Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od spuštění až po chvíli, kdy lze začít pracovat, mohou uběhnout dlouhé sekundy, ale řádově až minuty. Příčina je banální a řešení, jak s tím skončit, jednoduché.

Ilustrační foto - rychlost | foto: Creative Commons

Hlavní důvod, proč je spouštění počítače pomalé, je v množství nainstalovaného softwaru a mechanismus, který se postará o jakýsi automatický předstart programu. Nejde o nic jiného než o zápis do systémového registru, který startovací sekvenci řekne, že má na pozadí spustit program. Toto je důležité například pro antiviry, firewally (ty musí běžet ihned po spuštění, a tak chrání PC před viry a případnými útoky), ale nemusí se tak dít třeba v případě komunikačních programů, multimediálních přehrávačů, grafických editorů nebo OneDrive, Adobe Readeru a dalších softwarových utilit.

Aktivace/deaktivace automatického spouštění služby OneDrive

1.Vyhledejte a zakažte spouštěcí programy

Automatický start aplikací ve Windows je možné provést několika způsoby. Tím prvním, o který byste se měli pokusit, je najít tuto možnost v nastavení samotného programu (viz obrázek nahoře). Abyste to nemuseli dělat u každého programu, využijte funkci Po spuštění. Programy, respektive instalační procesy a případně také později změna konfigurace, zapisují záznamy o automatickém startu. Postupem času se zde mohou objevit třeba i desítky startujících se programů.

Ve Správci úloh (klikněte na prázdné místo na hlavním panelu a vyberte Správce úloh, pokud ve spodní části vidíte volbu Více informací, klikněte na ni) kromě jiného najdete také záložku Po spuštění. Zobrazí se seznam. Ten ukazuje, které aplikace jsou spouštěny automaticky.

Funkce Po spuštění ve Správci úloh

Kliknutím levého tlačítka myši na sloupec Dopad při spuštění seřadíte spouštěné programy od těch, co systém vytěžují nejvíce, po ty, co naopak nejméně. Tyto programy kladou největší nároky na disk, procesor a operační paměť. Nyní nastal čas určit, které potřebujete a které můžete naopak zakázat. Prvním předpokladem je, že víte, co záznamy znamenají. Tedy k jakému programu patří. Některé podle záznamu jistě rozpoznáte. Jiné ne, ale i ty lze identifikovat – pokud na ně kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte Hledat online (jeho název se vloží do browseru a zobrazí k němu nalezené informace). Ale pozor, pokud nějaký program v záznamech nepoznáte, neznamená to, že ho nepoužíváte, a tak automaticky nemusí být neužitečný.

O záznamech si lze najít informace na internetu

Chcete-li zakázat načítání programu při spuštění, klikněte na něj pravým tlačítkem a ze seznamu vyberte Zakázat. Toto rozhodnutí můžete kdykoli vrátit zpět dalším kliknutím pravým tlačítkem a kliknutím na Povolit. Zakázání těch, které mají vysoký nebo střední dopad na spuštění, bude pro vaši rychlost spouštění výhodnější než těch, které jsou klasifikovány jako nízké. Na druhou stranu vše ale trochu pomáhá a bude mít pozitivní dopad na uvolnění RAM. Pokud narazíte na problémy s deaktivovaným programem, opět ho aktivujte. Jakmile takto projdete a nastavíte, nastává čas na druhý krok.

Tip

Pomoci s tím, co byste měli nebo neměli deaktivovat, spolu s dalšími radami o tom, co můžete ignorovat, může i databáze spouštěných programů. Mezi ty, které byste neměli deaktivovat, patří antivirový software a obvykle vše, co se týká hardwaru nebo periferních zařízení, například grafická karta nebo myš. Jejich deaktivace při spuštění by mohla způsobit jejich nesprávné fungování.

Databáze spouštěných programů

Databáze spouštěných programů

2.Skrytě spouštěné programy

Samostartující programy díky funkci Po spuštění nejsou jedinými, které se zapínají samy. I když je Správce úloh skvělý a nabízí jednoduchý způsob prohlížení spouštěcích programů, neobsahuje všechny záznamy. Nejlepší způsob odhalit ty další je použití oficiálního nástroje společnosti Microsoft s názvem Autoruns for Windows.

Po rozbalení klikněte pravým tlačítkem na soubor Autoruns.exe a zvolte Spustit jako správce. Nyní se přepněte na kartu Logon. Níže jsou vidět záznamy a pokud jsou zatrženy, jsou aktivní, tedy je postaráno o to, aby se startovaly automaticky. Jestliže jsou se žlutým pozadím, tak ty můžete deaktivovat rovnou, protože je nelze spustit – například chybí soubor, na který je odkazováno. To se může stát z důvodu, že program odstraníte. Samotný odinstalační mechanismus je totiž tak dobrý, jak je dobrý jeho programátor, a ten někdy zapomene, když už se postaral o to, aby se program spouštěl automaticky, postarat se i o deaktivaci.

Aplikace Autoruns odhalí všechny programy a součásti, které se spouští s PC

Díky tomu zde zůstávají tyto „mrtvé duše“, které zbytečně zatěžují systém. Dále lze deaktivovat různé updatery. Programy vás totiž většinou ještě samy po spuštění upozorní, že je k dispozici nová verze a že byste na ni měli přejít. Jejich spouštěním zbytečně ukusují z operační paměti. Dále zrušte spouštění u těch programů, které víte, že nepotřebujete ihned po spuštění a nevadí vám je spustit ručně a chvilku čekat, než se tak stane.

3.Nechte Windows nadechnout

Není dobré Windows zahlcovat hned při startu. Navíc, jestliže po spuštění potřebujete pracovat a nechcete deaktivovat spouštění softwaru, na který jste zvyklí, můžete udělat ještě jednu věc. Rozložte načtení do delší doby.

Typicky, nepotřebujete-li začít skypovat nebo poslouchat hudbu na Spotify vždy po přihlášení, tak start těchto aplikací posuňte třeba o pět minut. Bohužel toto není možné v systému udělat přímo a je nutné využít další aplikaci. Těch existuje více, my ukážeme, jak na to prostřednictvím Glarysoft Quick Startup. Jde o prověřený program, kdy po jeho stažení, instalaci (v tomto kroku nabízí další své utility) a spuštění nejenže zobrazí, co vše se spouští, ale také vypočte celkový potřebný čas pro tento úkon. Nejdůležitější je záložka Spouštěné programy. Ty další zobrazují také automaticky spouštěné součásti systému, jako jsou služby apod., které jsou nutné pro správný chod Windows.

Aplikace Glarysoft Quick Startup oddálí start aplikací

Kliknete-li na záznam pravým tlačítkem myši, zobrazí se dialogové okno a v něm volbu Zpozdit. Zde jsou přednastavené hodnoty anebo je možné prostřednictvím poslední zadat vlastní (maximum je 166 minut). Jakmile nastavíte, budou změny platné. Takto projděte jeden záznam po druhém a určete si priority a k nim nastavte časy.

Jaké programy způsobují největší zahlcení při startu PC vám? Případně máte jiné způsoby, jak se postarat o to, abyste nemuseli čekat, až budete moci převzít kontrolu nad Windows vy? Dejte nám vědět v diskusi.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Mohutný protiletadlový systém Jenisej zastavila hmotnost, ale i Chruščov

Vývoj samohybných protiletadlových systémů vybavených radiolokátorem byl pro konstruktéry velkou výzvou. Některé...

Bez panzerfaustů by to měli pražští povstalci mnohem těžší

Nenahraditelnou zbraní Pražského povstání se stala pancéřová pěst. Bez této účinné pěchotní protitankové zbraně by byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fanoušci retra pláčou. Z Windows zmizí ikonka CRT monitoru, změní se i koš

Na podzim plánuje Microsoft vydat novou podzimní edici Windows 10, která přinese další pokračování přechodu na nový...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Vyzkoušejte všechny triky, které nabízí Centrum akcí ve Windows 10

Oznámení informací a Centrum akcí Windows 10 jsou dvě funkce, které podávají přehled o stavu operačního systému a...

I e-mail lze poslat tak, aby si ho nikdo neoprávněný neotevřel

Chcete-li někomu poslat e-mail a zajistit, aby si jeho obsah přečetl pouze příjemce, nestačí zvolit jen standardní...

Stáhněte si nové aktualizace od Microsoftu, doporučuje americká vláda

Společnost Microsoft vydala v noci na středu pravidelnou dávku aktualizací pro své systémy. Ta obsahuje i opravu...

Co vede uživatele k výměně antiviru od Microsoftu

Program Microsoft Defender je první obrannou linií chránící PC před viry a dalším škodlivým softwarem. Zároveň pomáhá...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...