USA šmírují ve spolupráci se Západem, uvedl Snowden. Kontrola chybí

  13:20aktualizováno  13:20
S americkou NSA úzce spolupracovaly také tajné služby Německa, Brazílie a Austrálie. Nová várka informací od Edwarda Snowdena ukazuje na širokou spolupráci západních zemí s USA. Podle reportéra, který o Snowdenovi poprvé informoval, je to ukázka bezprecedentního ceslosvětového šmírování.

James Clapper, šéf americké zpravodajské služby NSA, vypovídá před kongresovou komisí o šmírování. | foto: Profimedia.cz

Další osud informátora Edwarda Snowdena je zatím nejistý, ovšem to mu nebrání v odtajňování dalších vazeb americké tajné služby NSA. V rozhovoru s německým deníkem Spiegel upozornil na to, že Američané "jsou v posteli s Němci" a podílejí se na narušování soukromí německých občanů. Američané prý spolupracují s německými zpravodajci z BND, "poskytují jim nástroje pro analýzu dat a monitorují datové balíčky, které protékají přes Německo".

Německá zpravodajská služba Bundesnachrichtendienst (BND) v Pullachu, asi 15 km...

Německá zpravodajská služba Bundesnachrichtendienst (BND) v Pullachu, asi 15 km jižně od Mnichova

Partnerství mezi NSA a BND podle deníku Spiegel potvrdil i šéf BND Gerhard Shindler, když se setkal s příslušným výborem německého parlamentu. Výbor odpovědný za kontrašpionáž však popřel, že by měl v současné době informace o tom, že má NSA přístup k datům z Německa. Spiegel také informoval o plánech na využití nové základny ve Wiesbadenu, ve které budou pracovat výhradně američtí občané s bezpečností prověrkou.

Brazílie a Austrálie pod dohledem NSA

Dalším důležitým článkem do řetězu informací o činnosti NSA po světě jsou informace Edwarda Snowdena uveřejněné v nedělním čísle významného brazilského deníku O Globo. Uvádějí, že Američané za posledních deset let uložili a sledovali 2,3 miliardy e-mailů a hovorů v Brazílii.

Británie a NSA

Na článku se podílel také Glenn Greenwald, reportér britského Guardianu, který jako první uveřejnil tajné dokumenty o Operaci PRISM na začátku června a později se Snowdenovým souhlasem odhalil jeho identitu.

Na základě článku v O Globo vyšly najevo i informace o spolupráci Austrálie a USA na monitorování internetové komunikace, jak informoval australský server The Age. Uvádí příklady operací, které NSA ve spolupráci s místními vládními organizacemi údajně realizuje na společných základnách.

Tajná základna u Pine Gap ve střední Austrálii, na které s Austrálií...

Tajná základna u Pine Gap ve střední Austrálii, na které s Austrálií spolupracují USA. Byla založena už na začátku studené války v roce 1953, v roce 2001 ji prezident Bush označil jako důležitou složku protiraketového systému.

Celosvětové sledování v režii NSA

Případ Snowden

"Je mnohem více zemí (než jen Brazílie a Austrálie), které jsou předmětem stejného sledování ze strany NSA," říká Greenwald, který má díky spolupráci s Edwardem Snowdenem přístup k zatím nezveřejněným dokumentům. "Ve skutečnosti je seznam zemí, které se šmírování aktivně neúčastní, kratší, než seznam těch, které s NSA spolupracují."

Program NSA, který se zaměřuje na odposlech ne-nepřátelských národů, se jmenuje FAIRVIEW (lze přeložit jako "férový pohled"). Podle Greenwalda uzavřela NSA partnerství s významnou americkou telekomunikační společností (zatím není jasné, se kterou, pozn. red.) a přes ni získává další partnery v různých zemích.

Podle Greenwalda jsou nově odhalené dokumenty ukázkou toho, že USA budují ohromnou a provázanou síť, která vede k celosvětovému sledování komunikace. "Narušuje to, nebo dokonce znemožňuje používat internet a mít při tom jakékoli zbytky soukromí nebo bezpečí," píše Greenwald v komentáři pro The Guardian. "Dovoluje to spojencům USA - a to včetně těch agresivně autoritativních - profitovat z neomezeného šmírování jejich vlastních občanů. A vysílá to zásadní signál do světa: zatímco soukromí Američanů si (USA) váží zcela minimálně, soukromí kohokoli jiného na planetě si neváží vůbec."

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

Tipy na weby: mapa kempů s hodnocením nebo koupání s kvalitou vody

Ilustrační foto - camping

Vyrazit do kempu pomůže jejich databáze na Ekempy.cz. Zde najdete celou řadu informací, a to včetně recenzí. Chcete-li...

Jak prodělat miliardu dolarů? Gigant se s ostudou zbavuje blogové platformy

Cena služby Tumblr klesla mezi lety 2013 a 2019 o 99 %

Americká společnost Verizon prodává blogovací službu Tumblr. Ještě před šesti lety měl Tumblr hodnotu 1,1 miliardy...

Webové stránky prodejce CZC.cz šířily vir. Mohl za to reklamní systém

Ransomware je velmi nepříjemným druhem virů.

Návštěvníci webových stránek prodejce elektroniky CZC.cz mohli za určitých okolností čelit útoku vyděračského viru....

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz