Snowden? Typický špion 21. století, shodují se odborníci

  16:33aktualizováno  16:33
Ve starých dobrých časech studené války, když špioni chtěli přeběhnout, vklouzli do tajných dveří nepřátelské ambasády s kufříkem napěchovaným státními tajemstvími. A pak přišel Edward Snowden. Je zrádcem, přeběhlíkem, nebo bojovníkem za lidská práva?

Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí. Nyní 29letý technický asistent dříve pracoval pro CIA a NSA. Tisku předal tajné informace o tom, jak NSA odposlouchává elektronickou komunikaci po celém světě ve spolupráci s velkými americkými firmami (Microsoft, Google, Facebook aj.). | foto: ČTK/AP/The Guardian (koláž:Technet.cz)

Sébastien Laurent, francouzský historik špionáže, říká, že Snowden není "typický z hlediska dějin špionáže", ale mohl by se stát vzorem odpadlických špionů budoucnosti. Přeběhlík jednadvacátého století už není špičkový agent se souborem zašifrovaných dokumentů, ale počítačový odborník vyzbrojený přenosným harddiskem.

"Tenhle problém vyplývá z privatizace bezpečnostních služeb," dodal Laurent s odvoláním na nedávný trend amerických rozvědek využívat práce smluvních partnerů, jako je Snowden. "Zaměstnávají lidi, kteří byli u tajných služeb, a tudíž mají bezpečnostní prověrky. Ale ve skutečnosti v tom spočívá jejich hlavní slabost. Pokud tito smluvní partneři mají osobní problémy, pak jsou vyzbrojeni digitálními zbraněmi hromadného ničení," uvedl Laurent.

Snowden ovšem namísto přeběhnutí k soupeřící mocnosti utekl do Hongkongu a předal USB paměť plnou přísně tajných dokumentů novinářům z britského deníku The Guardian (vše o kauze PRISM najdete zde).

Celosvětový zběh

Konec studené války a rozpad tradičních znepřátelených bloků znamená, že Snowden je spíš celosvětový zběh, řekl James Andrew Lewis, bývalý americký diplomat, který nyní pracuje pro Středisko strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu. "Během studené války tu byly dva druhy západních přeběhlíků: Američané, kteří zběhli pro peníze, a Britové, kteří to dělali spíš z ideologických důvodů," dodal.

Případ Snowden

Ovšem namísto toho, aby se přiklonil k Západu či Východu, stal se Snowden celosvětovou senzací, když odhalil "svět, kde všechno, co řeknu nebo udělám, je nahráváno tajnými službami", řekl Lewis. "Je zmatený, idealistický a nepříliš sofistikovaný," míní Lewis, podle nějž je Snowden produktem "velmi protivládní americké popkultury".

Na rozdíl od špiónů ve starých časech si ovšem Snowden nepřipravil únikovou cestu, dodal Lewis. "Proč zběhnout, když ani nevíte, kam jdete?" ptá se. "Zůstal bez jakékoli bezpečnostní sítě s výjimkou svých informací. Nemá slíbenou žádnou ochranu," souhlasí s ním Laurent.

Tento zjevný nedostatek plánování znamená, že třicetiletý Snowden, který je pro Washington nyní jedním z nestíhanějších mužů, uvázl v tranzitu moskevského mezinárodního letiště poté, co USA zrušily platnost jeho pasu. V posledních dnech stouply jeho naděje na únik, když mu nabídly azyl Venezuela, Nikaragua a Bolívie.

Fotogalerie

Není ovšem jasné, jestli bude moct bez pasu do některé z nich odletět. A i kdyby mohl, bude muset proletět vzdušným prostorem několika spojenců USA, které mohou letadlu nařídit přistání. "V přeneseném smyslu slova je mrtvý," řekl Laurent. "S ohledem na závažnost toho, co udělal, nikdy nenajde bezpečné útočiště."

Na rozdíl od stínových agentů minulosti je Snowden produktem éry Facebooku, Twitteru a televizních reality show, a nezdálo se, že by měl strach ukázat svůj obličej. "Dostal to, co chtěl - jistý způsob slávy," řekl Lewis na adresu muže, jehož tvář zdobila celé týdny titulní stránky novin celého světa.

Navíc tohle pravděpodobně nebude poslední případ svého druhu s ohledem na důležitost počítačových expertů, hackerů a programátorů pro tajné služby, uvedl Laurent. "Přijdou další Snowdenové," dodal.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Najdete na iDNES.cz