Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

V Praze dostanou přidáno zaměstnanci, kteří si o to řeknou, míní ekonomové

  • 9
Ekonomika roste a porostou i platy. Velkou šanci na jejich zvýšení budou mít v Praze podle ekonomů především jednotliví zaměstnanci, kteří na vlastní pěst požádají o přidání. Na polepšení si bude příští rok ideální příležitost. Nahrává v tom ekonomický růst spolu s nízkou nezaměstnaností.

„Pro některé zaměstnavatele to může být příští rok doslova kritická situace. Už nyní totiž na některé pozice nemohou sehnat lidi. Proto se často snaží přeplatit zaměstnance od konkurence,“ říká ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Nezaměstnanost (v %)*

  • 2010 - 3,59
  • 2011 - 3,63
  • 2012 - 4,04
  • 2013 - 5,08
  • 2014 - 5,20
  • 2015 - 4,19

Zdroj: ČSÚ a MPSV

Poznámka: údaje se vztahují vždy k třetímu čtvrtletí

*Podíl nezaměstnanosti je oficiálně platný ukazatel nezaměstnanosti od roku 2013.

Podle ní navíc trh práce reaguje na růst ekonomiky se zpožděním. Zaměstnanci tak budou žádat o vyšší platy většinou až v době, kdy už firmy pravděpodobně nebudou mít tak velké úspěchy. Podle Šichtařové si přesto zvýšení platů budou moci dovolit.

Největší procentuální nárůst mezd mohou podle ekonomů očekávat především řemeslníci a další pracovníci, kteří zastávají manuální kvalifikovanou práci. V Praze se to týká především lidí ve stavebnictví.

„Zvýšení mezd u nás bude individuální a závislé na výkonu daného zaměstnance. V průměru se však bude jednat zhruba o šestiprocentní nárůst,“ popisuje ředitel developerské společnosti Trigema Marcel Soural.

Podle analytika z Komerční banky Viktora Zeisela budou muset některé firmy své zaměstnance doslova přeplácet, aby jim zabránily v odchodu ke konkurenci. „Jedná se především o schopné zaměstnance pracující v průmyslu. O ty je velký zájem. Začíná se projevovat i nedostatek technicky zaměřených pracovníků,“ vysvětluje Zeisel.

Zájem je o práci z domova

Zatímco kvalitní řemeslníci si mohou v příštím roce polepšit na měsíční mzdě i o několik tisíc korun, s menším nárůstem musí počítat lidé v administrativě.

Většina z necelých dvaceti pražských firem, které MF DNES oslovila, počítá, že bude zvedat platy v průměru o jedno až tři procenta.

„U nás bude mzdový nárůst činit 2,8 procenta,“ řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Méně si polepší také někteří zaměstnanci firem, které jsou přímo závislé na penězích hlavního města. To je příklad dopravního podniku, který od ledna zvedne tarifní mzdy o 1,4 procenta. Mzdy svým zaměstnancům pravděpodobně také navýší Pražské služby.

Plošné zvyšování platů naopak neplánuje Technická správa komunikací hlavního města (TSK). „K navýšení u nás došlo letos v říjnu zhruba o dvě procenta,“ vysvětlila mluvčí TSK Barbora Lišková.

Podobně argumentuje i Městská policie hlavního města Prahy. Také strážníci si polepšili již v letošním roce, a to i díky novým benefitům.

Právě na benefity podle ekonomů začínají firmy čím dál tím více sázet. Velkým lákadlem je pro zaměstnance především možnost práce z domova, která začíná být v Praze čím dál běžnější.

Málokdo se dostane na průměr

Přestože jsou platy v hlavním městě nejvyšší v Česku a příští rok ještě porostou nad hodnotu současných 33 tisíc korun měsíčně, podle ekonomů ve skutečnosti na zmíněnou částku zdaleka nedosáhnou všichni. Průměr totiž zvyšuje poměrně omezený počet lidí s enormně vysokými příjmy. Zpravidla jde o lidi na vysokých manažerských pozicích.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka dokonce na průměrný plat nedosáhnou zhruba dvě třetiny všech zaměstnanců. Rozdíl mezi platy vysokých manažerů a lidí s nízkými mzdami se navíc podle Šichtařové neustále zvyšuje. Přes obecně vyšší mzdy je navíc život v Praze oproti jiným regionům dražší.

Kolik berou Pražané

  • 2010 - 30 489 korun
  • 2011 - 30 641 korun
  • 2012 - 31 492 korun
  • 2013 - 32 278 korun
  • 2014 - 32 627 korun
  • 2015 - 33 167 korun

Hrubá měsíční mzda

Hrubá měsíční mzda se v Praze za posledních pět let zvýšila o téměř tři tisíce korun. I když je průměrný plat v Praze 33 tisíc korun, podle ekonomů na něj nedosáhnou více než dvě třetiny pracujících.