Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Když přijdu o hlas, pomůže mi kryokomora, říká Stanislava Jachnická

  0:02aktualizováno  0:02
Stanislava Jachnická (54) hraje v divadlech či v populárním seriálu Ulice, ale diváci znají spíš její hlas. To je osud úspěšných dabérů. V létě se ale díky divadlu proměnila v matku slavné mecenášky umění Medy Mládkové. „Je to drobná osůbka s velkým elánem. Jsem na ni hrdá,“ řekla týdeníku 5plus2.

Stanislava Jachnická | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Několik měsíců zářila Stanislava Jachnická v alternaci s Danou Batulkovou v roli matky sběratelky umění Medy Mládkové, mecenášky, která ani po desítkách let v exilu neztratila zájem a touhu po rodné vlasti. „Myslím, že dnešní mladí lidé nemají ten silný vlastenecký pocit. Jeden známý mi řekl, že se cítí být spíš než Čechem kosmopolitou,“ říká Stanislava Jachnická.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Máte za sebou derniéru hry Meda, kde jste ztvárnila matku slavné české mecenášky Medy Mládkové. Jak se díváte na ženu, která Česku odkázala svou vzácnou sbírku umění?
Sleduji ji s velkou radostí, protože díky tomu teď můžeme obdivovat ucelenou sbírku děl českých autorů, kteří nebyli podporováni komunistickým režimem a u kterých ona cítila potenciál a koupila je. Jsem hrdá na paní Medu, drobnou osůbku s velkým elánem. Češku, která dokázala dát dohromady tak velkou sbírku, na kterou se teď do Prahy jezdí dívat lidé z celého světa.

Medu Mládkovou a její život i osobnost jste jistě během hry poznala. Jaký má podle vás tato dáma coby stoletá vlastenka vztah k Česku.
Paní Meda si v exilu v sobě udržovala velké vlastenectví a touhu po domově. Obklopovala se českým uměním. Do svého bytu ve Washingtonu zvala české umělce. Nejen výtvarníky, ale i spisovatele, novináře. Založila nakladatelství Edition Sokolová (podle rodného příjmení Medy Mládkové – pozn. red.), kde vydala například sbírku Toyen, básně Ivana Blatného. Nevynechala žádnou příležitost, aby mohla ve světě svou rodnou zemi a české umělce představit. 

Myslím, že dnešní mladí lidé nemají ten silný vlastenecký pocit. Jeden známý mi řekl, že se cítí být spíš než Čechem kosmopolitou. A co dnešní lidé už nemají a paní Mládková ano? Například noblesu a étos první republiky.

Co vy a umění, tedy kromě herectví?
Ráda si zajdu na operu, na výstavu nebo na balet. Dříve jsem se aktivně věnovala výrazovému tanci. Tančila jsem ve Vysokoškolském uměleckém souboru UK. A různé formy tance mě v rekreační formě provázejí dodnes.

Stanislavu Jachnickou je možné aktuálně vidět v divadle Mana, v psychologické hře Ta třetí, která vznikla podle románu spisovatele Jaroslava Havlíčka, autora legendárních Petrolejových lamp. Drama odherávající se za první republiky ukazuje muže, který volí mezi dvěma ženami, mladší a starší.

"Aktuálnost hry jsem samozřejmě při zkouškách hodně rozebírali. A jisté paralely s dnešními mladými muži tzv. singlisty, kteří využívají mama hotel by se určitě našla. Navíc, lidská povaha se moc nemění. A to, že má člověk dobové oblečení, ale chová se zbaběle, není schopen se v zásadních věcech správně rozhodnout a tím ublíží všem lidem kolem sebe. neznamená, že to není stejné i v dnešní době. Navíc vztah muž a dvě ženy, z toho jedna výrazně mladší než je onen muž je opravdu nadčasové," říká Stanislava Jachnická, která se představí v jedné z hlavních rolí. "Pár lidí mi řeklo, že mají ve svém okolí nebo i životě někoho, kdo takovéto vztahové dilema řešil, a že je velmi překvapilo vyřešení této situace v naší hře. Jinak si lidé pochvalovali atmosféru představení, která je vtáhla do 30 let minulého století," dodává herečka. 

Známá jste ale hlavně díky svému krásnému hlasu, který propůjčujete dabingu. Jak často dnes dabujete?
Dabuji tak dvakrát do týdne. Poslední velká role byla v seriálu Drápy na HBO. Dabovala jsem korpulentní sexy černošku, majitelku nehtového studia, které se nedaří žít pokojný život, protože se vlivem různých okolností vždy spojí s nějakým zločinem. Je to natočeno s nadhledem a humorem, takže i práce na tom byla zábavná. 

Musí dabérka nějak pečovat o svůj hlas podobně jako třeba zpěvačka?
Musíte si dávat pozor na nachlazení, překřiknutí. 

Prý vám v tomto ohledu pomáhá kryokomora.
Pomáhá. Při překrvených hlasivkách nebo při náznaku virózy dám tři návštěvy a vše je v pořádku. 

Před několika lety se řešila krize českého dabingu. Herci dostávali špatně zaplaceno, šlo o to rychle film nadabovat. Kdysi prý bylo nějaké studio dokonce schopno namluvit film někde „ve sklepě“ komplet za tři tisíce korun. Co si o tom myslíte?
Za tři tisíce si to možná v dřívějších dobách sám nadaboval, ozvučil i narežíroval majitel videopůjčovny. Dneska nadabování filmu podléhá přísnějším kritériím. Na velké role se dělají castingy. A než jde film či seriál do vysílání, tak ho pro většinu kanálů či televizí zhlédne komise, která ho zkontroluje a občas i vrátí k předabování některých pasáží.

Pamatujete si svou první dabingovou roli?
Začínala jsem na DAMU, kde jsme měli dabingový kurz s paní Olgou Walló. Dabovala jsem poloutonulou dívku, která vzdychala, plivala vodu a řekla: „Děkuji.“

Herci dříve měli při práci v dabingu více času na přípravu, mohli si dopředu přečíst texty. Je to velký rozdíl oproti dnešku?
Záleží na přístupu. Já třeba přijdu do studia, a protože už nějaký ten pátek dabuji, tak nepotřebuji text předem. Zběžně ho prohlédnu až těsně před natáčením, přečtu si nahlas obtížná slova jako třeba názvy německých ulic a poté, co mi režisér řekne stručný obsah filmu a charakter mojí postavy, jsem schopná bez větší přípravy dabovat. 

Fotogalerie

Ale nebylo to tak vždycky. V začátcích jsem chodila do studia dřív a vždy si roli přečetla a podtrhala předem. I dnes, pokud jde o těžký film, je možné si nechat poslat text předem a připravit se na dabing doma. V některých studiích se ale čte text z obrazovky nebo z notebooku.

Nevím, zda se mohu ptát, ale zajímá mě, jakou odměnu dostane herec dabér za to, že namluví jeden díl seriálu?Co nejhoršího se vám ve spojení s dabingem přihodilo?
Pro mě je absolutně nejhorší, když přijdu o hlas. Vždycky doufám, že mikrofon bude milosrdný a něco ze mě zachytí, ale to nevyjde pokaždé. A pokud se dabing nedá přehodit na jiný den, protože jde třeba druhý den do vysílání, musí holt za vás někdo zaskočit.

Záleží na mnoha faktorech, od kterých se odměna odvíjí. Hlavní je délka dílu a počet replik, vět. Od 200 do třeba 1500 korun. Pokud dabujete film do kina, tak je odměna vyšší než do televize a je posuzována opět počtem replik.

Stanislava Jachnická

■ Narodila se 18. srpna 1965 v Praze.

■ Vystudovala střední ekonomickou školu a herectví na DAMU.

■ Působila v řadě divadel, ve Východočeském divadle v Pardubicích či v pražských Rokoko, v Řeznické či ABC.

■ Z televize je známá hlavně její postava z nekonečného seriálu Ulice, účinkovala i v Policii Modrava, Atentátu či ve Svatbách v Benátkách.

■ Je vynikající a často obsazovanou dabérkou. Její nejslavnější postavou je poněkud střeštěná Phoebe ze slavného seriálu Přátelé, kterou hrála Lisa Kudrowová.

Vnímáte některé role v dabingu jako prestižnější než jiné?
Samozřejmě, že si vážíte a těšíte se na dabing seriálu, který má světovou popularitu. Já například dodnes nepřestávám být vděčná, že jsem byla obsazena do seriálu Přátelé.

Jak ráda trávíte chvilky volna?
Největší zážitek je pro mne dar času. Hrozně ráda jezdím v létě na chalupu do Lužických hor. Chodím v teplákách, povídám si se sousedy, jezdím na kole, sbírám rybíz nebo nějaké jiné plody a stále mám spoustu času a nikam nespěchám. To je pro mne nejhezčí zážitek.

