funkcionality, například přetáčet vpřed či vzad.

2.Prohledávejte otevřené karty

Pokud jste ve Firefoxu otevřeli desítky karet současně, pak může být problém najít tu, kterou aktuálně potřebujete. Čím více jich přitom budete mít otevřených, tím složitější to bude, protože jejich záhlaví nesoucí informace se zmenšuje a zmenšuje. Zatímco konkurence hledá možnosti, jak toto zpřehlednit, například Vivaldi a Edge zavedly zobrazování karet horizontálně, tak Chrome experimentuje se speciálním tlačítkem pro jejich zobrazení a vyhledávání. Firefox, má toto zvládnuto již delší dobu.

Prohledávejte otevřené karty

Pokud kliknete do adresního řádku jakékoliv otevřené karty a zadáte znak procenta (%), zobrazí se seznam aktuálně otevřených karet. To nemusí být například v případě dvaceti otevřených karet výhra, ale k dispozici tu je možnost začít psát text ze záhlaví a tím použít filtrování, respektive vyhledávání. Kliknutím na zvolenou kartu na ni přímo přejdete.

3.Lepší práce s kartami

U karet ještě chvilku zůstaneme. Jde o součást, na kterou je kladen velký důraz. V populárních prohlížečích je lze seskupovat, přesouvat nebo jich více označovat najednou. Pokud však ve Firefoxu vyzkoušíte podržení klávesy Shift a budete klikat na záhlaví otevřených karet, označíte jich více najednou. To je ideální nejen pro jejich manuální přesun, zavření nebo ztlumení zvuku hrajícího na pozadí, ale také pro přesun na začátek nebo konec seznamu. Více možností najdete, pokud kliknete pravým tlačítkem myši na jednu z nich.

Lepší práce s kartami

A ještě jednu vychytávku zmiňme. Při použití Ctrl + Tab se zobrazí jejich náhledy a vy mezi nimi můžete přepínat opakovaným stisknutím klávesy Tab nebo kliknutím ukazatele myši. Je to obdobná funkce, jako když přepínáte mezi okny ve Windows prostřednictvím Alt + Tab.

4.Skoncujte s oznámeními z webů

V dnešní době je moderní, že se mnoho webových stránek ptá na to, zda vám mohou zobrazovat oznámení o nově zveřejněných informacích. Došlo to však do takové situace, že dotazy se zobrazují velmi často. Pokud na vybrané weby zavítáte jen občas, pak toto oznámení nepotřebujete dostávat a jen zbytečně obtěžuje. Proto Firefox nabízí možnost, jak oznámení u všech webů deaktivovat.

Skoncujte s oznámeními z webů

Klikněte vpravo nahoře na tři čárky a zvolte Možnosti. Na levé straně vyberte Soukromí a zabezpečení a na pravé straně vyhledejte Oprávnění a v části Oznámení klikněte na Nastavení. Zobrazí se dialogové okno a v něm dole zatrhněte volbu Blokovat nové… a změny uložte tlačítkem níže. Zároveň pokud byste nechtěli blokovat všechna oznámení nebo byste je chtěli spravovat (zakázat/odebrat některá stávající, že je již nechcete dostávat), potom je najdete v uvedeném seznamu a můžete změnit nastavení.

5.Podívejte se, které stránky vás sledují

Firefox ve výchozím nastavení brání sledování soukromí prostřednictvím cookies třetích stran. Se zabezpečením jde ale ještě dále. Pokud se podíváte úplně vlevo od adresního řádku, uvidíte ikonu štítu. V ní jsou skryta všechna data o tom, jak Firefox omezuje způsoby, kterými vás může aktuální web (a jeho reklamy) sledovat.

Podívejte se, jak stránky vás sledují

Kliknutím na tento štít zobrazíte podrobnosti. Máte zde možnost spravovat ochranu proti sledování a dozvědět se více informací o jednotlivých kategoriích – co je povoleno a co zakázáno. Kliknutím na odkaz Přehled ochrany soukromí získáte úplnou zprávu o tomto zabezpečení, a to v rámci časových úseků. Tak zjistíte, kolik souborů cookies a dalších sledovačů Firefox zablokoval.

6.Odesílejte informace do zařízení a převeďte je pro čtení

Podobně jako konkurenční browsery i Firefox umožňuje sdílet zobrazené webové stránky s dalšími vašimi zařízeními. Pokud v nich je přítomen tento prohlížeč, a jste k němu přihlášeni Firefox účtem, potom stačí kdekoliv na stránce kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Poslat stránku do zařízení. Zde si vyberte do jakého.

