Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Vyzkoušejte všechny triky, které nabízí Centrum akcí ve Windows 10

  8:07
Oznámení informací a Centrum akcí Windows 10 jsou dvě funkce, které podávají přehled o stavu operačního systému a poskytují notifikace z aplikací a webů. Někdy oznámení může být až příliš a ne o všech chcete vědět hned, nebo si je nechat zobrazit tímto způsobem.

Ilustrační foto - oznámení Windows | foto: Creative Commons

Notifikace se objevují formou vyskakovací bubliny vpravo dole a následně se přesouvají do Centra akcí (postranního panelu). Změny v chování lze provést snadno. Základní ovládání se děje přímo v Centru akcí a pro to Microsoft navrhl celou sekci v Nastavení. Nejprve je dobré pochopit možnosti související s oznámeními.

1.Správa oznámení Centra akcí v postranním panelu

Oznámení se ve Windows 10 objevují v pravém dolním rohu. V této části se také nachází ikona zprávy. Pokud je prázdná, žádná nová oznámení jste neobdrželi. V opačném případě bude plná. Kliknete-li na ni, nebo použijete klávesovou zkratku Windows + A, otevře se postranní panel. Centrum akcí shromažďuje všechny výstrahy, které se zobrazily v systému a umožňuje je zobrazovat později, číst a také mazat.

Správa oznámení Centra akcí v postranním panelu

Ještě než se přesuneme k tomu, co dále nabízí, podívejme se na způsob, kterým lze provést rychle určité kroky. Kliknete-li pravým tlačítkem myši na ikonu zprávy, zobrazí se dialogové okno. Z tohoto místa můžete bez hlubšího nastavování vyladit oznámení přímo z panelu Centra akcí. Volba Otevřít Centrum akcí otevře postranní panel – stejná funkcionalita, jako kdybyste na ikonu klikli levým tlačítkem myši.

Asistent pro koncentraci

Zajímavá volba se skrývá pod Pomocník pro lepší soustředění. Díky této funkci je možné vyžádat si jen důležitá oznámení, nebo upozornění na nastavené budíky. Zvolte jednu z těchto možností a nic dalšího dostávat nebudete. Potom je tu funkce Nezobrazovat ikony aplikací. Tou je možné zakázat v notifikacích zobrazovat ikony programů, ze kterých oznámení pochází. A poslední volbou Nezobrazovat počet nových akcí dojde k zakázání informace o tom, kolik zpráv jste obdrželi.

Asistent pro koncentraci

Otevřete-li postranní panel, tak zde kromě ikon umístěných dole umožňujících rychlé akce, najdete obdržená oznámení a jejich krátké notifikace. Kliknutím na ně se do aplikací přepnete, nebo můžete notifikaci smazat, rozbalit ji, případně ozubeným tlačítkem nastavit, že z této aplikace nechcete dostávat žádná oznámení, nebo že chcete přejít do nastavení oznámení této aplikace. Pokud to uděláte, zobrazí se okno s upřesňujícími volbami (více se jim věnujeme níže v textu).

Možnost, jak vypnout všechna oznámení od konkrétní aplikace

Tip

Jestliže si nepřejete být žádnými oznámeními rušeni a chcete tak učinit rychle, klikněte v postranním panelu centra akcí na ikonu Pomocník pro lepší soustředění. Takto dostanete jen prioritní upozornění a pokud kliknete ještě jednou, tak pouze z nastavených budíků. Kliknutím pravého tlačítka myši lze přejít do nastavení, kde je možné přizpůsobit seznam aplikací nacházejících se v prioritních a dále nastavit automatická pravidla.

Pomocník pro lepší soustředění

2.Nastavení oznámení a akce

Pokud v postranním panelu Centra akcí kliknete zcela nahoře na odkaz Spravovat oznámení, otevře se rozhraní této funkcionality v Nastavení. Prostřednictvím přepínače Zobrazovat oznámení aplikací a jiných odesílatelů máte možnost deaktivovat zobrazování všech oznámení aplikací, tedy kromě upozornění systému Windows, na jedno přepnutí.

Nastavení oznámení a akce

Pod tímto posuvníkem se nachází Pomocník pro lepší soustředění, kterého jsme si již popsali, dále řada zaškrtávacích políček k vyladění dalšího chování. Zakažte například Zobrazovat oznámení na zamykací obrazovce, abyste zvýšili své soukromí. Vypnutím možnosti Povolit přehrávání zvuků u oznámení zakážete všechna zvuková upozornění najednou. Níže můžete deaktivovat některá upozornění systému Windows, která vám pomohou používat zařízení.

Možnosti oznámení konkrétních aplikací

Zbytek stránky s možnostmi oznámení spadá do části Zobrazovat oznámení od těchto odesílatelů. Zde můžete vybrat konkrétní aplikace a vyladit, jak jejich oznámení budou pracovat v systému Windows. Využijte otevírací nabídku Seřadit podle, abyste snadno našli aplikace, které v poslední době zasílaly oznámení.

Možnosti oznámení konkrétních aplikací

Deaktivací posuvníku, oznámení pro danou aplikaci zcela vypnete. Kliknete-li na ni, zobrazí se detailnější oznámení a každou z nich tak lze přesněji konfigurovat na míru. Jako první, co můžete ovlivnit, je kde se upozornění bude zobrazovat - formou informačního oznámení, nebo v Centru akcí (případně oboje). Pokud chcete upozornění zobrazovat, ale nechcete, aby se zobrazoval jeho potenciálně citlivý obsah (například text zprávy), použijte možnost Skrýt obsah, když jsou oznámení na zamykací obrazovce. Také pro každou volbu zvlášť můžete deaktivovat zvukovou informaci – skvělá možnost, jak upozornit jen na prioritní notifikace.

Také pro každou volbu zvlášť můžete deaktivovat zvukovou informaci

Rozbalovací nabídka Počet oznámení viditelných v Centru akcí umožňuje vybrat, kolik jednotlivých oznámení se zobrazí pod položkou dané aplikace, aby se zabránilo přeplnění. A nakonec lze ovlivnit prioritu oznámení aplikace, respektive kde se zobrazí.

Tip

Která oznámení budou aplikace zobrazovat je také možné konfigurovat přímo v nich. Proto pokud například nějaká aplikace předává notifikace skrz Windows, respektive Centrum akcí, přejděte do nastavení oznámení aplikace a vyberete si, u kterých se tak může dít. Například v případě takového Discordu si lze definovat jen ty, o kterých musíte vědět ihned. Druhým příkladem jsou oznámení v browserech. Také zde si nakonfigurujte, ze kterých webů chcete dostávat upozornění o zveřejněných informacích.

Nastavení oznamování v Chrome

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Tyto aplikace vás sledují na každém kroku

Více než polovina ze stovky nejlepších aplikací figurujících v žebříčku obchodu Apple využívá pro svůj prospěch nebo...

Poznejte méně známé funkce Chromu včetně tlačítka, které byste měli použít

Internetový prohlížeč Google Chrome obsahuje spoustu skrytých funkcí a malých triků, o kterých možná nevíte. Přinášíme...

Trosky mohutné čínské rakety se mají zřítit na Zemi neznámo kde

Čínská raketa Dlouhý pochod CZ-5B vynesla minulý týden úspěšně na oběžnou dráhu první modul budované kosmické stanice....

Ze stíhačky bombardérem. Přesným, i když z něj nebylo vidět na cíl

„Blesk“ P-38 vznikl jako výškový stíhací letoun s dlouhým doletem, ale během své kariéry plnil celou řadu úkolů, pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naše baterie vydrží desetiletí, slibuje český start-up

Malá česká firma Pinflow se pokouší vylepšit a do praxe prosadit dnes jen vzácně používaný typ baterií. Hlavní výhodou...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Českému startupovému projektu Manta pomůže lépe kontrolovat tok dat Neo4j

V roce 2010 vzniklý americký startup Neo4j (Network Exploration and Optimization 4 Java) se zjednodušeně řečeno zabývá...

Skryté funkce a legrácky. Ulovte si velikonoční vejce třeba v prohlížeči

Celá řada programů, služeb i webových stránek v sobě může ukrývat funkce, kterým se říká velikonoční vajíčka. Tyto...

Deset lišáckých věcí, které můžete dělat ve Firefoxu a nevěděli jste to

Firefox příští rok oslaví 20. výročí. Mezi webovými prohlížeči jde o pojem. Během své existence přišel s celou řadou...

Stáhněte si nové aktualizace od Microsoftu, doporučuje americká vláda

Společnost Microsoft vydala v noci na středu pravidelnou dávku aktualizací pro své systémy. Ta obsahuje i opravu...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...