Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Biatlonové trable. Pomohl by k lepším výsledkům psycholog?

  10:59
Ruhpolding (Od našeho zpravodaje) - Jako kdyby existovaly dvě Lucie Charvátové. Jako kdyby jedna z nich jezdila v této sezoně individuální závody a ta druhá štafetové. Zatímco v týmových kláních se česká biatlonistka dlouhodobě trápí, v těch individuálních během tohoto ročníku dokáže podávat i slušné výkony.
Oproti individuálním závodům se biatlonistka Lucie Charvátová pravidelně trápí ve štafetách. Potvrdilo se to také o víkendu při Světovém poháru v Ruhpoldingu.

Oproti individuálním závodům se biatlonistka Lucie Charvátová pravidelně trápí ve štafetách. Potvrdilo se to také o víkendu při Světovém poháru v Ruhpoldingu. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

I minulý víkend to v Ruhpoldingu ukázal, 15. a 30. místo v individuálních startech a dvě trestná kola ve štafetě. V té je vůbec její bilance děsivá. Charvátová ve své kariéře zatím nastoupila ke čtrnácti štafetovým závodům. Ve třinácti z nich musela na trestné kolo. A někdy ne pouze na jedno…

Zatímco v individuálních závodech už během této zimy posbírala víc bodů než za tři poslední sezony a její úspěšnost střelby se pohybuje kolem 80 procent, ve štafetě je to jen kolem 60 procent. A to už není náhoda.

„Nedá se s tím nic dělat. Doufám, že to byla moje poslední štafeta, protože já už na to fakt nemám,“ soukala ze sebe v pátek v Ruhpoldingu po dvou trestných kolech.

Utíkání před problémem však není podle českého trenérského týmu řešením. I proto s Charvátovou v pátek vedl dlouhou debatu kouč Egil Gjelland.

„Před štafetou se nemůže schovat, to v žádném případě. Musí být k sobě upřímná, říct si, že to nezvládla, a nehledat výmluvy, omluvy – to ničemu nepomůže. Musí se pídit po tom, jak situaci zlepšit, pracovat na tom, a ne utíkat. To je jediná cesta. Nemůže říkat, že už štafetu nechce jet, že v ní má takovou a takovou historii, to je bláznivé,“ říká Nor.

Lucie Charvátová během stíhacího závodu v Ruhpoldingu.
Lucie Charvátová v cíli hromadného závodu v Annecy

V tomhle pohledu se shoduje i s šéftrenérem české reprezentace Ondřejem Rybářem. „Je to její zaměstnání. Pochopitelně nemůžete přehlížet něco, co se nepovede, ale Lucie se z toho musí poučit. Vždyť v individuálních závodech to dokáže a tady to není nic jiného, jen tomu musí přizpůsobit myšlení, to je základ,“ myslí si Rybář.

Ano, myšlení. Právě o tom to je. Charvátová v tom pochopitelně není z českého týmu sama. Podobný problém se střelbou má dlouhodobě i Adam Václavík. Dvakrát za sebou šel na trestné kolo ve štafetě nyní i Jakub Štvrtecký. A za potíže Veroniky Vítkové možná z určitých procent rovněž může hlava.

Ani Markéta Davidová se nemůže pyšnit zrovna stabilitou při manipulaci se zbraní, zvlášť v novém roce. „Ale to je do jisté míry dáno i jejím nachlazením v průběhu Vánoc. I proto teď její forma byla kolísavá,“ říká Rybář.

Takže zpátky k hlavě biatlonistů. Nepomohl by týmu psycholog?

Phelps, Jordan i Neunerová

Při tréninku naběhají stovky kilometrů a vystřelí tisíce ran, jenže to je pořád málo. Soupeři přece dělají totéž. K úspěchům v dnešní době vedou detaily. Třeba právě i psycholog. Právě on je často klíčem k úspěchu v současném, mnohem vyrovnanějším sportu. Proto jeho služeb využívají největší špičky napříč obory.

Charvátová: Všechno špatně. Doufám, že to byla moje poslední štafeta

Třeba nejúspěšnější olympionik historie Michael Phelps. „Právě psycholog ho posunul k samotným hranicím jeho těla,“ myslí si Matt Cunliffe, jeden z předních sportovních psychologů. „Ten mu doporučil, aby před každým závodem měl sluchátka na uších, poslouchal hudbu a nevnímal nic jiného. Jen tak se dokázal stoprocentně soustředit na svůj výkon.“

Na psychologa se obracel také legendární quarterback Tom Brady nebo nejlepší basketbalista historie Michael Jordan. Byl to on, kdo tvrdil, že z 80 procent za všechny jeho úspěchy může dobře nastavená hlava. A s tím mu pomáhal George Mumford, který se poté staral též o Kobeho Bryanta, další ikonu košíkové.

Německá biatlonistka Magdalena Neunerová spolupracovala s psychologem

Ani v biatlonu není mentální kouč žádným zjevením. Trojnásobná olympijská medailistka Magdalena Neunerová přiznala, že před olympiádou ve Vancouveru, kdy na ni byla upřena pozornost celého Německa, začala pracovat s psychologem.

Není se co divit. Zkombinovat vysokou fyzickou intenzitu s totálním emočním klidem na střelnici vyžaduje naprosto čistou hlavu. „A v tomhle je i kouzlo biatlonu. Práce s hlavou je strašně důležitá a velmi mě baví,“ říká Michal Krčmář.

„V tuhle chvíli si nemyslím, že psychologickou pomoc potřebujeme.“

Egil Gjelland, hlavní trenér žen

Úspěch je ve sportu často otázkou hlavy, zvlášť v čím dál vyrovnanějším biatlonovém startovním poli. Proto má kanadský biatlonový tým mentálního kouče. Proto ho mají i Američané. Proto s ním po návratu z mateřské pracovala Francouzka Marie Dorinová-Habertová a loni třeba i její hvězdný krajan Martin Fourcade.

„Rozhodně není slabinou využívat psychologa, naopak. Když jsem byl v Norsku, měli jsme tři nebo čtyři psychology. Určitě je to jedna z cest, jak zlepšit trénink. Ale u nás to v tuto chvíli podle mě není téma,“ říká přesto Gjelland.

V minulosti k psychologovi půl roku docházela Veronika Vítková. A byť jí nejprve pomohl a výsledkově se zlepšila, nakonec od něj ustoupila. Ne každý je na podobnou pomoc nastavený.

Michal Krčmář na trati stíhacího závodu v Ruhpoldingu.
Michal Šlesingr vybíhá ze střelnice během štafety v Ruhpoldingu.

Dívat se dopředu

I Charvátová kdysi s psychologem pracovala. Bylo to v době, kdy se z běžkyně na lyžích stávala plnohodnotnou biatlonistkou, ale ani ona u něj dlouho nevydržela.

„Jsem zastáncem toho, že psycholog pomůže, ale pomůže tomu, kdo umí pracovat se svou hlavou. A s tímhle se musíte trochu narodit – umět pracovat se svým nastavením. Pokud to nemáte v sobě, nevěřím, že se to dá naučit. Když se s tím člověk trochu pere, psycholog mu nepomůže,“ tvrdí Krčmář.

Podle něj se sportovec musí psychologovi naprosto otevřít, musí mu stoprocentně věřit, s čímž mnozí spíše introvertní sportovci mají problém. „Já ten problém nemám. Někdo se ale hůř otevírá a s ním se i hůř pracuje po stránce psychické,“ vysvětluje Krčmář.

Lucie Charvátová během stíhacího závodu v Ruhpoldingu.

„Každý sportovec musí cítit na sobě, co mu pomůže a co ne. Proto si nedovolím říct, jestli by nám to jako týmu pomohlo, nebo ne.“

Třeba Michal Šlesingr je ve vztahu k mentálním koučům skeptičtější, stejně jako Charvátová. Jak sama říká, je víc technicko-matematicky zaměřená. Co si nespočítá, to pro ni nefunguje.

„Já jsem člověk trochu zabedněný, tvrdohlavý a stojící si za svým názorem. Psychologie je pro mě něco jako magie – nezhmotněná, a proto na mě nezabírá. Potřebuju mít buď přesně naplánováno, co mám dělat, nebo si sama stavět a počítat,“ říká budoucí paní inženýrka.

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

Možná i proto zatím český biatlon psychologickou pomoc odmítá. „V tuhle chvíli si nemyslím, že ji potřebujeme. Potřebujeme hlavně klid na práci,“ říká Gjelland.

Podle něj i Rybáře to v prvé řadě není o mentálních koučích, psycholozích, ale o samotném závodníkovi, který musí chtít sám něco změnit.

Přemýšlení o minulosti, o chybách, které se staly, není podle něj ta správná cesta. „Historii nezměníte, proto se musíte neustále dívat dopředu a říkat si, že tohle umíte a tohle umíte. To je jediná cesta,“ tvrdí Gjelland.

Naučí se to i Češi?

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Výsledky MS v hokeji 2024: Pražské zlato, po 14 letech jsou Češi mistry

10. května 2024,  aktualizováno  26.5 23:17

Aktualizujeme Opět po devíti letech klání mistrovství světa pohostila Praha a Ostrava. Čeští hokejisté zakusili v...

Švýcarsko - Česko 0:2. Pastrňák utnul domácí čekání, hokejisté slaví 13. zlato

26. května 2024  8:49,  aktualizováno  23:43

Takřka čtyřicet let vyhlížel takový zážitek. V poslední květnovou neděli se hokejem poblázněný...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Švédsko - Česko 3:7. Národní tým je ve finále MS, má jistou medaili

24. května 2024  8:25,  aktualizováno  25.5 17:20

Na tento okamžik čekali čeští hokejisté čtrnáct let. Národní tým slaví postup do finále mistrovství...

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Oslabení před finále. Dodatečná stopka pro Ruttu, Krejčík musel do nemocnice

25. května 2024  22:15,  aktualizováno  22:50

Národní tým se ve finále domácího mistrovství světa bude muset obejít bez Jana Rutty. Český obránce...

Rangers v prodloužení ovládli přestřelku na ledě Floridy

27. května 2024,  aktualizováno  1:04

Souběžně s finále hokejového MS v Praze v zámoří pokračovaly boje o Stanley Cup. Ve třetí partii...

Signál, dělovka a gól. Hrdina Pastrňák rozhodl o zlatu: Jsem neskutečně pyšný

27. května 2024

Jeho příjezd vyvolal podobné reakce jako před dvěma lety. Pasta zachránce! Taková ofenzivní hvězda...

O tomhle jsem snil! Šťastný Zacha po zlatu: Přidali jsme se ke skvělému týmu

27. května 2024

Někteří hráči se o titul mistra snaží celou kariéru. A spousta z nich se nikdy nedočká. Pavlu...

Oslavy mistrů. Promočený Rulík, prezident Pavel děkuje za „nové Nagano“

26. května 2024  23:51,  aktualizováno  27.5

Po ledové ploše O2 arény se radostně prohánějí zlatí hokejoví šampioni, Češi poprvé od roku 2010...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...