James Clapper, šéf americké zpravodajské služby NSA, vypovídá před kongresovou komisí o šmírování.

James Clapper, šéf americké zpravodajské služby NSA, vypovídá před kongresovou komisí o šmírování. | foto: Profimedia.cz

USA šmírují ve spolupráci se Západem, uvedl Snowden. Kontrola chybí

  • 28
S americkou NSA úzce spolupracovaly také tajné služby Německa, Brazílie a Austrálie. Nová várka informací od Edwarda Snowdena ukazuje na širokou spolupráci západních zemí s USA. Podle reportéra, který o Snowdenovi poprvé informoval, je to ukázka bezprecedentního ceslosvětového šmírování.

Další osud informátora Edwarda Snowdena je zatím nejistý, ovšem to mu nebrání v odtajňování dalších vazeb americké tajné služby NSA. V rozhovoru s německým deníkem Spiegel upozornil na to, že Američané "jsou v posteli s Němci" a podílejí se na narušování soukromí německých občanů. Američané prý spolupracují s německými zpravodajci z BND, "poskytují jim nástroje pro analýzu dat a monitorují datové balíčky, které protékají přes Německo".

Německá zpravodajská služba Bundesnachrichtendienst (BND) v Pullachu, asi 15 km jižně od Mnichova

Partnerství mezi NSA a BND podle deníku Spiegel potvrdil i šéf BND Gerhard Shindler, když se setkal s příslušným výborem německého parlamentu. Výbor odpovědný za kontrašpionáž však popřel, že by měl v současné době informace o tom, že má NSA přístup k datům z Německa. Spiegel také informoval o plánech na využití nové základny ve Wiesbadenu, ve které budou pracovat výhradně američtí občané s bezpečností prověrkou.

Brazílie a Austrálie pod dohledem NSA

Dalším důležitým článkem do řetězu informací o činnosti NSA po světě jsou informace Edwarda Snowdena uveřejněné v nedělním čísle významného brazilského deníku O Globo. Uvádějí, že Američané za posledních deset let uložili a sledovali 2,3 miliardy e-mailů a hovorů v Brazílii.

Británie a NSA

Na článku se podílel také Glenn Greenwald, reportér britského Guardianu, který jako první uveřejnil tajné dokumenty o Operaci PRISM na začátku června a později se Snowdenovým souhlasem odhalil jeho identitu.

Na základě článku v O Globo vyšly najevo i informace o spolupráci Austrálie a USA na monitorování internetové komunikace, jak informoval australský server The Age. Uvádí příklady operací, které NSA ve spolupráci s místními vládními organizacemi údajně realizuje na společných základnách.

Tajná základna u Pine Gap ve střední Austrálii, na které s Austrálií spolupracují USA. Byla založena už na začátku studené války v roce 1953, v roce 2001 ji prezident Bush označil jako důležitou složku protiraketového systému.

Celosvětové sledování v režii NSA

Případ Snowden

"Je mnohem více zemí (než jen Brazílie a Austrálie), které jsou předmětem stejného sledování ze strany NSA," říká Greenwald, který má díky spolupráci s Edwardem Snowdenem přístup k zatím nezveřejněným dokumentům. "Ve skutečnosti je seznam zemí, které se šmírování aktivně neúčastní, kratší, než seznam těch, které s NSA spolupracují."

Program NSA, který se zaměřuje na odposlech ne-nepřátelských národů, se jmenuje FAIRVIEW (lze přeložit jako "férový pohled"). Podle Greenwalda uzavřela NSA partnerství s významnou americkou telekomunikační společností (zatím není jasné, se kterou, pozn. red.) a přes ni získává další partnery v různých zemích.

Podle Greenwalda jsou nově odhalené dokumenty ukázkou toho, že USA budují ohromnou a provázanou síť, která vede k celosvětovému sledování komunikace. "Narušuje to, nebo dokonce znemožňuje používat internet a mít při tom jakékoli zbytky soukromí nebo bezpečí," píše Greenwald v komentáři pro The Guardian. "Dovoluje to spojencům USA - a to včetně těch agresivně autoritativních - profitovat z neomezeného šmírování jejich vlastních občanů. A vysílá to zásadní signál do světa: zatímco soukromí Američanů si (USA) váží zcela minimálně, soukromí kohokoli jiného na planetě si neváží vůbec."