Technika v diktaturách. Výstava na Letné ukáže i sledovací kočárek StB

  7:33aktualizováno  16:33
Ostnatý drát, štěkot psa a ostré cvaknutí závěru samopalu. Poněkud netradiční kulisa vítá návštěvníky jedné z nejzásadnějších výstav letošního podzimu, nazvané Technika v diktaturách. Připravena je k 30. výročí sametové revoluce. Navštívit ji lze v hlavní budově Národního technického muzea (NTM) na Letné až do konce března.
Skafandr Josefa Škopa (vlevo) a sněžný skútr TZM 640 Buran na výstavě Technika...

Skafandr Josefa Škopa (vlevo) a sněžný skútr TZM 640 Buran na výstavě Technika v diktaturách. (24. října 2019) | foto: ČTK

„Až dosud jsem nepřipravoval výstavu, kdy na relativně nevelkém prostoru je soustředěno takové množství exponátů,“ představil expozici Jan Hošťák, její kurátor. Výstava je členěna do 11 nosných témat, nalézá se v nich 140 exponátů.

Příběh půl století, kdy se od roku 1939 Česko potýkalo s hnědou i rudou totalitou, uvozuje již zšeřelý vstupní prostor. „Zároveň zde poběží smyčka se štěkotem psa, dusotem či natahováním zbraně. Místem bude probleskovat ostré světlo,“ popisují pořadatelé vstup do expozice. Místo má evokovat ostře střežené hraniční pásmo.

Odsud se může návštěvník vydat vpravo či vlevo. „Přes prostřihnutou hranici se může vrátit do diktatury, nebo jít vstříc svobodě,“ uvedl ředitel NTM Karel Ksandr. Na pravé straně na diváky čeká panel připomínající vysílačku Rudolfa Formise, německého antinacisty.

Ten z hotelu Záhoří u vltavských Svatojánských proudů vedl před více než 80 lety vysílání ilegální stanice „Schwarze Front“. Rozběsnění nacisté v roce 1935 do středních Čech poslali Naujocksovo vražedné komando, které Formise zastřelilo a provizorní studio vypálilo.

„Naprostá většina exponátů má svůj silný příběh,“ komentuje to Hošťák. Platí to také například o agenturní stanici Libuše, se kterou do okupované země seskočil po půlnoci 29. prosince 1941 z paluby anglického bombardéru výsadek Silver A. „Zůstal jsem nyní sám,“ zněla poslední relace, kterou na konci června 1942 odvysílal přes Libuši do Londýna třiadvacetiletý radista Jiří Potůček. O několik dní později hrdina odboje padl rukou českého četníka.

Poslední výstřel výsadkáře

Výstava představuje i nepoužitý upravený britský protitankový granát Mills, který parašutista Jan Kubiš nestačil 27. května 1942 použít v průběhu atentátu na Reinharda Heydricha v Libni. Ve vitrínách se nachází mimo jiné projektil, který si v beznadějné situaci v lednu 1945 vpálil do spánku major Josef Šandera, velitel desantu Barium, úspěšně operujícího na východě Čech od dubna 1944.

Výstava na Letné ukazuje, jak se šířily informace během sametové revoluce

Zajímavý exponát tvoří režisérský pult Omega z pražské budovy Československého rozhlasu. Jeho prostřednictvím se ve 30. letech dostaly k posluchačům projevy prezidenta T. G. Masaryka nebo skeče Vlasty Buriana. „Je právě sechs hodin,“ toto legendární hlášení moderátora Zdeňka Mančela se 5. května 1945 v éteru ozvalo zřejmě od tohoto stolu a dalo signál k Pražskému povstání.

Expozice představuje také techniku, s jakou se lidé pokusili překonávat železnou oponu. K nahlédnutí je třeba skafandr, s nímž se neúspěšně Josef Škopa roku 1957 pokusil přejít hranici po dně Labe. Dýchat chtěl skrze dlouhou hadici s plovákem na hladině, experiment ale nepřežil.

Úspěšnější byl Karel Brabec, řečený Král Dunaje. Rodilý Pražan, mimo jiné spoluzakladatel horské služby v Krkonoších. Ve svém modelu skafandru několikrát překonal Dunaj jako agent chodec americké zpravodajské služby CIC. Osudným se mu stal úkol, který plnil v Bratislavě na sklonku roku 1951. Přitom jej StB zatkla, soud Brabce poslal na 17 let za mříže.

Na zmíněné pravé straně si lze prohlédnout například i cyklostyly či psací stroje a další techniku, na níž vznikaly „štvavé letáky“ a další ilegálně šířené písemnosti. „Divákům představujeme také originál Charty 77,“ zvou pořadatelé. V expozici nechybí ani „nádobíčko“, s nímž vystupovali v letech nesvobody legendární rockeři z formace Plastic People of the Universe.

Fízlující kočárek

Na opačné, levé straně výstavy je k vidění speciální vybavení užívané IV. a VI. správou SNB, do jejichž kompetence spadalo sledování a operativní technika. Patří k nim také upravený dětský kočárek, používaný sledovači. „Jedná se o interaktivní exponát. Lidé si díky němu mohou vyzkoušet jak roli sledovače, tak i objekta,“ uvedl Hošťák. Expozice Technika v diktaturách také prezentuje několik typů ručních zbraní z produkce České zbrojovky, které náležely ve své kategorii ke světové špičce.

Expozici mohou zájemci navštívit do 29. března příštího roku. NTM má otevřeno denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.

Autor:

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

V Malešickém parku mají stavět rozhlednu. Místní spíš chtějí víc míst ve školách

18. června 2024  16:32

Restauraci s vyhlídkovou věží v Malešickém parku navrhne pro Prahu 10 švýcarský ateliér Amont....

Unikát, který je však k ničemu. Přes zdvihací železniční most nejezdí vlaky

18. června 2024

Premium Bizarní precedens komického nakládání s veřejnými penězi, při kterém první ruka neví, co dělá ta...

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Páťo, střílej zdálky častěji! Paní Schick o životě po boku fotbalisty

18. června 2024

Premium Bylo jim osmnáct. Jezdili spolu autobusem do školy. Občas se pozdravili, pokukovali po sobě, až se...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...