Microsoft nechal NSA špehovat vše. Skype, e-maily i SkyDrive

  11:30aktualizováno  11:30
Microsoft umožnil špehovat komunikaci svých klientů služeb Skype, Outlook.com (Hotmail.com) a SkyDrive. Agentům NSA totiž v rámci těchto služeb povolil obcházet šifrování obsahu kdykoliv i bez zvláštního povolení. Uvedl to list The Guardian.

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa. | foto: Profimedia.cz

Britský deník The Guardian pokračuje v odhalování informací o NSA (Národní bezpečnostní agentura), které získal od Edwarda Snowdena, jenž celou aféru odstartoval. Dokumenty, které má list k dispozici, ale které nezveřejnil, prý dokazují, že Skype spolupracoval s agenty špionážní agentury NSA už od roku 2010 (více zde).

Teprve Microsoft však umožnil špehovatelům, aby zcela volně sledovali nejen hovory, ale i videohovory a chat. Od 14. července 2012 tak měli mít přístup i k videu, zatímco do té doby získávali z videochatů jen zvuk. Jak Skype, tak Microsoft pochopitelně podobná nařčení již v minulosti oficiálně odmítal. "Snowdenovy dokumenty" však zřejmě dokazují opak.

Navíc z nich vyplývá, že NSA nemusela mít pro každý požadavek k přístupu do soukromé komunikace speciální povolení. Jinými slovy, měla od Microsoftu povolen volný přístup kamkoliv. To ostatně potvrzuje předchozí informace o rozhodnutí speciálního soudu, který dal NSA do ruky prostřednictvím programu PRISM možnost hromadného přístupu ke komunikaci cizích státních příslušníků. 

Operace PRISM

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa.

Více v našich článcích.

Z dokumentů prý přitom není zřejmé, zda takto NSA sledovala veškerou komunikaci přes Skype a e-mailové služby spravované Microsoftem (Hotmail, Live, a Outlook.com), nebo tuto možnost využívala jen v konkrétních případech, kdy měla na některou osobu podezření.

Spokojenost NSA

Agenti si v získaných materiálech pochvalují kvalitu odposlechů Skype hovorů. "Zpětná vazba ukázala, že shromážděné Skype hovory byly velmi jasné a metadata vypadala kompletní," píše se prý v dokumentech.

Microsoft získal Skype v roce 2011, ale služba údajně spolupracovala s federálními úřady už před tímto prodejem. Avšak až v červenci loňského roku, devět měsíců poté, co byl Skype koupen Microsoftem, se NSA pochlubila, že nový nástroj od Microsoftu pomohl ztrojnásobit množství odposlouchávaných Skype videochatů.

"Microsoft pomohl NSA obejít šifrování aby vyvrátil obavy, že agentura nebude schopna špehovat webový chat na novém portálu Outlook.com," píše dále Gaurdian. Již dříve přitom měla firma dát NSA přístup k rozšifrované komunikaci přes e-mail. Řešila také s agenty potenciální problémy s funkcí v Outlook.com, která umožňuje uživatelům vytvářet e-mailové aliasy.

Od začátku roku 2013 měl Microsoft spolupracovat s FBI v rámci programu PRISM také na zajištění přístupu agentů k datům na úložišti SkyDrive. To přitom využívá na čtvrt miliardy uživatelů po celém světě. Opět se tak má dít bez toho, aby NSA musela v jednotlivých případech žádat o povolení.

Microsoft na aktuální obvinění reagoval pro Guardian zprávou, ve které se ohrazuje, že by někomu vystavil bianco šek na přístup k datům uživatelů a řídí se pouze legálními požadavky úřadů. Z toho však nevyplývá, že by podobný přístup nemohl být umožněn právě na základě PRISM, který hromadný způsob sledování uživatelů bez individuální kontroly legalizuje. 

Edward Snowden vysvětluje, proč pouští informace na veřejnost:

 

Nejčtenější

Soukromá kosmická loď pro lety s posádkou při zkoušce vybuchla

Elon Musk a vpravo záběr z jediného zatím dostupného neoficiálního videa, které...

Firma SpaceX během testů únikových raketových motorů přišla o jeden exemplář lodě Crew Dragon. Stroj, který za sebou...

„Převrat“ od Nikoly Tesly, který se v praxi nikdy neujal

Dobový snímek prototypu Teslovy turíbny s odhalenými disky rotoru.

Když se Nikoly Tesly na konci jeho života ptali, co považuje za svůj největší vynález, označil za něj údajně svou...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné výmluvy. Vyzkoušejte si, co o vás prozradí vaše klávesnice

Prediktivní klávesnici se učí, kdo jste a co píšete

Klávesnici na mobilním telefonu používáme každý den. Většina z nich se postupně učí, aby mohly lépe předvídat, jaké...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Další z rubriky

Aplikace pomůže s plánováním svatby, jiná pošle soubory

Tablet pro práci zábavu

Společnost Mozilla stojí za internetovým prohlížečem Firefox, ale umožní i poslat foto nebo uložit hesla. Vyzkoušet...

Microsoft zařízl svůj knižní obchod, lidem zmizí i zakoupené tituly

Microsoft končí s prodejem a půjčováním knih

Z obchodu Microsoft Store zmizí kategorie elektronických knih. Nové tituly již koupit nejdou, ty zakoupené bude možné...

Tipy na zajímavé weby: s vybranými úřady lze komunikovat digitálně

Ilustrační foto - digitalizace

Stát postupně zapojuje nové služby do Portálu občana. Díky tomu si můžete vyřídit některé úřední povinnosti z domova....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz