Historická mise pod koši. Co čekat, až Češi vyzvou nástupce Dream Teamu

LeBron James. Kdo by si proti němu nechtěl zahrát | foto: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY SportsReuters

18 2019
Některé představy se i pro profesionální sportovce zdají až příliš odvážné. Hrát fotbalové finále na Maracaná? Bojovat o hokejové olympijské zlato s Kanadou? Vyzvat nástupce Dream Teamu? Šance bývají mizivé pro mnoho a mnoho generací. Ale českým basketbalistům se sen zhmotnil.

„Najednou je to realita. Tento zápas zvedá laťku celého mistrovství světa ještě výš,“ zírá reprezentant Vojtěch Hruban a kapitán Pavel Pumprla dodává: „Bude na nás upjatá velká pozornost. Vzhledem k tomu, co to všechno může znamenat pro český basket, jen dobře.“

Basketbalisté se dotknou hvězd. Na MS je čekají USA, Turecko a Japonsko

V jednom z největších měst planety se uskuteční jedna z největších událostí českého sportovního roku 2019: Česko si v Šanghaji při své premiérové účasti na světovém šampionátu zahraje proti americkým hvězdám NBA.

Aby toho nebylo málo, hned na úvod skupiny!

Duel je naplánován na 1. září. Amerika takový mančaft naposledy poslala na olympiádu v Riu, proto lze čekat mánii publika, tlačící se novináře, nálet na každou z 18 tisíc vstupenek do šanghajské arény.

„Nebude to zážitek jen pro nás, ale pro všechny diváky,“ nezastírá Pumprla. Protože za půl roku se uskuteční cosi výjimečného.

Áčko? Béčko? To je jedno

Vzpomeňte si na radost fotbalistů, že je brzy čeká přátelák s Brazílií. Vynásobte si ji faktem, že by borce v ikonické kanárkové barvě potkali na velkém turnaji - a okořeňte představou, že by to pro český národní tým zároveň byla velká mezinárodní premiéra. „Spoustě z nás se splní dětské sny,“ uznává Pumprla.

Češi by ve skupině E teoreticky měli porazit Japonsko a na závěr si to s Tureckem rozdat v přímé bitvě o postup. Všemu ale bude předcházet grandiózní úvod proti USA.

Když se v roce 1992 rozhodla NBA vyslat své hvězdy do Barcelony, zrodila se legenda. Dream Team, mužstvo snů: Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird a spousta jiných es… Soupeře rozkládali na atomy a ti nemysleli na výhry, ale spíš na autogramy. Jedenáct z dvanácti členů týmu skončilo v Síni slávy!

Členové nejslavnějšího družstva historie - amerického Dream Teamu z olympijských her v Barceloně 1992. Osmnáct let nato byl tento tým uveden do basketbalové Síně slávy.

Členové nejslavnějšího družstva historie - amerického Dream Teamu z olympijských her v Barceloně 1992. Osmnáct let nato byl tento tým uveden do basketbalové Síně slávy.

Byla to neopakovatelná, unikátní věc. Americká dominance v mezinárodním basketbalu ovšem i přes pár dílčích zaškobrtnutí trvá.

Hry v Pekingu 2008, v Londýně 2012 a v Riu 2016. Světové šampionáty 2010 a 2014. Pokaždé zlato pro USA! Nástupci Dream Teamu na těchto turnajích navíc ani jednou neprohráli. Prakticky v každém etablovaném sportu je v dnešní době de facto nemožné, aby pět vrcholných akcí pro nejlepší ovládla jediná země, a ještě s bilancí 42-0.

Jenže NBA ční nad zbytkem světa jako basketbalový Everest. Jen čtyři Češi si ligu zahráli. Momentálně v ní srdnatě zápolí Tomáš Satoranský, eso národního týmu. Ale…

Dream Team a ti druzí

Hráči NBA se představili na sedmi olympiádách (1992-2016) a na pěti mistrovstvích světa (1994, 2002, 2006, 2010, 2014). Z památných celků vybíráme tři výjimečné.

Pravý Dream Team z Barcelony
Pravděpodobně nejlepší kolektiv dějin sportu. Jordan a spol. v roce 1992 zařídili neopakovatelný vstup basketbalových bohů mezi prostý lid. Ve skupině vítězily USA průměrně téměř o 46 bodů, finále s velmi silnými Chorvaty zvládly o 32 bodů. Oslava sportu, zrození legendy.

Redeem Team z Pekingu 2008
Bronz z Atén 2004 byl fackou přímo do tváře, a tak na další olympiádu zamířil „Tým vykupitelů“. Kádr plný hvězd - LeBron James, Kobe Bryant, Carmelo Anthony, Dwyane Wade - se postaral o to, aby se basketbal znovu proměnil v americké území. Finále proti Španělsku (118:107) vrátilo zemi hrdost.

Model univerzálních vojáků
Příklad z posledního ze světových šampionátů. Ve Španělsku 2014 bylo unikátní, že mezi 50 statisticky nejlepších borců (Top 10 v bodech, doskocích, asistencích, blocích, ziscích) pronikli jen tři Američané! Jenže dohromady tvořili tým - každý, kdo nastoupil i na chvíli, zaválel. Srbsko prohrálo finále o 37 bodů. Podobně vyrovnaný kádr může vzniknout i letos.

„Kdyby proti nám bylo dvanáct takových jako Saty, tak by se to ještě dalo,“ usměje se Pumprla. „Myslím, že ho neurazím tím, když řeknu, že pořád nepatří do nejlepší dvacítky NBA, že to pořád není hráč All-Star kalibru. A tady vyvstává problém. Když si v hlavě projedete jejich nominaci, v pohodě složí áčko i béčko. Asi se zase relativně velké množství hráčů omluví, ale pro ně to nic neznamená. Je jim vlastně úplně jedno, kdo přijede.“

Jak obelstít obra

Trenérem týmu bude Gregg Popovich, nejuznávanější šéf střídačky v NBA a majitel pěti titulů se San Antonio Spurs. Jeho asistentem Steve Kerr, který aktuálně řídí dynastii Golden State Warriors. Mezi 35 borci na výběr jsou LeBron James, Kevin Durant, Stephen Curry, Anthony Davis a další a další.

Třeba univerzální vousáč James Harden, který v sezoně boří rekordy s až neuvěřitelnou lehkostí, již vyhlásil: „Chci být u toho.“

Do hry vstoupí zdravotní i strategické důvody. Jak daleko kdo dojde v play off? Komu bude končit smlouva? Ale kádr by měl být nabitý i tak. Čína je obrovský a pro NBA nesmírně důležitý trh, Team USA se bude chtít předvést i kvůli potenciálním miliardám dolarů ve vzduchu. Taky se bude bojovat o olympijské Tokio a kdo uspěje na světovém šampionátu, bude mít blíž k letním hrám 2020.

A to je lákadlo i pro nejlepší z nejlepších. I sám LeBron James by po absenci v Riu do Japonska rád jel.

„Slyšet před zápasem národní hymnu a vidět v hledišti americké vlajky, to je neuvěřitelná čest. Extrémně mimořádná věc,“ pronesl legendární Kobe Bryant.

Právě on rozlosoval skupiny a zařídil, že takto namotivované partě osobností budou čelit Češi.

Kobe Bryant při slavnostním losování mistrovství světa basketbalistů v Číně.

Kobe Bryant při slavnostním losování mistrovství světa basketbalistů v Číně.

I kouč Španělska, tedy ryzího basketbalového obra, po prohraném semifinále v Riu tvrdil: „Bylo to podobné, jako když se na klubové úrovni střetnete s někým, kdo má padesátinásobně větší rozpočet.“

Až tak jsou Američané silní pro elitu. Na poslední olympiádě v premiéře rozsekali Čínu 119:62, a to sundali nohu z plynu hodně brzy. Finové na minulém MS prohráli druhou čtvrtinu 2:29! Ano, může přijít velký sportovní masakr.

„Asi nemůžeme být tak naivní, abychom si na ně věřili,“ uznává Pumprla. „Ale před deseti lety jsme spadli do divize B, hrávali proti Švýcarsku a Kypru - a teď řeším, jestli budu bránit LeBrona Jamese, nebo někoho jiného. Už teď se těším.“

A to na zážitek z kategorie neopakovatelných.

Bohové vs. pozemšťani. Jen se o hvězdné nebe nespálit

Hemžili se tu Brazilci i olympijští turisté. Někdo se fotil s Atlantikem, jiný si ve slunečný den dopřával brzké pivo, další skupovali suvenýry. Mezi basketbalové bohy však nesměl nikdo. Olympijská vesnice? Ale prosím vás, to snad nemyslíte vážně! Američtí basketbalisté se (spolu s basketbalistkami) při hrách 2016 ubytovali na luxusní obří výletní lodi Silversea’s Silver Cloud. Pěkně daleko ode všech, obehnáni perimetrem plotů a bodyguardů. Jak symbolické. Opravdu nepatří mezi běžný sportovní lid.

V časech, kdy už se ledajaký zážitek omrzel, jsou tohle mimořádné chvíle. Vzduch praská nejen napětím, ale i nervozitou. Když jsem seděl na tribuně v Londýně, policisté s detektory kovů šmejdili i pod novinářskými stolky - a nejen proto, že se přišla podívat tehdejší americká první dáma Michelle Obamová. Za čtyři roky v Brazílii zase některé fanynky propadaly mánii jako v časech Beatles. Pokaždé za to mohli tihle habáni v teniskách, basketbaloví miliardáři, kouzelníci s míčem.

Team USA = elitní značka.

Silver Cloud. Domov obou amerických basketbalových výběrů pro Rio.
Hlavu za míčem úspěšně schoval americký basketbalisty Carmelo Anthony.
Pro potěšení svoje i diváků smečuje americký basketbalista DeMar DeRozan.
DOBŘE, KÁMO. Američtí basketbalisté se radují z povedeného momentu ve finále

Američtí basketbalisté na olympijských hrách v Riu.

Zatím není jisté, zda Američanům v čínské Šanghaji bude stačit „jen“ některý z místních hyperluxusních hotelů, nebo zase utečou raději až na vody Jang-c’-ťiangu.

Asie či Jižní Amerika, Atlantický oceán či Východočínské moře, to je fuk. Pozdvižení, jež tento sportovní cirkus vyvolává, je univerzální.

Čína ho může klidně navýšit: třeba Roger Federer si právě v Šanghaji neustále pochvaluje, jak velká je láska lidu velké země. A co teprve když dorazí LeBron James!

Doprostřed do této vřavy vpadne národní tým ze země, která se těší na svoje první mistrovství světa. Příběh o tom, jak se chlapci hrající českou ligu třeba za Nymburk postaví ikonám NBA, je dobrý už teď. Zároveň zavání tím, že dotknout se nebe může přivodit těžké sportovní spáleniny, tyhle hvězdy žhnou až moc.

„Snad mi nezkazí moji celoživotní image obranáře,“ usmívá se český kapitán Pavel Pumprla. Čtete v tom nadšení, natěšenost i obavy. Jednu emoci za druhou - jiskření před svátkem začalo hned po losu.

A zda může pozemšťan přemoci nadlidskou sílu? V mýtech a bájích se to stává, na hřišti v tomto případě půjde především o čest. Vzhledem k tomu, jak odlišné váhy se v Šanghaji 1. září střetnou, bude jakákoli čestná porážka vlastně velkým českým vítězstvím.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Další z rubriky

Dočkají se Češky? Startuje přípravný turnaj O cenu města Trutnova

Karolína Šotolová (v červeném) z Hradce Králové pod tlakem trutnovské obrany.

Basketbalistky Hradce Králové a Trutnova čeká od čtvrtka do neděle tradiční turnaj O cenu města Trutnova, hrát se bude...

Čínské cestování? Nápor na psychiku, soudí basketbalový hrdina Šiřina

Český rozehrávač Jakub Šiřina

Jaromír Bohačík, Lukáš Palyza, Pavel Pumprla, Jakub Šiřina a trenér Petr Czudek patří k basketbalovým hrdinům, kteří se...

Dallas chystá novinku. Jeho hřiště budou zdobit Nowitzkého siluety

Dirk Nowitzki po posledním domácím utkání za Dallas.

Dirk Nowitzki se po skončení kariéry v NBA dočká nezvyklé pocty od svého klubu Dallas Mavericks. Dlouholeté působení...

Satoranský? Srdce mužstva, řekl trenér basketbalistů v Rozstřelu

Trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg v diskusním pořadu Rozstřel. (17....

Český basketbalový tým dovedl k šestému místu na mistrovství světa v Číně. Senzační úspěch izraelský trenér v českých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz