Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od spuštění až po chvíli, kdy lze začít pracovat, mohou uběhnout dlouhé sekundy, ale řádově až minuty. Příčina je banální a řešení, jak s tím skončit, jednoduché.
Ilustrační foto - rychlost

Ilustrační foto - rychlost | foto: Creative Commons

Hlavní důvod, proč je spouštění počítače pomalé, je v množství nainstalovaného softwaru a mechanismus, který se postará o jakýsi automatický předstart programu. Nejde o nic jiného než o zápis do systémového registru, který startovací sekvenci řekne, že má na pozadí spustit program. Toto je důležité například pro antiviry, firewally (ty musí běžet ihned po spuštění, a tak chrání PC před viry a případnými útoky), ale nemusí se tak dít třeba v případě komunikačních programů, multimediálních přehrávačů, grafických editorů nebo OneDrive, Adobe Readeru a dalších softwarových utilit.

Aktivace/deaktivace automatického spouštění služby OneDrive

1. Vyhledejte a zakažte spouštěcí programy

Automatický start aplikací ve Windows je možné provést několika způsoby. Tím prvním, o který byste se měli pokusit, je najít tuto možnost v nastavení samotného programu (viz obrázek nahoře). Abyste to nemuseli dělat u každého programu, využijte funkci Po spuštění. Programy, respektive instalační procesy a případně také později změna konfigurace, zapisují záznamy o automatickém startu. Postupem času se zde mohou objevit třeba i desítky startujících se programů.

Ve Správci úloh (klikněte na prázdné místo na hlavním panelu a vyberte Správce úloh, pokud ve spodní části vidíte volbu Více informací, klikněte na ni) kromě jiného najdete také záložku Po spuštění. Zobrazí se seznam. Ten ukazuje, které aplikace jsou spouštěny automaticky.

Funkce Po spuštění ve Správci úloh

Kliknutím levého tlačítka myši na sloupec Dopad při spuštění seřadíte spouštěné programy od těch, co systém vytěžují nejvíce, po ty, co naopak nejméně. Tyto programy kladou největší nároky na disk, procesor a operační paměť. Nyní nastal čas určit, které potřebujete a které můžete naopak zakázat. Prvním předpokladem je, že víte, co záznamy znamenají. Tedy k jakému programu patří. Některé podle záznamu jistě rozpoznáte. Jiné ne, ale i ty lze identifikovat – pokud na ně kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte Hledat online (jeho název se vloží do browseru a zobrazí k němu nalezené informace). Ale pozor, pokud nějaký program v záznamech nepoznáte, neznamená to, že ho nepoužíváte, a tak automaticky nemusí být neužitečný.

O záznamech si lze najít informace na internetu

Chcete-li zakázat načítání programu při spuštění, klikněte na něj pravým tlačítkem a ze seznamu vyberte Zakázat. Toto rozhodnutí můžete kdykoli vrátit zpět dalším kliknutím pravým tlačítkem a kliknutím na Povolit. Zakázání těch, které mají vysoký nebo střední dopad na spuštění, bude pro vaši rychlost spouštění výhodnější než těch, které jsou klasifikovány jako nízké. Na druhou stranu vše ale trochu pomáhá a bude mít pozitivní dopad na uvolnění RAM. Pokud narazíte na problémy s deaktivovaným programem, opět ho aktivujte. Jakmile takto projdete a nastavíte, nastává čas na druhý krok.

Tip

Pomoci s tím, co byste měli nebo neměli deaktivovat, spolu s dalšími radami o tom, co můžete ignorovat, může i databáze spouštěných programů. Mezi ty, které byste neměli deaktivovat, patří antivirový software a obvykle vše, co se týká hardwaru nebo periferních zařízení, například grafická karta nebo myš. Jejich deaktivace při spuštění by mohla způsobit jejich nesprávné fungování.

Databáze spouštěných programů

2. Skrytě spouštěné programy

Samostartující programy díky funkci Po spuštění nejsou jedinými, které se zapínají samy. I když je Správce úloh skvělý a nabízí jednoduchý způsob prohlížení spouštěcích programů, neobsahuje všechny záznamy. Nejlepší způsob odhalit ty další je použití oficiálního nástroje společnosti Microsoft s názvem Autoruns for Windows.

Po rozbalení klikněte pravým tlačítkem na soubor Autoruns.exe a zvolte Spustit jako správce. Nyní se přepněte na kartu Logon. Níže jsou vidět záznamy a pokud jsou zatrženy, jsou aktivní, tedy je postaráno o to, aby se startovaly automaticky. Jestliže jsou se žlutým pozadím, tak ty můžete deaktivovat rovnou, protože je nelze spustit – například chybí soubor, na který je odkazováno. To se může stát z důvodu, že program odstraníte. Samotný odinstalační mechanismus je totiž tak dobrý, jak je dobrý jeho programátor, a ten někdy zapomene, když už se postaral o to, aby se program spouštěl automaticky, postarat se i o deaktivaci.

Aplikace Autoruns odhalí všechny programy a součásti, které se spouští s PC

Díky tomu zde zůstávají tyto „mrtvé duše“, které zbytečně zatěžují systém. Dále lze deaktivovat různé updatery. Programy vás totiž většinou ještě samy po spuštění upozorní, že je k dispozici nová verze a že byste na ni měli přejít. Jejich spouštěním zbytečně ukusují z operační paměti. Dále zrušte spouštění u těch programů, které víte, že nepotřebujete ihned po spuštění a nevadí vám je spustit ručně a chvilku čekat, než se tak stane.

3. Nechte Windows nadechnout

Není dobré Windows zahlcovat hned při startu. Navíc, jestliže po spuštění potřebujete pracovat a nechcete deaktivovat spouštění softwaru, na který jste zvyklí, můžete udělat ještě jednu věc. Rozložte načtení do delší doby.

Typicky, nepotřebujete-li začít skypovat nebo poslouchat hudbu na Spotify vždy po přihlášení, tak start těchto aplikací posuňte třeba o pět minut. Bohužel toto není možné v systému udělat přímo a je nutné využít další aplikaci. Těch existuje více, my ukážeme, jak na to prostřednictvím Glarysoft Quick Startup. Jde o prověřený program, kdy po jeho stažení, instalaci (v tomto kroku nabízí další své utility) a spuštění nejenže zobrazí, co vše se spouští, ale také vypočte celkový potřebný čas pro tento úkon. Nejdůležitější je záložka Spouštěné programy. Ty další zobrazují také automaticky spouštěné součásti systému, jako jsou služby apod., které jsou nutné pro správný chod Windows.

Aplikace Glarysoft Quick Startup oddálí start aplikací

Kliknete-li na záznam pravým tlačítkem myši, zobrazí se dialogové okno a v něm volbu Zpozdit. Zde jsou přednastavené hodnoty anebo je možné prostřednictvím poslední zadat vlastní (maximum je 166 minut). Jakmile nastavíte, budou změny platné. Takto projděte jeden záznam po druhém a určete si priority a k nim nastavte časy.

Jaké programy způsobují největší zahlcení při startu PC vám? Případně máte jiné způsoby, jak se postarat o to, abyste nemuseli čekat, až budete moci převzít kontrolu nad Windows vy? Dejte nám vědět v diskusi.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi jsou 4 příspěvky

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...