Doporučujeme

Devět záchranných kuchyňských misí, které spasí vaši pověst i večeři

  • 3
I nejzkušenější kuchař nebo hospodyňka mohou mít svůj špatný den, kdy se nedaří. Ne vždycky je ale nutné odsoudit rodinnou večeři k potupnému konci v záchodové míse, leccos se dá s trochou snahy zachránit. A možná ani nikdo nepozná, že jste chybovali.
Ilustrační snímek.

Připálené jídlo

Nejlepší je udělat všechno pro to, aby k této katastrofě vůbec nedošlo. To znamená hlídat pokrm na sporáku, odmíchávat ode dna a nevařit na příliš vysokou teplotu. Pokud už k tomu dojde, jednejte hlavně rychle.

Okamžitě vložte hrnec do kastrolu nebo dřezu se studenou vodou, tak zabráníte dalšímu připékání. Pak polévku nebo omáčku opatrně přelijte do jiné nádoby, ale něco nechte na dně a hlavně nic neseškrabávejte. Prostě se budete muset s částí pokrmu rozloučit. 

Nakonec ještě pokrm ochutnejte, jestli necítíte spálenou chuť. Pokud ano, některé zdroje doporučují ponořit do polévky nebo omáčky chleba či syrový brambor, aby spálenou chuť absorbovaly, nebo přidat sůl, koření či česnek. Úspěch tohoto konání ovšem není zcela zaručen, v nejhorším případě budete muset výtvor vyhodit a začít znova...  

Ilustrační snímek

Přesolená polévka

Pokud se vám takříkajíc „utrhne ruka“ a osolíte polévku víc, než jste plánovali, můžete udělat dvě věci: pokusit se sůl „vytáhnout“ pomocí babičkovských metod, nebo přidat ingredience a prostě uvařit polévky dvojnásobné množství.

Jaké že jsou ty rady? Říká se, že když v přesolené polévce asi čtvrt hodiny povaříte syrový brambor nebo syrové těstoviny, tak část soli z pokrmu odstraní. Pak je prostě jen vyndáte a vyhodíte. 

Můžete také zkusit sladkou metodu: do polévky opatrně ponoříte lžíci, na kterou jste postavili kostku cukru. Když se začne rozpouštět, rychle lžíci vyndejte. Cukr by měl nadbytek soli pohltit. Tento postup můžete několikrát opakovat. Nebo zkuste neutralizovat sůl přidáním lžičky cukru a lžičky jablečného octa. 

Tip: Přesolení pokrmu předejdete tím, že budete jídlo solit jen trochu a případně ho dochutíte až ke konci přípravy.

Ilustrační snímek

Hrudkovitá omáčka

Někdy se prostě stane, že se jíška nepovede tak, jak bychom si přáli a v omáčce se při vší snaze udělají nepěkné hrudky. Pokud se chcete vyhnout otráveným obličejům dětí nebo ostudě při nalévání omáčky vzácné návštěvě, pak se vám bude hodit tento trik. Hrudkovitou omáčku (samozřejmě bez masa) rozmixujte tyčovým mixérem dohladka a vaše pověst je zachráněna.  

Tip: Totéž můžete použít nejen na hrudky, ale i v případě, že některý člen vaší rodiny zarputile odmítá jíst zeleninu nebo preparuje cibuli z pokrmů. Rozmixované polévky i omáčky vezmou těmto potížistům vítr z plachet, a uvidíte, jak jim bude chutnat.

Ilustrační snímek

Více než pikantní

Někdo to má rád pálivé, ale přece jen se může stát, že je chilli ještě ostřejší, než jste čekali. Předejít katastrofě můžete tak, že každou papričku ochutnáte dříve, než ji vložíte do jídla. Pomůže také, když odstraníte všechna semínka a vnitřní přepážky.

Pokud se tak ale už stalo a vy jste to s pikantností pokrmu přehnali, ještě není vše ztraceno. Pomoci vám může cukr, něco kyselého (limetková šťáva) nebo mléčné výrobky (zakysaná smetana, jogurt). Příliš ostrou chilli omáčku zachráníte také třeba celou plechovkou kompotovaného krájeného ananasu, který ještě vylepší chuť. I nasekaný koriandr má zaručený chladivý efekt.  

Tip: Snědli jste něco moc pálivého a máte ústa jako v ohni? Vyhněte se vodě, dejte si raději mléko nebo sladký jogurtový nápoj. Už víte, proč se v Indii zapíjí oběd mangovým lassí?

Americká firma Sunbeam uvedla na trh topinkovače, které po zapnutí automaticky...

Připálený toust

Zapomněli jste v ranním shonu, že máte v topinkovači plátek toustového chleba a on se připálil? Nemusí být vše ztraceno, pokud je to jen povrchový nedostatek, prostě jen kuchyňským nožem do dřezu oškrábejte černou připáleninu a toust potřete máslem nebo oříškovou pomazánkou, jak jste zvyklí.

Jestli hodně utrpěl na kráse, udělejte z něj třeba krutonky do polévky či do salátu nebo ho rozmixujte na strouhanku. A příště radši nedělejte dvě věci najednou nebo si nastavte opékač na kratší dobu pečení...

Mléčná rýže se švestkami a čokoládovými pecičkami

Zkuste také tyto triky

Nedovařená rýže
Pokud se voda při přípravě rýže vyvařila, ale příloha ještě není dost měkká, přidejte do hrnce trochu horké vody. 

Připalující se kůžička
Pečete kuře a kůžička začala tmavnout, ačkoli maso je ještě tuhé? Přikryjte kuře alobalem a dopečte ho. Alobal sejměte až docela na konec a nechte kůžičku krátce dopéci.  

Rozvařená rýže 
Možná jste špatně odměřili množství vody, ale rýže je rozvařená skoro na kaši. Vyhazovat ji nemusíte. Přimíchejte do ní trochu vařeného masa nebo krevet, udělejte kuličky a zabalte je do těsta. Vzniklé knedlíčky vařte v páře a podávejte se sojovou omáčkou. Můžete ji také použít na rýžovou kaši s ovocem a ořechy.

Přezrálé banány 
Zapomněli jste na lince oblíbené ovoce, které je teď zvenku černé a nikdo doma je nechce jíst? Nevadí, rozmačkejte je a přidejte do těsta na bábovku nebo přidejte do ovesné kaše k snídani či do ovocného smoothie s jogurtem. 


  • Vybrali jsme pro Vás