Středočeská záchranka řeší stovky sebevrahů ročně, supluje psychiatry

  17:57
V posledních týdnech středočeští záchranáři zasahovali u dvou případů sebevražd. Dobrovolný odchod ze života často komplikuje opilost či jiná závislost zachraňovaného člověka. Nejčastěji lidé volí oběšení, nebo otravu léky.
Velmi častým místem pro dobrovolné ukončení života jsou koleje. Aby případů ubývalo, je sebevrahům zdarma k pomoci call centrum záchranné služby na čísle 800 888 155.

Velmi častým místem pro dobrovolné ukončení života jsou koleje. Aby případů ubývalo, je sebevrahům zdarma k pomoci call centrum záchranné služby na čísle 800 888 155. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Minulý týden v pondělí byla vyslána posádka zdravotníků záchranné služby na Prahu-západ. V domě se tam zabarikádoval muž a hrozil sebevraždou. Na místo byla zavolána i policie a její vyjednávač. Akce ale nedopadla šťastně. Po násilném vniknutí do domu policisté už jen nalezli tělo bez známek života.

Pár dnů předtím vyjížděla posádka rychlé lékařské pomoci na pomoc mladé ženě na Kladensku. Kvůli partnerským neshodám požila větší množství léků a pořezala se na zápěstí ruky.

„Záchranáři na místo dorazili za osm minut od okamžiku telefonátu volajícího, který případ nahlásil. Krevní ztráta sice viditelně nepřesahovala 300 mililitrů, pacientka však měla již závažnou poruchu vědomí s neschopností komunikace v důsledku intoxikace,“ líčí mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. 

Stav sebevražedkyně bylo podle ní nutné řešit intenzivní péčí zahájenou ihned na místě zásahu. „V takových chvílích je úplně zbytečné zvažovat, zda jde o skutečný úmysl spáchat sebevraždu nebo jen o demonstraci. Smrtí může skončit a velice často také končí i ty demonstrativní sebevražedné pokusy,“ dodává.

To jsou dva případy sebevražd, kterým museli středočeští záchranáři v posledních dnech čelit.

Časté spojení s alkoholem

Sebevraždy nejsou sice početně frekventované, avšak kvůli nedostupnosti psychiatrické péče v nepřetržitém provozu jsou s nimi středočeští záchranáři v terénu relativně často konfrontováni.

Pokud jsou záchranáři vysláni k pacientovi, který vyhrožuje sebevraždou, nebo už učinil sebevražedný pokus, musejí určit míru rizika jeho chování a rozhodnout, zda ho transportovat i přes jeho případný nesouhlas.

„Situaci komplikuje i fakt, že sebevražedné pokusy jsou často spojené s požitím alkoholu či přímo závislostí, což znesnadňuje i následné předání na specializované pracoviště. Psychiatrické nemocnice totiž až na výjimky odmítají přijmout pacienty pod vlivem jakékoliv návykové látky,“ popisuje nesnadnou situaci záchranářů Petra Effenbergerová. 

Pokud sebevražedný pokus nebyl dokonán a pacient není zraněn, je v rámci Středočeského kraje transportován do psychiatrické nemocnice, například v Beřkovicích, Dobřanech, Kosmonosech nebo na Vysočinu do Havlíčkova Brodu. Pokud by byl zraněn, tak samozřejmě nejprve putuje do nemocnice na příslušné oddělení, například na chirurgii či internu. Další přesun pacienta je už potom v gesci nemocnice.

Středočeští záchranáři letos vyjeli k 761 případům, kdy se pacient rozhodl odejít ze světa dobrovolně. Z toho bylo 445 mužů, 314 žen a ve dvou případech nebylo pohlaví stanoveno. Ve 119 případech už pak nemohli záchranáři osobu i přes veškerou snahu udržet při životě.

Sebevražd ve Středočeském kraji ale bylo ve skutečnosti letos ještě o něco více. Ne ke všem totiž záchranáři vyráží. V některých případech už nejsou potřeba.

Středočeská policie ke konci minulého týdne evidovala za letošek již 146 dokonaných sebevražd. Pozitivní je, že tento rok bude zřejmě méně tragický než ten minulý. Loni si v kraji vzalo život 210 lidí.

„Nejčastěji evidujeme sebevraždu oběšením. Policii na sebevraha převážně upozorní osoba nacházející se v místě události, případně osoba blízká oběti, například na základě nálezu dopisu na rozloučenou, textové zprávy nebo telefonátu. V některých případech volají sami sebevrazi na linku 158,“ uvádí Barbora Schneeweissová ze středočeské policie.

Kdy si lidé berou život

Sebevraždy mají statisticky pomyslný vrchol ve věku pozdní adolescence, tedy 17. až 21. rokem, a na počátku třetí dekády. Druhý vrchol pak nastupuje ve věku nad 65 let, kdy se často jedná o takzvané bilanční sebevraždy.

„Sebevraždy dětí nejsou v mladším školním věku časté, před dosažením desátého roku věku se sebevražedné pokusy vyskytují výjimečně. Zhruba do tohoto věku dítě nechápe skutečný význam smrti. A nejsou časté ani do věku 15 let. Jejich počet se zvyšuje až s dospíváním a v adolescenci představují sebevraždy druhou nejčastější příčinu smrti. Nejčastějším motivem bývají vztahové problémy v rodině nebo partnerské krize, či problémy ve škole,“ popisuje Petra Effenbergerová. 

Podle věkových kategorií a pohlaví se liší i způsoby sebevraždy. „Mladší lidé, zejména ženy, volí otravu léky – nejčastěji hypnotiky, sedativy nebo antidepresivy, ale také analgetiky. Výjimečné nejsou ani skoky z výšky či pořezání zápěstí. Muži v produktivním věku a senioři volí spíše sebevraždu oběšením nebo střelnou zbraní,“ pokračuje Effenbergerová.

Zaměstnanci záchranky se setkávají i s dalšími způsoby, které nejsou raritní. Patří k nim například skok pod vlak či pod kamion, náraz do pevné překážky v rychle jedoucím autě či otrava výfukovými plyny.

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Vémola stále králem. Na Oktagonu v Edenu „uškrtil“ Végha. Kozma padl

8. června 2024  17:40,  aktualizováno  9.6

Šampionem polotěžké váhy Oktagonu zůstává Karlos Vémola. Na fotbalovém stadionu v Edenu porazil...

Cyklistu viní, že zbil řidičku, která pak zemřela. Hrozí mu podmínka

9. června 2024

Premium Chytil ji za vlasy, strhl do předklonu a pak ji údery pěstmi a kopanci bil do hrudi a břicha, až jí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  20:54

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

9. června 2024  18:06,  aktualizováno  20:05

V Milovicích na Nymbursku odpoledne vykolejil při dojezdu k nástupišti jednou nápravou osobní vlak....

První v Česku vrhnutý vombat je samička. Dostala jméno podle Tasmánie

15. června 2024  16:08

Mládě vombata, které v září přišlo na svět v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

Friisův asistent bude Dán. Sparta jedná s holohlavým hromotlukem z Göteborgu

15. června 2024  15:09

Prvním asistentem nového trenéra sparťanských fotbalistů Larse Friise by měl být Dán. Klub jedná o...

VIDEO: Seniorku sledoval z obchodu až domů. Policie hledá zloděje v kšiltovce

15. června 2024  12:43

O peněženku se skoro sedmi tisíci korunami přišla seniorka, která se vracela z nákupu v obchodním...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...