Odesílejte informace do zařízení a převeďte je pro čteníí

Možná víte, že Mozilla provozuje kapesní službu Read-it-Later i ve Firefoxu. Ve výchozím nastavení na adresním řádku zcela vpravo se zobrazuje ikona stránky. Po kliknutí se web uzpůsobí do režimu čtení. Přitom si lze přizpůsobovat jak velikost textu, tak zúžit či rozšířit obsah, změnit řádkování a také barvu podkladu. A nechybí ani tlačítko pro odeslání obsahu přímo do služby Pocket.

7.Převezměte kontrolu nad panelem nástrojů

Jestli je něco dalšího, v čem je Firefox oproti konkurenci opravdu silný, tak to jsou možnosti přizpůsobení panelu nástrojů. Jeho rozložení a možnosti přitom mohou mít velký vliv na to, jak dobře s tímto internetovým prohlížečem budete pracovat. Pojďme se podívat na některé způsoby, jak ho vyladit.

Převezměte kontrolu nad panelem nástrojů

Klikněte vpravo nahoře na tři čárky a vyberte volbu Nastavení tlačítek a lišt. V nové kartě se nachází celá řada možností. Přidávat na panel nástrojů lze různé funkce a volit u nich pořadí (stačí uchopit a umístit na panel). Níže najdete volby, které mohou zobrazit záhlaví okna, prostor pro uchycení okna či změnu motivu a také nastavit velikost panelu (například aby ho bylo možné lépe ovládat dotykem).

8.Snadné pořizování snímků webů

Pořizování screenshotů, neboli snímků webových stránek, umí Firefox v základu a rovnou v pokročilé variantě bez nutnosti instalovat nějaké rozšíření. Kliknete-li pravým tlačítkem myši kdekoliv na webové stránce, zvolte Pořídit snímek stránky.

Snadné pořizování snímků webů

Dojde k přepnutí do režimu výřezu, kdy pomoci myší máte možnost vybrat si oblast pro screenshot. To lze udělat buď označením oblasti myší, nebo pokud kurzor posunete na určitý prvek, tak bude automaticky detekován a nemusíte ho označovat. Vpravo nahoře je potom možnost zachytit také tu část, která se nachází mimo právě zobrazenou část. Takže lze pořídit snímek celé webové stránky, ať je dlouhá jakkoliv. Jakmile si vyberete oblast, máte možnost ji nejen uložit do PNG souboru, ale také zkopírovat do schránky Windows.

9.Jak dodatečně zamést stopy

Představte si situaci, kdy prohlížíte určité webové stránky, počítač sdílíte s více uživateli a všichni používají jeden profil. Jestliže navštívíte weby a nechcete, aby o tom další uživatelé věděli, je možné odstranit historii procházení a další součásti, a to velmi snadno.

Jak dodatečně zamést stopy

Jestliže jste si v případě úpravy panelu nástrojů v předchozím tipu na něj umístili tlačítko Zapomenout, potom na něj nyní klikněte. V dialogovém okně máte možnost zvolit, zda má být zapomenuta vaše relace v posledních pěti minutách, dvou hodinách nebo za 24 hodin. Níže se dozvíte, k čemu všemu ve Firefoxu dojde a tlačítkem akci zahájíte.

10.Přejděte pouze na HTTPS

Připojení k webům prostřednictvím protokolu HTTPS je z několika důvodů bezpečnější než standardní protokol HTTP. Chcete-li šifrované spojení využívat vždy, respektive kdy jen je to možné, stačí udělat tuto malou změnu.

Přejděte pouze na HTTPS

Klikněte na tři čárky a vyberte Možnosti. Na levé straně klikněte na Soukromí a zabezpečení. Dole v části Režim pouze HTTPS vyberte první možnost, tedy Zapnout režim „pouze“ HTTPS“ ve všech oknech. Pokud nějaký web nebude umět podporovat šifrované spojení, stránka se nenačte, vy o tom dostanete zprávu, a máte tak možnost na něj vstoupit pouze v nešifrované variantě spojení.

  • Nejčtenější

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

Premium Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Microsoft připravuje velkou aktualizaci Windows 11. Toto bude obsahovat

Minulý rok Microsoft uvedl novou verzi svého operačního systému Windows 11 na trh. Letos na podzim uvolní velkou...

Plánujte rychleji v Google kalendáři. Vyzkoušejte šestici klávesových zkratek

Premium Vybrali jsme několik klávesových zkratek pro webový kalendář Google, které vám mohou ušetřit čas. Jednoduše tak změníte...

GIF slaví 35 let, už tu ale s námi nemusel být

GIF je zkratka pro formát rastrové grafiky, který letos slaví půlkulaté výročí. Vynalezl ho Stephen Wilhite, který...

Sedm příznaků, že je v počítači malware, a pár rad, co s tím dělat

Chová se operační systém Windows divně? Podívejte se na následující příznaky. Možná zjistíte, že do počítače pronikl...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...