Věnujete se také sportu.
Ano, před čtyřmi lety jsem začala hrát beach volejbal. Občas chodím běhat, jezdím na kole. Možná mám díky sportu o trochu lepší kondičku, která se mi hodí při představení Tančírna, kde se v rychlém sledu střídají různé taneční styly. 

Také ale ráda cestujete. Míváte v tomto ohledu někdy spontánní nápady?
Napadá mě snad jedině můj spontánní nápad odjet do Santiaga de Compostela. Rozhodla jsem se během pár dní a bez nějakých velkých příprav odjela. No a tam také nemáte nic nalajnovaného a musíte spontánně jednat. Rozmyslet se, jak dlouhé úseky půjdete, kde přespíte a podobně. Tím si prověříte svoje schopnosti a třeba se o sobě i něco dozvíte. 

Můj asi největší zážitek, co se týče divokosti, byla ale dovolená v Peru a Kolumbii. Projeli jsme s manželem a se synem všechna známá místa, jako je Machu Picchu, plošina Nazca, jezero Titicaca, ale největší dobrodružství nás čekalo v kolumbijské džungli. Byli jsme tam týden a bylo to úchvatné.

Třináct let v jedné u(U)lici. Té seriálové a nekonečné

Televizní diváci mají Stanislavu Jachnickou spojenou především se seriálem Ulice, kde sice nepatří k hlavním postavám, ovšem coby Denisa Mastná se v něm objevuje už 13 let. Fanouškové seriálu dokonce přesně vysledovali, že Jachnická do nekonečné série naskočila od 289. dílu, který se vysílal 14. prosince 2006. 

Je představitelkou Denisy Mastné, druhé manželky (nyní už rozvedené) „záporáka“ Radka Mastného. To je typický politický šíbr, jenž se dostal až na pozici starosty městské části, ovšem jeho zákulisní  čachry mu nakonec podrazily nohy a ve funkci musel nedobrovolně skončit.

Stanislava Jachnická v seriálu Ulice (2006)

Stanislava Jachnická v seriálu Ulice 

„Natáčet s Mirkem Hanušem a Vaškem Svobodou dohromady, a nesmát se, tak to je opravdu vysoká škola. Už se muselo několikrát natáčení zastavit a museli jsme se jít půl hodiny uklidňovat, protože hochům přišlo třeba vtipné, že mají kosočtverce na svetru. Takový krásný norský vzor, a kluky to tak odbouralo, že se prostě nedalo točit dál,“ popsala nedávno herečka na webových stránkách televize Nova některé momenty ze zákulisí.

Autor:
  • Nejčtenější

Tady je máte, chlubí se Andrea Pomeje fotkou poprsí po plastice

Andrea Pomeje (31) potěšila fanoušky fotkou, na které se chlubí svým poprsím po reoperaci. Tu absolvovala sedm let po...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Synek se po osmi letech rozvádí. Věřím, že se rozumně domluvíme, říká

Veslař Ondřej Synek (37) a jeho manželka Pavla (36) se opět rozhodli jít od sebe. Po manželské krizi před sedmi lety se...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prachařová má nový vztah a oba tatínky svých dětí pozvala na Vánoce k sobě

Agáta Prachařová (34) se na sociálních sítích pochlubila novým vztahem. Jejím přítelem je realitní makléř Zdeněk Turek...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Už nikdy jsem nechtěla jít před kameru, prozradila Emília Vášáryová

Emília Vášáryová (77) má za divadelní, televizní a filmové role na svém kontě spoustu cen. Herečka prozradila, že byla...

Měl jsem mrtvici a byl jsem několik týdnů v kómatu, prozradil Larry King

Moderátor Larry King (86) promluvil o svých zdravotních potížích. Přiznal, že byl několik týdnů v kómatu poté, co v...

Havlová: Věci spojené s Václavem se často prodávají načerno. Je to žalovatelné

Dagmar Havlová (66) upozornila na skutečnost, že mnohé upomínkové předměty se jménem Václava Havla jsou prodávané...

Favority StarDance jsou Khek Kubařová a Ruml. Vágnerovi sázkaři nevěří

Už v sobotu se rozhodne o tom, kdo se stane desátým králem nebo královnou tanečního parketu. Ve finále jubilejního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz