V Praze dostanou přidáno zaměstnanci, kteří si o to řeknou, míní ekonomové

  14:25aktualizováno  14:25
Ekonomika roste a porostou i platy. Velkou šanci na jejich zvýšení budou mít v Praze podle ekonomů především jednotliví zaměstnanci, kteří na vlastní pěst požádají o přidání. Na polepšení si bude příští rok ideální příležitost. Nahrává v tom ekonomický růst spolu s nízkou nezaměstnaností.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

„Pro některé zaměstnavatele to může být příští rok doslova kritická situace. Už nyní totiž na některé pozice nemohou sehnat lidi. Proto se často snaží přeplatit zaměstnance od konkurence,“ říká ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Nezaměstnanost (v %)*

 • 2010 - 3,59
 • 2011 - 3,63
 • 2012 - 4,04
 • 2013 - 5,08
 • 2014 - 5,20
 • 2015 - 4,19

Zdroj: ČSÚ a MPSV

Poznámka: údaje se vztahují vždy k třetímu čtvrtletí

*Podíl nezaměstnanosti je oficiálně platný ukazatel nezaměstnanosti od roku 2013.

Podle ní navíc trh práce reaguje na růst ekonomiky se zpožděním. Zaměstnanci tak budou žádat o vyšší platy většinou až v době, kdy už firmy pravděpodobně nebudou mít tak velké úspěchy. Podle Šichtařové si přesto zvýšení platů budou moci dovolit.

Největší procentuální nárůst mezd mohou podle ekonomů očekávat především řemeslníci a další pracovníci, kteří zastávají manuální kvalifikovanou práci. V Praze se to týká především lidí ve stavebnictví.

„Zvýšení mezd u nás bude individuální a závislé na výkonu daného zaměstnance. V průměru se však bude jednat zhruba o šestiprocentní nárůst,“ popisuje ředitel developerské společnosti Trigema Marcel Soural.

Podle analytika z Komerční banky Viktora Zeisela budou muset některé firmy své zaměstnance doslova přeplácet, aby jim zabránily v odchodu ke konkurenci. „Jedná se především o schopné zaměstnance pracující v průmyslu. O ty je velký zájem. Začíná se projevovat i nedostatek technicky zaměřených pracovníků,“ vysvětluje Zeisel.

Zájem je o práci z domova

Zatímco kvalitní řemeslníci si mohou v příštím roce polepšit na měsíční mzdě i o několik tisíc korun, s menším nárůstem musí počítat lidé v administrativě.

Většina z necelých dvaceti pražských firem, které MF DNES oslovila, počítá, že bude zvedat platy v průměru o jedno až tři procenta.

„U nás bude mzdový nárůst činit 2,8 procenta,“ řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Méně si polepší také někteří zaměstnanci firem, které jsou přímo závislé na penězích hlavního města. To je příklad dopravního podniku, který od ledna zvedne tarifní mzdy o 1,4 procenta. Mzdy svým zaměstnancům pravděpodobně také navýší Pražské služby.

Plošné zvyšování platů naopak neplánuje Technická správa komunikací hlavního města (TSK). „K navýšení u nás došlo letos v říjnu zhruba o dvě procenta,“ vysvětlila mluvčí TSK Barbora Lišková.

Podobně argumentuje i Městská policie hlavního města Prahy. Také strážníci si polepšili již v letošním roce, a to i díky novým benefitům.

Právě na benefity podle ekonomů začínají firmy čím dál tím více sázet. Velkým lákadlem je pro zaměstnance především možnost práce z domova, která začíná být v Praze čím dál běžnější.

Málokdo se dostane na průměr

Přestože jsou platy v hlavním městě nejvyšší v Česku a příští rok ještě porostou nad hodnotu současných 33 tisíc korun měsíčně, podle ekonomů ve skutečnosti na zmíněnou částku zdaleka nedosáhnou všichni. Průměr totiž zvyšuje poměrně omezený počet lidí s enormně vysokými příjmy. Zpravidla jde o lidi na vysokých manažerských pozicích.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka dokonce na průměrný plat nedosáhnou zhruba dvě třetiny všech zaměstnanců. Rozdíl mezi platy vysokých manažerů a lidí s nízkými mzdami se navíc podle Šichtařové neustále zvyšuje. Přes obecně vyšší mzdy je navíc život v Praze oproti jiným regionům dražší.

Kolik berou Pražané

 • 2010 - 30 489 korun
 • 2011 - 30 641 korun
 • 2012 - 31 492 korun
 • 2013 - 32 278 korun
 • 2014 - 32 627 korun
 • 2015 - 33 167 korun

Hrubá měsíční mzda

Hrubá měsíční mzda se v Praze za posledních pět let zvýšila o téměř tři tisíce korun. I když je průměrný plat v Praze 33 tisíc korun, podle ekonomů na něj nedosáhnou více než dvě třetiny pracujících.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

VIDEO: Policisté pátrali na Letné po útočnících, kteří napadají chodce

Dětská bitka

Napadení dvou čtrnáctiletých chlapců skupinou útočníků, rvačky a krádeže. Jen během minulého měsíce řešili policisté v...

Najdete na iDNES.cz