Doporučujeme

Je tady sezona chřestu. Okouzlí vás dokonalou chutí i zdravotními benefity

  • 0
A je to zase tady. Na českých a moravských polích dozrává chřest, a tak se častěji objevuje na našich talířích. Tato oblíbená zelenina je nejen chutná, ale i zdraví prospěšná. Víte, jaký si vybrat?
Chřest může být zelený, bílý či fialový, což ovlivňuje místo pěstování i...

Ještě nedávno si na něm pochutnávali jen ti největší fajnšmekři, ale dneska už je chřest zeleninou, na kterou se stojí fronty – tedy zvláště na farmách, které se v Česku jeho pěstováním zabývají. Má to jasný důvod: česká plodina bude vždycky lepší než ta zahraniční.

„Čerstvost je u chřestu zásadní. Ten z našich polí se dostane do prodejen do 48 hodin, z ciziny to trvá podstatně déle,“ vysvětluje pěstitel Miroslav Proužek. I tak ale musí být tato pochoutka okamžitě po sklizni umístěna do tmy a chladu. V opačném případě by stále rostla, čímž se zlikviduje všechen cukr v ní a s ním i chuť, kterou lidi tak milují.

Bílý chřest s octovou zálivkou a pečenými brambory

Je hlavním jídlem, přílohou i mlsáním

Jako první se na pultech obchodů objevuje chřest bílý. Pěstuje se totiž pod fólií, a tak uzraje dřív. Má jednu nevýhodu. „Musí se před použitím oloupat, ať už nožem, obyčejnou škrabkou nebo tou speciální na chřest,“ říká odborník. Ano, i taková se prodává, často přímo u prodejců tohoto artiklu. Když získáte správný cvik, je loupání s ní hračka.

Cena se pohybuje od 100 do 250 korun. Přes jistou pracnost při přípravě je ale bílý chřest oblíbený, protože má hodně výraznou chuť. Nejvíc se hodí na polévku anebo ho obalte v těstíčku a osmažte. Ve Francii ho jedí i k snídani s vejcem, jinde jim k uvařeným výhonkům stačí holandská omáčka.

Druhým nejběžnějším typem je chřest zelený. Jeho doba přichází krátce po tom bílém a roste přímo na poli, kde ho nic nekryje před sluncem. „To také může za jeho svěží jarní barvu,“ referuje specialista.

Bojujte s vysokým tlakem příjemně. Dejte si čokoládu, chřest i šlofíka

Jeho podvariantou je velmi tenký minichřest, který lze dát samotný k čemukoli jako přílohu anebo ho prostě sezobete jen tak – je křupavý a lahodný. Loupat ho vůbec nemusíte. „U nás ho lidi milují hlavně ke steakům. Dělá se z něj ale opět i polévka a je skvělý do zapékacích mís, ať už s brambory nebo těstovinami,“ vyjmenovává Miroslav Proužek.

Nejméně známou variantou je pak chřest fialový. Chuťově se blíží bílému, většinou ho stačí oloupat na dolních koncích. Může mít bílé i zelené špičky. Uděláte z něj v podstatě to, co z bílého.

Chřest

Vybírejte a kupujte podle pevné špičky

U všech druhů platí jedno: když jsou čerstvé, mají pevné a zavřené špičky. Při ohnutí také stonek s křupnutím praskne. Vyvarujte se naopak na první pohled zvadlého chřestu, takového, který zjevně ztrácí svou barvu a vypadá vyschle a dřevnatě. O tom, který už mírně zapáchá, ani nemluvě. Takový nikdy nekupujte, jen byste si zkazili žaludek.

A propos – právě skladování této plodiny je velmi důležité. „V navlhlé utěrce ho dejte do ledničky, kde vydrží cca čtyři dny. Když ho vložíte do utěsněného sáčku, pak to bude zhruba týden,“ radí odborník.

Očištěný a opracovaný chřest můžete i zamrazit, i tak ho ale zpracujte do půl roku. Další možností je zavařit ho ve sladkokyselém zálivu jako třeba okurky, což je delikatesa.

Nezapomeňte, že chřest – zvláště ten opravdu čerstvý – se dokonale hodí i na gril, což vám může nastávající sezonu venkovního vaření hned na její úvod značně vylepšit.

Zdravotní benefity

Asi není potřeba zdůrazňovat, že chřest je v prvé řadě zdraví prospěšný. Nejenže neobsahuje tuk a má i minimum kalorií, což je skvělé při hubnutí, ale také je skvělým zdrojem vlákniny. Jaké jsou jeho další přínosy? odvodňuje organismus snižuje hladinu cholesterolu hlídá správný krevní tlak je přírodním afrodiziakem má v sobě hodně kyseliny listové vhodné hlavně pro těhotné omezuje tvorbu křečových žil.


  • Vybrali jsme pro Vás