Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

  0:01aktualizováno  0:01
Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou sebevraždu. V pokoji nastartovali benzinovou zahradní sekačku a spolykali hrsti léků na spaní. Tříčlenná rodina ve Zlíně svou smrt plánovala a promýšlela dlouho. Jejich těla našli až za několik měsíců.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

„Členové rodiny několik měsíců vyhledávali na internetu webové stránky s různou náboženskou, duchovní a ezoterickou tematikou. Zajímali se o život po životě, o útěk z tohoto, jak se říká, slzavého údolí do života v rajské zahradě bez starostí a bolesti,“ vylíčil státní zástupce Leo Foltýn, který vyšetřování případu dozoroval.

Sedmašedesátiletá žena žila se dvěma dospělými dětmi v tichém domku na okraji Zlína. Jejich jména MF DNES zná, s ohledem na pozůstalé je však neuvádí.

Rodina žila nenápadně, s nikým z ulice se nepřátelila. Nikdo z okolí nevěděl nic o nich, a proto sousedům nebylo divné, když je několik měsíců neviděli. Jen pošťačka se podivila, když letos v lednu cpala poštu do přeplněné schránky, kterou nikdo nevybíral.

Vyšetřovatelé zjistili, že matka dětí naposledy telefonovala ze svého mobilu loni 23. října, její dcera o čtyři dny později odeslala esemesku, syn si prohlížel na mobilu internetové stránky 2. listopadu. Když otec dětí a ženin bývalý manžel 5 .února nalezl jejich těla, bylo jasné, že v domě ležela už několik měsíců.

Kriminalisté v domě nalezli množství prášků na spaní a vedle sekačky na trávu byly v pokoji i igelitové sáčky. Znepokojivá zpráva o třech mrtvých lidech v jednom domě se rychle rozšířila, policie ale záhy oznámila, že nehledá pachatele. To mohlo znamenat, že pachatel je mezi mrtvými nebo že všichni tři umřeli dobrovolně. Rozjelo se vyšetřování.

Sebevraždu může spáchat kdokoliv. Důležité je nemoralizovat, říká psycholog

Příčinu smrti odhalila pitva, dlouho se ale nevědělo, proč lidé zemřeli, a neznámé bylo dokonce i datum úmrtí. Podle zjištění MF DNES jsou za vším náboženské motivy. A obavy z domnělé ničivé planety Nibiru.

Okresní soud ve Zlíně vydal výzvu, aby se přihlásili lidé, kteří s trojicí na konci loňského roku mluvili nebo někoho z rodiny viděli. Soud zasedl minulý týden ve středu, ale vypovídal jen otec dětí. Líčil, že se s exmanželkou a dětmi v posledních letech nestýkal a jejich kontakt se omezil na blahopřání k narozeninám a Vánocům.

„Naposledy jsem mluvil telefonicky se synem počátkem listopadu, když jsem sháněl brigádu ve Zlíně,“ řekl muž. „Pak jsem jim psal a volal loni v prosinci. Ale nebrali telefon a na esemesku nereagovali,“ sdělil soudu.

Minuly Vánoce, Silvestr, i celý leden. Rodina se neozývala, ale muž to neřešil. „Myslel jsem, že jsou v Kanadě, kde mají příbuzné,“ vypověděl. Přesto mu to nedalo, a když 5. února projížděl Zlínem, zastavil se u nich.

19. listopadu 2017: konec světa

Stanovit datum úmrtí nakonec pomohli lékaři. Ti nejprve zúžili období na 15. listopad až 12. prosinec a podle posmrtných stop zvolili nejpravděpodobnější den smrti. „Tím je 19. listopad,“ rozhodl soudce Jan Jirák. „Příčinou smrti bylo zadušení,“ uzavřel.

Je zajímavé, že právě ten den, 19. listopadu 2017, podle některých sekt mělo dojít ke konci světa.

„Pokud jsi plánoval zimní dovolenou v období po 19. listopadu, klidně ji můžeš zrušit,“ šířilo se na internetu už od léta. „Raději běž utratit všechny peníze rovnou, protože za pár týdnů ti už budou úplně k ničemu,“ stálo na webech zaměřených na ezoteriku a pochybná duchovní témata.

Podle těchto webů za vším stála tajemná planeta Nibiru, někdy také nazývaná planeta X, která prý existuje někde na okraji naší sluneční soustavy. Přestože americká vesmírná agentura NASA vyvrátila, že by taková planeta existovala, sektáři dál věřili, že její gravitační síla je tak silná, že dokáže vychýlit jiná vesmírná tělesa ze slunečního oběhu. A připravovali se na konec světa.

„Na planetě Nibiru jsou podmínky pro život stejně jako na Zemi. Na Nibiru žije padesát osm milionů Nibiřanů, jejich rasy jsou stejné jako na Zemi. Výškově jsou zhruba o dvacet centimetrů menší než lidé u nás a jejich průměrný věk je 98 let. I oni žijí v rodinách,“ hlásá jedna z „příruček“.

Cesta do ráje

Po Zlíně se navíc objevovaly další letáky s oznámením o příletu kosmické lodi, která ty „prozíravější“ odveze do ráje.

Na 18. listopad, tedy pouhý jeden den před stanoveným datem úmrtí rodiny ve Zlíně, navíc připadá výročí největší hromadné sebevraždy. V jihoamerické Guyaně ten den v roce 1978 zemřelo přes 900 členů sekty známé jako Chrám lidu, vypili jed. Jestli výročí událostí v Guyaně, letáky v ulicích Zlína nebo zprávy o neexistující planetě Nibiru ovlivnily tragické rozhodnutí rodiny, není jasné.

Otec dětí před soudem řekl, že nedokáže pochopit, proč jeho blízcí spáchali sebevraždu. „Na nic si nestěžovali, žili v naprosté pohodě, neměli žádné problémy,“ uvedl.

V pohodě ale rodina nežila. Sousedé později líčili reportérům MF DNES, že dcera ženy celé dny vysedávala na dětském hřišti na houpačce, zmateně cosi vykládala a svého bratra vydávala za partnera. Vyšetřovatelé se domnívají, že k němu vzhlížela jako k duchovní autoritě. Kriminalisté zjistili, že se oba v té době zajímali o to, co je po životě, o duchovních světy, o fungování sekt.

Až umřu, otevři tento dopis

O tom, že rodina chystala hromadnou sebevraždu delší dobu, svědčí i další podivné chování dcery. Před dvěma roky dala v práci výpověď a své kolegyni předala tajemný dopis. Řekla jí: „Až zemřu nebo tvoje děti budou už dospělé, otevři ho.“

Světový den prevence sebevražd

Ročně spáchá po celém světě sebevraždu více než 800 000 lidí.

Podle informací OSN připadá na každého člověka, který dobrovolně ukončí svůj život, 25 pokusů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) proto vyhlásila 10. září Světovým dnem prevence sebevražd.

Podle předběžných údajů ČSÚ si v roce 2017 vzalo v Česku život 1 395 lidí, téměř stejně jako o rok dříve (1 316). Z toho mužů bylo 1 106.

Žena psaní uložila a opravdu ho neotvírala. Možná na něj i pozapomněla. Vzpomněla si, až když se Zlínem rozšířila zpráva o podivné smrti tří lidí a dozvěděla se, že právě její bývalá kolegyně je jednou z obětí. Dopis otevřela a předala policii. Podle zjištění MF DNES v něm stálo, že i ona má přemýšlet, jak žije a že jsou i jiné duchovní světy, kde se žije lépe.

Policisté pročítali webové stránky, které trojice navštěvovala, a zjišťovali, jestli je k zoufalému činu někdo nenaváděl. Přesné motivy nakonec nezjistili, vyšetřování ale uzavřeli s tím, že šlo o hromadnou sebevraždu, za kterou nikdo další nenese vinu. „Bylo to samostatné a dobrovolné rozhodnutí každého zvlášť,“ zdůrazňuje státní zástupce Foltýn. „K sebevraždě je nikdo nenutil,“ dodává.

Podle výsledku vyšetřování byly obě děti ponořené do myšlenek o lepších světech, kam toužily odejít, a matka byla v jejich „vleku“. Místo toho, aby svým dětem plán sebevraždy rozmluvila, nakonec ji spáchala s nimi.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Najdete na iDNES.cz