Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sledování se vymklo kontrole, potvrdili "agenti zrádci", veteráni z NSA

  17:30aktualizováno  22. června 8:51
Tři bývalí vysoce postavení agenti tajné služby vystoupili na podporu devětadvacetiletého muže, který upozornil na kontroverzní operaci PRISM. Edward Snowden prý dokázal to, co se jim nepovedlo - upozornit svět na nekontrolované šmírování komunikace. Uprchlému Snowdenovi za to prý hrozí obvinění z vlastizrady nebo i smrt. Přitom nic nezákonného neudělal.

U kulatého stolu v USA Today se sešli bývalí zaměstnanci NSA, aby zhodnotili význam Snowdenova svědectví o praktikách tajné služby | foto: USA Today

Úvodní snímek prezentace, kterou na veřejnost vynesl Edward Snowden z NSA.

Aktualizováno: Spojené státy podaly oficiální žalobu (criminal complaint) proti Snowdenovi, je obviněn z krádeže vlastnictví vlády, nepovolené komunikace bezpečnostních informací a zpřístupnění tajných informací neautorizované osobě. Uvedl to The Washington Post.

Edward Snowden vynesl informace o tajné operaci PRISM, a vyvolal tak největší debatu o hranici moci tajných služeb za posledních pět let. Kvůli jeho věku, rezolutnímu popření ze strany označených firem i grafické kvalitě vynesené TOP SECRET prezentace řada lidí zpochybňovala Snowdenovu důvěryhodnost.

Některé jeho teze podpořili senátoři nebo samotná tajná služba. Nyní jeho klíčová tvrzení potvrdili tři bývalí agenti NSA: Thomas Drake, William Binney and J. Kirk Wiebe. V rozsáhlém rozhovoru, který publikoval USA Today, mluví o tom, co Snowdenova sdělení znamenají pro svět, pro demokracii a pro Snowdena samotného.

Uspěl tam, kde jsme my selhali

Všichni tři agenti to ve struktuře NSA dotáhli dál než Snowden. Měli přístup k podobným informacím, ovšem nikoli takový, aby je mohli odhalit. I tak se o to pokusili - a byli za to exemplárně potrestáni. Vězením, zesměšňováním, šikanou, označením za zrádce nebo vyhazovem. Vědí tedy, jak se Snowden v Hong Kongu v azylu cítí.

Oni sami se snažili na nebezpečné překračování ústavních pravidel upozorňovat všude, kudy chodili. "Sedm let jsme se snažili přesvědčit lidi uvnitř americké vlády, že jsou to neústavní, nelegální aktivity. A že ochranu (před terorismem) lze dělat i legálně. Ale nikdo nás neposlouchal a nedosáhli jsme vůbec ničeho," povzdechl si matematik William Binney, který pro NSA pracoval 40 let jako kryptograf. 

Sídlo NSA ve Fort Meade v Marylandu. Tři veteráni strávili sedm let snahou vylepšit systém zevnitř a upozornit na špatná pravidla a špatnou kontrolu při sledování internetové komunikace.

Nejenže jejich snahy reformovat systém zevnitř nepřinesly ovoce, ale obrátily se proti nim. "Samotný generální inspektor dal jejich jména ministerstvu spravedlnosti, aby byli stíháni za porušení zákonů o špionáži," upozorňuje právnička Jesselyn Radacková, která tři bývalé agenty NSA zastupuje. Edward Snowden podle nich udělal správnou věc.

"Podle všech definic je to jasný whistle-blower," upozorňuje Thomas Drake, který sloužil v armádě a poté pracoval pro NSA až do roku 2008. Odkazuje na americký koncept, tzv. whistleblowing, který umožňuje občanům upozornit na vážné porušování zákona, plýtvání nebo zneužívání moci. Upozornění na tyto přečiny je služba veřejnosti a podle zákona nesmí být trestána. "Snowden je klasický whistle-blower. A díky němu teď konečně vedeme debatu, kterou jsme neměli od 11. září 2001.

Edward Snowden, bývalý technik NSA, vynesl informace týkající se operace PRISM a dalších tajných programů.

A byli překvapeni jeho věkem? Jak je možné, že měl devětadvacetiletý muž přístup k tak důležitým informacím a měl možnost je vynést? "S věkem to nemá co dělat," domnívá se Drake. "Tohle je digitální věk... Každý systém má kritickou roli, systémového administrátora. Někdo jej musí spravovat." A mezi tyto super-uživatele s přístupem k pokročilým funkcím patřil i Edward Snowden.

Ohrozil Snowden Ameriku? Zatím ne, ale měl by si dát pozor

Jednoznačně odmítavě se bývalí agenti staví k obvinění Snowdena ze zrady. Agentura NSA totiž ústy svého šéfa uvedla, že uveřejnění dat o operaci PRISM způsobilo Spojeným státům "ohromné a těžké škody". 

Jenže s tím rezolutně nesouhlasí J. Kirk Wiebe, který v NSA strávil více než 30 let. Podle něj je obecně známým faktem, že vláda sleduje telefonickou a internetovou komunikaci. Snowden tedy neuveřejnil nic specifického, co by teroristům mohlo pomoci.

"Už od roku 1997 nebo 1998 teroristé vědí, že jsou sledováni, že USA monitoruje všechny tyto komunikační kanály," dodává kryptograf Binney. "Na to už si zvykli."

"Edward Snowden prokázal veřejnosti velkou službu, když poukázal na porušování pravidel. Neměl by se ale pouštět dál a ohrozit bezpečnost USA citlivými informacemi."

Varuje ale Snowdena, aby ve svých vyjádřeních nezašel příliš daleko a nezveřejňoval nic, co by skutečně mohlo ohrozit bezpečnost lidí v terénu. "Zatím prokázal obrovskou službu veřejnosti, konečně se o těchto věcech otevřeně mluví," myslí si Binney. "Ale teď Snowden začíná mluvit nepřímo i o tom, jak naše vláda hackovala Čínu a podobně. A to už zachází moc daleko. Navíc myslím, že to se netýkalo přímo jeho programu. To už není služba veřejnosti." Zkušený Binney by Snowdenovi doporučil zdržet se čehokoli, co není ve veřejném zájmu. I tak je podle expertů možné, že pro něj zaskočí komando nebo se jej pokusí unést z ulice. Podle nich se hon na něj bude podobat spíše honu na Usámu bin Ládina než na běžného hledaného podezřelého...

K datům se dostane kdokoli, kryptování je nedostatečné

Veterány z NSA nejvíce znepokojuje rozsah sledování a shromažďování dat, které probíhá, a nedostatečný dohled nad nimi. "V prezentaci o operaci PRISM, kterou jsme zatím viděli, toho moc specifického nebylo. Mnohem více znepokojující věci byly v rozhodnutí soudu FISA," myslí si Wiebe.

Podle Drakea je to ukázka absolutního selhání jakýchkoli pojistek: "Poprvé je veřejnosti znám takovýto příkaz. Myslím, že by se tomu soudu už nemělo říkat zahraniční sledování (v originále: foreign intelligence, pozn. red.), protože je to zkrátka jen sledování. Není tam žádná podmínka podezření, žádné vyšetřování, prostě - dejte nám data."

Operace PRISM

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa.

Více v našich článcích.

Z vyneseného soudního příkazu také Binney zkouší odhalit, jaký je rozsah tohoto sledování: "Pořadové číslo příkazu je 80, to znamená, že pokud by se všechny tyto příkazy týkaly firem, tak je možná zapojeno 40 až 79 společností." Toto číslo je samozřejmě spekulativní. Obecněji lze z příkazu prý vyvodit především to, že NSA se stala jakousi službou, která "předžvýkává" data ze sledování pro ostatní agentury - o data totiž žádá FBI, ale soud nařizuje jejich předání agentuře NSA.

Jedna z kontroverzních vět v Snowdenově svědectví vyvolala velký rozruch. Mladý technik říká, že i on měl přístup do jakékoli e-mailové schránky - třeba i do schránky prezidenta USA - stačilo, aby znal jeho e-mail. To vyvolalo velkou nedůvěru, ale veteráni to potvrdili. "Bylo to součástí jeho práce jakožto správce databáze," říká Binney. "Měl přístup k jakémukoli souboru, protože musel mít možnost cokoli změnit, aby zajistil funkčnost všech systémů. Ano, je to tak, jako tzv. super-uživatel měl tato oprávnění a mohl sledovat třeba i prezidenta."

Uniklé tajné dokumenty

Edward Snowden předal vybraným médiím prezentaci o operaci PRISM na jaře 2013.

Kdo na operaci s NSA spolupracuje? Jmenovány jsou firmy Microsoft, Google, Yahoo, Facebook, Apple a čtyři další, méně významné nebo propojené s výše uvedenými.

Většina světové komunikace na síti proudí přes USA. "Komunikace toho, koho chcete sledovat, možná jde přes americké servery," píše se v tajném materiálu.

Více v našem předchozím článku a v rozhovorech The Guardian.

To ukazuje na další velkou chybu systému - je zneužitelný pro osobní účely, informace nejsou dostatečně kódované nebo anonymní. Přitom by podle expertů bylo možné takový systém udělat, aby částečně zajistil bezpečí a přitom neporušoval soukromí.

Obama ani soudy nevědí, co všechno agentura sleduje

"Myslíte, že prezident Obama plně ví a rozumí tomu, co NSA dělá?" Tato otázka směřovala nejen k Obamovým výrokům, které pronesl krátce po zveřejnění, ale i k jeho aktivitám ještě coby senátora. A odpověď?

"Ne. Myslím, že je to jasné. Ani Kongres nemá jasnou představu," potvrzuje Binney nepřímo slova senátora Merkleyho. "Prezident i Kongres dostávají jen přetechnizované a nesrozumitelné informace, a zákonodárci pak nerozumí, co skutečně NSA dělá a jak funguje. I když dostanou hlášení, stejně tomu nerozumí."

Bývalí agenti NSA se také shodli, že nad sledováním neexistuje účinný dohled. Vše se domlouvá v tajnosti a tajné je i znění výkladu tajného soudu. Občanům by tak nezbývalo než věřit, že je vše v pořádku. "Nejde jen o to, že bychom museli věřit vládě, ale museli bychom věřit i všem zaměstnancům, věřit, že nezneužijí přístup do databáze třeba k tomu, aby nachytali ženu se sousedem, věřit, že i dodavatelé jej nebudou zneužívat," uvažuje Binney.

"Soudy jsou bezzubé a nemají šanci na sledování komunikace spolehlivě dohlížet."

A podle něj jsou tak všechny ty kontrolní mechanismy, kterými se NSA i vláda ohání, zcela bezzubé: "Věřím, že jim to tam u toho soudu zdůvodní, a soud nemá šanci zjistit, zda to tak je, nebo ne. Soudce nemá žádné informace proti nim, tak jak by proti nim mohl rozhodnout?"

Právnička veteránů z NSA dodává, že výsledky za rok 2012 (1 856 žádostí o sledování, žádná z nich zamítnutá) ukazuje na to, že dohled nad tajnými službami a jejich aktivitami opravdu nefunguje.

Veteráni mají pro Snowdena velký respekt. "Smekám před ním. Chci to tady zdůraznit - viděl jsem to, co viděl on. To, co Edward Snowden udělal, je úžasný projev občanského odporu. Odhaluje vnitřnosti šmíráckého státního zřízení. A to je opravdu ve veřejném zájmu," je si jistý Thomas Drake, bývalý technický ředitel pro NSA.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...